Új sorozatunk második részét a Real Madridnak szenteljük, talán nem kell hosszasan magyarázni, miért. A 2004-2005-ös szezont csapnivalóan kezdő "királyiak" hosszú idő után először nyújtottak tőlük elfogadható teljesítményt, rúgtak is egy hatost a Bernabéuban az Albacetének - s ennek egy héttel a Barcelona elleni rangadó előtt különösen nagy a jelentősége. Nem véletlen, hogy a Nemzeti Sport válogatottjába a régen látott kedvvel játszó, duplázó és gólpasszt adó Ronaldo, valamint a remekül osztogató, ráadásul egyszer beköszönő Zinedine Zidane is bekerült.
Ronaldo (balra) március óta először duplázott
Ronaldo (balra) március óta először duplázott
A Real ebben az idényben voltaképpen most először tudta úgy kiszolgálni a szurkolóit, ahogy elvárható egy efféle, csillagokkal telezsúfolt csapattól. Beszédes adat, hogy a mostani gólzápor előtt tíz bajnokin ugyanannyiszor találtak be a minimum hat világklasszis csatárt és támadó középpályást a keretben tudó madridiak. Ezúttal meg szinte minden bejött nekik, habár az Albaceténél erősebb rivális ellen azért biztosan nem rendeztek volna ilyen fesztivált. Ettől függetlenül mondhatni szimbolikus, hogy éppen most "szakadt át a gát". Raúl, a Real Madrid jelképe ezt megelőzően utoljára januárban szerzett bajnokin gólt a Bernabéuban, Zidane a jelenlegi évadban most volt először eredményes, és Ronaldót se igen látta még így futballozni senki nagyjából a tavasz óta. Persze várható volt, hogy nem tarthat örökké a klasszisok vesszőfutása, legfeljebb az az érdekes, hogy ennyi kulcsembernek egyszerre sikerült átlépnie a saját árnyékát. Mint a bevezetőben már utaltunk rá, éppen a legjobbkor. A sort folytathattuk volna az argentin védővel, Walter Samuellel, elvégre hivatalos mérkőzésen első találatát jegyezte a klub színeiben, de az ő helyzete nem ilyen egyértelműen pozitív. Mivel - a várakozások ellenére - eddig nem javult vele sokat a Real védelme, a szurkolók nemigen kedvelték meg, s ezt csak súlyosbította, amikor egy hatalmas lufttal tevékenyen hozzájárult az Albacete egyenlítéséhez. Attól fogva a nézők egy része rendre kifütyülte, ő pedig a fejes gólja után a lelátó felé futva, egy pillanatra a füléhez emelte a kezét.
Az NSO ajánlja:
Az európai topligák összes eredménye, adatbankja, korábbi bajnokai:
A gesztus úgy felháborította a szurkolókat, hogy a meccs további részében egy emberként fütyült a stadion, amikor Samuelhez került a labda. Szóval a Bernabéuban még így sem csupa kacagás az élet. De önbizalomra van ok, ez nem vitás. Az említetteken kívül Luis Figo is jól mozgott, volt egy gyönyörű emelése, amely a lécről jött ki (Zidane a kipattanót fölé lőtte), továbbá Michael Owen ismét jelezte, a "tarcsiból" beállva sem rest hozzátenni a magáét a csapat játékához. Fernando Morientes, balszerencséjére, Mariano García Remónnál is csak csere, abból sem az első számú, de mint vésztartalék egészen jól mutat a kispadon. Ami meg David Beckhamet illeti, ő máris konfliktusforrás lehet Remón mester és az angol válogatott szövetségi kapitánya, Sven-Göran Eriksson között. Előbbi ugyanis nyomban kijelentette, szerinte Beckhamnek nem szabadna 90, hanem legfeljebb 45 percet játszania a hétközi, Spanyolország elleni barátságos meccsen. Mondta ezt közvetlenül azután, hogy végig pályán hagyta a középpályást az egy félidő alatt eldőlő bajnokin… ---- A 12. ember - Arjen Robben (Chelsea, holland)
A 20 éves holland október végére épült fel térdszalagsérüléséből, a Chelsea meneteléséből azóta igen aktívan kivette a részét, sőt az utóbbi két-három mérkőzésen csapata legjobbja volt. Az Everton ellen a múlt héten megszerezte első angol bajnoki gólját, a Fulham otthonában pedig egy góllal és egy sarkazásos gólpasszal nem csupán eredményben, látványban is sokat tett hozzá a szurkolók megörvendeztetéséhez. Didier Drogba sérülését és Adrian Mutu távozását Robben teszi elviselhetővé a Chelsea-nél, hiszen tökéletesen tudja pótolni őket úgy, hogy nem is mindig a megszokott posztján, azaz a szélen játszik, hanem csatárt alakít Eidur Gudjohnsen vagy Mateja Kezsman oldalán. A londoni gárda egyelőre vezeti a bajnokságot a címvédő Arsenal előtt, Robben a folytatásban sokat tehet azért, hogy ne legyen újabb helycsere az élen.
A gólvadászok Anglia (13 forduló): Thierry Henry (Arsenal) 11 gól; Belgium (13): Bosko Balaban (FC Bruges) 9; Franciaország (14): Alexander Frei (Rennes) és Mickael Pagis (Strasbourg) 7-7; Görögország (7): Alexandre Soares (AEK) 6; Hollandia (12): Dirk Kuyt (Feyenoord) 10; Németország (13): Delron Buckley (Bielefeld) és Marek Mintál (Nürnberg) 10-10; Olaszország (12): Adriano (Inter), Andrij Sevcsenko (Milan) és Vincenzo Montella (Roma) 9-9; Portugália (10): Antchouet Arnaud (Belenenses) és Liédson (FC Porto) 8; Skócia (14): John Hartson (Celtic) 12; Spanyolország (11): Samuel Eto’o (Barcelona) 9; Törökország (12): Fatih Tekke (Trabzonspor) 9
A hétvége felfedezettje - Paulo Guerrero (Bayern München, perui)
A mindössze 20 éves peruinak az elmúlt napokban még Roy Makaayt is sikerült háttérbe szorítania a Bayern Münchennél. Nyolc nap alatt négy tétmérkőzésen öt gólt szerzett, ebből kettőt vasárnap, a Bochum ellen, 0-1-et követően. Guerreo, vagy ahogyan Münchenben becézik, "A harcos" fejlődése eddig töretlen a Bayernnél. Az amatőrcsapatban az első idényében 18 meccsen nyolc gólt szerzett, legutóbb, a bajnoki címmel záruló évadban 24 találkozón már 21-et (és ezzel társgólkirály lett Misimoviccsal), ezek után emelte át őt Felix Magath vezetőedző a felnőttek közé. ---- Kasey Keller (Southampton, amerikai) A kieséstől rettegő Soton a héten kérte kölcsön a Tottenhamtől a 34 éves kapust, aki a Portsmouth elleni déli derbin remek védésekkel vezette 2-1-es győzelemre a "szenteket".
Gianluca Pessotto (Juventus, olasz) A veterán jobbhátvéd a Lecce elleni rangadón tökéletesen pótolta a sérült Zebinát, jelentős érdemei voltak abban, hogy a Juve megint nem kapott gólt, és még a támadásokat is volt ereje segíteni.
Per Mertesacker (Hannover, német) A 20 éves védő ismét hiba nélkül dirigálta a Hannover védelmét, és harmadszor került be a Kickernél a forduló válogatottjába.
Fabio Cannavaro (Juventus, olasz) Az olasz válogatott középhátvédje újra régi fényében tündököl, az ő vezetésével a védelem a leccei sárban is a "zebrák" legszebben csillogó csapatrésze volt.
William Gallas (Chelsea, francia) A 27 éves védő a Chelsea minden második bajnokiján kap lehetőséget, és akkor nem vall szégyent - a West Brom után a Fulham ellen is gólt szerzett.
Pascal Feindouno (Saint-Etienne, guineai) A 23 éves támadó középpályás múlt heti két gólja után most három gólpasszal segített nyerni feljövőben lévő csapatának, az 1-től 10-ig osztályozó L'Équipe a héten neki adta a legmagasabb osztályzatot (7.5).
Zinedine Zidane (Real Madrid, francia) A francia játékmester 32 esztendősen is képes arra a produkcióra, amelyért Aranylabdát kapott. Irányított, cselezett, adott egy gólpasszt, és a kapuba is betalált..
Martin Petrov (Wolfsburg, bolgár) A 25 éves középpályás a Mainznak lőtt négy gólja után, a Wolfsburg következő hazai meccsén a Stuttgartnak kétszer köszönt be, a Kickertől a legjobb, az 1-es osztályzatot kapta.
Andrij Sevcsenko (Milan, ukrán) A gólzsák a Siena elleni két találattal az olasz góllövőlista élére ugrott, összesen már 100 A-ligás gólnál jár, nem utolsósorban pedig három ponttal gazdagította klubját, amelyben rajta kívül senki más nem tud betalálni.
Ronaldo (Real Madrid, brazil) A gólínségben szenvedő királyi gárda 28 esztendős csatárfenoménja március 28. után most szerzett először két gólt egy bajnokin. Ezenkívül volt egy meg nem adott találata is.
Wayne Rooney (Manchester United, angol) A 19 éves csatár a nagy meccsekre tartogatja góljait, eddig bajnokin az Arsenal és a Newcastle ellen talált be, utóbbit vasárnap két góllal mattolta.