Abramovics árnyéka lett, amit Mourinho és emberei nem néztek jó szemmel – az antipátia kölcsönös lett.
A második csapás Michael Ballack és Andrij Sevcsenko szerződtetése volt. A német irányító igazolása még úgy-ahogy belefért (más kérdés, hogy Frank Lampard ugyanolyan stílusú játékos), az ukrán azonban cseppet sem hiányzott. Andrij Sevcsenko mindazon tulajdonságok birtokosa, amelyeket José Mourinho nem szeret: hatalmas egó, nagy fizetési elvárás és igény a különleges bánásmódra. Ezután kapóra jött, hogy „Seva” csak lassan akklimatizálódott, így néhány rossz meccs után le lehetett ültetni a padra, aztán oda se. A támadó azonban a tulajdonos kedvence – sokak szerint csakis a milliárdos vasakarata miatt lett Chelseacsatár –, így játszatni kellett, és kell is.
José Mourinho pedig nem kedveli, ha megmondják, mit tegyen.
Cirkuszi látványosság és eredményesség kell
Ehhez jött még, hogy – az egyik angol újságíró találó megfogalmazásával élve – Roman Abramovics azt várja el a Chelsea játékosaitól, hogy úgy nyerjenek meg minden lehetséges kupát, hogy közben az orrukon bűvészkednek a labdával, mint a fókák. José Mourinho egyetlen célja viszont a győzelem bármi áron, s ebbe a dögunalmas 1–0-k is bőven beleférnek. Tavasszal azonban sem látvány, sem eredmény nem volt már – ami amiatt is történhetett, mert a télen a főnök egy árva garast sem adott edzőjének arra, hogy a temérdek sérült védő pótlására vegyen legalább egy helyettest –, így nyáron jöhetett az újabb csapás.
Roman Abramovics egyik legjobb barátja, a korábbi izraeli szövetségi kapitány, a Portsmouth sportigazgatója, Avram Grant ugyanezt a posztot foglalta el a Chelsea-nél is. A nyakára ültetett emberrel José Mourinho néhány nap után közölte: ne merjen beleszólni a munkájába, és akkor jóban lesznek.
Így érkezünk el szeptember elejére, amikor elkezdtek sűrűsödni az események. A Chelsea 2–0-ra kikapott az Aston Villa pályáján. A finisben születő második gól pillanatában a milliárdos felpattant székéről, és elhagyta a stadiont. A nyár elején a Chelsea tudta nélkül, a német válogatott orvosai tanácsára Michael Ballack megműttette bokáját, cserébe klubja nem nevezte a BL csoportkörébe, mondván, úgysem játszhat a meccsek nagy részén.
És akkor jött a kedd, illetve a Rosenborg elleni égés a BL első fordulójában, amely után állítólag Roman Abramovics és José Mourinho ugyanolyan csúnya veszekedésbe kezdett, mint a Villa elleni vereség után. Szerda délután az edző legfőbb híveivel már tudatta, hogy távozik, így a csapatkapitány John Terry és helyettese, Frank Lampard már nem is jelent meg a Fulham Broadway egyik mozijában azon az esti filmvetítésen, amelyen a Chelsea felvirágzásáról szóló Blue Revolution, azaz Kék forradalom című művet vetítették.
Guus Hiddink a télen talán szabaddá válhat…
Csütörtök hajnalban aztán a Chelsea saját honlapján is megerősítette, hogy az edző távozik, amit a szerda éjjel összehívott rendkívüli válságértekezleten döntöttek el végleg a klubház nagyjai. Délutánra már az is kiderült, hogy Avram Grant az utód, ő irányítja a Manchester United elleni hét végi bajnokin a Chelsea-t, amely Michael Ballack, Ricardo Carvalho, Didier Drogba és Frank Lampard nélkül lép majd pályára…
Hogy aztán novemberben is az izraeli lesz-e a „kékek” menedzsere, már nem olyan biztos, elvégre a munka nélküli Didier Deschamps és Jürgen Klinsmann, illetve a Sevilla trénere, Juande Ramos nevét is bedobták már lehetséges utódjelöltként. S ami a legfontosabb: ha az orosz válogatott nem jut ki az Eb-re, akkor a már most is Roman Abramovics által fizetett Guus Hiddink is szabaddá válik a tél kezdetére…