A legnagyobb lett légsúlyban

Vágólapra másolva!
2008.07.12. 00:31
Címkék

ÉNEKES ISTVÁN A 26-szoros magyar bajnok, háromszoros Európa-bajnok ökölvívó szegény családból származott, fiatalabb korában árult kenyeret, hordott szenet és kifutóskodott is, mellesleg a BVSC „öklésze” volt. A légsúlyú bokszoló Los Angelesben első meccsén az esélyesebb francia Gaston Fayaud ellen nyert (többek között a vívó Piller György taktikai tanácsainak hála), később tízezer ellendrukker előtt legyőzte a hazai kedvenc Louis Salicát is (pedig ő óriási találatot vitt be a fejére), a mexikói Francisco Cabanas ellen pedig már könnyű dolga volt a döntőben. Fiatalon, 29 évesen önkezével vetett véget életének.

PELLE ISTVÁN A magyar tornasport első két olimpiai aranyérmét (akárcsak két évvel korábban az első világbajnoki elsőséget) a 41-szeres magyar bajnok szerezte, aki talajon (műszabadgyakorlat) és lólengésben lett első – lólengésaranyát azután szerezte, hogy összetettben épp ezt a gyakorlatát pontozták le, és maradt le emiatt az elsőségről. Emellett korláton és egyéni összetettben ezüstérmes, nyújtón negyedik, lóugrásban hatodik lett.

PILLER GYÖRGY Az egri születésű katonatiszt mindhárom fegyvernemben remekül vívott, összesen 12 magyar bajnoki címet szerzett. Négyszeres Európa-bajnok (két egyéni, két csapat), és míg az 1928-as olimpián tőrben és párbajtőrben nem járt sikerrel (ötödik lett csapatban), négy évvel később kardban egyéniben és csapatban is aranyat szerzett. Ráadásul egyéniben taktikusan „leadta” utolsó előtti meccsét, hogy a végén jó formában legyen – nyert is.

KARDCSAPAT Los Angelesben is folytatódott a magyar hegemónia: a Gerevich Aladár, Glykais Gyula, Kabos Endre, Nagy Ernő, Petschauer Attila, Piller György összeállítású kardcsapat fölényéről legyen elég annyit elmondani, hogy az előzetesen nagy mellénnyel fogadkozó olaszok 9:2-es hátrányban feladták a döntőt… Ráadásul ezen az olimpián mutatkozott be a magyar csapatban Gerevich Aladár, aki hat olimpián hét aranyérmet gyűjtött.

FÉRFI VÍZILABDACSAPAT Barta István, Bródy György, Halassy Olivér, Homonnai Márton, Ivády Sándor, Keserű II Alajos, Keserű I Ferenc, Németh János, Sárkány Miklós, Vértesy József – és szövetségi kapitányként Komjádi Béla. A „pólópápa” válogatottja két, hajszállal elbukott olimpia után Los Angelesben felért a csúcsra. A nagy rivális németek 6–2-es legyőzése után a hátralévő két meccsen a mieink már gólt sem kapva szerezték meg az aranyat.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik