Vasárnap Cardiffban rendezik meg a 44. Ligakupa-döntőt, ahová az élvonal két középcsapata jutott be, így valószínűleg nem túlzunk, ha azt állítjuk: a Bolton Wanderers és a Middlesbrough számára ez a vasárnap délután lesz az idei idény csúcspontja. Aki a meccset megnyeri, az UEFA-kupában való indulás jogát is kiharcolja, azaz teljesíti évadbeli célját arról nem is beszélve, mennyivel könnyebb lesz így együtt tartani a jelenlegi, nem éppen értéktelen keretet.
Zenden (alul) és Maccarone azért küzd majd Cardiffban, hogy megörvendeztesse a Boro szurkolóit a klub elsô trófeájával
Zenden (alul) és Maccarone azért küzd majd Cardiffban, hogy megörvendeztesse a Boro szurkolóit a klub elsô trófeájával
A két csapat ugyanis olyan sztárokat vonultat fel, mint Youri Djorkaeff és Jay Jay Okocha, illetve Juninho Paulista és Gaizka Mendieta. "Eszembe sem jut, hogy elmenjek Middlesbroughból, hiszen itt Mendieta és Juninho mellett játszom, akik a világ legjobbjai közé tartoznak. Tőlük mindig számíthatok pontos passzokra és kellő támogatásra" – érzékeltette például Joseph-Desiré Job, a Boro kameruni támadója az említett kulcsemberek szerepét. Érdekesség, hogy bár a két klub játékosai számos trófeát nyertek világszerte (lásd mellékelt felsorolásunkat), angol kupasorozatot még egyikük sem zárt sikerrel. Ami a csapatokat illeti, a Boro 128 éves története során még sohasem szerzett értékes trófeát – igaz, az 1997-es Ligakupa-döntőben két perc hiányzott a várva várt diadalhoz. Ám a Leicester ekkor egyenlített, az újrajátszott meccset pedig megnyerte. A Bolton, amely kilencszer – legutóbb 1958-ban – nyert FA-kupát, 1995-ben játszhatott Ligakupa-döntőt, de 2–1-re kikapott a Liverpooltól. Steve McClaren személyében fiatal, ambiciózus edzője van a Middlesbroughnak. A szakember éveken át dolgozott a manchesteri Sir Alex Ferguson mellett, ami már önmagában kiváló ajánlólevél. Kollégája, Sam Allardyce ugyanannak a generációnak a tagja, a nyolcvanas években rúgta a labdát. Érdekesség, hogy sem McClaren, sem Allardyce nem tudott trófeát nyerni Angliában, ráadásul még döntőben sem szerepeltek. Akármelyikük is diadalmaskodik, megszakítja a külföldi (nem angol) edzők sikerszériáját, az 1996-os Ligakupa után ugyanis először nyer újra hazai edző. Allardyce-ról Mickey Adams, a Leicester menedzsere azt állítja, jelenleg ő a legjobb szakember Angliában, és arra kéri a Premier League illetékeseit, szakítsanak miatta a hagyománynyal, és az idén ne a bajnok menedzserét válasszák meg az év edzőjévé. Allardyce rendkívül jól megérti magát a játékosaival, akik számára amolyan "gyógykezelést" tart pályafutásuk csúcsa után. Elég Okochára vagy Djorkaeffre gondolni, de ott van a Real Madridtól depressziósan távozó Iván Campo is, aki újjászületett a tréner keze alatt. Hasonló történt Fredi Bobiccsal is: a német szintén teljesen összetörve és hazája sajtója által leírva érkezett Dortmundból a bizalom boltoni völgyébe, ahol a főnök nem hadonászik a beosztottja előtt, nem ordítozik – és lám, úgy feltöltődött, hogy 2002-ben a Premiershipben tartotta a Wandererst, majd visszament Németországba, és újra a válogatott meghatározó tagja lett. Persze voltak, akikkel nem sikerült szót érteni, Mario Jardel például gyorsan továbbállt. Ám úgy tűnik, nincs is rá szükség Allardyce Boltonjában, amelynek feltámadását a vasárnapi siker koronázhatná meg.
A szereplők eredménylistája Világbajnok: Djorkaeff (a Bolton játékosa, 1998), Juninho Paulista (Middlesbrough, 2002). Vb-ezüstérmes: Doriva (Middlesbrough, 1998). Olimpiai bajnok: Okocha (Bolton, 1996). Európa-bajnok: Djorkaeff (2000). Konföderációs Kupa-győztes: Djorkaeff (2001), Juninho Paulista (1997). Konföderációs Kupa-döntős: Job (Middlesbrough, 2003). Afrikai Nemzetek Kupája-győztes: Okocha (1996), Job (Middlesbrough, 2000). Világkupa-győztes: Juninho Paulista (1993, a Sao Paulóval). Bajnokok Ligája-győztes: Iván Campo (Bolton, 2000, Real Madrid), Wilson (Middlesbrough, 1999, Manchester United). BL-döntős: Mendieta (Middlesbrough, 2000, 2001, Valencia). KEK-győztes: Djorkaeff (1996, PSG), N’Gotty (Bolton, 1996, PSG). KEK-döntős: N’Gotty (1997, PSG), Djorkaeff (1992, Monaco). UEFA-kupa-győztes: Djorkaeff (1998, Inter). UEFA-kupa-döntős: Djorkaeff (1997, Inter), Javi Moreno (Bolton, 2001, Alavés). Libertadores-kupa-győztes: Juninho Paulista (1993, Sao Paulo). Mercosur-kupa-győztes: Juninho Paulista (2000, Vasco da Gama). Angol bajnok: Wilson (2000, Manchester United), Greening (Middlesbrough, 1999, 2000, 2001, Manchester United). Olasz bajnok: N’Gotty (1999, Milan), Ba (Bolton, 1999, Milan). Spanyol bajnok: Iván Campo (2001, Real Madrid), Zenden (Middlesbrough, 1999, Barcelona). Spanyol Kupa-győztes: Mendieta (1999, Valencia). Francia bajnok: Laville (Bolton, 2002, 2003, Lyon). Francia Kupa-győztes: Djorkaeff (1991, Monaco), N’Gotty (1998, PSG). Görög bajnok: Jannakopulosz (Bolton, 2001, Olympiakosz)