Hajdú B. István"Szieben László hihetetlen nagy bűvész, csak gratulálhatok neki, hogy képes volt a magyar futball valamennyi vitás ügyét elsimítani" – kezdte a népszerű sportriporter. No igen: némi közfelháborodáson túl az égvilágon semmilyen következménye nem lett a megannyi betlinek, Hajdú B. István pedig amondó, Szieben László egy káprázatos huszárcsínnyel megmentette a magyar csapatok nemzetközi kupaindulását, és ebben a debreceni vezetők kiváló partnerek voltak. "Megértem, hogy a Loki megpróbált hasznot húzni a történtekből, csak akkor két nappal korábban nem az erkölcs bajnokaként kellett volna fellépnie… Megjegyzem, amiről mi itt beszélünk, azt külföldön nem értik: mondjuk, én sem érteném, hogy vége egy bajnokságnak, de nem lehet végeredményt hirdetni. Ráadásul nálunk ez van minden évben…"
Úgy ám, a Fradi–Loki párharcok mostanság néhány hónappal túllépik a 90 percet. Tavaly legalább gyorsan találtunk bűnbakot, most azonban még nincs betöltve ez a pozíció: kérdezzük is a riportert, kőkemény debreceni ultraként kit kólintana fejbe. "Először a fegyelmi bizottság tagjait marasztalnám el, hiszen ők hibáztak a legnagyobbat. Jó, most végre eltiltották Tököli Attilát, de ha kimegy külföldre, legfeljebb a 2017-es öregfiúk bajnokság meccseiről hiányzik majd… Ugyanakkor a DVSC-nek is óvás alatt kellett volna játszania. Szieben Lászlótól pedig azt kérdezném: sikeres befejezésnek tartja-e a történteket, és nem fél attól, hogy holnap kiderül: Gera Zoltán is jogosulatlanul futballozott?…" ---- "A vízilabdás Tököli Attila nem játszhatott volna, hiszen a pólóban a lefújás után nem egy hónappal, hanem egy órával tilt el valakit a fegyelmi bizottság" – marasztalta el a futballtestület döntéshozóit a férfiválogatott kapitánya. Kemény Dénes szerint meg kell nézni a liga szabályzatát: ha van benne olyan pont, hogy az elmaradt aranyérmet pénzzel is meg lehet váltani, akkor semmi probléma, ha viszont nincs, akkor igenis tovább lehetett volna vinni az ügyet.
A debreceni vezetők azonban meghátráltak, amiért saját szurkolóik is igen dühösek lettek: "Egy drukker mindig a mának él. Amikor a Porto kiverte a Manchestert, egyetlen olyan angol szurkolói véleményt sem hallottam, hogy milyen jó ez a kisesés, most legalább rápihenünk az FA-kupára. A lokistákat sem vigasztalja, hogy az idén oda az arany, ellenben jövőre majd jól bevásárolhatnak a milliókból. Úgyhogy én nem fogadnám el a klubvezetés döntését."
Igen ám, de azt Kemény Dénes is jól tudja: míg a Realnál vagy a Barcánál egy ilyen döntés alighanem az elnök fejébe kerül, Debrecenben nem lehet kirúgni a tulajt, elvégre akkor megszűnne a csapat… Felelőst azért lehet keresni. "Ha jól tudom, a liga vezetőit és a fegyelmi bizottság tagjait is közvetve, vagy közvetlenül a klubok képviselői választják. Legközelebb majd biztos jobban odafigyelnek, hogy kikre is bízzák magukat…" ---- "Ez az ügy kezd nagyon komikussá válni – kezdte Rátgéber László, miután jót kacagott a hír hallatán; aztán komolyra fordítva a szót arról beszélt, hogy a profisport mennyire a pénz körül forog manapság: – Most is erről szól a történet – tette hozzá, azzal indokolva, ha igazak a hírek, akkor gazdagodhatott a DVSC… – Ha szép summáról van szó, akkor meg is tudom érteni a debreceni vezetőket, hogy visszavonták az óvást. Szóval a megoldás nem utolsó, csakhogy vannak felvetéseim. Vajon kinek a pénzéből fizet a liga? Mert ha mondjuk, a közvetítések jogdíjából, akkor az legalábbis érdekes kérdéseket vet fel. Továbbá: habár a fegyelmi bizottság ugyanolyan fontos testület, mint például a versenybizottság vagy a játékvezető bizottság, több sportágban is komolytalanul működik. Nem is értem: ha megvannak a játékszabályok, akkor a kiállítás az kiállítás!" Meglehet, Rátgéber László téved, Magyarországon nem minden az, aminek látszik vagy hallatszik – ugye, Kassai Viktor sporttárs? "Egyébként nem tudom, egy ilyen ügyet miért nem lehet időben lezárni – merengett el a kosarasedző. – Az most voltaképpen lényegtelen is, milyen súlyú a büntetés, a lényeg, hogy Tököli Attilát ne nyaralás közben kelljen zaklatni, és amikor már – teszem azt – leigazolja a Pécs, akkor derüljön ki, hogy kapott három meccs eltiltást, amire a PMFC nem volt felkészülve, vagy elszerződik a Manchester Unitedhez és jót röhög a markában az ítéleten…" ---- "Noha magam is a ligában dolgozom, meglepve hallottam, hogy mégiscsak eltiltják Tököli Attilát – nyilatkozta Mészöly Kálmán. – Nagyon későn, és furcsa körülmények között állította ki Kassai Viktor játékvezető a ferencvárosi labdarúgót, mégpedig úgy, hogy megüzente neki, piros lapot kapott."
Mészöly Kálmán szerint amúgy a legfőbb tanulságot a liga vonhatja meg: " Szerintem a liga rosszul kommunikálta az ügyet. Ezt megbeszélem majd Szieben László elnökkel is, mert meggyőződésem, ha mindenekelőtt világosan mindenki tudtára adjuk, mi történt, akkor nem kezdődnek meg találgatások, nem kerekedik ekkor bonyodalom." A korábbi szövetségi kapitány mindenesetre örül, hogy lezárult végre az ügy, hiszen megy már az Európa-bajnokság, ezzel kellene foglalkozni nekünk is, nem pedig az előző bajnokság eseményeivel törődni: "Nagyon remélem, hogy mostantól kezdve a következő bajnokságok nem a tárgyalóasztalnál zárulnak majd le." ---- Szieben László, a Magyar Labdarúgóliga (MLL) elnöke munkahelyi ártalomnak tekinti, hogy időnként össztűz zúdul rá, azt azonban sajnálja, hogy kritikusai érdemi javaslatokkal nem állnak elő. Az egyetlen ismétlődő ötlet, hogy mondjon le, de ezzel a lehetőséggel nem kíván élni. "A tevékenységem minősítése a futballcégek joga, és ők az utóbbi időben félévente közgyűléseken voksoltak; az ismert eredménnyel" – mondta az elnök. Szieben László tiszteli a Heti sztoriban véleményt nyilvánító sportembereket, de felfoghatatlan számára, miért fogadják el ők is tényként, hogy a liga pénzzel váltotta ki a DVSC óvását. Ezen állítást az MLL közleményben már cáfolta.
"A ligának nincs és nem is lesz lehetősége arra, hogy a futballcégek jogos vagy jogosnak vélt követeléseire pénzügyi forrásokat különítsen el – hangsúlyozta Szieben László. – Ezt azonban a debreceni vezetők sem állították. Aki elolvassa a Loki honlapját, tudja, hogy ők is «megfelelő kárpótlásról» beszélnek, ami nem törvényszerűen jelent pénzkifizetést. Persze egyszerűbb lenne bebizonyítani az igazamat, ha közzétehetném a megállapodás részleteit, ám az egyezségümk titokvédelmi pontja ezt nem engedi. Ha szószegően kitálalnék, bizonyosan elveszíteném a futballvállalkozások bizalmát. A helyzet amúgy kritikus volt, hiszen az a veszély fenyegetett, hogy nem lehet bajnoki végeredményt hirdetni, emiatt a magyar csapatok nem indulhatnak a nemzetközi kupákban. Mindez a százmilliós anyagi veszteség mellett felbecsülhetetlen erkölcsi kárt okozott volna. A válságot az érintettekkel feloldottuk, ezzel kár senkit nem ért, a ligaelnöknek mégis tudomásul kell vennie, hogy a ›szépek, okosak, hülyék, Pistike› rangsorban a kilátástalan Pistike szerepe osztatik rá. Pedig nem volt kötelező elfogadni a javaslatomat, én az éjszakai egyeztetésen felajánlottam: ha akad valaki, aki jobb válságkezelő, lemondok a posztomról."
A ligát a közvélemény egybemossa a fegyelmi bizottsággal, noha utóbbi független szervezet. Bizonyság erre, hogy amikor az MLL korábbi elnöke aktuális ügyben beavatkozott a döntéshozatalba, az érintett futball-rt. az ügyészséghez fordult, a törvényességi felügyeletet ellátó szervezet pedig megóvta a vitatott határozatot. Az ügy általános tanulságaival kapcsolatosan a liga elnöke annyit jegyzett meg, hogy a jelenlegi szabályokban kódoltan benne van az újabb botrányok lehetősége.
"A helyzet zavaros, a magyar szabályzatok ugyanis gyakorta nincsenek összhangban a FIFA paragrafusaival, nem is beszélve a nemzetközi előírások és a sporttörvény ellentmondásairól – tette hozzá Szieben László. – A liga azonban nem jogalkotó, hanem jogalkalmazó szervezet. S amíg az illetékes jogszabályalkotók itthon úgy érzik, minden jó, ahogy van, kár csodát remélni. Arról nem is beszélve, hogy amíg a sportvállalkozások tulajdonosai, képviselői egymás rovására próbálnak érvényesülni, mert nem értik meg, hogy ha bárkit kár ér, az az üzletág közös vesztesége, addig önállóan nem tud talpra állni a futball. A helyzet, elismerem, csöppet sem rózsás, mégsem gondolnám, hogy az lenne a megoldás, hogy az ember fog egy töltött pisztolyt, és lesétál a folyópartra. Igenis hiszek benne, hogy eljön a nap, amikor mifelénk is biztonságban érezhetik a tulajdonosok a futballbefektetéseiket, sőt hozamot is remélhetnek tőle."