Hétméterespárbajban ejtette ki a címvédő Barcát a klubvilágbajnok a BL-elődöntőben

2023.06.17. 15:00
A Magdeburg hétméterespárbajban ejtette ki a címvédő Barcát a BL-elődöntőben (Fotó: Getty Images)
Végig kiélezett, fordulatos mérkőzésen a német bajnoki ezüstérmes, klubvilágbajnok, de a kölni négyes döntőben újonc német Magdeburg hétméterespárbaj után győzte le a legutóbbi két kiírást megnyerő Barcát a férfi kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntőjének első elődöntőjében!

FÉRFI KÉZILABDA
BAJNOKOK LIGÁJA, NÉGYES DÖNTŐ
ELŐDÖNTŐ
Magdeburg (német)–Barca (spanyol) 38–38 (16–18, 31–31, 38–38) hétméteresekkel: 2–1

Köln, Lanxess Arena. Vezette: Eliasson, Pálsson (izlandiak)
Legjobb dobók: Smits 12, Damgaard 8, ill. N'guessan 9, A. Gómez 8, Fabregas 6

KÉSŐBB
Paris Saint-Germain (francia)–Barlinek Industria Kielce (lengyel)
24–25 (14–16)

A várt nagy iramú csatát hozta az első elődöntő, hiszen a BL legutóbbi két kiírását megnyerő Barca a négyes döntőben újonc, de korábban a sorozatot háromszor megnyerő Magdeburg is nagy tempóban kezdte a meccset.

A spanyolok Emil Nielsen védéseinek köszönhetően többször voltak lépéselőnyben, de csak a 18. percben tudtak először egynél több góllal vezetni. Michael Damgaard hiába volt elemében és vezérelte a Magdeburgot, a fiatal szlovén irányító, Domen Makuc beállása után a katalán csapat egyre magabiztosabban játszott és a szünet előtt 18–15-re is vezetett.

A térfélcsere után jelentősen feljavult a Magdeburg védekezése és kapusteljesítménye, miközben a spanyoloké visszaesett, ennek köszönhetően nyolc perc alatt ledolgozta hátrányát és egészen az 55. percig vezetett.

A Dika Memet sérülés miatt elvesztő Barca azonban egy pillanatig sem adta fel és mivel a különbség nem volt nagy, az utolsó percekben megint a katalánoknál volt az előny.

A végjátékban a Magdeburg is elvesztette egyik legjobbját, a német élvonal legjobbjának választott Gisli Kristjanssont, ám az utolsó pillanatokban Kay Smits góljával így is egyenlített, majd Damgaard kulcsfontosságú blokkjával hosszabbításra mentette az elődöntőt a Magdeburg.

A kétszer ötperces ráadásban már nemcsak lélektani, hanem számszaki előnyben is volt a német csapat, melynek meccslabdája is volt a döntőbe jutásért, de nem tudott éli vele.

A 38–38-as hosszabbítás után a hétméterespárbajban a Barcától Wanne, Richardson és a sérülten is odaálló Mem is fölé pattintott, Ludovic Fabregas lövését pedig Jensen védte, miközben a németektől csak Petterson és Saugstrup hibázott, így a Magdeburg jutott be a Bajnokok Ligája döntőjébe!

5. sorozat: Fabregasé az ötödik Barca-hetes, kihagyta! BL-döntős a Magdeburg!

4. sorozat: Saugstrup kapufára lő!

4. sorozat: Mem sérülten is odaállt, de ő is ugyanúgy fölé pattint, mint Wanne és Richardson!

3. sorozat: Pérez de Vargas védte Petterson hetesét!

3. sorozat: Richardson is fölé pattint!

2. sorozat: Kay Smits két kapufa segítségével lőtte be a maga hetesét!

2. sorozat: Hampus Wanne fölé pattintotta hétméteresét!

1. sorozat: Hornke első lövéséből bevette Pérez de Vargas kapuját.

1. sorozat: a barcelonai Gómez Portnerrel szemben nem hibázott.

Hamarosan jönnek a hétméteresek!

HOSSZABBÍTÁS

70. perc: elrontják a németek és a spanyolok is! 38–38! Vége a hosszabbításnak is!

70. perc: 11 másodperc maradt, a Magdeburg támadhat a döntőért!

70. perc: alig fél perccel a vége előtt hátrányban támad a Magdeburg, majd Saugstrup kap szabaddobást.

69. perc: N'guessan pedig kilencedik találatával egyenlített, majd a Magdeburg edzőjének, Bennet Wiegertnek a reklamálása miatt emberhátrányba kerülnek a németek! 38–38

68. perc: elveszik a labdát a németektől, a Barca pedig N'guessan nyolcadik góljával egyenlít! Smits azonban11. gólját szerzi! 38–37

68. perc: mekkora gól Smitstől?! De a Barca egyre zárkózik megint! 37–36

67. perc: Janc tört be jobbátlövőből, eredményesen. Első gólja. 36–35

67. perc: Bezjak ismét remekül oldja meg helyzetét! 36–34

66. perc: de N'guessan megszerzi hetedik gólját! 35–34

66. perc: az utolsó öt perc kezdődött el, ha itt sincs döntés, hetesek következnek!

VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE! MAGDEBURG–BARCA 35–33

65. perc: hiába védett Nielsen, a kipattanót megint belőtték a németek Damgaard révén, akik kettővel vezetnek! 35–33

65. perc: Portner megint fntos védéssel jelentkezett!

65. perc: Bezjak szlalomozott be a Barca védői között és harmadik gólját jegyzi. 34–33

64. perc: Fabregas most nem hibázott, ez volt a hatodik gólja. 33–33

63. perc: Bezjak szép cselek után küzdött meg a gólért! 33–32

63. perc: Fabregas beállóból leadott lövését védte Portner.

62. perc: Nielsen is fontos védést mutatott be visszatérése után a Barcának.

62. perc: Jensen nem tudta védeni Gómez büntetőjét! 32–32

62. perc: Cindriccsel szemben O'Sullivan kapott kétperces kiállítást és ez a harmadik volt neki, így ez piros.

61. perc: a Magdeburg szerzi a ráadás első gólját, s már vezet! 32–31

61. perc: elkezdődött a kétszer ötperces hosszabbítás!

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Damgaard blokkja szabályos volt, így hosszabbítás következik!

60. perc: 13 másodperc maradt. A Magdeburg pedig egy szép játék végén Smits góljával egyenlített! 31–31 Maradt még öt másodperc, a Barca lőtt egyet a félpályáról, melyet blokkoltak a németek, de vissza kell nézni, hogy hol.

60. perc: időt kért a Magdeburg, alig több mint 10 másodperc van a rendes játékidőből.

59. perc: Janc lövését Portner tolta a kapufára, de a labdát Gómez szedte össze, aki már betalált! 30–31

59. perc: Carlos Ortega edig időt is kér a kisebb zavar után.

59. perc: Mem sérülten alig tud járni, mégis a pályán marad.

59. perc: O'Sullivan első kapura lövéséből egyenlít! 30–30

58. perc: Cindric nem találja jó formáját, most betörés után próbálkozott, de Portner védett, fault miatt azonban így is a katalánoknál marad a labda. Passzívnál pedig N'guessan pattintott fölé.

57. perc: Weber középről lőtt, de gyengén, ez csemege volt Pérez de Vargasnak.

57. perc: Kristjansson maradt lent lövése után, s ápolni is kell a Magdeburg átlövőjét.Kristjanssont még mindig ápolják, már a hordágyat is lehet, hogy hozni kell… A hordágyra szerencsére nincs szükség,d e Kristjansson jobb vállát fájlalva hagyta el a játékteret.

56. perc: Hampus Wanne aszélről! Megint a Barca vezet! Micsoda izgalmak! 29–30

55. perc: Pérez de Vargas kulcsfontosságú védést mutatott be Smitsszel szemben.

55. perc: N'guessant nehezen tartja a Magdeburg, megint betalált és egyenlített. 29–29

54. perc: a túloldalon viszont N'guessan átlövése védhetetlen, erre viszont hamar válaszol a Magdeburg. 29–28

53. perc: Micsoda gól! Kay Smits már nyolc találatnál jár egy kínai után! 28–27

52. perc: belehibázott támadásába a Magdeburg, de Cindriccsel szemben Saugstrup védekezett kiválóan.

52. perc: Mem visszatért, ráadásul góllal! 27–27

51. perc: Kristjanssont nehezen tartják a spanyolok, s a német élvonal idei legjobbja be is talált. 27–26

51. perc: üres kapus góllal, Ludovic Fabregas révén egyenlít a Barca. 26–26

50. perc: Hampus Wanne lövése Portnerről pattant vissza, de a labda maradt a Barcánál, majd Portner ezúttal a jobb szélről leadott Gómez-lövést védte bravúrral.

49. perc: a Magdeburgnál most Smits harcolt ki büntetőt, a sértett pedig be is lőtte! 26–25

48. perc: O'Sullivan kapta meg második kétperces kiállítását, a Barca hetesét pedig Gómez ezúttal belőtte! 25–25

48. perc: csodálatos védés Pérez de Vargastól, de ez volt az első a Barca kapusának.

48. perc: Cindric dobta ki az oldalvonalon túlra a labdát, így nem tud egyenlíteni a Barca.

47. perc: Saugstrup hiába lőtt a kapuba, a játékvezetők belemenés miatt elvették a gólját.

47. perc: most a Magdeburg edzője, Bennet Wiegert kért időt, miután a Barca három játékosa is saját térfele közepén védekezik.

46. perc: Hampus Wannét játszották meg a spanyolok a bal szélen és sok helye volt, melyet ki is használt. 25–24

45. perc: technikai hiba a németeknél, miközben Memet továbbra is ápolni kell, így egyre zárkózhatnak a katalánok.

44. perc: Saugstrupot viszont most ki is állították, de a Barca hétméteresét Gómez csúnyán fölépattintotta.

44. perc: Saugstrup pedig háromnál jár, így marad a kétgólos különbség. 25–23

43. perc: Ludovic Fabregas már negyedik és nagyon fontos gólját jegyezte beállóból. 24–23

43. perc: Kristjansson adott szép bejátszást Webernek, akinek góljával először vezet kettővel a Magdeburg. 24–22

42. perc: Mem rosszul érkezett és lent maradt, a németek pedig nagyon sportszerűen megállnak a támadásukban, hogy ápolni lehessen a francia jobbátlövőt.

41. perc: a visszatérő Dika Mem lövése nem jó, de a labda marad a Barcáé, de Mem újabb próbálkozását Portner védte.

41. perc: időt is kért a Barca.

41. perc: Kristjansson szép, rögtönzött figura végén tört be és fordított a németek javára! 23–22

40. perc: rossz bejátszás a Barcától Fabregas felé, így ismét vezethet a Magdeburg.

40. perc: Weber balátlövőből tört be remekül és ismét egyenlítenek a németek. 22–22

39. perc: Fabregas most jó labdát kapott a hatos vonalán emberelőnyben és be is pattintotta helyzetét. 21–22

38. perc: Fabregas kapott egy ütést, melyet a játékvezetők visszanéztek, s végül kiállították O'Sullivant.

38. perc: rossz Barca-bejátszás után a Magdeburg kapusa, Portner egész pályáról vette be a katalánok üres kapuját és egyenlített! 21–21

37. perc: most hibázott a Barca támadásban, a lerohanásból pedig Mertens csökkentette egy gólra a Magdeburg hátrányát. 20–21

36. perc: Smits értékesített egy hétméterest, miután N'guessan kapott kétperces kiállítást. 19–21

36. perc: az eddig kevés lehetőséget kapó Hampus Wanne is feliratkozik a gólszerzők közé, első lövéséből szerezte első gólját. 18–21

36. perc: Kay Smits betörés után lőtt a bal alsóba, pedig Nielsen rajta volt. 18–20

35. perc: Makuc most kissé elbizonytalankodott, becsülettel próbálkozik, de jobban odafigyelnek rá a németek, így viszont N'guessannak maradt helye és szép átlövéssel jelentkezett. 17–20

33. perc: nem jó a németek bejátszása a beállónak, de Janc sem tudta értékesíteni a lerohanást, ellenben a labda a Barcánál maradt, majd Makuc adta el, ezt pedig Bezjak használta ki.17–19

32. perc: beleront támadásába a Magdeburg, de a Barca blokkolt lövését könnyedén védte Portner, így nem tud néggyel vezetni a katalán csapat.

31. perc: Domen Makuc kiváló formában, már a negyedik gólja! 16–19

31. perc: folytatódik a mérkőzés! Ezt a játékrészt a Barca kezdi támadással.

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! MAGDEBURG–BARCA 16–18

30. perc: elrontotta támadását a Barca, s ezzel ért véget az első játékrész.

30. perc: most Carlos Ortega, a Barca edzője kért időt. 18 másodperc van még a félidőből.

30. perc: ha üggyel-bajjal is, de heteshez jut a Magdeburg, a büntetőt Smits belőtte Pérez de Vargasnak. 16–18

29. perc: Mem ragyogó csellel verte meg emberét és lőtt a kapuba. 15–18

28. perc: újabb jó védekezés és Nielsen-védés a Barcától, amely először vezethet hárommal.

27. perc: passzívig támadnak a katalánok, majd Makuc lepte meg a teljes csarnokot egy szabaddobásból szerzett góllal – néhány perc alatt már háromnál jár a szlovén. 15–17

26. perc: a Barca olyannyira nyitottan védekezik, hogy egy-két játékosa a térfél, vagy a kár a pálya közepén helyezkedik el – igaz, ez az emberhátrány miatt is van. De egy Barca-játékost is kiállítanak.

26. perc: Makuc egymás után másodszor eredményes, ráadásul Bergendahlt még ki is állíttatta. 15–16

25. perc: Bergendahl újabb büntetőt harcolt ki, ezúttal Memmel szemben. Smits pedig első szándékból pattintott Nilelsen mellett a kapuba. 15–15

24. perc: most nem jut kapura lövésig a Magdeburg, majd Domen Makuc váltotta gólra a Barca gyors támadását. 14–15

23. perc: nincs meg Aleix Gómez ötödik gólja, most Portner védett jobbszélről.

23. perc: Mertens egy Barca-hibát kihasználva vezetett ziccert és be is lőtte helyzetét. 14–14

21. perc: Kay Smits második büntetője már jó. 13–14

21. perc: Nielsen újabb bravúrt mutatott be, de a labda a németeknél maradt, majd Bergendahl harcolt ki hétméterest.

20. perc: N'guessan már harmadik gólját szerzi egy átlövés után. 12–14

20. perc: passzívnál is betaláltak a németek Damgaard révén. 12–13

20. perc: időt kért a Magdeburg.

18. perc: Damgaard most mellédurrantott emberhátrányban, majd N'guessan góljával először vezet kettővel a Barca. 11–13

18. perc: Gómez még faulttal együtt is betalált jobbszélről, kiharcolva Kristjanssonnak egy kétperces kiállítást. 11–12

17. perc: most a Barca és a Magdeburg is rontott, utóbbi hibája után Frade váltott gólra egy lerohanást, de Kristjansson másodpercekkel később válaszolt. 11–11

17. perc: Nielsen hiába védett ismét, a kipattanó Damgaard elé került, aki élt is a lehetőséggel. 10–10

16. perc: N'guessannak volt nagy területe és betörés után ki is használta. 9–10

15. perc: a németek viszont Sargstrup újabb beállógóljával egyenlítenek. 9–9

14. perc: támadóhibát vétenek a németek, melyet kihasználva a Barca emberhátrányban is eredményes Dika Mem révén. 8–9

13. perc: Kristjansson játszotta meg gyönyörűen Sargstrupot beállóban, aki nem rontott, de a spanyolok megint pillanatokon belül válaszoltak. 8–8

12. perc: Cindric kísérlete még elakadt az ellenfélben, de a labda Fabregas elé került, aki beállóból nem rontott. 7–7

11. perc: Damgaard most kiszorított helyzetből is betalált, majd egy a Barca által eladott labda után Chrapkowski fordította meg az állást. 7–6

11. perc: Ludovic Fabregas is feliratkozik a gólszerzők közé. Nagy iramú a meccs, 11 perc, 11 gól. 5–6

10. perc: Damgaard-nak viszont van önbizalma, újabb lövésével pedig megtalálta azt a kis rést Nielsen mellett. 5–5

9. perc: most hibázott támadásban a Barca, de nem tudnak fordítani a németek, hiszen Nielsen védte Damgaard lövését, majd egy újabb gyors akció végén Gómez már harmadik gólját szerzi. Még hét kell neki, hogy a négyes döntők történetének legeredményesebb játékosa legyen. 4–5

8. perc: Kristjansson saját, kapufát eltaláló lövését szedte össze és másodszor már a kapuba lőtte. 4–4

7. perc: Damgaard viszont már kettőnél jár, de hiába, hiszen Gómez akcióból is eredményes pillanatokkal később. 3–4

6. perc: Luka Cindric szerezte meg első gólját. 2–3

5. perc: most a Barca volt kissé pontatlan, Jensen a kapufára tolta a spanyolok lövését, majd Smits harmadik lövéséből szerezte meg első gólját és egyenlített. 2–2

5. perc: Emil Nielsen jól kezdett a spanyolok kapujában, megint védte Smits lövését.

4. perc: most a Barca jutott heteshez N'guessannak köszönhetően, melyet Aleix Gómez értékesített. 1–2

3. perc: viszont most gyorsan válaszolt a Magdeburg. 1–1

2. perc: Kristjansson harcolt ki hétméterest a korábbi szegedi Thiagus Petrusszal szemben, de Nielsen hárította Smits büntetőjét, majd az ellentámadásból a Barcelona szerezte az elődöntő első gólját Dika Mem révén. 0–1

1. perc: majdnem eladták a labdát a németek, de játékvezetői segítséggel náluk maradt, Damsgaard gurításszerű lövése viszont gyenge. A Magdeburg viszont még mindig támadhat fault miatt.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! Az első támadást a Magdeburg vezeti.

15.12: a németek piros-zöld-fekete, a spanyolok arany színű szerelésben játszanak.

15.07: érkeznek a csapatok, előbb a félig-meddig hazai pályán játszó Magdeburg játékosai jönnek a pályára.

15.00: elkezdődött a hivatalos nyitóceremónia.

ELŐZMÉNYEK

A zsinórban 13 spanyol bajnoki címet szerző Barca nem csak hazájában, hanem a legrangosabb nemzetközi klubsorozatban is egyre inkább egyeduralkodó, hiszen a katalánok nyerték a Bajnokok Ligája legutóbbi két kiírását, összességében pedig már 11-szer hódította el a trófeát.

A 12. diadalt viszont a német bajnoki ezüstérmes, tavalyi győztes, de négyes döntő-újonc Magdeburg húzná keresztül, amely 1978-ban és 1981-ben BEK-et, 2002-ben pedig Bajnokok Ligáját nyert, ugyanakkor a németek hosszú idő után szerepelhettek újra a legrangosabb sorozatban.

A Magdeburg a Telekom Veszprémet megelőzve zárt az A-csoport második helyén a Paris Saint-Germain mögött kilenc győzelemmel, két döntetlennel és három vereséggel, míg a Barca a B jelű nyolcasban megőrizte veretlenségét, hiszen 13 siker mellett egyszer hullajtott el egy pontot – Kielben.

A németek a negyeddöntőben a Fazekas Gergőt is foglalkoztató lengyel Wisla Plockot 52–50-es összesítéssel búcsúztatták, míg a katalánok a dán GOG-t ütötték ki kettős győzelemmel, 73–61-es összesítéssel.

A Magdeburg és a Barca legutóbb tavaly októberben, a Super Globe-on (klubvilágbajnokság) találkozott egymással, ott pedig a döntőben a németek hosszabbítás után nyertek 41–39-re, azt megelőzően a 2021-es eseményen viszont öt góllal, 33–28-ra múlták felül katalán riválisukat. A két csapat ezek mellett még négyszer csapott össze a 2000-es évek elején, amikor a Barca háromszor, a Magdeburg egyszer győzött.

A németek elsősorban a holland irányító, Kay Smits játékára építhetnek, aki 78 gólnál jár ebben a kiírásban, de Gisli Kristjansson csak kettővel marad el tőle. A Barca legeredményesebb játékosa a francia jobbátlövő, Dika Mem 83 találattal, a második helyen pedig a nyáron Veszprémbe érkező beálló, Ludovic Fabregas 66 góllal.

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A MAGDEBURG–BARCA FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA ELŐDÖNTŐ ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!