Elhunyt Bobby Fischer, minden idők egyik legnagyobb sakkozója

Vágólapra másolva!
2008.01.18. 13:14
Címkék
Elhunyt Bobby Fischer, a valaha élt egyik legnagyobb sakkozó. Hatvannégy éves korában érte a halál – jelentette be az egykori versenyző szóvivője, Gardar Sverisson. A hosszú ideje önkéntes száműzetésben élő férfi Izlandon, egy reykjavíki kórházban hunyt el csütörtökön. A halál okát e sorok megjelenéséig nem közölték. Az apai ágon magyar származásúnak tartott Fischer (valódi apja Neményi Pál zsidó nemzetiségű magyar fizikus) minden idők legellentmondásosabb géniuszainak egyike volt.
Bobby Fischer (jobbra) 1992-ben a Borisz Szpasszkij elleni mérkőzésén
Imago
Bobby Fischer (jobbra) 1992-ben a Borisz Szpasszkij elleni mérkőzésén
Bobby Fischer (jobbra) 1992-ben a Borisz Szpasszkij elleni mérkőzésén
Imago
Bobby Fischer (jobbra) 1992-ben a Borisz Szpasszkij elleni mérkőzésén

A Egyesült Államokban született Bobby Fischer 2005-ben költözött Izlandra, előtte pedig lemondott amerikai állampolgárságáról.

Fischer az orosz (akkor még szovjet) Borisz Szpasszkijjal együtt kora legnagyobb sakkozója volt. Emlékezetes, 1972-es reykjavíki páros mérkőzésükön Fischer legyőzte a regnáló világbajnok Szpasszkijt.

Bobby Fischer Chicagóban született, de New York Brooklyn városrészében nevelkedett.

A Szpasszkij elleni találkozó után húsz évvel, 1992-ben Fischer elszigeteltségéből kitörve újra kihívta az orosz nagymestert.

A mérkőzésre Belgrádban és Szveti Stefanban került sor a délszláv háború idején. Fischer követelte, hogy a meccset a szervezők nyilvánítsák világbajnokságnak, pedig akkor a FIDE hivatalos világbajnoka Garri Kaszparov volt.

Az Egyesült Államok kormányzata a Jugoszlávia elleni embargó miatt figyelmeztette Fischert, hogy a részvétele amerikai állampolgárként illegális, a sakkozó azonban a sajtó nyivánossága előtt leköpte a tiltó rendelkezést.

A meccs után – amelyet 10 győzelemmel, 15 remivel és 5 vereséggel megnyert – elfogatási parancsot is kiadtak ellene.

Bobby Fischer azóta, egészen a haláláig nem játszott hivatalos mérkőzést.

2004-ben Japánban, a naritai repülőtéren őrizetbe vették, mert bevont amerikai útlevéllel próbált meg az ország területére lépni.

Fischer 2005 januárjában Japánból – ahol továbbra is őrizetben tartották – levelet írt az izlandi kormánynak, és állampolgárságért folyamodott. Korábban Németországhoz is hasonló kéréssel fordult, de ezt elutasították.

Izland előbb nem adott állampolgárságot Fischernek, de útlevelet igen, azonban később a parlamenttől humanitárius szempontokat figyelembe véve mégis megkapta a honpolgári papírokat.

Azóta Reykjavíkban élt, és ott halt meg csütörtökön. Miután a sakktáblán 64 mező van, szimbolikus is lehet, hogy 64 éves korában távozott az élők sorából.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik