Nagy szenzációra senki se számítson akkor, ha éppen arról olvas, miképpen utazott a labdarúgó-válogatott. A beszámolók ilyenkor a kellemes repülőútról, a szívélyes fogadtatásról, az első edzésről szólnak - skatulyák ezek, amelyekbe a szavakat mindenkor be lehet csomagolni.
Marijana asszony nem zavarta Lothar Matthäust az olvasásban sem
Marijana asszony nem zavarta Lothar Matthäust az olvasásban sem
Ezúttal nézzünk egy kicsit a közhely mögé, mert bármily fura: egy repülőút igen is ezer apró érdekességet rejt. Önök kíváncsiak arra, mit csinált Lothar Matthäus a Budapest-Stockholm közötti egy óra 50 perc alatt? Szeretnének olvasni arról, mivel foglalta el magát Gera Zoltán? Tudni akarják, kikkel futottak össze a hírességek Svédország repülőterén? Ó, igen. Egy válogatott út rendkívül tanulságos is lehet, hiszen mintegy két óra alatt tán több történik a fedélzeten, illetve lent a földön, mint máskor egy hét alatt.
Kilencven százalékban egyezik a véleményük
Lothar Matthäus utolsónak lép fel a repülőgép fedélzetére. Vele tart felesége Marijana, s ezúttal a roppant csinos hölgy kislánya is. A szövetségi kapitány - rutinosan - a Ferihegyi reptér VIP-vendégeknek fenntartott kávézójában várta ki az indulás pillanatát, elkerülve így a vele szemben megnyilvánuló óhatatlan kíváncsiskodást. A repülőgépen - ahogyan az a főnökhöz illik - az első széken ül, természetesen az első osztályon. Német lapokat olvas, de a kezébe kerül osztrák kiadású újság is, hiszen ezúttal a Lauda Air utaztatta a válogatottat. A kapitány nyugalma háborítatlan. Ô is azt kapja uzsonnára - illetve kora ebédre - amit mindenki más: egy tálkán négy karika lazachúst, valamint olasz tésztákat és süteményt. Felesége és közte egy széknyi hely üresen marad, fő a kényelem oda lehet pakolni a kiolvasott lapokat, letenni az üres tányérokat. A szemtelen kíváncsiság azért hajtja az embert, és azon töri a fejét, ha a kapitány a feleségével kél útra (márpedig Marijana eddig minden meccsen élőben látta a Lothar Matthäus vezette magyar válogatottat, akár idehaza, akár külföldön játszott), akkor az aszszony nagy fociszakértő lehet. Netán bele is szól az összeállításba?
"Mi mindent megbeszélünk - mondta a felvetés apropóján Lothar Matthäus, habár a teljessség kedvéért tegyük hozzá, hogy a témát már Budapesten, a válogatott edzőtáborában boncolgattuk a kapitánnyal. - Marijanát érdekli a futball, engem pedig érdekel az a világ, amelyben ő alkot, és ez a divat. Szóval a feleségem igenis elmondja a véleményét nekem a csapat játékáról, mi több a játékosokról is. Az az érzésem, hogy ő valóban ért ehhez a sporthoz - mosolyodik el a német sztár, de látszik, komolyan gondolja, amit mond, nem viccelődik, majd rövid gondolkodás után folytatja: - Marijana ugyanis nem csak a játékot, hanem az embert is látja egy-egy meccsen. Látja azt, ki küzd teljes szívvel a pályán, avagy azt, hogy ki próbál meg kicsit lazábban futballozni. És tessék… Kilencven százalékban egyezik is a véleményünk. Nem rossz, ugye?" Hát nem. Érdemes Marijanát is figyelni. A csinos hölgy - már bocsánat a kifejezésért - nagyszerűen illik a futball nyers közegébe, és noha gyönyörű assszonyról van szó, a viselkedése mégsem hivalkodó. Türelemmel engedi, hogy a férje és kislánya társaságában unalomig fotózzák, akár a repülőgépen, akár már Stockholmban a buszra várva. Mindig mosolyog. A svéd város repterén egyébként ő az, aki hangos "helló"-val köszönt egy tolószékben ülő fiatal férfit, és aztán közvetlen csevegésbe kezd vele. Ekkor rögvest csatlakozik hozzá Lothar Matthäus is - széles mosollyal az arcán. Nekik Európában mindenütt van ismerősük, ők egy lépést nem tehetnek úgy, hogy ne találkozzanak valakivel. És ha az információink jók, akkor Stockholmban a Matthäus házaspár egy, a divatszakmában elismert üzletemberrel futott össze, a cég neve roppant jól cseng, de a reklám miatt az említésétől e helyütt tekintsünk el. No, de elkanyarodtunk a fő csapásiránytól - túl gyorsan szálltunk le a földre. Vissza a fellegek közé! Szóval a feleség, a kapitány és a foci témája. Arra ugyebár nem kaptunk választ, hogy Lothar Matthäus edzői munkásságát befolyásolja-e Marijana asszony kritikus véleménye. "Nem! - szögezi le villámgyorsan reagálva a felvetésre a kapitány. - Mindent meghallgatok, de végül mindenben én döntök."
Szavazás
---- A határozottság egyértelműsíti, hogy ki az úr a kispadon. És mintegy nyomatékul erre az is példát szolgáltat, hogy Lothar Matthäus a repülőgépen az újságok kiolvasása után papírlapot vesz elő, s arra jegyzetel - talán a kezdőcsapatot álmodja így meg, talán a taktikát elemezgeti, talán a svédek futballját próbálja modellezni. Erre még visszatérünk - de majd csak holnap, amikorra interjúra kértük őt. Nézzünk másfelé a repülőgépen. Gera Zoltán manapság a magyar válogatott nagy ásza. A csapatkapitány is szinte észrevétlenül osont fel a fedélzetre. Csak a felszállás után tűnik fel, amikor is feláll a helyéről, és Csank Jánoshoz lép - ne tessenek meglepődni: néhány magyar edző a nemrégiben bevezetett jó szokáshoz híven elkísérte a válogatottat, és köztük volt a Ferencvárossal bajnokságot nyerő bajuszos mester is. Hogy miről beszélgettek, az kettejük titka marad, ám a nevetésből ítélve a téma felettébb kellemes lehetett. Szóval Gera Zoltán. Ô az út nagy részében a VfB Stuttgartnál légióskodó Szabics Imre széktársa, és azért ők sem mennek a szomszédba némi csibészkedésért - a minimasinákkal fotózó riportereknek örömmel pózolnak. A West Bromwich csatára - amikor komolyabb témákra terelődik a szó - arra is hajlandó, hogy megmutassa, ő mit olvas a Stockholmig vezető útig: a kiadvány tartalma vallásos témákkal foglalkozik (ismert, Gera Zoltán hívő ember), nem véletlen, hogy a hátlapon nagy betűk hirdetik a hét végi, az Isten felé forduló embereknek szóló televíziós műsor címét. No, nézzünk egy székkel arrébb. Király Gábor éppen interjút ad (ezt amúgy a 3. oldalon olvashatják), ám azt jegyezzük meg, hogy nála csakis a szombathelyi foci lehet a téma: Halmosi Péterrel - aki manapság a Debrecen profija - a Haladás mindennapjairól diskurálnak.
Incselkedő fotó Vadócz Krisztiánról
A repülőgép hátsó traktusa is csupa pezsgés: a világutazó Hertzka György és fia, András szóval tartja az embereket. Ôk a magyarországi vendéglátásban jeleskednek, és gyanítható, a budapesti visszavágón nagy eleganciával gardírozzák a svédeket. Az útba még belefért némi futballistás csínytevés is: Torghelle Sándor felfedezi, hogy "földije", a Bp. Honvéd nagy tehetsége, az U21-es válogatottban szereplő Vadócz Krisztián a TotalSport című újság poszterén szerepel (amúgy civilben és félmeztelenül), és rögvest kiakasztja a színes oldalt az első osztályt a turista részlegtől elválasztó ajtókeretre. Az osztrák légikísérő kisasszonyok mosolyogva nézik a fotót, és lám, mit tesz egy incselkedő fénykép, a szemükkel rögvest a modellt keresik. Vadócz Krisztián szerényen viseli a "megpróbáltatást", szó nélkül, mosolyogva hallgatja az ugratásokat, és hogy nem kezd el nagyzolni, hőbörögni, annak a haszna kifizetődő: a modellkedős téma alig egy perc leforgása alatt lecsendesül. A kép az út végéig a keretre lógatva marad. Amikor a leszállást követően mindenki elhagyja a fedélzetet a labdarúgók közül, akkor Vadócz Krisztián felnyúl, akkurátusan letépi a ragasztószalagot, rámosolyog a légikísérőkre, és miután rendet rakott, kilép a stockholmi repülőtér betonjára. Megérkezett Stockholmba a magyar válogattott. Nem történt semmi különös. Csend van errefelé a hűvös északon. És itt megesett az a csoda is, hogy a Lothar Matthäus vezette válogatottat egyetlen svéd televíziós társaság, egyetlen újságíró sem várta. Mintha Svédországban nem az év egyik legfontosabb mérkőzése következne. Vagy ez csak a nagy robbanás előtti csend lenne?…
Szavazás
---- Alighogy megérkezett, máris edzésre indult a magyar válogatott a Djurgarden sportközpontjába. A repülőút alatt "elmacskásodott" izmokat pörgős tréningen mozgatta meg Lothar Matthäus, aki még titkolta az összeállítást, így azt megjósolni sem lehet, hogy melyik tizenegy mellett teszi le a voksát a szakember. Király Gábor, Stark Péter, Gyepes Gábor, Bodnár László, Gera Zoltán helye atombiztosnak tűnik. Minden bizonnyal lehetőséghez juthat Dárdai Pál, Torghelle Sándor és Szabics Imre - de még sok a kérdőjel. A svédeket a futballon kívül még egy téma izgatja: egy magyar származású tudós, Herskó Ferenc kémiai Nobel-díjat kapott két társával együtt. A világ a Karcagon született, 13 éves korától Izraelben élő tudóst Avram Hershkóként ismeri (és immár ünnepelheti a Nobel-díj apropója kapcsán), ám Svédországban a nevet Magyarországgal is összekapcsolják. Érdekesség, hogy a magyar futball és a Nobel-díj összekapcsolható, hiszen két éve, amikor válogatottunk Stockholmban 1-1-re végzett Svédországgal a szintúgy októberben lejátszott Eb-selejtezőn, az északi országban mindenki az irodalmi Nobel-díjas Kertész Imrének, a Sorstalanság szerzőjének a nevét említette a nemzeti csapat látogatása apropóján.