Az alvilággal nem alkudoznak

S. TÓTH JÁNOSS. TÓTH JÁNOS
Vágólapra másolva!
2003.08.15. 21:14
Címkék
Az Expol Különleges Szolgálat Kft. nyerte a Magyar Labdarúgóliga (MLL) által kiírt biztonsági pályázatot. A rendőrség különleges szolgálatának leszerelt rohamcsoportosaiból négy éve alakult vállalkozás szakmai tanácsadója a volt gyilkossági nyomozóból lett szocialista országgyűlési képviselő, a rendészeti bizottság alelnöke, Doszpot Péter.
A sztárrendôrbôl lett tanácsadó azt szeretné, ha a jövôben a biztonsági szolgálatok és a rendôrség emberei nem egymás mellett, hanem egymást segítve dolgoznának a pályákon (fotó: Czagány Balázs)
A sztárrendôrbôl lett tanácsadó azt szeretné, ha a jövôben a biztonsági szolgálatok és a rendôrség emberei nem egymás mellett, hanem egymást segítve dolgoznának a pályákon (fotó: Czagány Balázs)
A sztárrendôrbôl lett tanácsadó azt szeretné, ha a jövôben a biztonsági szolgálatok és a rendôrség emberei nem egymás mellett, hanem egymást segítve dolgoznának a pályákon (fotó: Czagány Balázs)
A sztárrendôrbôl lett tanácsadó azt szeretné, ha a jövôben a biztonsági szolgálatok és a rendôrség emberei nem egymás mellett, hanem egymást segítve dolgoznának a pályákon (fotó: Czagány Balázs)
A sztárrendôrbôl lett tanácsadó azt szeretné, ha a jövôben a biztonsági szolgálatok és a rendôrség emberei nem egymás mellett, hanem egymást segítve dolgoznának a pályákon (fotó: Czagány Balázs)
A sztárrendôrbôl lett tanácsadó azt szeretné, ha a jövôben a biztonsági szolgálatok és a rendôrség emberei nem egymás mellett, hanem egymást segítve dolgoznának a pályákon (fotó: Czagány Balázs)
– Hogyan haladnak?
– Jelentős késésben vagyunk, bár ennek tőlünk független okai vannak – mondta Doszpot Péter. – Szerettük volna mostanra valamennyi sportvállalkozással, illetve az általuk foglalkoztatott biztonsági cégekkel megkötni az "alvállalkozói” megállapodást, de jó néhány tárgyalás még előttünk áll. Addig azonban érdemben nem tudtunk lépni, amíg az Expol Kft. és a liga – egyelőre december harmincegyedikéig szóló – keretmegállapodása, mondjuk így, a fővállalkozói szerződés, nem szentesíttetett, és erre végül a múlt kedden került sor.
– Igen ám, csak közben javában zajlik a bajnokság.
– Nézze, arra senki sem számíthatott, hogy az előző évad zárásaként bűnözők a magyar futballpályákon is példátlan randalírozásba kezdenek. Erre volt az egyik válasz, hogy az MLL végiggondolta a biztonságpolitikáját, majd kiírt egy pályázatot; a cél az, hogy ezután a biztonsági ügyekben is egységes szakmai koncepció érvényesülhessen. Amikor kiderült, hogy az Expol a tender győztese, igyekeztünk felvenni a kapcsolatot a sportvállalkozások illetékes vezetőivel. Ám ez időigényes munka, meg aztán az sem titok, hogy nem mindenhol tapsoltak a színre lépésünk láttán…
– De hát annak idején a ligatanácsban a labdarúgó-vállalatok képviselői tizenkettő nulla arányban szavazták meg, hogy új biztonsági koncepcióra van szükség a futballhuligánok megfékezésére…
– Talán vannak, akik féltik a maguk "kiskirályságát”, a belügyeikbe történő beavatkozásként élik meg, hogy az MLL új biztonsági követelményeket támaszt, ráadásul e projekt szakmai felelőse egy olyan cég, amelyik kívülről érkezett a futball világába. Hozzáteszem: nem ez az általános, ám kétségkívül olyasfajta megnyilvánulásokkal is találkoznunk, hogy miért kell az eddig helyben jól működő rendszert átalakítani.

A rendőrökre is szükség van

– Mert most majd minden a feje tetejére áll?
– Erről szó sincs. Az azonban nyilvánvalóan tarthatatlan állapot, hogy a stadionokban más normák érvényesüljenek, mint egyébként az életben. Noha a lelátói agresszió térhódítása társadalmi probléma, sokkal következetesebben érvényt kell szerezni a hatályos jogszabá-lyoknak, és szükség van a hiteles szankcionálásra is. Az Expol Kft. a pályázatában – s hadd említsem meg az anyag kidolgozásában főszerepet vállaló két kollégám, Jungwirth István ügyvezető és Boros Sándor szakmai igazgató nevét – azt vállalta, hogy egységes szakmai koncepció alapján zajlik majd a pályák civil biztosítása. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az Expol Kft. által felkészített, kiképzett ellenőrök lesznek jelen valamennyi élvonalbeli mérkőzésen, s ők felügyelik, illetve, ha szükséges, irányítják az egyes pályákon dolgozó biztonsági stábok munkáját. Ezek a helyi cégek egyébként ugyancsak a liga által akkreditált vállalkozások, s alapvetően már eddig is részt vettek a meccsek biztosításában.
– Mi szüksége volt az Expolnak arra, hogy egy olyan területre lépjen be, ahonnan neves őrző-védő vállalkozások inkább kivonultak az utóbi időben?
– Mi is sokat beszélgettünk a kollégáimmal arról, megjelenjünk-e a futballbiztosításban, de aztán úgy döntöttünk, ez olyan kihívás, ami szakmailag is előreviheti a vállalkozást. Az Expol munkatársai a kiképzés, a pszichikai, fizikai, taktikai felkészítés, az elvégzett munkák, a különböző szakszolgálatokkal, így a Köztársasági Ôrezreddel, a Nemzetbiztonsági Hivatallal és a rendőrség más szerveivel történt együttműködés során olyan speciális ismeretekre tettek szert, amelyek garanciát jelentenek arra, hogy egy új szemléletmódot, magasabb szakmai színvonalat, professzionálisabb, fegyelmezettebb munkavégzést tudnak meghonosítani. Egy vagy több stadion rendjét már felügyelték cégek, országos szinten azonban még egyetlen vállalkozás sem próbálkozott a futballstadionok biztonságosabbá tételével.
– Ön komolyan gondolja, hogy napjaink honi futballközállapotai mellett ez a probléma civil biztonsági cégekkel még kezelhető?
– Az nyilvánvaló, hogy a rendőrséget be kell vonni a labdarúgó-mérkőzések biztosításába, már csak azért is, mert a biztonságiak jogköre erősen korlátozott…
– …ugyanakkor sokan azt mondják, a rendőrségnek is alkalmazkodnia kellene végre a kialakult helyzethez, mert az átvezényelt közlekedési rendőröktől nemigen várható, hogy őrjöngő tömeget fékezzenek meg…
– Az tény, hogy Franciaországban és Németországban külön alakulatokat, úgynevezett támogatókommandó-alegységeket hoztak létre a rendezvények biztosítására. Ezek a csapatok jól felszereltek, például helikoptereik is vannak, sőt, a németeknél saját laktanyából vonulnak ki. A pályáknál technikai központként működő mikrobuszokat használnak, a dokumentálható rendbontások kapcsán így helyben megindíthatóak az eljárások. Szó sincs persze arról, hogy a magyar rendőrség ne lenne alkalmas a futballhuliganizmus kezelésére, más kérdés, hogy vidéken olykor a rendőri vezetők jobban magukénak érzik a probléma megoldását, míg a fővárosban az erős tagoltság miatt nehezebb a kommunikáció. Szeretnénk tehát felszámolni azt a gyakorlatot, hogy a meccsek kapcsán a biztonsági szolgálatok és a rendőrség két különálló erőként tevékenykedjenek, miképpen az is célunk, hogy a jövőben a rendőrség passzív része is aktívvá váljon a stadionoknál. A törvény alapján kizárólag a rendőrség joga, hogy kényszerítő eszközöket alkalmazzon és állampolgárokat személyes szabadságukban korlátozzon, de az Expol Kft. többek között azzal is igyekszik segíteni a rendőrség munkáját, hogy elfogja és átadja az elkövetőket, vagy ha ismeretlen az elkövető, feljelentést tesz, és vállalja a tanúskodást a további eljárások során. Meggyőződésem, hogy az erőszakos magatartást tanúsító szurkolói csoportok igazán csak attól tartanak, ha tudják, jogellenes cselekedetüket bizonyosan szankcionálják.
– Ehhez képest éppen a napokban okozott közfelzúdulást, hogy a kormány egy rendeletében mindössze szabálysértéssé minősítette azt, ha valaki a sportrendezvényen a létesítménynek a nézőktől vagy a nézők meghatározott csoportjától elzárt területére jogtalanul belép, ott tartózkodik, illetőleg oda bármit bedob…
– Engem ez a kérdés nemcsak országgyűlési képviselőként, hanem a parlament rendészeti bizottságának alelnökeként is érint, mégsem gondolom, hogy a kabinet döntését nekem kellene minősítenem. Egy biztos: vannak szituációk, amelyek egy lendülettel orvosolhatók – ilyen volt például az olaj jövedéki termékké minősítése, ami egyik napról a másikra megszűntette az olajszőkítést. Ahhoz, hogy a nézőtéri rendbontások bűncselekménnyé minősüljenek, törvényt kellene módosítani, ami a nyári parlamenti szünetben – s most nem beszélek az egyéb szükséges szakmai előkészületekről – eleve megoldhatatlan. A kormányrendelet védelmében pedig annyit hadd jegyezzem meg: a pénzbírság meg nem fizetése esetén elzárásra változtatható, a szabálysértő pedig kitiltható a sportlétesítményekből.

Nem segítettek az MSZP-től

– Ha már a politikánál tartunk: ugye tudja, hogy volt, ahol "MSZP-s futballbiznisznek” minősítették az Expol pályázatnyerését…
– Olvastam a Magyar Nemzetnek ezt a cikkét; a cím sugallatán túl korrekt írás született. Egyébként nincs ennek az ügynek semmiféle politikai szála, szerintem a szocialista pártban eddig azt sem tudták, hogy egyáltalán létezik egy Expol nevű vállalkozás, azaz a Köztársaság térről senki sem "menedzselte” a céget a ligánál.
– Jövedelmező üzletet kötöttek?
– Az anyagi részletekről nem szeretnék beszélni, azt viszont elmondhatom, hogy az utalások rendszere megváltozik, vagyis a biztosítási díjat a labdarúgó-vállalkozások az MLL-nek utalják át, és a liga rajtunk keresztül fizet a biztonsági cégeknek. Ezzel egyrészt ellenőrizhetővé válnak a pénzmozgások, másrészt elkerülhetőek az időbeni csúszások.
– Akkor már sejthető, hogy itt-ott miért nem lelkendeztek az Expol szerepvállalása hallatán. A pletykák szerint ugyanis korábban megeshetett: egyes őrző-védő cégek "nem voltak hálátlanok” azért a sportvezetőknek, hogy éppen őket választották ki a rendfenntartási feladatokra…
– A szóbeszédek hozzánk is eljutottak, de ezekre nem szeretnék reagálni, nekünk az a fontos, hogy a jövőben átlátható legyen a financiális rendszer. Egyébként a felelősséget megosztottuk; amennyiben a helyi biztonságiak hibájából történik rendbontás, annak erkölcsi és anyagi következményeit nekik kell vállalniuk, ha az Expol téved, annak a felelőssége a miénk. Csodát persze nem ígérhetünk, hiszen idő kell a lelátói állapotok konszolidálásához, meg aztán a civil biztonsági cégnek nincsenek rendőrségi feladatkörei. Egy tömegverekedés esetén vagy ha törni-zúzni-gyújtogatni kezdenek a huligánok a lelátón, mérlegelni kell, hogy a szolgálat beavatkozása vagy intézkedése várhatóan nem okoz-e aránytalanul nagyobb rendbontást, vagy nem veszélyezteti-e mások életét, testi épségét. A rendőrnek ellenben jogszabályban rögzített kötelessége a törvényes rend helyreállítása, mégpedig esküje alapján akár élete árán is.
– Ha korlátozottak is a jogaik, a jelek szerint mégiscsak lehet tekintélye az Expolnak az ultrák körében is, hiszen a hírek szerint Békéscsabán a fradisták – akik a mostani évadban bajnoki összecsapáson ekkor láthatták először a csapatukat – olyan viszszafogottan viselkedtek, mintha egy teniszmeccset néztek volna…
– Ez azért túlzás, de tény, hogy tizenkétezer néző jelenlétében is rendben lezajlott a találkozó. Ehhez persze az is kellett, hogy ellenőreink munkájának is köszönhetően tizenöt drukker be sem juthatott a stadionba, egy kábítószeres fiatalt pedig átadtunk a rendőröknek. Sajnos nem minden biztonsági vezető volt eddig tisztában azzal, hogy igenis joga van ajtót mutatni a magánrendezvénynek minősülő futballmérkőzésen nemkívánatos személyeknek akkor is, ha azoknak egyébként érvényes belépőjük van. Aztán megtette a hatását a mobil kamerarendszer is, amit az Előre FC stadionjába telepítettünk a Fradi-meccs idejére. Ennek lényege, hogy az egyik kamera totálképet mutat a lelátóról, a másik pedig az egyes szurkolókról készít jó minőségű, azonosításra alkalmas felvételt, ami rendzavarás esetén a helyszínen kinyomtatható, és bizonyítékként átadható a rendőrségnek. Három ilyen stábot tudunk mozgatni fordulónként, no és vannak olyan stadionok, mint az Újpest pályája, ahol a rekonstrukció során kiépítették a belső térfigyelő rendszert; a kamerák működtetését egyébként a sporttörvény is előírja. De még egy mondatra visszatérve a békéscsabai találkozóra: egyáltalán nem szeretnénk, ha a szurkolók félve lépnének be a stadionokba, ők nyugodtan zajongjanak, kiabáljanak, drukkoljanak, hiszen enélkül nem meccs a meccs. A lelátókra beszivárgott bűnözői csoportokkal viszont semmiféle kompromisszumot nem kötünk.

A játéknak is javulni kellene

– Igen ám, de a második fordulóban Újpesten bebizonyosodott, hogy a biztonsági őr is lehet potencális rendbontó…
– Tudunk arról, hogy a vendégcsapat edzője, Pintér Attila és egy helyi biztonsági ember között vita robbant ki. Hogy mik voltak az előzmények, az ebből a szempontból lényegtelen; egy biztonsági ember sosem veszítheti el annyira a fejét, hogy verbálisan inzultáljon egy hivatalos közreműködőt. Az Expol képviselője minden mérkőzés után jegyzőkönyvet készít a kft. vezetőinek, akik értékelik a történteket. A magunk részéről mindent megteszünk, hogy ilyen közjáték többet ne fordulhasson elő. Ennek egyik garanciája lehet, hogy az "alvállalkozóinktól” megköveteljük: csakis érvényes vagyonőr-igazolvánnyal rendelkező kamarai tagokat foglalkoztassanak.
– Ezenkívül mire lesz, mire lehet még elegendő az a fél év, amire a ligával kötött megállapodásuk szól?
– Nagyon szeretnénk, ha a bűnözői csoportok eltűnnének a labdarúgó-stadionokból, és a szülők félelem nélkül kiengedhetnék, kivihetnék a gyermekeiket a pályákra. Ahhoz persze, hogy sokkal többen járjanak megint meccsekre, a játék színvonalának is javulnia kellene, de ebben sajnos mi már nem tudunk segíteni…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik