Európai NBA-csapat 2010-ig

Vágólapra másolva!
2003.10.09. 20:54
Címkék
Már most is európai napokat tartanak az NBA-ben, pontosabban NBA-napokat Európában  ez azonban semmi ahhoz képest, ami David Stern szerdán vázolt jövőképében felsejlik.
Tony Parker 19 pontot szerzett Párizsban
Tony Parker 19 pontot szerzett Párizsban
Tony Parker 19 pontot szerzett Párizsban
Tony Parker 19 pontot szerzett Párizsban
Tony Parker 19 pontot szerzett Párizsban
Tony Parker 19 pontot szerzett Párizsban
Az amerikai elitliga Párizsban tartózkodó komisszáriusa úgy véli, hogy az évtized végéig megalakulhat az NBA első európai csapata, és még ennyi idő sem szükséges ahhoz – legfeljebb mondjuk három esztendő –, hogy a tengerentúli gárdák az öreg kontinensen edzőtáborozzanak.
"Most ötnél tartunk, és a növekedés esélyét nagyon jónak látom” – teljesítette az NBA első számú vezetője azt a kérést, hogy értékelje egytől tízig terjedő skálán az európai terjeszkedés esélyeit. Tette ezt abból az alkalomból, hogy a San Antonio Spurs és a Memphis Grizzlies Párizsban vívott előidénybeli mérkőzést. Nem újkeletű az NBA-csapatok európai felbukkanása – gondoljunk csak a McDonald's szponzorálta egykori villámtornákra –, legfeljebb a mögötte meghúzódó üzleti filozófia lett világosabb. "Nem hagyható figyelmen kívül, hogy játékosaink immár húsz százaléka légiós. Általuk a színvonal magasabb lett, erősödött a versenyszellem, nem beszélve arról, hogy újabb szurkolói csoportok fordulnak felénk” – fejtegette Stern, hozzátéve, hogy a rendszeres európai jelenlétnek szigorú – főleg infrastrukturális – feltételei vannak.
Az NBA üzleti tervei igen alaposak, bizonyos számokból nem engednek odaát – márpedig a megfelelő szintű érdeklődés csak akkor tartható fenn, ha a szurkolókat amerikai színvonalon szolgálják ki. Ebbe a minőségi televíziós közvetítés, az ajándéktárgyak és mezek árusítása éppúgy beletartozik, mint a hatalmas méretű aréna. A Houston Rockets például a napokban játssza le első mérkőzését az új houstoni csarnokban, a Toyota Centerben, ahová kosármeccseken 18 300 néző fér be. A párizsi Bercy, amely hat év után látta vendégül ismét az NBA-t, zsúfolásig megtelt – 14 480 drukker gyönyörködött a San Antoniót erősítő Tony Parker, az egyetlen francia NBA-bajnok játékában. Európai mérce mentén szép ez a nézőszám, de odaát csak előidényt ér.

NBA, elôidény, 4. játéknap
San Antonio Spurs–Memphis Grizzlies 105–93, Atlanta Hawks–Cleveland Cavaliers 80–83, Indiana Pacers–Chicago Bulls 96-82, Boston Celtics–Detroit Pistons 89–104, Los Angeles Lakers–Golden State Warriors 83–99, Seattle SuperSonics–Houston Rockets 98–78, New Orleans Hornets–Orlando Magic 105–98, Toronto Raptors–Washington Wizards 76–71
Stern szerint tehát félúton jár a hódítók hada, mint ahogy félúton jár az előörs, a Memphis Grizzlies is, amely pénteken Barcelonában lép pályára. Az ottani est főszereplője, ha úgy tetszik, az NBA fő hírverője, a "próbaáru” a spanyol Pau Gasol lesz, aki a Memphis előtt az FC Barcelonában kosarazott. És hogy menynyire kelendő az itteni termék a tengerentúlon, arról a görög bajnok Panathinaikosz ugyancsak péntek esti torontói fellépése segíthet képet alkotni. Bár az európai szál erősödését alátámasztó következtetést abból is levonhatjuk, hogy a Phoenix által szerdán szerződtetett Dejan Koturovics már a hetedik – Predrag Drobjnak, Marko Jarics (mindkettő LA Clippers), Vladimir Radmanovics (Seattle), Vlade Divac, Predrag Sztojakovics (mindkettő Sacramento) és Zsarko Csabarkapa (Phoenix) után –, aki Jugoszlávia tavaly világbajnokságot nyert válogatottját képviseli az NBA-ban.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik