A Fradi új családja

Vágólapra másolva!
2009.03.09. 23:51
Címkék
Hét gól a Tököl ellen a hét végén, első hely az NB II Keleti csoportjában – e pillanatban az eredményesség foglalkoztatja s boldogítja leginkább a Ferencváros rajongóit. Azonban cseppet sem mellékes, hogy a nagy múltú, huszonnyolcszoros bajnokcsapat jövője miként alakul. Összeállításunkban ennek jártunk utána, megnézve, az angol vezetés alatt milyen családba kerültek a zöld-fehérek, beszámolunk arról, hogy 2013-ig kétszázötvenmillió eurót emészt majd fel a létesítményfejlesztés, s hogy a Fradi-szurkolók új kedvencének, az angol légiós Paul Shaw-nak mi a véleménye a magyar futballról.

Vannak, akik még mindig ingatlanspekulációról beszélnek; a gonoszkodók szerepvállalásuktól kezdve hitetlenül fogadják az angolok ígéreteit, sokan pedig megmosolyogják, hogy célként a hipermodern Albert-stadion átadását s BL-főtáblára kerülő csapat kialakítását jelölte meg a befektetőcsoport. Holott a Ferencváros felkarolása óta tapasztalható a pozitív változás: Kevin McCabe megmentette, stratégiailag, gazdaságilag és szakmailag is megreformálta az FTC labdarúgócégét, ráadásul a többi, szintén a brit milliárdos tulajdonában lévő klubnál is nagyobb szeretettel kezeli.

A Four Four Two magazin kimutatása szerint az angol labdarúgás pénzemberei rangsorában a harmincadik helyen álló üzletember becsült vagyona kétszázmillió font, s bár a gazdasági válság építési és ingatlanbefektetéssel foglalkozó cégeit megviselte, a Sheffield United West Ham Uniteddel folyó pereskedéséből további negyvenötmillió font körüli összegre számíthat. Az élvonalba igyekvő Fradi pedig a krízis miatt nem jut kevesebb pénzhez: a nyolcszázmillió forintos éves költségvetés garantált, ahogy további világcégek szponzorációs segítsége is. Noha az anyaegyesület, a Sheffield United külön kasztot képvisel, várható, hogy a partnerklubokat támogatók kipróbálják magukat más országok piacán is – így a Ferencváros is új pénzforráshoz juthat a jövőben. A Kevin McCabe érdekeltségébe tartozó egyesületek közül az FTC számíthat a legnagyobb volumenű beruházásra a következő években: 2013-ra mintegy hatvanmillió euróból épül meg az Albert-stadion, s addigra a magyar első osztályban egyeduralkodó, a Bajnokok Ligájában is érdekelt együttest akar látni a brit tulajdonos.

Nos, amit eddig ígért, és célként megjelölt, azt betartotta, illetve megvalósította Kevin McCabe.

SHEFFIELD UNITED (angol)

Alapítva: 1889 Stadion: Bramall Lane Legjobb eredményi: élvonalbeli bajnok (1897–1898), FA-kupa-győztes (1899, 1902, 1915, 1925)

A 120. születésnapját az idén ünneplő klubot egyedüli mecénásként tulajdonolja Kevin McCabe, és az egyesület felvásárlása óta több látható változást is volt a Bramall Lane-en. A pálya felújítása mellett többek között szállodát és irodaházat adott át az aréna egyes oldalán, és nemrég felvásárolta a létesítmény mögötti utcát, ahol további beruházásokat tervez. A Sheffield United akadémiája Angliában is elismert, ráadásul a Championshipben szereplő, jelenleg ötödik helyen álló csapat élvonalbeli együtteseknél megszokott gazdasági háttérrel működik. Bevételt azonban a feljutásig keveset termel: a televíziós díjak annyival szerényebbek a másodosztályban, hogy még egy ilyen nagy hagyományú, a meccseit sokszor telt ház előtt játszó gárda sem hoz nagy hasznot.

100%

CSENGTU BLADES (kínai)

Alapítva: 1996 Stadion: Csengtu Sports Center Legjobb eredménye: feljutás az élvonalba (2007)

A klubot 2006-ban felvásárló, és a Sheffield United szervezetéhez csatoló Kevin McCabe százszázalékos tulajdonosa az egyesületnek. Az angol üzletember beszállásával fejlesztették a csapatot és a stadiont: korszerűsítették a létesítményeket, s annyira megerősítették a keretet, hogy a csapat története során először feljutott az élvonalba. Kevin McCabe szakembereinek marketingmunkája olyan hatásos volt, hogy a korábbi érdektelenség után immár rendre telt ház várja a meccseken pályára lépőket. A kínai szerepvállalás többek között azért jött létre, hogy a brit cég Ázsiába is betörhessen, ráadásul a remek politikai kapcsolatoknak köszönhetően elképzelhető egy újabb, modernebb stadion átvétele. Ahogy a Sheffield, úgy a Csengtu is adott már futballistát a Fradinak.

100%

FERENCVÁROS (magyar)

Alapítva: 1899 Stadion: Albert-stadion Legjobb eredményei: 28-szoros magyar bajnok, 20-szoros MK-győztes, 2-szeres KK-győztes, VVK-győztes

A futballcéget kilencvennégy százalékban birtokolja Kevin McCabe, a maradék rész a klubé, valamint nem egész egy százalékban a Fotexé. Az angol befektető előbb konszolidálta a haldokló egyesületet, majd szakmai és anyagi segítségével újra versenyképessé tette. A jelenleg a feljutásért küzdő gárda nyolcszázmillió forintos éves költségvetéssel működik, miközben az első csapatban szereplő labdarúgók, légiósok egy részének fizetését a Sheffield állja. 2010-ben kezdődnek az átépítési munkálatok az Üllői úton, hogy 2012-ben az első ütemben már átadhassák az új Albert-arénát, amely körül a további fejlesztések 2013-ra fejeződnek be. Mivel a Unitednek esélye sincs, hogy nemzetközi porondra lépjen, a brit üzletember a Ferencvárossal akar eljutni Európába – BL-főtáblás együttest tervez s ígér.

94%

CENTRAL COAST MARINERS (ausztrál)

Alapítva: 2004 Stadion: Blutongue Stadium Legjobb eredményei: alapszakaszbajnok, nagydöntős (2007–2008)

Az előző szezon bajnoki döntőjében végül alulmaradó, ám az idei, ázsiai BL-be így is bekerülő, Sydneytől körülbelül nyolcvan kilométerre székelő csapat harminc százalékban Kevin McCabe tulajdona. A klubot a szponzorok mellett Central Coast megyei önkormányzata is támogatja, s immár az utánpótlásbázis is eredményesen működik.

30%

SAO PAULO FC (brazil)

ROYAL WHITE STAR WOLUVE FC (belga)

A belga és brazil klub partneri megállapodást kötött Kevin McCabe-bel, tulajdoni hányadot nem vásárolt a brit befektető, ám a játékosoknak és az akadémistáknak „átjárást” biztosít a testvérklubok között.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik