Az NSO ajánlja:Minden, amit az úszás olimpiai részvételéről tudni kellA helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Az NSO ajánlja:Minden, amit az úszás olimpiai részvételéről tudni kellA helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
– Mit szól Baumgartner nyolcadik helyéhez?
– Remek, láttam a futamot, és örültem Zsolt pontszerzésének, viszont nagyon sajnáltam Ralf Schumachert. Ekkora bukást… Egyébként a Formula–1-nél is jobban szeretem a ralit – mondja Bodor Richárd.
– Példaképe, a mellúszó olimpiai bajnok Rózsa Norbert is ralizik. Már ha nem kerül kórházba agyrázkódással, mint legutóbb…
– Szerencsére már jobban van, épp a múltkor beszélgettünk. Igen, az autóversenyzés veszélyes üzemmód.
– Mit szólt Rózsa a májusi, madridi Eb-szerepléséhez. A három bronz tekintélyt parancsoló…
– Gratulált, azt mondta, éretten, taktikusan úsztam. Remélem, az olimpián is képes leszek valami hasonlóra.
– Netán éremmel számol?
– Számolnék, de egyáltalán nem lesz egyszerű, még a döntőbe jutásért is kegyetlenül meg kell majd szenvednem. Most úgy érzem, 100 méter mellen jobbak az esélyeim a pontszerzésre, de aztán ki tudja, ha jól megy a száz, a kétszáznak is jól kell mennie. Így volt Madridban is.
– Pécsett úszik, a Hullám Fürdőben. Hogyan képzeljük? Az egyesen Bodor, a kettesen Józsi bácsi, hivatásos fürdőző?
– Valahogy így. Az egyesületemnek – vagyis a Pécsi Tásinak – két sávja van, két sáv jut a szinkronúszóknak is, ott vannak még a fiatal úszók is, de egy sávban mindig a fürdőzőké a terep. Megszoktam, hiányozna, ha nem így lenne.
Bodor Richárd
Született: 1979. március 10.
Klubja: Pécsi Tási
Edzôje: Sántics Béla
Versenyszáma: 100 m mell, 200 m mell, 4x100 m vegyes váltó
Kiemelkedô eredményei: 3x Eb-3. (100 m mell, 200 m mell, 4x100 m vegyes váltó, 2004), rövid pályás Eb-3. (200 m mell, 2002)
– Van, aki az asztmája miatt kezdett el úszni, mást gerincferdülés ürügyén rendeltek az uszodába. Bodor Richárd esetében, hogyan történt?
– Ötéves lehettem, amikor az anyukámmal jöttünk haza, én pedig rohantam, hogy kinyissam a kaput. Ráfizettem az udvariasságomra, futás közben összeakadt a két lábam – megesik ebben a korban –, és akkorát estem, hogy csak na… Fájt a kezem, de aztán elmúlt, így sokkal később vittek el orvoshoz. Kiderült, hogy elrepedt a kulcscsontom, ráadásul rosszul forrt össze a csont, így pedig kicsit ferde lett a vállam. Akkor monda azt az orvos, hogy úszni kell, mert így maradok.
– Ezek szerint kis túlzással egy gyerekkori esésnek köszönhetjük a madridi három bronzérmet…
– Nagy túlzással.
– Ha azt mondom, 1:00.95?
– Azt válaszolom, hogy 1993, Sheffield, Európa-bajnokság és Güttler Károly. Fantasztikus időeredmény.
– Jelenleg cirka három tizedre van tőle. Megússza az olimpián?
– Ez minden vágyam. Ennek a csúcsnak misztikuma van, tényleg korszakos időeredmény volt akkortájt, hiszen Karcsi volt az első, aki egy perc egy másodpercen belül úszta le a távot. Kiskoromban gyakran eszembe jutott, jaj de jó lenne, ha én dönthetném meg, és erre tessék: esélyem is van rá!
– Nem válaszolt…
– Maradjunk annyiban, hogy megpróbálom. Kétségtelen, ha sikerülne, elég jó helyen végeznék a fináléban.
– Ki nyeri a számot?
– Én azt mondom, a japán Kitadzsima duplázni fog, a 200 méter mell az erősebb száma, de 100 méter mellen is ő lesz az első. Hallatlanul dinamikus, szinte ugyanabban a tempóban ússza le a száz, illetve kétszáz métert. Rá talán csak Szludnov lehet veszélyes, de ő is csak akkor, ha a csúcsformáját hozza.
– Ha azt mondom, Bodor Richárd új országos rekorddal az ötödik?
– Azt válaszolom, hogy köszönöm szépen, írhatjuk is a szerződést... ----
Sűrű mezőny lesz mellúszásban isMondok nyolc nevet: Kitadzsima, Szludnov, Liszogor, Gibson, Mew, Moses, Hansen, Bossini. Ebből a nyolcból kellene legalább kettőt megelőznie Bodor Ricsinek ahhoz, hogy 100 méter mellen pontszerző legyen. Hihetetlenül nehéz dolga van, ám mégsem féltem, sőt, bízom abban, hogy kihozza magából a maximumot. Úgy érzem, ahhoz, hogy a legjobb tizenhat közé kerüljön, 1:01.50-et kell úsznia, a fináléhoz pedig 1:01.20-on belül kellene teljesítenie. A döntőben pedig, azt hiszem az én országos rekordomat kellene megdöntenie ahhoz, hogy ott legyen a legjobb hat között. Nehéz ügy, ám mégis 100 méter mellen érzem esélyesebbnek a pontszerzésre, ahogy nézem, inkább képes arra, hogy egy perc egy másodpercen belül teljesítsen százon, mint hogy kettő perc tizenegyet hozzon 200 méter mellen. Roppant sűrű a mezőny, kétszáz mellen a japán Kitadzsima győzelmét várom, 100 méter mellen pedig Kitadzsima vagy az orosz Szludnov (a japán mellett még ő tud percen belül) lehet a nyerő. Azt a bizonyos 1:00.95-öt tizenegy éve, a sheffieldi Európa-bajnokságon úsztam. Akkor világcsúcsnak számított, de még most is tizenharmadik az örökranglistán. Szakállas magyar csúcs, de egyáltalán nem bánnám, ha Bodor Ricsi átírná. Ez az élet rendje…
Güttler Károly (olimpiai ezüstérmes, az ifjúsági válogatott szövetségi kapitánya) ---- Sántics Béla, Bodor Richárd edzője is tartja, jelenleg 100 méter mellen jobbak tanítványa esélyei. Ô ugyanakkor némileg ellentmond Güttler Károlynak, szerinte 1:01.90 is elég lehet a legjobb tizenhat közé jutáshoz Athénban (Güttler 1:01.50-et saccol), és úgy érzi, a fináléhoz az 1:01.50 is elég lehet (Güttler tippje: 1:01.20).
"Az elmúlt évek világversenyei alapján ezt érzem, és remélem, nekem lesz igazam. Ricsi a madridi Európa-bajnokságon bebizonyította, hogy számolni kell vele az olimpián is, és azon dolgozunk, hogy Athén után is azt mondhassuk: hozta a formáját." ----
2000, Sydney, olimpia: 1. Fioravanti (Olaszország), 2. Moses (Egyesült Államok), 3. Szludnov (Oroszország)
2001, Fukuoka, világbajnokság: 1. Szludnov, 2. Fioravanti, 3. Moses
2002, Berlin, Európa-bajnokság: 1. Liszogor (Ukrajna), 2. Szludnov, 3. Duboscq (Franciaország)
2003, Barcelona, világbajnokság: 1. Kitadzsima (Japán), 2. Hansen (Egyesült Államok), 3. Gibson (Nagy-Britannia), …18. Bodor Richárd (Magyarország)
2004, Madrid, Európa-bajnokság: 1. Liszogor, 2. Duboscq, 3. Bodor Richárd ----
KOSZUKE KITADZSIMA (JAPÁN)A szám világcsúcstartója, a tavalyi világbajnokságon nem csupán százon, de kétszázon sem tudák megállítani. Az idén nem sokat mutatkozott, a Mare Nostrum-versenysorozaton úszott, ám látszott, a csúcsformáját Athénra tartogatja. Ennek jegyében magaslati edzőtáborozásba vonult. Ô a favorit, hiszen rajta kívül csak Szludnov tud egy percen belül. A tavalyi esztendő alapján nem kétséges, Japán legjobb úszója az első számú esélyes Athénban.
ROMAN SZLUDNOV (OROSZORSZÁG)A sötét ló. Ha rendesen felkészül, kevesen vehetik fel vele a versenyt, a 100 méteres mellúszás igazi specialistája. Ebben az évben csak az orosz bajnokságon úszott – nem nyert –, ám ez semmit sem jelent. A Szludnov-módszer: elvonulni a világ szeme elől, aztán pedig az adott világversenyen robbantani. Gyanítható, Athénban is meghatározó szerepet alakít. Világbajnokságot már nyert, így most az olimpiai bajnoki címre fáj a foga.
DARREN MEW (NAGY-BRITANNIA)A brit mellúszóiskola egyik ékköve, tavasszal – harmadikként a világon – majdnem beúszott egy percen belülre. Ha az olimpián is kihozza magából a maximumot, harcban lehet az aranyéremért, ám kérdés, hogy így lesz-e. Ô az egyik titkos favorit, hiszen eddig nem nyert nagy világversenyen. Athénban meglepetést szerezhet. A világranglistát jelenleg ő vezeti, ám ez természetesen nem jelent semmit, hiszen az ászok eddig nem erőltették meg magukat.
OLEG LISZOGOR (UKRAJNA)Az Európa-bajnok, az egyik legmegbízhatóbb százas mellúszó. Az 1 perc 1 másodperces időeredményt álmából felkelve is tudja, ha pedig nincs ott a medencében Kitadzsima vagy Szludnov, akkor övé lehet az aranyérem. A madridi Európa-bajnokságon is övé lett az első hely, ám Athénban nem ő a favorit, hiszen egy percen belül jelenleg még nem tud. Európában ő a meghatározó, ám annyi talán nincs benne, hogy Kitadzsimát is megszorítsa.
JAMES GIBSON (NAGY-BRITANNIA)A másik brit, Mew-szintű, sőt, talán nála is megbízhatóbb. Ô is az olimpiára tervezi a nagy kiugrást, nem titkolt célja, hogy 100 méter mellen ő legyen az ötkarikás bajnok. Képes lehet percen belül úszni, ám csak akkor nyerhet, ha Kitadzsima és Szludnov elmarad a legjobbjától. És miért maradnának el? Gibson a legutóbbi, barcelonai világbajnokságon már felállhatott a dobogóra, most viszont gyaníthatóan többre vágyik, mint a bronzérem.
Az NS athéni tippje1. Koszuke Kitadzsima (Japán)
2. Roman Szludnov (Oroszország)
3. Darren Mew (Nagy-Britannia) ---- Helyszín: Olimpiai uszoda. Minden országból két versenyző szerepelhet ebben a számban is, Magyarországról Bodor Richárd mellett Flaskay Mihály, Financsek Gábor és Gyurta Dániel kaphat szerepet a 100 méteres mellúszásban. A délelőtti előfutamból a legjobb tizenhat kerül az elődöntőbe, onnan pedig a legjobb nyolc jut a másnapi fináléba.
Augusztus 14.:
11.15: előfutam
19.06: elődöntő
Augusztus 15.:
18.32: döntő