Barcelona: 12 perc alatt 4 gól a kupadöntőben!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.04.17. 21:30
A spanyol Király-kupában a Barcelona a második félidőben 12 perc alatt négy gólt vágott az Athletic Bilbaónak, ezzel a katalánoké lett a trófea.
A külső új, az eredményesség a régi (fotó: AFP)

SPANYOL KIRÁLY-KUPA
DÖNTŐ
Athletic Bilbao–Barcelona 0–4 (0–0)
Sevilla,
Estadio de la Cartuja, zárt kapuk mögött. V: Martínez Munuera
Bilbao:
Unai Simón – Ó. De Marcos, Y. Álvarez (U. Núnez, 68.), I. Martínez, Balenziaga – Berenguer (Vesga, 54.), Unai López (Berchiche, 68.), Dani García, Muniain (Lekue, a szünetben) – Raul García, Inaki Williams (Villalibre, 68.). Vezetőedző: Marcelino
Barcelona: Ter Stegen – Mingueza (O. Dembélé, 88.), Piqué (R. Araújo, 81.), Lenglet – S. Busquets – Dest (S. Roberto, 74.), F. de Jong, Pedri (Moriba, 81.), Alba – Messi, Griezmann (Braithwaite, 87.). Vezetőedző: Ronald Koeman
Gólszerző: Griezmann (60.), F. de Jong (63.), Messi (68., 72.)

A két csapat tizedszer vívott egymással Király-kupa döntőt, ezen természetesen tiszteletét tette a regnáló uralkodó, VI. Fülöp. Lionel Messi a finálé tiszteletére megborotválkozott, és testben-lélekben megfiatalodva, nagy kedvvel vezette az újabb és újabb támadásokat a bilbaói kapu felé. Az Athletic teljesen feladta a támadásokat, tízszázalékos labdabirtoklást sem tudtak olykor felmutatni, passzaik negyede ment csak jó helyre az első húsz percben, kész csoda, hogy megúszták kapott gól nélkül – igaz, hol a kapufa segítette ki őket, hol Yeray Álvarez, hol meg Dani García mentett hősiesen.

Inigo Martínez meg majdnem betalált az ötösről egy szabadrúgás után, itt a katalánoknak volt szerencséjük.

Érdekes, hogy a Bilbao utoljára 1984-ben nyert Király-kupát, még Javier Clementével a kispadon, Andoni Zubizarretával, Andoni Goikoetxeával, Patxi Salinasszal a kezdőben, az ellenfelet pedig a Bernd Schuster, Diego Maradona duó mozgatta; Sevillában pedig 96 év óta nem nyert kupát a Barcelona, bukott itt el még BEK-döntőt is.

Folytatódott a Barca-pechszéria a szünet után is, Antoine Griezmann három méterről sem tudott túljárni Unai Simón kapus eszén, majd egy hatalmasat és egy őrületesen nagyot is védett a spanyol válogatott kapusa, a bilbaói kapusiskola legújabb ékköve.

De ekkor közbelépett Frenkie de Jong, kiosztott két remek gólpasszt, egyet Antoine Griezmann, egyet Lionel Messi részére, a kettő között ő maga is betalált, fejjel, pár perc alatt eldőlt tehát a kupa sorsa.

Messi duplázni tudott, ebben a gólban benn volt Simón keze is, 12 perc alatt négyet kapott tehát a Bilbao, és ezzel el is dőlt a mérkőzés.

Koeman 2008-ban a Valencia élén volt már Király-kupa-győztes.

A hétszeres győztesek: Gaínza, Piqué, Busquets és Messi.

90+3. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90. perc Youri Berchiche
kap sárga lapot. Két perc a ráadás.

88. perc Villalibre elesik az ötös és Araújo előtt.. tovább. Volt kis lökés, de csak kicsi.

88. perc Mingueza le, Ousmane Dembélé be.

87. perc Martin Braithwaite be, Griezmann le.

86. perc ANTOINE GRIEZMANN kap egy gólt Simóntól. Messi passzára rosszul lép ki a kapus, Griezmann az üres kapuba lő... LESRŐL.

Messi 35. trófeája a Barcával, a Bilbao meg napokon belül két kupadöntőt veszít el.

83. perc Berchiche jobb oldali beadását R. García a léc fölé fejeli hét méterről!

81. perc Pedri és Piqué le, Ilaix Moriba és Ronald Araújo be.

9 gól a Király-kupa döntőiben, Messi a rekorder, megelőzve eggyel Zarrát.

75. perc R. García fejel nyolcról a jobb alsó elé, érkezik Villalibre, de Griezmann is. A gall a 12. gólját szerezte a Bilbao ellen karrierje során.

74. perc Sergi Roberto be, Dest le.

72. PERC LIONEL MESSI ISMÉT A JOBB ALSÓBA LŐ, most 14-ről, ballal, a késve reagáló Simón csak beleért, hiába vetődött. 0–4!

Frenkie a meccs embere!

68. PERC LIONEL MESSI is betalál, ballal a jobb alsóba lő kissé jobbról, 7-ről, miután De Jonggal három passzal megforgattak mindenkit, aki szembe jött. 0–3!

67. perc Hármas csere, Asier Villalibre, Unai Núnez és Youri Berchiche be, Williams, Álvarez és López le.

65. perc Vesga lő ballal 21-ről kapura, becsúszva szerel De Jong. Ter Stegen elméri a kornert, de védői kisegítik.

63. PERC ELDŐLNI LÁTSZIK, FRENKIE DE JONG Alba bal oldali beadását négy méterről, középről a kapu közepébe fejeli. 0–2!

Dobtak némi szenet a VAR-gépbe, de fehér füstpamacs szállt fel onnan, beleegyezőleg.

60. PERC EZ MÁR BENT VAN, F. de Jong jobb oldali beadását ANTOINE GRIEZMANN ballal a bal sarokba vágja öt méterről, félmagasan. 0–1!

54. perc Mikel Vesga be, Berenguer le.

53. PERC ERRE IS! Messi szabadrúgását az ötösön Lenglet-be vágja Martínez, Busquets három méterről jobbal kapura lő, de bal lábbal ezt is eléri a kapus!

52. perc Pedri lő jobbal 17-ről, kissé balról a jobb alsó felé, de odaér erre is Simón!

50. perc Messi jobb oldali szabadrúgása valósággal beleragad Simón kezébe.

48. perc Ziccerrel, Dest jobb oldali beadását Griezmann ballal két méterről a kapus bal lábába vágja, majd a bal sarok mellé csorog róla a labda, miközben térden csúszik...

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Muniain lesérült, Inigo Lekue váltja. Szélső helyett szélső hátvéd.

Messi: 3 Király-kupa-döntő a Bilbao ellen, 4 gól és 1 gólpassz. Összességében 40 meccsen 33 kanadai pont.

2015-ben Lionel Messi élete talán legszebb szólógólját lőtte a baszkok ellen. Íme!

Marcelino a Barca ellen: 2 győzelem, 6 iksz, 16 vereség. És két megnyert kupadönt, 2019-ben itt a Valenciával, meg év elején a hazai Szuperkupában.

E PÁRHARC LEGJOBB GÓLLÖVŐI
Lionel Messi 27
Telmo Zarra 15
Piru Gaínza 11
José Mari Bakero 10
César Rodríguez 10

A Sport információja szerint Patrick Kluivert (44) elhagyja a La Masiát, a Barcelona akadémiáját, miután az egyesület nem hosszabbítja meg a nyáron lejáró szerződését. A korábbi holland válogatott csatár 1998 és 2004 között a Barca futballistájaként 257 tétmérkőzésen szerepelve 122 gólt szerzett.

Kilencvenhat éve nyeretlenül. Sevillában rendezik a szombati kupadöntőt, ami azért érdekes, mert a Barcelona 96 éve nem nyert semmit az andalúziai városban. 1925. május 10-én a Plattkó Ferenccel felálló katalán együttes 2:0-ra győzött az Arenas de Getxo elleni kupadöntőben, azóta viszont... 1986-ban ott veszítette el tizenegyesekkel a Steaua Bucuresti elleni BEK-döntőt, 2019-ben a Valencia elleni kupadöntőt, és szintén ott kapott ki januárban a Bilbaótól a spanyol Szuperkupa-mérkőzésen.

45+1. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

43. perc Alba beadását Álvarez D. García kezére rúgja, tovább, nem volt szándékos. El sem igen tudta volna kapni, háttal állt neki félig.

41. perc Williams lő balról középre nagy erővel, Ter Stegen kivetődik és fogja a labdát.

39. perc Dani García kap sárga lapot Messi felrúgásáért.

36. perc Alba beadása végül a védőké.

33. perc Berenguer nekifut Messinek, ápolás, a hasa fáj. Most felpattan, hevesen reklamál a bírónál, hatott az egyperces pihenő... De akkor is le kell mennie a pályáról, hiába akarja ő ellőni a szabadrúgást.

28. perc Berenguer is megúszott egy sárga lapot. Lenglet meg nyolcról a bal sarok mellé fejeli De Jong beadását.

26. perc Ez igen, Messi löbböl zseniálisan Mingueza elé, aki visszajátssza neki a labdát az ötösöről, Messi lő is ballal, blokkol Álvarez. Akibe nem sokra rá hatalmasat rúg hátulról Busquets.

Az Athletic 1984-ben nyert utoljára Király-kupát, a Barca három éve.

23. perc De Jong törlesztési és nevelési céllal jó nagyot lök D. Garcíán.

Nekik 10: ez a két csapat 10. fináléja a sorozatban, rekord. A második a Bilbao–Real Madrid, kilenccel.

20. perc Messi passzát Griezmann jobbal 18-ról Martínezbe vágja. Messi cselezget a balon, jobbal 13-ról ölön találja a kapust a labdával.

17. perc Messi szögletét kifejeli az ötös és Piqué elől Balenziaga.

A Bilbao egyébként sincs formában, 5 meccse nyeretlen.

93.8 százalékban a Barcánál a labda a SkySports szerint! 25 százalékos passzpontosság itt, 95 százalékos ott.

„Nagyszerű csapatunk van, amelynek minden sorozatban a győzelemért kell harcolnia. Megérdemelten jutottunk a kupadöntőbe, és most az a legfontosabb, hogy nyerjünk a Bilbao ellen. Utána következhet a bajnokság hajrája, remélem, két trófeával zárjuk az évadot.” Alba a meccs előtt.

12. perc Martínez ballal nyolc méterről nem sokkal teszi a labdát a jobb alsó mellé, a levegőben úszva, D. García szabadrúgása után.

10. perc Griezmann passzol Messi elé, aki ballal nagy helyzetből a bal alsó mellé lő kissé jobbról, hét méterről. Pontosabban: NAGY MENTÉS, D. García lépett bele a lövésbe.

9. perc Busquets csúnyán letalpalja Lópezt... nincs sárga lap.

8. perc Dest középre tör, és jobbal a bal alsó mellé lő 21-ről.

5. perc Kapufa! Busquets passzát Messi visszagurítja De Jong elé, aki jobbal kissé jobbról, tízről a jobb oldali kapufa tövére lő, a visszapattanó labda meg a földön fekvő Simón elé csorog, aki elrúgja azt.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

54 százalékban nyeri a királyi kupadöntőket a Barca a Bilbao ellen, de az utóbbi háromból kettőt a baszkok nyertek. Plusz az utóbbi spanyol Szuperkupát.

A Bilbao piros-fehér mezben és fekete nadrágban, a Barca tiszta sárgában.

Messi megborotválkozott a tiszteletére.

Nyilván megjelent a spanyol király, VI. Fülöp is.

A Bilbao rövid időn belül második fináléját játssza a sorozatban. Április harmadikán a tavalyi kiírás elhalasztott döntőjében 1–0-s vereséget szenvedett a Real Sociedadtól. Az újabb kupakudarcra szombaton is jó esélye van, a formája gyenge (0–4–1), tétmeccsen legutóbb március elején tudott nyerni. A Barcelona csak azért lehet maga alatt, mert a múlt héten a Real Madrid vendégeként kikapott a bajnok-
ságban. Formája azonban előtte tetszetősen nézett ki, hét győzelem és két döntetlen volt a mérlege. Athletic Bilbao–Barcelona 2019–2020: 1–0, 0–1, kupa: 1–0, 2020–2021: 2–3, 1–2, Szuperkupa: 2–2–3

Egy kis örökmérleg: 211 találkozó, 106 barcás és 71 bilbaós sikerrel, 390, ill. 294 rúgott góllal.