Mindig is az iskolai testnevelésórák elengedhetetlen „tartozéka” volt a kidobós, a gyerekek önfeledt partizános játéka. A világszerte dodgeball néven ismert, felnőttek által is űzött változat azonban már több mint a labda ötletszerű dobálása – vallja Bohács Ferenc, a Hungary Dodgeball vezetője, a sportág hazai meghonosítója.
A hazai szervezetet jogilag nem nevezhetjük szövetségnek, ahhoz legalább három egyesület kell. Bohács szerint az idén megalakíthatták volna, léptek előre ugyanis annyit a 2018-as indulástól, hogy teljesüljenek a szükséges feltételek, ám – ahogy az összes versenyt – egyelőre lefújták a hazánkban is tomboló, emberéleteket követelő és a mindennapokat megbénító koronavírus-járvány miatt.
Amíg zajlott az élet, a dodgeball hazai képviselői remekeltek. Február végén Lausanne-ban rendezték meg a közép-európai bajnokságot, amelyen először vettek részt a magyarok.
Nagy meglepetésre nemcsak továbbjutottak a csoportból, hanem a negyeddöntőben megszorongatták a világ- és Európa-bajnok osztrák együttest. Pedig a történet csupán két éve, jótékonysági tornával indult.
A szabályok szerint két térfélen, hat-hat játékossal és öt speciális szövetlabdával zajlik a játék, nemzetközi versenyeken két bíró és négy vonalbíró felügyeli a mérkőzést. Partizánok nincsenek, a szabályok egyszerűek, taktika viszont van.
„Kőkemény sport, mentálisan nagyon elfáraszt, hiszen a csapatsportágakban egy labdával játszanak, itt pedig öttel, hihetetlenül pörög. Van olyan élsportoló, aki kipróbálta, és másnap erős izomláza volt. A taktika sem egyszerű, a labdák többségével védekezni kell, nem szabad csak úgy elszórni őket.”
Korábbi kézilabdázók is belekóstoltak a műfajba.
„Mondják a kézi- és focikapusokra, hogy őrültek. No, itt kicsit mindenki az, hiszen az összes pályán lévőt eltalálhatja az egyébként csak 120-150 grammos labda. Volt, aki olyan erőset dobott, hogy a vakolat leomlott, de nehezen szokta meg, hogy célpont is egyben.”
Olimpiai álmot dédelget a kidobós, hiszen az Egyesült Államokban nagyjából 300 ezer igazolt játékos űzi – igaz, a hatlabdás verziót. Mindenesetre sokan bíznak benne, hogy házigazdaként Los Angeles a játékok programjára mesterkedi a műfajt 2028-ban.
Világbajnokság a (kosár)szentélyben
A sportágban 2010 óta rendeznek Európa-, 2016 óta világbajnokságot. Az első vb-nek Manchester adott otthont, míg a másodikat New Yorkban rendezték meg – a kosárlabdaszentélyben, a Madison Square Gardenben, ahol a New York Knicks is vívja a mérkőzéseit!