Női kézi-vb: brazil, dán és spanyol továbbjutás

V. Á.V. Á.
2021.12.04. 22:00
Középdöntős a házigazda (Fotó: IHF)
A mieink ágán szereplő Dél-Korea nagy csatában, 31–29-re győzte le Tunéziát a női kézilabda-világbajnokság F-csoportjában, s továbbjutott a középdöntőbe. Argentína Ausztria ellen diadalmaskodott ugyanilyen arányban, Horvátország kiütötte Paraguayt. Az esti mérkőzéseken Spanyolország, Dánia és Brazília is biztosította a helyét a középdöntőben.

F-CSOPORT

A dánoktól sima vereséget szenvedő Tunézia alaposan meglepte Dél-Koreát a mieink ágán. A 44. percben 22–22 volt az eredmény. Ezt követően négy góllal is meglépett az ázsiai gárda (29–25), de nem adta fel Tunézia, egymás után két gólt szerezve zárkózott (29–27). Az 58. percben Tunézia támadhatott kétgólos hátrányban, de nem talált be, a koreai kapus pedig az üres kapuba lőtt, eldöntve ezzel a meccset. A vége 31–29. A Győr átlövője, Rju Eun Hi nyolc lövésből hét gólt szerzett. Dél-Korea újabb sikerével középdöntős.

Jesper Jensen, a dán válogatott szövetségi kapitánya alapos ember: több videót is megnézett stábjával a kongói válogatott nyári fellépéseiről, hogy felkészüljön a mérkőzésre.Lars Jörgensen másodedző ezután megdöbbent, mert alig tudott valakit megismerni az afrikaik közül, miközben a Dél-Korea elleni meccset nézte, annyi új kézilabdázó volt a keretben.

„Valóban sok új játékosuk van a tornán. Hogy ez az oltási szabályok miatt van-e, azt nem tudom” – idézi Jörgensent a bt.dk.

A dán válogatott sztárjai azonban nem foglalkoztak ezzel, az első percektől domináltak, Kongó csaknem 10 perc után szerezte meg az első gólját, addigra már hatot kapott. A folytatásban már nem játszott nagy elánnal Dánia, így „csak” 18–7-re nyerte az első játékrészt. A második félidő sem hozott nagy izgalmakat, Anne Mette Hansenék 33–17-re nyertek, s bejutottak a középdöntőbe – az utolsó fordulóban a Dél-Korea elleni rangadón dől el, hány pontot visznek ebbe a szakaszba.

G-CSOPORT

A brazilok elleni vereséget követően javított Horvátország, amely könnyedén győzte le újabb dél-amerikai ellenfelét, Paraguayt. A szünetben 10 találattal vezetett a horvát csapat, majd 22 góllal nyert.

A hazai rendezésű olimpián 12. helyen végző Japán három góllal nyerte meg az első félidőt (15–12) az előző fordulóban Horvátországot legyőző Brazília ellen. A második játékrészben hamar fordított a dél-amerikai együttes (16–17). Ezt követően még egyenlített Japán, majd sorozatban négyszer talált be Brazília (17–21). Az ázsiaiak már nem tudtak visszajönni a meccsbe, Brazília két forduló után hibátlan, s középdöntős.

H-CSOPORT

Újabb osztrák játékos esett ki a mérkőzés napján, miután Josefine Huber koronavírustesztje pozitív eredményt hozott. Mint ismert, az osztrákok a Kína elleni nyitó meccsük előtt jelentették be, hogy négy kézilabdázónak is pozitív lett a tesztje – Argentína ellen csupán egy beálló maradt a keretben. A sok hiányzó már nem fér bele ezen a találkozón, az argentin válogatott négy góllal nyerte meg az első félidőt. A folytatásban többször is felzárkózott két gólra Ausztria, majd az utolsó percben már csak egy volt közte (30–29). Az argentinok 20 másodperccel a vége előtt időt kértek, az utolsó másodpercekben pedig betaláltak, eldöntve a pontok sorsát. A mosonmagyaróvári Kovács Patrícia 9 gólt lőtt a dél-amerikaiak ellen.

Spanyolország a nyitó meccsen egy félidőt szenvedett Argentínával szemben, Kína ellen azonban már itt sem volt kérdés a sikere, miután a szünetben 16–7-re vezetett. A folytatásban csak a különbség volt kérdéses, végül 15 góllal nyert a házigazda, ezzel könnyedén biztosította helyét a középdöntőben.

4. Kongói Köztársaság 2 2 41–70 –29 0

*December 16-án az IHF megváltoztatta az első fordulóban lejátszott Dánia–Tunézia meccs végeredményét 34–16-ról 35–16-ra.