Azt természetesen senki sem állítja, hogy a Chelsea már megnyerte a Premiershipet, de az angolokat láthatóan megérintette a tízpontos különbség elérése. Meg aztán az Arsenal tavaly áprilisban éppen ama együttes (a Tottenham) ellen ünnepelhette az aranyérmet, amelynek legyőzésével José Mourinho tanítványai most végképp leszakították az üldöző vetélytársakat.
De a legerősebb érv amellett, hogy a Chelsea 50 év után valószínűleg ismét az élen fog végezni az első osztályban: Wenger nyilatkozata. "Nyilván mindenki azt gondol, amit akar, és még nagyon sok van hátra, de el kell ismerni, hogy a listavezető fantasztikus pozícióban van. Majdhogynem megnyerte már a bajnokságot, most már csak elszórakozni tudja. Ettől persze mi megyünk tovább a magunk útján, nem gondolunk a riválisokra, csak igyekszünk minden meccsen diadalmaskodni, elvégre a labdarúgás attól is szép, hogy nem lehet tudni, mi fog történni. Harcolni fogunk egészen májusig, már ha eltart addig a küzdelem" - mondta a francia tréner. Utóbbi felvetése teljesen jogos, mert Mourinho novemberi (ekkor vette át a Chelsea a vezetést) jóslata, amely szerint a csapata akár egy-két héttel a vége előtt eldöntheti a versenyfutás kimenetét, immár meglehetősen szerénynek tűnik.
A portugál szakvezető egyelőre most is visszafogott volt, amenynyiben - noha sohasem ment a szomszédba egy jó kis odamondogatásért - a kedvező fejlemények kommentálását meghagyta a másodedzőjének. "A helyzet egyszerű, ha továbbra is rendszeresen gyűjtögetjük a három pontokat, a többiek nemigen tudnak mit csinálni. Nem vagyunk legyőzhetetlenek, de remek formában játszunk, és bírjuk a tempót" - magyarázta Steve Clarke.
Azért az megjegyzendő, hogy az 1997-98-as szezonban az Arsenal ugyancsak tízpontos távolságból követte a Manchester Unitedet, a végén mégis megelőzte, sőt a hajrában kiengedni is volt lehetősége. Ám a jelenlegi éllovas annyira masszív társulat benyomását kelti, hogy nehéz elképzelni, amint hosszú és mély hullámvölgybe kerül - márpedig enélkül bajosan vesztheti el a titulust. Hasonlóan látja ezt a frissen elgyepált Tottenham vezetőedzője, Martin Jol is. "A Chelsea-t ebben az idényben nem lehet megelőzni. Elképesztően nehéz játszani Lampardék ellen, mert amint megszerzik a labdát, Duff és Robben révén máris kettővel több csatáruk van a normálisnál. Ha pedig elvesztik, öt középpályással védekeznek, akik közül három középen tömörül. Nagyon keményen dolgoznak. Mourinho kitűnő munkát végzett, biztosan különleges edző" - vázolta fel hevenyészve a holland tréner, mitől olyan remek a Stamford Bridge-i együttes.
A védelmet éppenséggel nem említette Jol, pedig talán az a legtökéletesebben működő csapatrész - az évad eddigi 34 mérkőzésén összesen 13-szor kapitulált. De ami ennél is döbbenetesebb: a John Terry, William Gallas középsővédő-páros (a francia ezúttal is bekerült a víkendválogatottunkba) eddig 13 meccsre állt össze, és ezek során egyetlen gólt sem engedélyezett az ellenfeleknek. ----
A 12. ember - Pedro Mantorras (angolai, Benfica)A Szalay Balázs, Laklóth Aladár kettôs a negyedik szakaszon bemutatott remeklésével a második helyre jött fel az összetettben
Szinte felrobbant a Benficának otthont adó Új Katedrális, amikor Pedro Mantorras a 94. percben bevette a Boavista kapuját. No nem azért, mert ez a találat döntötte el a rangadót (előtte már hárommal ment a hazai csapat), hanem mert az angolai csatár hosszú sérüléséből visszatérve megszerezte első gólját. Mantorras 2002 decemberében a Sporting elleni rangadón sérült meg, és egy hete éppen a lisszaboni vetélytárs ellen tért vissza. Az Alvalade XXI-stadionban pár percet játszva még nem tudott eredményes lenni, ám az első hazai mérkőzésén megkezdte a termelést. Érdekesség, hogy Mantorras utoljára 2002. november 30-án volt eredményes hivatalos mérkőzésen, és akkor a Braga elleni találkozót még a régi stadionjában játszotta a Benfica. Megérdemelt jutalom egy olyan fiatalembernek, aki négy jelentős térdműtéten esett át, és még a pályafutása is veszélybe került.
GólvadászokAnglia (23 forduló után): Thierry Henry (Arsenal) 16 gól;
Ausztria (21): Christian Mayrleb (Pasching) 14,
Belgium (17): Bosko Balaban (FC Bruges) 9;
Csehország (16): Tomás Jun (Sparta) 10,
Franciaország (21): Mohamed Kallon (Monaco) 10;
Görögország (15): Nikosz Mahlasz (OFI) 9;
Hollandia (17): Dirk Kuyt (Feyenoord) 13;
Horvátország (18): Tomislav Erceg (NK Rijeka) 10,
Németország (17): Marek Mintál (Nürnberg) 13;
Olaszország (19): Vincenzo Montella (Roma) 16;
Portugália (17): Liedson (Sporting) 15;
Skócia (22): John Hartson (Celtic) 16;
Spanyolország (19): Samuel Eto’o (Barcelona) 14;
Törökország (17): Fatih Tekke (Trabzonspor) 15
A hétvége felfedezettje - Samir Nasri (francia, Marseille)Ilyen nagy tehetséget még sohasem adott a sportágnak az OM utánpótlásbázisa - állítják a szakértők a 177 centis, 75 kilós középpályásról, aki júniusban tölti be a 18. életévét. Megvédendő a becses kincset, tavaly nyáron profiszerződést kötött vele szülővárosa csapata, és amióta Philippe Troussier az edző, Nasri rendszeresen tagja a kezdő tizenegynek. Első bajnoki gólját kedden lőtte a Lille-nek, vasárnap gólpasszt adott a Nice ellen. Gólerősségét, játékintelligenciáját, cselezőkészségét a tavalyi U17-es Európa-bajnokságon is bizonyította: miután betalált az elődöntőben, a fináléban ő szerezte a franciák győztes gólját. ----
Jaaskelainen (finn, Bolton)A 29 éves futballista a harmadik kapus ebben az idényben, akinek nem tudtak túljárni az eszén az Arsenal mesterlövészei.
Heinze (Argentin, Manchester United)A 26 éves hátvédnek múlhatatlan érdemei vannak, hogy Morientes helyzetbe is alig került az MU ellen.
Gallas (francia, chelsea)A 27 éves bekk John Terryvel közösen a jó formában lévő Tottenham ellen is hibátlanul dirigálta a védelmet.
Ben-Haim (Izraeli, Bolton)Mindennél többet elmond a csupán 22 éves, válogatott védő teljesítményéről, hogy Henry képtelen volt betalálni mellette.
Miguel (Portugál, Benfica)A Benfica jobb oldala az ő fennhatósága alá tartozott. Nem csupán védelmi feladatát látta el jól, a támadásokból is kivette a részét.
Edú (Brazil, Betis)A brazil tökéletesen helyettesítette a csatárokat a Mallorca ellen - a Betis az ő duplájának hála, került ismét az "európai zónába."
Kaká (Brazil, Milan)A Serie A rangadóján a Milan 22 éves brazilja adta meg a kegyelemdöfést az 1-0-ra még vezető Udinesének.
Lampard (angol, chelsea)A 26 éves játékos két találattal (igaz, az egyik tizenegyes volt) igazolta, hogy a mezőny egyik leggólerősebb középpályása.
Montella (Olasz, Roma)A 30 éves csatár a Siena ellen 0-2-ről két góljával pontot mentett a Romának, önmagát pedig a góllövőlista élére lőtte.
Luyindula (Francia, Marseille)A 25 éves támadó két szép góllal segítette győzelemhez csapatát - a L'Équipe kimagasló, 8.5 osztályzattal jutalmazta.
Toni (Olasz, Palermo)Elsősorban a 27 éves olasz csatár duplája miatt szakadt meg Papadopulo mester bajnoki veretlensége a Lazio kispadján.