Férfi kézi Eb: a franciák tartalékolva is tízzel verték a hollandokat

N. T.N. T.
2022.01.20. 19:32
A franciák már nagy falatnak bizonyultak a hollandoknak (Fotó: MTI)
Az olimpiai bajnok Franciaország egy szorosabb első félidő után magabiztosan legyőzte Hollandiát a magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében, a budapesti csoportban. A pozsonyi hatosban a címvédő spanyolok a második félidő elején végleg elléptek a sok gonddal küzdő németektől. Sikerükkel a franciák és a spanyolok továbbra is százszázalékosak.

I. CSOPORT: CSAK AZ ELSŐ FÉLIDŐBEN AKADT GONDJA A FRANCIÁKNAK

Az Eb elején a mieinket felülmúló holland csapatban két játékos adott pozitív tesztet a középdöntő előtt, és miután közülük az egyik a kapus, Dennis Schellekens volt, Gerrie Eijlers kapusedzőnek is szerelést kellett húznia.

A torna egyik meglepetéscsapata beragadt a rajtnál, a hibákat kíméletlenül büntető franciák 5–0-ra elhúztak. Erlingur Richardsson csapata ezúttal sem engedett a rá jellemző gyors játékból, az más kérdés, hogy a francia védelemmel szemben nem volt könnyű dolga. Szépen összeszedte azonban magát a holland csapat, a zavaró védekezése többször is hibára kényszerítette a franciákat, a szerzett labdákból kétszer is az üres kapuba talált, és 10–9-re feljött. Francia részről főleg a Kielce beállója, Nicolas Tournat villogott, a gólok felét ő lőtte a meccs első negyedében, míg a többi kulcsember sok hibával játszott.

A veszprémi Kentin Mahé például sípszó után lőtt a kapuba, amiért kiállították, a franciák azonban egy kapott góllal lehozták a kettős emberhátrányt. Ettől függetlenül inkább szenvedtek az első játékrészben, a hollandoknál Bart Ravensbergen is elkapta a fonalat a kapuban. 12–12-nél egyenlő volt az állás, a hollandok azonban nem találtak be a szünet előtti hat percben. A csoportkör gólkirálya, Kay Smits két hetest is elrontott a több nagy védést bemutató Vincent Gérard-ral szemben, így a szünetben 15–12-re mentek a franciák.

Az olimpiai bajnok megnyomta a második félidő elejét is, egy négyes sorozattal már héttel vezettek Karabaticék. Ezután beállt a 4-5 gól körüli különbség, és most nem volt megtorpanás a franciák játékában. A hollandok megpróbálkoztak a hét hat elleni játékkal, de két üres kapus gólt is kaptak belőle. A meccset 49 százalékos lövési hatékonysággal és 15 eladott labdával záró hollandok nem tudtak újra visszajönni a meccsbe, a franciák az utolsó negyedórában a kulcsjátékosaikat pihentethetve is fölényessé tették a sikerüket (34–24). Bár irányítóban Aymeric Minne nagyot játszott, nyolc találattal zárta a meccset, a találkozó legjobbjának járó címet a majdnem 40 százalékkal védő Gérard érdemelte ki. Érdekesség, hogy a hollandoknál Eijlers is pályára került, és háromszor védeni tudott az utolsó percekben.

Maquedának jól ment a németek ellen (Fotó: MTI)

II. CSOPORT: MÁR 16 EB-MECCSE VERETLENEK A SPANYOLOK

Az utóbb egy napban a legtöbb hír a németek háza tájáról érkezett, miután a szerdai újabb esetekkel együtt már 12 játékosuk kapta el a koronavírust. Emiatt az is felvetődött, hogy visszalépnek az Eb-től, ám végül ezt elvetették. A spanyolok elleni rangadó halasztását viszont kezdeményezték, hogy a pluszpihenőnapok alatti izolációval megállítsák a vírusláncot. Az EHF erre nem adott engedélyt, így le kellett játszani a meccset. A spanyoloknál Joan Canellas és Ian Tarrafeta adott pozitív mintát.

A sok gond ellenére nem adta olcsón a bőrét a csoportkört három sikerrel letudó német válogatott, 9–8-nál először vezetett a meccsen, a szünet előtt azonban a címvédő spanyolok akarata érvényesült (a németek csak egyszer találtak be az utolsó tíz percben), így 14–12-re újra náluk volt az előny.

A német góltalansági széria a második játékrészben is folytatódott, ekkor majdnem kilenc percet kellett várni az első német találatra, ami döntőnek bizonyult. A spanyolok a 21. és a 39. perc között 10–2-es sorozatot futottak. Védelmük hatástalanította a német támadójátékot, már nyolc gól is volt az előnyük, és bár a németek valamelyest tudtak kozmetikázni az eredményen, 2923-ra így is alulmaradtak. Gonzalo Pérez de Vargas 16 védéssel zárt, míg a veszprémi Maqueda hatszor talált be spanyol részről.

A spanyolok rekordot jelentő veretlenségi sorozata már 16 meccset számlál az Eb-ken, legutóbb a 2018-as torna csoportkörében kaptak ki, a dánoktól.