Szép búcsú: a magyar válogatott legyőzte Dél-Koreát

NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Granollers), BACSKAI JÁNOS (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Granollers), BACSKAI JÁNOS (percről percre)
2021.12.12. 17:45
Háfra Noémi veszi célba a dél-koreai kaput (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
Megnyerte a magyar válogatott a Dél-Korea elleni záró középdöntős mérkőzést a spanyolországi női kézilabda-világbajnokságon. A tornát a 10. helyen fejezzük be.

25. NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (SPANYOLORSZÁG, DECEMBER 1–19.)
KÖZÉPDÖNTŐ, 3. FORDULÓ
III. CSOPORT (Granollers)

MAGYARORSZÁG–DÉL KOREA 35–28
(18–15)
Granollers, 1019
néző. V: A. Covalciuc, I. Covalciuc (moldovaiak)
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – Lukács V. 3, HÁFRA N. 8, VÁMOS P. 5, Bordás 4, Szöllősi-Zácsik, MÁRTON G. 6. Csere: Szikora (kapus), Planéta 2 (2), Tóvizi 1, Kácsor 4, Tóth Eszter, Fodor Cs., Kovács Anett 2. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
DÉL-KOREA: O Sza Ra – Rju Un Hi 3, Sin Da Re 1, KIM DZSIN JI 5, Kim Szo Ra 1, Dzso Ha Rang 2, Sin Un Dzsu 4 (1). Csere: Dzson Dzsin Hui (kapus), LI MI GJONG 6, Szong Hje Szu 2 (1), O Je Dam 2 (2), Li Han Szol 1, Szong Dzsi Jung 1, Dzsong Hjun Hui. Szövetségi kapitány: Koo II Kang
Az eredmény alakulása. 9. p.: 6–3. 12. p.: 6–6. 20. p.: 13–10. 24. p.: 15–13. 37. p.: 23–16. 42. p.: 27–18. 52. p.: 32–21
Kiállítások: 6, ill. 8 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 4/4
Dzsang In Ik:
– Játékosaink mindent megtettek ezúttal is, a tőlük telhető legjobb teljesítményt nyújtották. Sokat kell még tanulnunk, és tanultunk már ezen a tornán is, ezeken a mérkőzéseken. A fejlődéshez ehhez hasonló összecsapásokra van szükségünk.

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány arról beszélt a Dél-Korea elleni, számunkra utolsó világbajnoki középdöntős meccs előtt, hogy úgy kell hozzáállnunk a találkozóhoz, mintha vb-döntő lenne, ugyanis igenis fontos nekünk ez a „helyosztó”, nem mindegy, hogy egy tornán a 10. vagy a 16. pozícióban végzünk. Előbbi helyezéssel ugyanis könnyebb folytatni a fokozatos építkezést.

Ezúttal sem kockáztattuk meg a combsérüléssel küzdő Klujber Katrin játékát, mellette Szemerey Zsófi volt a másik kimaradónk. Védekezésben összeszedetten kezdtünk, még ha Bordás Rékát hamar kiszórták, amiért eltalálta a koreaiak egyik legjobbját, az irányító Li Mi Gjongot. Ettől eltekintve labdákat is tudtunk szerezni, amelyekből Márton Gréta fejezte be az akciókat. Háromgólos vezetésünknél becsúszott pár támadásbeli pontatlanság, a túloldalon pedig a rövid ápolásból visszatérő Li irányításával egyenlített Dél-Korea (7–7).

35/59 (59%)Gól/támadás28/59 (34%)

Az ázsiaiak gyakran lassan szövögették akcióikat, majd jött egy gyors passz vagy ritmusváltás, amiben elsősorban az irányító jeleskedett. A győri jobbátlövőt, Rju Un Hit ellenben jól kivettük a játékból. Az elején jobbátlövőben szereplő Háfra Noémi sokat hozzá tudott tenni a játékunkhoz, gólerős volt, és a társait is jól szolgálta ki. A félidő második felében gólpárbaj indult, elvétve voltak kivédekezett támadások, ellenben mindkét oldalon szép találatoknak tapsolhattak a nézők. Volt itt minden, kínai figura és cunder a koreaiaktól, szép szélső gólok és átlövések a mieinktől. Látszott, mindkét csapat felszabadultan játszhatott. A koreaiak először emberelőnyben nyitották meg a falat, de utána is magasan felléptek a játékosainkra. Válaszképpen pluszbeállót hoztunk be Bíró Blanka helyett, a szünet előtti, sokszor kaotikus percekben több ziccert is rontott az ellenfél, így a mieink 18–15-re vezettek harminc perc után.

A dánok és a németek is megmutatták, hogy a védekezés és lerohanások jelentik a kulcsot Dél-Korea ellen, ezt szem előtt tartva játszottunk mi is, ráadásul Bíró is egyre feljebb tornázta a védési hatékonyságát. Az ázsiaiak a németek elleni találkozón kipukkadtak a második félidőben, a mieink is egy jó szakasszal tovább növelték a különbséget a szünet után. Háfra megszórta magát, a koreaiak csak elvétve tudták szabályosan megállítani, de a másik lövőben Kácsor Grétának is voltak szép megmozdulásai.

Jellemző momentum, hogy Golovin először a 46. percben, kilencgólos vezetésünknél kért időt. Az utolsó periódust már végképp a gyakorlásnak szentelhettük, Dél-Korea igazán szorosabbá sem tudta tenni az eredményt. A mieink magabiztos játékkal 35–28-ra nyertek, így jó szájízzel zárhatták le a tornát.

A magyar válogatott négy győzelemmel és két vereséggel összesítésben a 10. helyen fejezi be a világbajnokságot.

Li a mezőny legjobbja.

60. PERC EZZEL VÉGET IS ÉRT A MÉRKŐZÉS!

60. perc Li átlövését védi Bíró, de az ellenfélé a labda, marad ideje Kimnek egy újabb kínai figurára.

59. perc Szong Dzsijung is megvillan, Kovács átlövését a kapufa "védi". 35–27!

57. perc Bordás kiáll két percre, de így is bent van Kim lövése.

57. perc Örömjáték, Háfra passzol jobbal balra a feje fölött, Bordás bevetődhet a hatosról, tíz közötte ismét.

56. perc Szong lő szélről, Bíró ezt is megfogja, a 14. mai védése!

55. perc Háfra és Li gólváltása, betörés vs. beálló. Vámos a bal szélről tör be két védő közé, nagyon szép találat!

54. perc Bíró ziccert fog, de hetes. Jogos. Következik Szong mutatványa, labda a jobb felsőben. 32–24! Ezen a vébén 20 hetest fújtak ellenünk, mind bement!

53. perc Háfra lövését védi Oh, Rju lövet gólt Kim Dzsinjivel kínai figurából. Háfra első hibája ma!

52. perc Ajándék labda Sinnek, aki a hatosról ziccerezhet, be sem kell ugornia. 32–22!

51. perc Kim lő kapufát, előtte Kovács és Vámos volt eredményes a jobb szélről. Rossz magyar támadás, Sin-kontra, de bevetődve a lécre lő!

49. perc Kácsor megmérgesedik, átlövésből eredményes ismét.

48. perc Fodor bevetődve lábon lövi a kapust. Szong átlövése sem jobb szerencsére. 29–21!

47. perc Libe, aki kiharcol most egy hetest is. Sin klasszikus, ázsiai operetteket idéző mozdulattal a bal sarokba lő.

46. perc Kovács jobb szélről elrontja a dobást, Tóvizi jól védekezik. Fodor is, végigviszi... de belemenés!

45. perc Magyar időkérés.

43. perc Kovács tör be a jobb szélen a hatosig, fontos gól volt neki és a csapatnak is. De Dzso Harang a bal szélről válaszol. Kácsor meg felugrásból, nyolcról. 29–20!

42. perc Rju lövése is Bíróé, igaz, lökték a győrit picit. Vámos lövése a lécen csattan, Kácsorhoz, aki azonnal jobbról középre, Bordáshoz passzol, a beállósnak be sem kell igazán ugrania. Rju bezzeg ugrik, fel, szép gól.

40. perc Ideje volt egy beállós gólnak is, Háfra emelt szépen középre Bordásnak. 26–18!

39. perc
Átlövésből bombagólt dob kissé balról jobbal Kim Dzsinji, Háfra hasonló módon válaszol. Bíró meg nagyot véd, picit az állával is.

38. perc Bizony, abszolúte ziccerben a kapura emel Kim Szora! De sajnos Lukács ziccere sem pontosabb.

38. perc Háfra balra forgat Mártonnak... kitalálják, szép magyar gól! Kezdenek megtörni a koreaiak.

37. perc Planéta ballal a jobb sarokba lő most, félmagasan. 23–16!

37. perc
Háfra kiharcol egy hetes, és két perc az őt ellökő Sinnek.

36. perc
Bíró kikapja a bal sarok elől Rju átlövését, éljenzik is a magyar drukkerek a kapust.

35. perc Kácsor átlövése nagyon jó, koreai időkérés.

33. perc Kácsor átfordít jobbra, Vámos beugrásból lő nagy gólt most. Kim átlövését eléri rendesen Bíró, szép támadás, Háfra ijeszt, jobbra passzol, Lukács egyedül marad... 21–16!

32. perc Újra jól védekezünk, de rosszul támadunk, Sin ziccerénél a kapuba pattan a labda Bíró karjáról.

31. perc Rossz koreai lövésre Vámos válaszol vetődéses lövéssel, 19–15.

31. PERC FOLYTATJUK!

Japán 31–27-re legyőzte Argentínát a spanyolországi női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének harmadik, utolsó fordulójának vasárnapi játéknapján.

A hétszeres Ázsiai Játékok- és 15-szörös Ázsia-bajnok dél-koreai együttessel az elmúlt negyven évben kilenc világbajnokságon is találkoztunk, 1995-ben a vb-döntőben az ázsiaiak győztek, 2003-ban az elődöntőben viszont a mieink.

A kétszeres olimpiai bajnok rivális eddig hullámzóan teljesített, a csoportkörben a dánoktól 12 góllal kapott ki, Tunéziát két góllal legyűrte, míg Kongó ellen 14 találattal volt jobb, a középdöntőben 32–26-ra múlta felül a cseheket, a németekkel szemben viszont 37–28-ra alulmaradt. Öt meccs után a legeredményesebb játékosa Rju Un Hi, a Győr 31 éves jobbátlövője 42 lövésből 27 gólt szerzett.

30. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

30. perc Li átkígyózik a falon, bent is a labda a kapuban, Rjut ellökjük, időntúli szabaddobás messziről. A sértett lövése nagyon rossz aztán. 18–15.

29. perc Bíró véd egy átlövést, Háfra megmutatja aztán, hogyan kell tökéletesen művelni ezt a műfajt!

28. perc Kell is egy kis pihenő, a nyílt ázsiai védekezés nagyon nem ízlett a válogatottunknak. Lukács jelzi is ezt, azonnal betalál a jobb szélről, jobbal. 17–14!

27. perc Tóth passzát lefülelik, előtte Sin átlövése volt pontos. Ez a csere nem, Dzso Harangnak két perc!

26. perc Háfra csele jó, a lövése tökély, de rossz a magyar csere, üres kapus gólt kapunk, 16–14!

25. perc Dzso Sz. ugrik be balról, Bíró megfogja!

24. perc ... de Ohnak mindegy, a bal alsóba lő. Tóth ziccerét meg fogja Cso kapus.

24. perc Tóvizi odacsap Szonnak, két perc, Szikora beáll a kapuba...

24. perc Dél-koreai időkérés.

24. perc Szonnál belemenés, Kácsor mesteri passzat után a beugró Lukács a lécre lő, a labda Mártoné, aki a bal szélről szokása szerint eredményes.

23. perc Tóvizi lő gólt beállóból, nemes egyszerűséggel. 14–12!

22. perc Kínai figura, Rju felteszi, Li a kapuba húzza, nagyon szép volt!

21. perc Háfrát lebirkózzák, két perc Dzso Harangnak. Vámosnál belemenés aztán.

19. perc Kácsor
lő átlövésből a bal felsőbe, de már akkor, amikor a sánc "elsüllyedt", és ő is majdnem a földre esett vissza. Bíró-bravúrra Háfra-ziccer, máris hárommal megyünk.

18. perc Bepörögtek, Rju a jobb szélről meglepi Bírót egy ravasz pörgetett lövéssel. 11–10!

15. perc Oh a lécre ejt, a következő emelése sokkal jobb sajnos. Bordás betöréses gólja előzte meg, Háfra átlövésgólja követte.

14. perc Lukács és Sin
gólváltása. Háfra passza után Márton jobbal hatalmas gólt lő ismét, a szaggatott vonalról beugorva a falba. 9–8!

12. perc Ellökjük Lít, hetes. Oh a kapus alatt a hálóba lő.

11. perc Vámos csele nagyon jó, a lövése azonban pontatlan. Li lő Planéta mellett jobbal a bal sarokba hétről, középről, a földről. Egyenlő, könnyű gól. Ez meg nehéz helyzetből fontos gól, Háfra a jobb szélről a kapus bal füle mellett eredményes. 7–6!

10. perc Li átlövése mesteri, sajnos, a mi támadásaink meg-megdadognak. Vámos passza is rossz, DzsoHjeszu kontrázhat, beugrova a jobb felsőbe pattintja a labdát. Bíró tehetetlen: 6–5!

6. perc Planéta szerez labdát, gyors indítás, de Lukács lövését védi a kapus. Márton aztán remekül ugrik be balról, jobbal a túlsó sarokba lő, ahogyan azt kell. 3/3. 5–2. De Linek meg 2/2, a földről lepte meg nyolcról a kapust. 5–3!

5. perc Li átlövése megpattan Planétán, éppen a kapuba esik a labda, Márton ziccerezik a balon egy rossz passz után. Ez meg szerencse.

4. perc Planéta ballal a jobb alsóba lő, állítgatás nélkül. 3–1!

4. perc Vámos lövését Oh védi, Háfra emelése is a kapusé, de hetes és két perc az őt ellökő Dzsónak.

2. perc Planéta ellöki a beállóst, hetes, Szon értékesíti. Előtte Márton átrohant szerencsére a falon. 2–1!

1. perc Egy nagyon szép Háfra-góllal. 1–0!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A mieink tiszta fehérben, a vendégek piros mezben és fekete nadrágban

ELLENFÉLNÉZŐ: DÉL-KOREA
Olimpia:
1. (1988, 1992), 2. (1984, 1996, 2004), 3. (2008), 4. (2000, 2012) – 10 részvétel
Vb:
1. (1995), 3. (2003), 5. (1997) – 19 részvétel
Magyar mérleg ellene:
25 mérkőzés, 12 győzelem, 2 döntetlen, 11 vereség, 728–734-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen: 2019. 11. 23., felkészülési torna, Szöul. Magyarország–Dél-Korea 31–25 (14–13)
Legjobb magyar dobók: Kovács Anna 7, Háfra N. 5, Klujber 4

Ahogyan megírtuk, a Valenciában rekedt Schatzl Nadine és a tornára Párizsból el sem utazó Holanek Zoltán erőnléti edző is elhagyhatta a karantént, már mindketten hazatértek. A combsérüléssel bajlódó Klujber Katrinnal kapcsolatban a kapitány elmondta, Dél-Korea ellen sem kockáztatják meg a játékát.

A fizikai része egyértelműen fejleszthető, egy megfelelő programmal jól fel lehet építeni – folytatta. – A mentális része más tészta. Általánosságban fontosnak tartom, hogy a pályán kívül is képezzük magunkat, a döntéshozatalban is ügyesebbé lehet válni.”

„Nem egy összetevőből fakad, hogy nem tudtunk nyerni ezeken a meccseken. Igazán a dánok elleni vereséget éltem meg tragédiaként. Ott úgy tűnt, fizikailag is kevesek vagyunk. Ha megnézzük a dán játékosokat és a mi keretünket, náluk a fiatalabbak is kiemelkedő fizikai adottságokkal rendelkeznek. Ezenkívül fejben, koncentrációban sem voltunk rendben. Olyan szituációkban követtünk el buta hibákat, amelyekre pedig előzetesen készültünk, videóztunk. Aztán már az első támadásban meg tudták csinálni a dánok. A német meccsen kihoztuk magunkból a maximumot, igazi csapatként küzdöttünk, az is benne volt, hogy nyerünk, de legalább pontot szerzünk. Akkor még ütköztünk, faultoltunk, fizikailag tudtuk tartani a lépést, ám a következő, dán meccsre elfogytunk, felőröltek minket” – fejtegette a nyár óta a német Bietigheimet erősítő kapus a magyar újságíróknak a barcelonai csapathotelben.

Szikora Melinda 33 évével a jelenlegi magyar válogatott korelnöke, így kíváncsiak voltunk a véleményére, miben látta az okait, hogy a mostani világbajnokságon nem tudtunk eddig pontot szerezni a velünk egy szinten levő vagy erősebb csapatok ellen.

„Tudjuk, hogy a célt, a nyolc közé jutást már nem érhetjük el, pedig a csapat próbált belekapaszkodni az utolsó szalmaszálba is. Kíváncsi vagyok az utolsó meccsre, amely számunkra olyan lesz, mint a világbajnoki döntő – igenis fontos »helyosztó« vár ránk. Bízom benne, hogy mindenki teljes erővel és koncentráltan áll hozzá a feladathoz. A dél-koreai csapat egyik európai válogatottal sem összehasonlítható, jelentős rutin szükséges ellene, de védekezéssel és lerohanással megtörhető. A megszerzett labdából nagyon gyorsan indulnak, ha nincs rá lehetőségük, akkor próbálnak altatni támadásban, utána jön egy gyors passz és ritmusváltás. A dánok és a németek megmutatták a receptet, szenzációsan kihasználták, hogy a koreaiak egyszer egyet, máskor kettőt cseréltek” – mondta Golovin a szombati sajtófélórán.

A kongóiakkal vívott pénteki, győztes találkozó után a Dél-Korea elleni utolsó meccset is a további építkezésre kell felhasználni és arra, hogy a páros kapcsolatok még erősebbek legyenek. A minél előkelőbb helyezéshez mindenképpen le kell győzni a koreai együttest, ha ez sikerül, a többi csoport eredményétől függően a 10–12. helyek egyikén végzünk. Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány szerint egyáltalán nem mindegy, hogy tizedik vagy mondjuk tizenhatodik lesz az együttes.

Bármennyire is fájdalmasan hangzik, de utolsó mérkőzését vívja vasárnap kora este a magyar válogatott Dél-Korea ellen a középdöntő harmadik, utolsó fordulójában. A mieink sorsát még a llíriai csoportkörben a Németország elleni egygólos, majd a középdöntő első körében a Dániától elszenvedett súlyos, 11 gólos vereség pecsételte meg, és bár matematikai esély még így is maradt a negyeddöntőbe jutásra, a granollersi középdöntő pénteki, második fordulójában hiába reménykedtünk, a németek simán nyertek Dél-Korea ellen, és a dánokkal karöltve továbbjutottak a legjobb nyolc közé.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE A VILÁGBAJNOKSÁGRA – RÉSZLETES NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvár), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)
Jobbszélsők:Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO) Jobbátlövők:Albek Anna (TuS Metzingen – Németország), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Planéta Szimonetta (DVSC Schaeffler)
Irányítók:Tóth Eszter (Motherson-Mosonmagyaróvári KC SE), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Szabó Laura (MTK Budapest), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (Győri Audi ETO), Kácsor Gréta (Váci NKSE), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Fodor Csenge (Győri Audi ETO)
Szövetségi kapitány:Golovin Vlagyimir
A világbajnokságon mérkőzésenként 16 játékos nevezhető.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–DÉL-KOREA KÉZILABDA-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!