Dorge Rostand Kouemaha mintegy százmilliós nyereséget hozó eladása után felvetődik a kérdés: hazánk most már exportőr lett a nemzetközi futballpiacon?Dorge Rostand Kouemaha mintegy százmilliós nyereséget hozó eladása után felvetődik a kérdés: hazánk most már exportőr lett a nemzetközi futballpiacon?
Szép is lenne, de erről szó sincs – szögezte le Muszbek Mihály korábbi sportvezető, okleveles közgazdász. – Ne gondoljuk máris, hogy belőlünk táplálkozik a futballvilág, ha sikerül valakit nyugatra eladni. Néhány tehetséges fiatalunk neves külföldi együttesekhez szerződhetett, de ők – közvetve, persze – többnyire a szülők pénzén jutottak ilyen lehetőséghez. Sajnos a magyar labdarúgás súlytalanná vált, és továbbra is nélkülözi a jelentős bevételeket.
Azért, mert kedvezőtlen feltételekkel értékesítjük a labdarúgókat?
Azért is. De nem lenne ezzel baj, ha a csapatok nem vásárolnák aztán kilószám a légiósokat, akik hazájukban eladhatatlanok. Örülnék neki, ha a magyar piac annyira felhozna valakit, hogy százmilliókért el lehet adni egy kameruni támadót, de Kouemaha kapcsán csakis a játékosügynökök kitartó munkáját sejtem a háttérben.
Viszont akit csak lehet, eladnak a csapatok, mert a beérkező pénz nagyban befolyásolja a klubok működését.
Magyarországon az ilyen eladásokat nem nevezhetjük valóságos üzleti folyamatnak. A sajtóban megjelenő vételárak találgatások, amelyeket valaki hallott valakitől. De a számviteli nyilvántartásban többnyire nem a valós számok jelennek meg. Látott már idehaza mérleget, amely pontosan tartalmazza, ennyibe került egy labdarúgó, mennyi költséget jelentett a klub számára, és hogy mennyi a nyilvántartási ára? Követhetetlenek az adásvételek, nem lehet pontosan tudni, ki jár igazán jól egyegy futballista értékesítésével.