Az ítélet nem jogerős. Alapja az a vádalku, amelynek értelmében a vádlott, Miladin Kovacsevics vállalta, hogy tanúskodik Szerbia volt New York-i konzulja és annak helyettese ellen.
A két volt diplomatát azzal vádolják, hogy miután Kovacsevicset az amerikai hatóságok 100 ezer dollár óvadék fejében szabadlábra helyezték, hamis úti okmányok kiállításával segítettek neki kijutni az országból. A tanúskodásért cserébe az ügyészség két év három hónap szabadságvesztés kiszabását kérte Kovacsevicsre. A büntetésbe beleszámít az a bő egy hónap is, amelyet Kovacsevics rács mögött töltött az Egyesült Államokban és Szerbiában.
A sértett, Brian Steinhauer családja a vádalku megkötésekor közölte, túl enyhének tartanák az alig több mint kétéves börtönbüntetést; emlékeztettek rá, hogy a fiú majdnem belehalt a bántalmazásba. Kovacsevics ellen életveszélyt okozó testi sértés a vád – ez a bűncselekmény egytől nyolc évig tartó szabadságvesztéssel büntetendő Szerbiában.
A 190 centiméter magas, 118 kilós, akkor 21 éves szerb kosárlabdázó – aki sportösztöndíjjal volt az Egyesült Államokban – 2008 májusában egy bostoni bárban szórakozott egy barátjával és annak barátnőjével. Beszámolók szerint a vékonydongájú, alig 60 kilós Steinhauer ittasan kikezdett a szerbek társaságában lévő lánnyal – állítólag tánc közben megfogta a fenekét –, mire a két szerb nekiesett, és agyba-főbe verte.
A szerb kosárlabdázó ügye nagy port vert föl, egy időre megterhelte az amerikai–szerb viszonyt is. A szerb kormány – gyógykezelés címén – 900 ezer dollárt fizetett a sértett családjának, cserébe azért, hogy nem adták ki az Amerikából elmenekült Kovacsevicset az Egyesült Államoknak. Még Hillary Clinton is közbenjárt – előbb szenátorként, később mint külügyminiszter –, hogy a szerb hatóságok odahaza, Szerbiában mindenképpen folytassák le az eljárást Kovacsevics ellen.