MAGYAR BAJNOKOK

Vágólapra másolva!
2008.07.16. 23:06
Címkék

Ha olimpia, akkor arany Ha olimpia, akkor arany

KÁRPÁTI RUDOLF 1920. július 17-én született, ugyanazon a napon, mint Juan Antonio Samaranch, habár ezzel inkább a NOB korábbi elnöke büszkélkedhetne, mint egykori kiváló kardvívónk. Hogy mennyire kiváló volt, azt hat olimpiai és hét világbajnoki elsősége is jelzi, elképesztő klasszisára jellemző, hogy az ötkarikás játékokról – akár egyéniben, akár csapatban indult – rendre aranyérmesként tért haza. Hogy akadt-e nála jobb vívó? Talán csak Magyarországon…

Csak nyerhettek!

KARDCSAPAT Az a válogatott, amely Gerevich Aladárt, Kárpáti Rudolfot no meg Delneky Gábort, Horváth Zoltánt, Kovács Pált és Mendelényi Tamást vonultatta fel, csak nyerhetett! Hatan összesen 22 olimpiai aranyérmet szereztek – a római bajnokokat megillető fényes medáliát dr. Mező Ferenctől vehették át, miután a NOB akkori magyar tagja előre kérte, hogy a kardcsapat döntője után ő adhassa át az érmeket. Sejtett valamit. Vagy inkább tudott…

Ötből öt és kettőből kettő

NÉMETH FERENC 24 évesen jutott a csúcsra: az 1936-ban született öttusázó 1960-ban egyéniben és csapatban is az élen zárt. Háromtusázóként kezdte pályafutását, idővel hozzátett még két tusát – ha nem vált, akkor nem mondhatná el magáról, hogy a világon ő volt az első pentatlonista, aki egy olimpián két aranynyal gazdagodott. Nem véletlenül: a beszámolók szerint Rómában mind az öt számban fantasztikusan teljesített. Korai visszavonulása után dolgozott a szövetség főtitkáraként, és edzősködött a csepeli vívóknál is.

Agyonvert szovjetek

ÖTTUSACSAPAT Németh Ferenc, ugyebár, remekelt az egyéniben. Azt ellenben nem írhatjuk, hogy megismételhetetlen produkcióval rukkolt ki, hiszen a csapatverseny során sem tudott hibázni. Miként két társa, Balczó András és Nagy Imre sem! S hogy mi történik akkor, ha három magyar öttusázó egy időben, egy helyen kihozza magából a maximumot? Az, hogy 554 pontot vernek a második helyre befutó szovjetekre…

Minden szinten jeles

PARTI JÁNOS Fiatalemberként korcsolyázott és hokizott, aztán megpróbálkozott a kajakozással, majd kikötött a kenuban. Milyen jól tette, hogy lecövekelt: Helsinkiben és Melbourne-ben másodikként ért célba, Rómában pedig mindenki mögötte végzett; ezzel ő lett a magyar kenusport első olimpiai bajnoka. Szövetségi kapitányként elért eredményeit terjedelmi korlátok miatt nem soroljuk fel, maradjunk annyiban: nehéz eldönteni, hogy versenyzőnek vagy szakembernek volt-e jobb.

Kicsi a Béka, de erős

TÖRÖK GYULA Avagy a „Béka”… Csak 161 centiméterre nőtt, de sokak szemében ő a legnagyobb bokszolók egyike. Lég-, illetve harmatsúlyban összesen ötször nyert magyar bajnokságot, ám a legtöbben római diadalát emlegetik. A legnagyobb elismerés mégis az lehet számára, hogy Papp László utódját látták benne. Megannyi sportoló kedvence volt az edzőtábor mókamestere, és ez még akkor is igaz, ha – a MOB honlapján olvasható legenda szerint – Tatán néha rázárták a szauna ajtaját, hogy gyorsabban szabaduljon meg felesleges kilóitól…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik