Amikor szabad a pálya

Vágólapra másolva!
2002.11.05. 21:28
Címkék
Rovatunkban, a Heti Ötösben az őszinte véleményeket olvashatják. Egykori klasszisok, edzők, szövetségi kapitányok, vezetők, sőt adott esetben más sportágak képviselői is szót kaphatnak itt, ha markáns véleményük van a magyar labdarúgás aktuális eseményeiről. A lényeg tehát az, hogy kommentáljuk a honi futball történéseit, a hét legvisszhangosabb híreiről kérdezzük vendégeinket, akik időnként komolyan, máskor tréfásan minősítik a mai magyar futballvalóságot.
A hazai mobilpiac vezető cége, a Westel Mobil Távközlési Rt. kétéves főtámogatói szerződést kötött a Ferencvárossal. A mobilszolgáltató a megállapodással és az annak mellékletét képező magatartási kódexszel a hazai professzionális, európai színvonalú és jó hangulatú labdarúgás megteremtését kívánja előmozdítani. A magatartási kódex azt célozza, hogy családias hangulat és izgalmas, mindvégig korrekt versenyszellem legyen uralkodó a pályákon. Szeiler József, a Ferencváros ügyvezető igazgatója szerint a megállapodás mérföldkő a klub életében, és remélhetőleg újabb neves és sikeres cégeket győz meg arról, hogy mifelénk is érdemes a futballba invesztálni.

Hajdú B. István: – Az 1986-os, mexikói világbajnokság óta mindig megijed az ember, ha azt hallja: nulla–hat… De ez most tényleg jó hír. Az tény, hogy amióta Várszegi Gábor vezeti a Fradit, a klub stabil, s most még előrébb léphet. A feltételek tehát már adottak, most már valóban a csapatnak kell valamit letennie az asztalra.
Mezey György: – A cég rendkívül okos üzletpolitikát folytat, mert itt csakis erről van szó. A Westel felismerte, hogy a Ferencvárost támogatni most jó üzlet lehet.
Nyilasi Tibor: – A szponzor érthető módon oda megy, ahol rend, nyugalom van, kiszámíthatóak a körülmények, átláthatóak a viszonyok. A Fradinál ez van, így lehetett az eddigi eredményeket is elérni. Ezért van olyan nagy szükség a tőkeerős tulajdonosokra. Remélem, a Fradi példája ragadós lesz, és követik a klubok, mígnem a Westel döntését más nagy cégek utánozzák majd.
Kemény Dénes: – Örömteli, hogy egy komoly, megbízható, hosszabb távra tervező vállalat támogatja az egyik magyar élcsapatot, ez alapfeltétele egy későbbi, reménybeli Bajnokok Ligája-szereplésnek. Amit a magatartási kódex tartalmaz, az számomra természetes, de, hogy ezt egy külső cég írja elő, az egy picit furcsa.
Détári Lajos: – Régóta az a kérdés a magyar futballban, hogy a multi cégeket hogyan lehetne becsalogatni. Éppen emiatt ez a hír óriási jelentőségű, az pedig, hogy a támogatónak előírásai vannak, normális, hiszen minden nagy vállalat vigyáz a jó hírére.

Az UEFA-kupa második fordulójának első mérkőzésén: FTC–VfB Stuttgart 0–0. Felix Magath, a német csapat edzője szerint játékosait meglepte a Fradi agresszív játéka, a sokkal több gólhelyzetet kialakító zöld-fehérek által erőltetett test test elleni játék a Bundesligában ugyanis ennyire nem megszokott.

Dragóner Attila sem kímélte magát – Felix Magath stuttgarti edzô szerint a Ferencváros a Bundesligához képest is kemény volt
Dragóner Attila sem kímélte magát – Felix Magath stuttgarti edzô szerint a Ferencváros a Bundesligához képest is kemény volt
Dragóner Attila sem kímélte magát – Felix Magath stuttgarti edzô szerint a Ferencváros a Bundesligához képest is kemény volt
Kemény: – Erős köd lehetett a stuttgarti kispad előtt.
Mezey: – Még agresszívebben lehetett volna játszani, és ha ezt idegenben megteszik a ferencvárosiak, továbbjuthatnak. Felix Magath beszél keménységről? A Bundesligában úgy aprítják egymást a játékosok, mint a fát.
Détári: – Mindenhol megy a küzelem, és általában az nyeri a meccset, aki a mezőnyben több párharcot vív meg sikerrel. A Fradi jól tette, hogy keményen harcolt, és szurkolok, hogy továbbjusson, az nagy siker lenne.
Hajdú B.: – Nagyképűség nélkül mondhatom, meglehetősen sok német bajnoki mérkőzést nézek, ezek alapján Magathnak nincs igaza. Visszatérve a Westel-megállapodásra: elhangzott, hogy a Fradinak az európai középmezőnyt kell utolérni néhány éven belül. Nos, múlt csütörtökön utolérte, hiszen a Stuttgart egy európai középcsapat. A mérkőzésen látottakkal a Fradi, az eredménnyel a VfB lehet elégedett. Ami szerintem meglepte a németeket: egy magyar csapat erőnlétben is szinte végig felvette velük a versenyt, ráadásul láthatóan sokkal ügyesebb futballistákkal találkoztak.
Nyilasi: – A Sport1 jóvoltából nézzük a német bajnokikat, ott mindenki támadó szellemben játszik, kihasználják a pálya minden négyzetcentiméterét, nincsenek úgymond olaszos jelenetek, ahol kis területen sokan vannak, és egymást érik a kőkemény belépők. A meccs előtt mondtam, hogy az Üllői úti katlan légköre minden ellenfélre hatással van, és ez is zavarhatta a fiatal stuttgartiakat.

A hírek szerint mobiltelefont, bankkártyát, pénzt vittek el a tolvajok a Matáv Sopron öltözőjéből, miközben a csapat a Győr ellen játszott bajnoki mérkőzést.

Hajdú B.: – És két pont is eltűnt, azután nem kell nyomozni, elárulom: azt az ETO rabolta el. Ezentúl a labdarúgók fél szemmel az öltözőt figyelik, vagy az a megoldás, hogy otthon öltözzenek át, és mezben kocogjanak ki a stadionba. A viccet félretéve: egy öltözőfolyosón akárki nem sétálhat.
Kemény: – A jelek szerint a hazai csapat támogatója nem az Elzett.
Nyilasi: – Az öltöző szent és sérthetetlen. A gyanúsítottak köre azért leszűkül, nagyjából nyilván lehet tudni, kik mászkálhatnak a klubházban.
Mezey: – Amikor először meghallottam, hogy egy játékosom a meccs előtt az öltözőből kilépve telefonált, és azt mondta: "Mama, ne nézd a tévét, mert csak csere vagyok”, betiltottam a mobilozást a találkozók napján. Ezzel együtt elképesztő a hír, ilyen a profivilágban nem fordulhat elő.
Détári: – Felháborító, manapság már a megyei első, de még a BLSZ negyedik osztályában sem szabad, hogy ilyen megtörténjen. A klubnak körül kell néznie, hogy megfelelő rendezőkre bízta-e a feladatot.

Tornyi Barnabás szerint a Dunaferr–Debrecen mérkőzés hajrájában, amikor az órájára mutatva jelezte, hogy letelt az idő, a DVSC edzője, Szentes Lázár nem megfelelő hangnemben szólt hozzá. Amikor pedig a mérkőzés végén gratulált neki, Szentes ismét indulatosan reagált. A debreceni szakember úgy nyilatkozott: egyáltalán nem beszélt Tornyival.

Hajdú B.: – Akkor még Tornyi Barnabás nem tudta, hogy akár azt is mondhatta volna: itt az órám, látjátok, nálunk nem lopnak…
Nyilasi: – Pattanásig feszülnek az idegek. A bolhából nem kell elefántot csinálni, ezek a viták nem változtatják meg az egyetemes magyar labdarúgást. A vélt vagy valós sérelmek miatt felgyülemlett indulatok okozhatták a furcsa konfliktust.
Détári: – Az egyik ideges, mert egy góllal vezet, a másik feszült, mert reménykedik az egyenlítésben, egy szikra elég a szóváltáshoz, persze azt, hogy pontosan mi történt, ők ketten tudják. De hiszem, hogy ha legközelebb találkozik a két szakember, egy baráti kézfogás után higgadtan rendezik az ügyet.
Mezey: – Nagy fájdalom ez nekem. Az UEFA-képzés alapeleme a kollégák megbecsülése, elismerése. Európai diplomát szerzett edzők között ilyen egyszerűen nem történhet meg.
Kemény: – A vízilabdában sem. Egy edzőnek saját játékosával vagy a játékvezetővel lehet problémája, de az edzőkollégának, az ellenfél játékosainak mindig meg kell adni a tiszteletet. Különösen nemzetközi szinten zajlik ez példamutató módon: lehet, hogy két ember nem kedveli egymást, a meccs után el is mondhatja valaki, hogy nem ért egyet a másikkal, de a vesztes gratulációja soha nem késhet.

Immár a második magyar válogatott futballistájával közölte az Energie Cottbus, hogy nem tart igényt a játékára: Sebők Vilmos után most Miriuta Vasile lett kegyvesztett a német bajnokság sereghajtójánál.

Hajdú B.: – Sebők Vilmos eseténél azt mondtam, legyünk pozitívak, Lőw Zsolt és Miriuta Vasile maradt. Így csak azt mondhatom, milyen jó, hogy Lőw még mindig ott van. Az biztos, hogy Cottbusban gondok vannak, úgy vélem, kapkodnak, és látványos döntéseket próbálnak hozni. Az is tény, hogy Miriuta nem játszik úgy, mint akkor, amikor az Energie újonc volt, és lehet, a klubnál úgy gondolkodnak: ha már kiesünk, búcsúzzunk fiatalokkal.
Détári: –Nem lehet tudni, mi lehet a háttérben, mert egy bajban lévő csapatnak még inkább támaszkodnia kellene jó játékosaira. Miriuta eddig közönségkedvenc volt, és nevet szerzett magának Németországban, bízom benne, hogy talál magának csapatot.
Nyilasi: – Nem ismerem a belügyeket, kívülről amolyan mesterséges klubnak tűnik a Cottbus, ahol addig semmi sem számított, amíg jöttek az eredmények. Most, hogy nem jönnek, a légiósokon verik el elsőként a port.
Mezey: – Ebben, sajnos, nincs meglepő. Aki az itthoni álprofizmusban nevelkedett, és nem tudott átállni az igazira, nem veszi át annak szellemiségét, követelményeit, azzal ez történik. Király Gábornak, Dárdai Pálnak, Lőw Zsoltnak nem kell hasonlótól tartania.
Kemény: – Ahol rosszul szerepel a csapat, ott könnyű helytelen döntést hozni. Remélem, ezek is azok, és a magyar labdarúgók máshol igazolják, hogy butaság volt őket elküldeni.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik