Női kézi-vb: a hollandok és a svédek nem bírtak egymással

2021.12.07. 22:05
Becsülettel próbálkoztak az angolaiak, de a döntetlen nem ért számukra továbbjutást (Fotó: IHF)
Hollandia és Svédország 31–31-es döntetlent játszott egymással a Spanyolországban zajló női kézilabda-világbajnokság csoportkörének harmadik fordulójában, így mindkét csapat három pontot visz magával tovább a középdöntőbe. A franciák, a norvégok és az oroszok hibátlan teljesítménnyel zárták az első csoportkört, vagyis négy ponttal a tarsolyukban folytathatják. Szlovénia az Angola elleni döntetlenjével szintén továbbjutott.

A-CSOPORT. Angolának mindenképpen nyernie kellett volna Szlovénia ellen ahhoz, hogy továbbjuthasson a középdöntőbe – ez a bravúr a 2019-es világbajnokságon sikerült is az afrikai csapatnak, amely akkor felettébb sima, 33–24-es győzelmet aratott európai riválisa felett. Most egész másképp alakult a mérkőzés, az első félidő nagy részében Dragan Adzsics csapata vezetett, ám a szünetre a regnáló Afrika-bajnok vonulhatott egygólos előnnyel (14–13). A fordulás után Angola egy ízben hárommal is meglépett (18–15), de az utolsó tíz percben már egyszer sem vezetett – 24–24-nél is déli szomszédunk került előnybe, az angolaiak 12 másodperccel a meccs vége előtt csak egyenlíteni tudtak. A szlovénok 25 góljából 12-t Ana Gros lőtt, ebből négyet hétméteresből. A döntetlennel Szlovénia nemcsak továbbjutott a csoportjából, de a Montenegró elleni győzelem két pontját is magával viszi a középdöntőbe.

Az esti mérkőzésen az olimpiai bajnok francia válogatott 24–19-re nyert Montenegró ellen. A szünetben még 12–12-es döntetlenre állt a meccs, de aztán Olivier Krumbholz gárdája a második félidő elején 4–0-s szériát futott – a montenegróiak cirka tízperces gólcsendjét az FTC irányítója, Itana Grbics törte meg –, ezzel megalapozta a sikerét. A folytatásban Montenegró visszakapaszkodott egy találatra, ám 18–17 után megint leblokkolt a támadójátéka, így a franciák végül magabiztos különbséggel nyertek. Grbics kilenc lövésből háromszor volt eredményes a montenegróiaknál, a másik oldalon a Győri ETO-t erősítő Estelle Nze Minko kétszer talált be.

B-CSOPORT. Az oroszok és a szerbek ütközetében is az egyik csapat hosszabb gólcsendje határozta meg a mérkőzés kimenetelét: 9–9-nél még fej fej mellett álltak a felek, ám utána Szerbia tizenhárom percen át nem talált be, s ez idő alatt Julija Manaharováék nyolcgólos előnyt építettek ki maguknak (17–9). A különbség az 55. percben már 12 találat volt a két együttes között, a vége 32–22, tízgólos orosz siker. A csoport másik meccsén Lengyelország a papírformát érvényesítve simán megverte Kamerunt, így harmadik helyezettként bejutott a középdöntőbe.

Orosz csapat–Franciaország

C-CSOPORT. Románia és az Európa-bajnok Norvégia mérkőzésén dőlt el a csoportelsőség kérdése. Az első negyedórában a Cristina Neagu távollétében helytállni igyekvő román csapat jól tartotta magát, 5–5 után azonban a skandinávok elléptek és a szünetben már hat góllal vezettek (17–11). A differencia a második félidőben nem lett kisebb a két csapat között, a norvégok az összesen 17 gólt szerző három győri kiválóság, Kari Brattset (7), Stine Oftedal (5) és Veronica Kristiansen (5) vezérletével végül 11-gyel nyertek (33–22). Ebből a csoportból harmadikként Kazahsztán jutott tovább.

D-CSOPORT. Hollandia és Svédország nem bírt egymással, kettejük 31–31-es döntetlenje után mindkét csapat három pontot visz magával tovább a középdöntőbe. Az első félidőben végig a svédek vezettek, de a címvédő az utolsó két percben futott 4–0-s (!) szériájával a szünetre felzárkózott egyetlen találatra (17–18). A fordulás után a hollandoknak hamar sikerült egyenlíteniük, ám először csak az 50. percben tudtak előnybe kerülni (27–26). A hajrában egyszer még a svédek is vezettek (28–29), a végén pedig ők támadhattak a győztes gólért, de az utolsó próbálkozást lesáncolta a holland fal, így ikszeltek egymással a felek. A holland csapatban Angela Malestein még ezen a mérkőzésen sem kapott lehetőséget, a svédeknél Jamina Roberts nyolc, Linn Blohm négy gólig jutott – a Puerto Ricónak 19-et dobó Nathalie Hagman pedig ötig.

12. 13.20.30Hollandia–Norvégia
Elin Hansson, a svédek balszélsője öt gólt szerzett a hollandok ellen (Fotó: IHF)