Pranger a műlesiklásban megmentette az osztrákok becsületét

Vágólapra másolva!
2009.02.15. 15:31
Címkék
Pokolian kemény verseny végén Manfred Pranger megmentette az osztrák férfiak becsületét, miután tőle szokatlanul higgadt versenyzéssel megnyerte a Val d’Isere-i alpesi sí vb zárószámát, a szlalomot. Mögötte második ezüstérmét megszerezve a hazaiak kedvence, Julian Lizeroux végzett, harmadik helyre a mindössze egyetlen Vk-dobogót számláló kanadai Michael Janyk érkezett meg. Favoritok egész sora zárt helyezetlenül.
Manfred Pranger örülhetett a világbajnokság utolsó napján
Manfred Pranger örülhetett a világbajnokság utolsó napján
Fotó: Reuters
Manfred Pranger örülhetett a világbajnokság utolsó napján
Manfred Pranger örülhetett a világbajnokság utolsó napján
Manfred Pranger örülhetett a világbajnokság utolsó napján
Fotó: Reuters
Manfred Pranger örülhetett a világbajnokság utolsó napján

A világbajnok mérlege

  • Név: Manfred Pranger
  • Ország: Hall in Tirol, Ausztria
  • Született: 1978. január 25.
  • Felnőtt vb: 1x világbajnok (szlalom, 2009 Val d’ Isere), 2x 5. helyezés (St. Moritz, 2003 St. Moritz; 2007 Are)
  • Európa-kupa: szlalom-Ek-győztes(2000–2001), 8 győzelem, 15 dobogó
  • Világkupa: szlalom-Vk-bronzérmes (2004–2005), összetett Vk-20. helyezés (2004–2005)
  • Világkupafutamok: 73; Győzelmek: 3 (mind szlalom), Dobogók: 10 (mind szlalom)
Utolsó napjához érkezett a Val d’Iséreben zajló 40. alpesisí-világbajnokság, a férfiak két műlesiklófutamával zárult az esemény.

A tegnapihoz hasonló, igen hideg, tiszta idő fogadta a versenyzőket. Ebben a versenyszámban sem lehetett egyértelmű favoritot kikiáltani, sokan bizakodhattak a vb-cím megszerzésében. Ki kell emelni az esélyesek közül az osztrákokat: a sógorok csapatáról mindent elmond, hogy közöttük a leggyengébb láncszemnek a szám címvédője, Mario Matt tűnt! Manfred Pranger és Reinfried Herbst uralta az utóbbi hetek versenyeit, de a rutinos Benjamin Raich és a fiatal Marcel Hirscher győzelme sem okozott volna meglepetést.

Bizakodtak az eddig győzelem nélkül álló franciák is: Jean-Baptiste Grange vezette a szakági világkupát (ráadásul a mögötte álló horvát Kostelić hátsérülése miatt kihagyta a versenyt), és Julien Lizeroux is bizonyította már tehetségét egy zseniális műlesiklással a hétfői kombinációban. A szintén érem nélkül álló olaszok Giorgio Roccában és Manfred Mölggben, az Egyesült Államok szurkolói pedig Ted Ligetyben és Bode Millerben bízhattak. Ám nem lett volna váratlan a német Neureuther dobogója sem, nem is beszélve az eddig medália nélkül álló svédekről (Brolenius, Larsson, Byggmark).

Az osztrákok esélyeit növelte az is, hogy az első futam pályáját a sógorok edzője tűzhette. Igen nehéz pályát sikerült kialakítani, alaposan megrostálódott a mezőny.

Grange kezdhette a versenyt – kezdetben biztonságit síelt, majd a pálya alsó szakaszára begyorsult, összességében elégedetten várhatta a további síelőket. Az olaszok nagy reménysége, Giorgio Rocca kockáztatott, ám kiesett; honfitársa, Manfred Mölgg pedig elmaradt Grangétól. Következtek az osztrákok: Raich gyengén jött, Pranger kitűnő felső és középső szakasszal átvette a vezetést, Herbst viszont néhány méter után elesett.

NYILATKOZATOK

"2009. világbajnoka - többször hangosan ki kellett mondanom, hogy el is higgyem. Egész nyáron erről álmodoztam, minden nap edzettem, s azon gondolkodtam, hogy egy napon világbajnok lehetek, noha most nagyon távol vagyok ettől. Amikor a célba érve a nevemet a kijelző felső részén láttam, olyan érzés hatalmasodott el rajtam, mintha a talaj összecsúszott volna alattam.”

„Láttam, milyen sokan estek ki a versenyből, ezért úgy döntöttem, jobb egy biztos érem, így mindenekfelett az elővigyázatosságra törekedtem, egyáltalán nem vállaltam kockázatot egészen az utolsó kapukig. Hihetetlen, honnan jutottam el ide" – Manfred Pranger.

"A második futamom jobban sikerült, tetemes előnyt szereztem, de Manfred még erősebb volt nálam, megérdemelten nyert. Azonban egyáltalán nem vagyok elkeseredve - mint látszott is, hogy másodjára is csak az ezüst jutott nekem, ugyanis sokat dolgoztam ezért a sikerért, és büszke vagyok rá, hogy én lettem a legeredményesebb francia" – Julien Lizeroux.

"Nagyon meglepődtem. Egészen jól síeltem ebben a szezonban, csak a vártam az alkalomra, s ez a mai napon jött el. Írtózatos 5 percet töltöttem a célban, amíg vártam az eredményeket. Borzasztóan izgultunk, hiszen ezért küzdöttünk évek óta. Boldogság azt érezni, hogy sikerült. Jövőre otthon rendezik az olimpiát, innentől minden idegszálammal arra fogok készülni" – Michael Janyk, aki John Kucera lesikló aranyérme mellé egy újabb érmet gyűjtött Kanadának.
A hazaiak örömére Lizeroux sem ment rosszul, besorolt Grange mögé. A svéd Johan Brolenius nagyon bekezdett, a pálya alsó szakaszáig vezetett, a végén néhány hiba miatt kevéssel Pranger mögé szorult. A következő svéd, Myhrer azonban kiesett – csakúgy, mint a következő osztrák, Hirscher. Az amerikaiak közül Ligety jól ment, Bode Miller viszont dekoncentrált arcát mutatva kiesett. A címvédő Mario Matt pedig tovább tetézte az osztrákok gondjait, ritmustalan síeléssel ő is kiesett. Az osztrák edző által tűzött pályán tehát az 5 osztrákból 3 kiesett, egy gyengén ment – igaz, az ötödik vezette a versenyt!

A verseny hátralévő része már nem a jó időkről szólt, hanem a kiesésekről. A mezőny hátsóbb régiói túl nagy lendülettel próbálták teljesíteni a pályát, egyre többen estek ki – igen érdekes összetételű 2. futam lett ennek eredménye, bolgár, orosz, brit vagy épp izlandi versenyzőkkel. Több versenyző szerint rég nem mentek ilyen jeges pályán, ezt csak tetézte a csalóka, kockáztatást kívánó, ezért veszélyes pálya.

A franciák edzője tűzte a második pályát, ő is hasonlóan nehéz vonalvezetést alakított ki, mint osztrák kollégája. Nagy esély volt ez a kevéssé ismert sízőknek – főként azért, mert a magasabban jegyzett versenyzők gyakran túlvállalták magukat, így biztonsági menettel is jó helyezést érhettek el. Az orosz Sztyepan Zujev vagy a bolgár Stefan Georgijev alighanem még sokáig büszkélkedni fog 15. és 16. helyezésével.

Nagyok voltak a különbségek a mezőnyben, így hiába jött kiemelkedően jól például Jimmy Cochran vagy Patrick Thaler, kevés versenyzőt voltak csak képesek megelőzni azok közül, akik végigmentek. Felix Neureuther már valamivel kedvezőbb helyzetből indult, ám csak az utána indulók hibáiban bízhatott, csakúgy, mint az őt kevéssel megelőző kanadai Michael Janyk.

Az utolsó 8 síző sorát a svéd Jens Byggmark nyitotta – a tőle az idén megszokott kieséssel. Benni Raich mindent megtett, hogy javítson első futama után, de ő sem tudott végigmenni. Az első 6 síző állt egy másodpercen belül egymáshoz képest, közülük először Manfred Mölgg próbálkozott – ám utolérte a „családi átok”, csakúgy, mint tegnap nővére, ő is kiesett. Majd Ted Ligety néhány méter után rálépett egy kapura, tehát továbbra is Janyk állt az élen!

Julien Lizeroux is hibázott egy nagyot, ám végig tudott menni, méghozzá egész jó idővel vette át a vezetést. A rajt előtt rendkívül idegesnek tűnő Grange is hibákkal kezdte futamát, láthatóan szenvedett a saját edzője által tűzött pályán, ki is esett – a helyszínen tartózkodó Nicolas Sarkozy francia elnök nagy bánatára! Brolenius élete nagy lehetősége előtt állt, ám ő sem tudott élni vele, a pálya felső szakaszán búcsúzott.

Utolsóként érkezett Pranger, és megmentette az osztrák csapatot. Biztonsági menettel, ami rá korábban a legkevésbé sem volt jellemző, a vb utolsó napján megnyerte az osztrák férfi sízők első aranyérmét.

Manfred Pranger nyerte meg tehát a versenyt, a vb hazai sztárjának bizonyuló Julien Lizeroux és a 2 éve egy 6. hellyel már büszkélkedő, egyébként mindössze egy Vk-ezüstérmet tarsolyában tudó Michael Janyk előtt. 17-en fejezték be a futamot, az első 10-ben végzett pl. a cseh Kryštof Krýzl (8.) és a moldovai színekben versenyző (svájci születésű) Urs Imboden (9.) Imboden ezzel meg is előzte a ma betliző svájci csapat valamennyi tagját. A sok kieső miatt a selejtezőben elbukó, ám ott célba érő egyetlen magyar, Szepesi Bertold a remek 48. helyen végzett élete első világbajnokságán.

A 40. alpesi sí-vb ezzel véget ért. Számos izgalmas versenyt láthattunk, amelyen viszonylag sok, 12 nemzet osztozott az érmeken. Az éremtáblázat élén 2 arannyal, 3 ezüsttel és 1 bronzzal Svájc végzett, megelőzve Ausztriát (2, 1, 2) és az Egyesült Államokat (2, 0, 1). A sógorokat legutóbb az 1997-es Sestriere-ben megrendezett seregszemlén győzték le összesítésben, aminek valószínűleg személyi következményei lesznek a következő napokban.

2011-ben második alkalommal Garmisch- Partenkirchen ad otthont a világbajnokságnak.

ALPESISÍ-VILÁGBAJNOKSÁG (VAL D’ISERE)

FÉRFI MŰLESIKLÁS
1. Manfred Pranger (osztrák) 1:44.17 perc
2. Julien Lizeroux (francia) 1:44.48
3. Michael Janyk (kanadai) 1:45.70
...48. Szepesi Bertold 1:53.52 (56.87/56.65)
Bujtás Csaba, Szabó Bence és Bene Márton a selejtező során búcsúzott.
A teljes eredménysort ide kattintva érhetik el!

Az idei vb győztesei (kronológiai sorrendben)

Női szuper-G: Lindsey Vonn (Egyesült Államok)
Férfi szuper-G: Didier Cuche (Svájc)
Női kombináció: Kathrin Zettel (Ausztria)
Férfi lesiklás: John Kucera (Kanada)
Női lesiklás: Lindsey Vonn (Egyesült Államok)
Férfi kombináció: Aksel-Lund Svindal (Norvégia)
Női óriás-műlesiklás: Kathrin Hölzl (Németország)
Férfi óriás-műlesiklás: Carlo Janka (Svájc)
Női műlesiklás: Maria Riesch (Németország)
Férfi műlesiklás: Manfred Pranger (Ausztria)

Összesített éremtáblázat

Résztvevő országAranyEzüstBronzÖsszesített érmek
1. Svájc2316
2. Ausztria2125
3. Egyesült Államok213
4. Németország22
5. Kanada112
Norvégia112
7. Franciaország33
8. Olaszország112
9. Szlovénia11
Csehország11
11. Finnország22
12. Horvátország11
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik