Délelőtt séta a Radisson Szálló zöld füvén, délután kocogás a Nemzeti Stadion kopottas gyepén - nagyjából így festhető le, milyen jellegű mozgást végzett csütörtökön Bangkokban a magyar labdarúgó-válogatott. Bizony ebben a rohanó világban Lothar Matthäus csapatának a laza tempó is bőven elegendő volt ahhoz, hogy 5-0-ra legyőzze Észtország "legjobbjait". Tulajdonképpen számunkra ez a legnagyobb pozitívuma a Király-kupa bronzmeccsének, no meg az, hogy a keddi, szlovákok elleni találkozón elkönyvelt hét debütálást követően a szövetségi kapitány újabb három újoncnak (Éger Lászlónak, Pollák Zoltánnak, valamint Posza Zsoltnak) is lehetőséget adhatott.
Rendben, Rósa Henrik, Kerekes Zsombor és Rajczi Péter is szép gól lőtt (a 35 méterről betaláló Polláké inkább szerencsés volt), de ha most azzal folytatnánk, hogy ezzel az ötössel aztán elindulunk fölfelé, legalább akkorát hibáznánk, mint a Kerekes Zsombor és Pollák Zoltán emelését is elnéző Artur Kotenko. Az észt kapus becsületére váljon, mindkét gól után feltette a kezét; más kérdés, hogy társai szerint ezt néhány másodperccel korábban kellett volna…
Bezzeg a mi Poszánk! A szünetben beálló kapusnak két bravúrja is akadt (miközben kezdő kollégája, Vlaszák Géza az első félidőben annyit unatkozott, mint Albert Einstein a fizikaórákon), így neki is köszönhető, hogy a lefújást követően Lothar Matthäus arról beszélhetett, mennyire örül a nagy különbségű győzelemnek. Habár a pozitív szemlélettel megáldott szakvezető ezúttal hamarjában felhívta futballistái figyelmét egy hibára: kár volt megelégedniük az öttel, amikor - a ziccerhelyzetek alapján - hetet vagy nyolcat is rúghattak volna.
A megszokottól eltérően a 4-4-2-es hadrendben szereplő együttest azért lehet dicsérni. Mondjuk azért, mert a nemzetközi szövetség ranglistáján mindöszsze két hellyel mögötte lévő, a 76. pozíciót elfoglaló riválisát verte simán, vagy éppenséggel azért, mert a 30 Celsius-fokos, magas páratartalommal "fűszerezett" melegben is bizonyította, hogy akadnak nála gyengébb kondícióval megáldott gárdák (a thaiföldi tapasztalatok alapján mindjárt a szlovák és az észt alakulatot említhetjük ezen a ponton). Azt persze nem írhatjuk, hogy X. Y. bejátszotta volna magát a csapatba, ugyanakkor biztató teljesítmény akadt egy-kettő Bangkokban. Nikolov Balázs például a mezőny legjobbjává nőtte ki magát csütörtökön, a mifelénk már nemigen látható, "ahová akarom, oda rúgom a labdát" típusú labdarúgók közé sorolható Vincze Ottó mindkét fellépése miatt dicsérhető, s ami a szakvezető szerint is kritikus sort, a védelmet illeti, Stark Péter és Juhász Roland újfent, Éger László pedig először jelezte, lehet rá számítani (és ezek a produkciók még akkor is elismerésre méltók, ha Szlovákia és Észtország válogatottja is tartalékosan, légiósok nélkül érkezett Ázsiába).
Szóval Magyarország válogatottja 5-0-s győzelemmel zárta a - végül a szlovákok elsőségét hozó - Király-kupát és ezzel együtt a 2004-es esztendőt. A jövőre nézve egyvalami azért biztos: ha az 5-0-nál nem is, az idei teljesítménynél van feljebb…
Tíz újonc mutatkozott bePosza Zsolt - Nikolov Balázs, Éger László, Vanczák Vilmos, Pollák Zoltán - Kriston Attila, Vadócz Krisztián, Koplárovics Béla - Rajczi Péter, Kerekes Zsombor - egy játékos híján így festene az "első bálozók" csapata. Lothar Matthäus tudniillik akit csak elvitt magával Thaiföldre, annak lehetőséget adott, így a túra egyik hozománya, hogy tízzel bővült azon magyar labdarúgók névsora, akik valaha magukra öltötték a címeres mezt. Mi több, a társaság egyik fele kapásból duplázott is, hiszen Nikolov, Vanczák, Koplárovics, Rajczi és Kerekes még Bangkokban egyről a kettőre jutott. ----
MestermérlegLothar Matthäus, a magyar szövetségi kapitány: - Örülök a nagy különbségű győzelemnek, de még elégedettebb lennék, ha ezt a torna döntőjében vívtuk volna ki. Gratulálok az újoncoknak, bizonyították rátermettségüket.
Ivo lehtmets, az észtek csapatvezetője: - A magyaroj megérdemelten győztek. Bangkokban egyértelműen kiderült, hogy a fiatalabb játékosaink még nem érettek igazán a nemzetközi erőpróbákra.
Fény és árnyék+++ Lothar Matthäusnak plusz egy edzést kellett a programba iktatnia. Thaiföld sportminisztere ugyanis arra kérte meg a kapitányt, hogy a bronzmeccs után és a döntő előtt vezényeljen egy bemutató foglalkozást a helyi fiataloknak. A szakvezető persze örömmel tett eleget a felkérésnek - főleg az 5-0 után…
--- Többet futballoztak erővel, mint ésszel az észtek, úgy tűnt, a thai boksz elemeit is sikerült belekeverniük a fociba. Nem egy olyan szabálytalanságuk akadt, amely nyomán csak a sípcsontvédő vagy a szerencse mentette meg a magyarokat a súlyos sérüléstől - amúgy is rossz volt nézni őket, hát még így…
Játékvezető: Tongkhan Satop (8). A thaiföldi bíró jól vezette a mérkőzést, bár azt nem feledhetjük el neki, hogy a végéhez közeledve az észtek egyre durvábbak lettek.
Asszisztens: Tongsuwimon Surasak, Ketkuang Apichart (thaiföldiek) ----
12. perc: Waltner kényszerítőzött Koplároviccsal a bal oldalvonal mellett az észt térfélen, a visszakapott labdával középre húzott, majd a jobbösszekötő helyén érkező Rósa Henrik elé emelt, aki jobbal, 11 méterről, futtából a kapu bal oldalába lőtte a labdát.
1-014. perc: Koplárovics rúghatott szögletet a jobb sarokból. Waltner zavarórepülése hatásosnak bizonyult, Allas ugyanis a saját kapuja felé fejelte a labdát, amely a gólvonalon álló Reinumäe melléről pattant az észt kapuba. Bár Dmitrijev - a gólvonal mögül - a mezőnybe rúgta vissza a labdát, a játékvezető megadta a találatot. Öngól.
2-019. perc: Rajczi a kezdőkör környékéről perdített a balösszekötő helyén előretörő Kerekes felé, a támadó mellel maga elé tette a labdát, és egy pattanás után, 26 méterről, jobbal a kapujából kint álló Kotenko fölött a bal felső sarokba vágta a labdát.
3-022. perc: Kerekes szöktette Waltnert, aki Post mellett kapura húzott, lövőhelyzetbe verekedte magát, ám jobbról, nyolc méterről, jobbal jóval az észt kapu fölé lőtte a labdát.
25. perc: Rósa Henrik játszott Rajczi elé a jobb oldalvonal mentén. Az újpesti csatár a kapu előteréből kimozgó Kerekest választotta társul, aki sarokkal visszapasszolt. Rajczi Sidorenkov és Dmitrijev között betört az észt 16-oson belülre, belépett a visszafutó Bärengrub elé is, és végül jobbal az ötös bal csücskéből elegánsan a kapu jobb alsó sarkába belsőzött.
4-035. perc: Sidorenkov verekedte át magát Nikolovon a bal szélen, majd 16 méterről, kiszorított szögből, jobbal kapura csavart, ám Vlaszáknak nem okozott gondot a kapu közepe felé tartó labda hárítása.
63. perc: Vincze Ottó passzolt vissza röviden Pollákhoz a bal oldalvonalnál. A hátvéd megijedt a rárontó Teevertől, így ballal, 35 méterről az észt kapu felé rúgta a labdát, amely a messze kint álló, majd kétségbeesetten hátráló Kotenko fölött a bal alsó sarokba hullott.
5-074. perc: Teever fejelte le a labdát a magyar büntetőterületen belül a balösszekötő helyén érkező Kruglov elé, aki 12 méterről, ballal egyből lőtt, a labda a lécről pattant az alapvonalon túlra.
88. perc: Smirnov ugratta ki jó ütemben Teevert, az észt játékos már csupán a kapujából kifutó Poszával állt szemben, ám eltotyogta a lehetőséget, s amikor jobbra tolta a labdát, Posza egy vetődés végén tisztázott.