Férfi kézi Eb: Dánia szorosan nyert a kulcsjátékosait nélkülöző Izland ellen

N. T.N. T.
2022.01.20. 22:03
Mathias Gidsel az izlandiak szorításában (Fotó: MTI)
Dánia négy góllal legyőzte Izlandot a magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében, a budapesti csoportban. A pozsonyi hatosban Norvégia gólgazdag meccsen múlta felül Lengyelországot.

I. CSOPORT: GIDSEL – 9 GÓL; MÖLLER – 52 SZÁZALÉK

Nem lehet állítani, hogy optimális összeállításban vehette fel a küzdelmet a mieink csoportját megnyerő Izland Dániával, miután hat játékosa is kiesett koronavírus-fertőzés miatt. Először szerdán három játékost (Björgvin Páll Gústavsson, Elvar Örn Jónsson és Ólafur Andrés Gudmundsson) kellett elkülöníteni, majd csütörtökön előbb Aron Pálmarsson és Bjarki Már Elísson, aztán Gísli Thorgeir Kristjánsson adott pozitív tesztet. Gudmundur Gudmundsson három új játékost is behívott, de ők csak pénteken érkeznek meg Budapestre, nélkülük csak 14 játékost tudott nevezni Dánia ellen.

Egész sok dán szurkoló eljött Budapestre, hogy élőben biztathassa csapatát, az izlandi drukkerekre pedig már a csoportkörből is emlékezhetünk. Észak-európai párharchoz mérten nagy volt a tempó, és az első percek hibái után a góltermés is beindult.

A védelmek és kapusok nem remekeltek, felváltva tudtak vezetni a csapatok, egészen addig, amíg a Niklas Landint váltó Kevin Möller hozzá nem tudott tenni több védést a dánok játékához. Támadásban Mathias Gidsel termelte a gólokat és gólpasszokat, mellette a másik lövő, Mikkel Hansen járult hozzá a félidei háromgólos előnyhöz (17–14). Az izlandiaknál is a jobbátlövő, Omar Ingi Magnússon volt a támadások motorja, az eredményes játékával próbálta ellensúlyozni a kulcsjátékosok hiányát.

A szívós izlandiak nem hagyták magukat leszakítani a folytatásban sem, rendre visszajöttek 1-2 gólra, de egyenlíteni nem tudtak. Ebben nagy szerepe volt a majdnem 52 százalékkal védő Möllernek, különösen Sigvaldi Gudjónssonnal szemben nyerte meg a párharcokat. A második félidőben minden játékosát pályára küldő dánoknak az is belefért, hogy Hansen tőle szokatlan módon több hetest is elrontson, így is négygólos siker (2824) lett a vége – ez volt Izland első veresége a tornán. Gidsel kilenc góllal járt, míg a veszprémi Rasmus Lauge egyszer volt eredményes.

II. CSOPORT: SAGOSEN TÚL A 150 EB-GÓLON

A norvégok és a lengyelek számára is fontos volt a mérkőzés, mivel mindketten nulla ponttal érkeztek a középdöntőre. Sander Sagosen nem remekelt a norvég válogatott első két meccsén, a litvánok elleni már jobban ment neki, és a javuló forma folytatódott a lengyelek elleni összecsapással.

A csapatok az Eb eddigi leggólgazdagabb félidejét produkálták, 36 találat esett az eső harminc percben. A lengyelek nem tudták megfékezni a gyors középkezdésekből meginduló norvégokat, Sagosen már nyolcnál járt a félidőben (15–21). A Kiel klasszisa ezzel huszadikként elérte a 150 Eb-gólos határt. A norvégok rendkívül hatékonyan, 81 százalékkal lőttek az első félidőben, mindössze öt lövést hibáztak el.

A második játékrészben tovább nyílt az olló a csapatok között, aminek 11 gólos norvég siker (31–42) lett a vége – ezzel beállították a legnagyobb különbségű Eb-győzelmüket, korábban a 2018-as és a 2008-as kontinenstornán tudtak ennyivel nyerni. Sagosen mellett a balszélső Sebastian Barthold tíz gólig jutott, akárcsak a lengyeleknél Arkadiusz Moryto. A 42 találat a norvégok legeredményesebb Eb-meccsét jelenti, az első félidőben elért 21 találat pedig a legtöbb gólt harminc perc alatt.