Nagyot küzdöttek női kéziseink, de így is Dánia sikerével zárult az első középdöntős meccsünk

2022.11.10. 20:08
Kljuber Katrin remekelt az első félidőben, végül nyolc góllal zárta a találkozót (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
A női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében Dánia ellen kezdte meg szereplését a magyar válogatott az I. csoportban. Golovin Vladimir együttese nagyon összeszedetten játszott az egész mérkőzésen, a hajrában pedig sokáig előnyben is volt ellenfelével szemben. Az utolsó öt percre azonban a dánok összeszedték magukat és támadásbeli bizonytalanságainkat kihasználva a maguk javára fordították az eredményt. Folytatás hétfőn a svédek ellen.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 1. FORDULÓ
I. CSOPORT
DÁNIA–
MAGYARORSZÁG 29–27 (14–12)
Ljubljana,4126 néző. V: M. Sá, V. Sá (portugálok)
DÁNIA: S. TOFT – ÖSTERGAARD 4, TRANBORG 2, HEINDAHL 3, R. IVERSEN 1, Anne M. Hansen 3, FRIIS 7 (3). Csere: Reinhardt (kapus), Burgaard 4, Petersen 1, Jörgensen, S. Iversen 1, Höjlund 3, Möller. Szövetségi kapitány: Jesper Jensen
MAGYARORSZÁG: SZIKORA – GYŐRI-LUKÁCS V. 3, KLUJBER 8 (2), VÁMOS P. 4, Füzi-Tóvizi 2, Kuczora 2 (2), MÁRTON G. 6. Csere: Janurik (kapus), Hornyák D. 1, Bordás, Debreczeni-Klivinyi 1, Kácsor, Korsós. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
Az eredmény alakulása. 1. p.: 0–1. 5. p.: 2–2. 7. p.: 5–4. 14. p.: 7–8. 19. p.: 10–9. 22. p.: 11–11. 32. p.: 15–14. 42. p.: 19–19. 45. p.: 20–21. 51. p.: 23–25. 55. p.: 26–26.
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 6/4
Jesper Jensen: – A magyar válogatott kemény ellenfél volt, egészen a végéig ki-ki meccset játszottunk egymással. El kell ismernem, kis szerencse is kellett a győzelmünkhöz. Szerdán utaztunk, emiatt talán kicsit tompábbak voltunk. Örülünk a két pontnak, mert ezáltal a saját kezünkben van a sorsunk az elődöntőbe jutást illetően.

Mindenképpen szintet kellett lépnie a magyar női kézilabda-válogatottnak a Dánia elleni Európa-bajnoki középdöntő első fordulójában, ami azt jelentette, hogy úgy kell kezdenie, ahogy tette két nappal ezelőtt a norvégok ellen, és az akkor csak egy félideig diktált tempót minél tovább, de legalább negyvenöt percig tudja tartani. Sorrendben a második skandináv ellenfél ellen ugyanis csak így volt esély az eredményes játékra. Nagy volt a kontraszt az összecsapást megelőző szlovén–horvát rangadóhoz képest, ahol közel telt ház szurkolt a hazaiaknak – a magyar–dán alatt a drukkerek nagy része a belváros kocsmáiban folytatta az ünneplést, a csarnokban maradt maréknyi magyar szurkoló viszont kitett magáért.

Ha csak a tempót és a kreativitást nézzük, nem kezdtünk rosszul, ám a kimaradt helyzetek miatt ezúttal nem tudtunk lépéselőnybe kerülni, azonban még a hibák ellenére is kiegyenlítetten indítottuk a találkozót. Hátul óriási munkát végzett a Hornyák Dóra vezette védelem, látszott, hogy igyekeznek külön is figyelni a beállóra. A csapatkapitány remek egész pályás gólja után Szikora Melinda lélektanilag is fontos pillanatban érkező kapusbravúrjai és Kljuber Katrin egyéni megoldásai tették színessé a magyarok játékát, amely ezúttal minden volt, csak görcsös nem, és amelynek az egyik legszebb jelenete Klujber és Győri-Lukács Viktória kínai figurából szerzett gólja volt (lásd még: felszabadult játék).

A félidő végén ugyan két góllal a dánok vezettek, de az első harminc perc teljesen kiegyenlített játékot hozott. A győriek játékosa, Sandra Toft önmagában tényező volt az ellenfél kapujában, húsz lövésből tízet hárított, így igazából miatta tudtak a skandinávok a félidőre lépéselőnyben maradni, másrészt közel sem voltak olyan fizikai fölényben, mint az utolsó csoportmeccsünkön a norvégok.

Az első periódusban egyik csapat sem volt hatékony elöl, a dánok ötven, a magyarok harmincnyolc százalékát váltották gólra a támadásaiknak (mindkettő gyenge), tizenkét szerzett gól mellett tizenhét labdát lőttünk a kapusba vagy a lelátóra. Bár a szünetre ballagó magyar játékosok nem néztek ki kimerültnek, a nagy kérdés az volt, hogy a lendületünket ezúttal sikerült-e megtartani a második félidőre.

A pihenő után a fizikai fáradtságnak nyoma sem volt, sőt, ezt a játékrészt is szépen kezdtük, a tizenötödik percében egy góllal vezettünk, viszont a rendületlenül zakatoló védelmünk mintha ki-kihagyott volna, az ellenfélnek többször is sikerült bejátszania a labdát középre, a fal mögé a beállónak, amiből Kathrine Heindahl és Sarah Iversen is betalált. Amire viszont senki sem számított, hogy ebben a félidőben nagyot változik a helyzet a dán kapuban, ugyanis mintha a szünet után egy másik Sandra Toft állt volna a skandináv védelem mögött, aki az első tíz lövésből egyet sem tudott megfogni – le is hozta a kapitány, a félidő felénél Althea Reinhardt jött be helyette.

A magyar lányok lelkesek maradtak még a hajrában is, egymást tüzelték, csúsztak-másztak, összezártak, labdát szereztek, kreatívan játszottak, ha kellett, letámadták az ellenfelet a saját térfelén. Mindez azt eredményezte, hogy kijelenthető, ezen az Európa-bajnokságon még nem játszott ilyen jól Golovin Vlagyimir együttese, pláne nem a második félidőben: hét perccel a meccs vége előtt még két góllal vezetett.

A dánok csupán az utolsó perceket bírták jobban, az utolsó fél percre már kétgólos vezetéssel fordultak, de csak mert Kuczora Csenge hetest hibázott. Bár a magyar válogatott végül 29–27-re kikapott Dániától, derekasan helytállt, a játéka láthatóan rengeteget fejlődött, bátrabb és szemre is szép volt – ez tényleg olyan vereség, amiből lehet építkezni.

20.30:
Magyarország–Svédország (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
2022. november 16., szerda

15.30:
Magyarország–Szlovénia (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

60. perc: VÉGE! Megvolt az esélyünk, de Dánia bírta jobban a végét és 29–27-re megnyerte a találkozót.

Kevesebb mint 20 másodperc hátra, dán időkérés.

60. perc: Kuczora lő büntetőt, újra Toft a kapuban és sajnos véd is...

59. perc: Kissé tanácstalanul passzolgatunk, majd egy remek Klujber passz után Debreczeni-Klivinyi lő, de Reinhardt véd. A dánok ellenben nem hibáznak, Burgaard ismét betalált. 27–29

58. perc: Burgaard kilencről talál be, újra a dánoknál az előny. 27–28

57. perc: Passzív mellett támadnak a dánok, Höjlund gyors cselekkel kapura tör és megszerzi a vezetést a dánoknak. De máris egyenlő, Kuczora büntetőből egyenlít! 27–27

Időt kértünk.

55. perc: A dánok szorítanak a védekezésen, passzív jelzés mellett sem tudjuk ellőni a labdát. A kapunk előtt ellenben Hansen megveri a védőit, majd középről nem hibázik, egyenlő. 26–26

54. perc: Nem sikerült elmenni hárommal, Höjlund bünteti is ezt a "hibát". 26–25

53. perc: Kuczora játssza be Füzi-Tóvizinek, a beállós egy kézzel átveszi és a be is lövi a helyzetet. 26–24

52. perc: Újabb Friis büntető talál utat a kapuba, ezúttal Janurik próbálta védeni, de ő sem járt sikerrel. 25–24

Gyorsan időt is kérnek a kicsit zavarodottnak tűnő dánok.

51. perc: Passzívnál Győri-Lukács remekül veszi észre középenFüzi-Tóvizit, a beállós pedig a kapuba lő. Kettővel megyünk! 25–23

50. perc: Kuczora, Debreczeni-Klivinyi majd Klujber a labda útja, utóbbi szépen tör be két védő között és nem hibázik! 24–23

49. perc: Kácsor védekezett belül Petersennel szemben, Friis nem hibázta el a büntetőt, bár a felső léc sokat segített neki. 23–23

47. perc: Bordás ütötte meg Burgaard nyakát, kettő perc.

46. perc: Megvan Debreczeni-Klivinyi első gólja is ma, ismét nálunk az előny. Tranborg gyorsan egalizál, de Klujber üres kapus góljával megint vezetünk. 23–22

45. perc: Szép a zárás Klujbernek, ő pedig nem hibázik. Vezetünk! De nem sokáig, Höjlund megszerzi az első gólját és egyenlít. 21–21

45. perc: Burgaard ütötte meg Debreczeni-Klivinyi nyakát, kettő perc.

Egyenlő az állás, Golovin Vladimir időt kér.

43. perc: Vámos, Kácsor, Győri-Lukács a labda útja, a jobb szélső pedig nem hibázza el a lehetőséget, újra egyenlő! 20–20

42. perc: Nem sokáig volt egyenlő, Friis kapott labdát a bal szélen és ezúttal sem hibázott. 19–20

42. perc: Höjlund lövése mellé száll, mi rohanunk egyenlíteni, ami Márton révén szélről össze is jön! 19–19

40. perc: Höjlund passza után Östergaard üres a szélen, de Szikora lábbal óriási védést mutat be!

39. perc: Megint beállóból a dán gól, ezúttal Iversen. A másik oldalon Klujber is eredményes.18–19

38. perc: Höjlund ziccerét védi Szikora! Vámos góljával újra egy gólra zárkózunk! 17–18

36. perc: A büntetőből Kuczora első gólja is megvan! A dánok ismét a beállót játszák meg, Heindahl ezúttal sem hibázik. 16–18

35. perc: Hansen belement, a beálló Füzi-Tóvizi büntetőt harcol ki.

34. perc: Megtalálják a dánok a beálló Heindahlt, ő pedig nem is hibázza el a helyzetet. 15–17

33. perc: Östergaardra jött ki a figura, a jobb szélső nem hibázott, de a másik oldalon Márton sem! 15–16

32. perc: Szikora véd, majd remekül indítja Mártont, aki újabb gólt szerez. 14–15

32. perc: Itt az első gólunk a második félidőben, Márton a bal szélről talál be. 13–15

31. perc: A dánok kezdték a második félidőt, 25 másodperc elteltével Anne Mette Hansen be is vette a magyar kaput. 12–15

Szilágyi Zoltán, a DVSC vezetőedzője és Raphaëlle Tervel, a Győri ETO másodedzője is a helyszínen tekinti meg a mérkőzést.

Eddig eléggé féloldalas a csapatunk, balátlövőben Kuczora Csenge hat kísérletéből egyszer sem talált be, így a dánok is jobban koncentrálhatnak a jobb szárnyunkra, és Klujber Katrinra. A kapuban Toft 10 védéssel 50 százalékon áll, nálunk Szikoránál feleennyi védést jegyzett fel az EHF az első félidőben.

Debreczeni-Klivinyi (labdával) nem talált be az első félidőben, a második játékrészben is csak egyszer volt eredményes (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! Jól tartjuk magunkat, de a dánok ennek ellenére is két góllal vezetnek.

30. perc: Nem jött be a dán figura, Tranborg lövését Szikora védte. Még nekünk is volt egy dobásunk, de Vámos nem tudott túljárni Toft eszén.

14 másodperc hátra, dán időkérés.

29. perc: Ismét Friis a bal szélről, Szikora véd! A másik kapunál Toft is véd Vámos lövése után, a lerohanást a dánok végig viszik, Östergaard talál be. 12–14

28. perc: Elhagyták a dánok a labdát, Kuczora passza után Vámos használta ki az ellenfél pontatlanságát. 12–13

26. perc: Lőni kellett, Vámos próbálkozását Toft a kapu fölé tornázta. A dánok szélre játszották ki a labdát, Östergaard pedignem hibázott. 11–13

25. perc: Győri-Lukács szélről leadott lövését védi Toft, a másik oldalon a beálló Iversen lövését Szikora védi bravúrral!

24. perc: Már csak három passza volt a dánoknak, büntetőt harcolnak ki és a Klujber is kiáll két percre. A büntetőt Friis a jobb felsőbe lövi. 11–12

23. perc: Előbb Burgaard, majd Debreczeni-Klivinyi is a kapu fölé lő.

22. perc: Klujber passza után Győri-Lukács egy kínaival egyenlít, gyönyörű! 11–11

Golovin Vladimir kér először időt a mérkőzésen.

20. perc: Debreczeni-Klivinyi passza után Márton ugrik fel a bal szélről, egyenlő. De nem sokáig, Friis újra a dánok juttatja előnyhöz szélről. 10–11

19. perc: Höjlund passza után Friis a bal szélről talál be. 9–10

18. perc: Burgaard egalizál, Szikora a másik irányba mozdult sajnos. 9–9

17. perc: Klujber szép betörés, gól! 9–8

17. perc: Passzívnál Kuczora durrant fölé, a túloldalon Heindahl lövését védi Szikora!

16. perc: Klujber a kapufát találja telibe, az ellentámadásból Östergaard szélről egyenlít. 8–8

15. perc: A dánok üres kapuval támadnak, Östergaard szélső próbálkozását Szikora védi!

14. perc: Vámos is kiáll két percre, Burgaardot vitte földre. Szélre kijátsszák a dánok, kapufa! Hornyák üres kapura viszont nem hibázik! 8–7

13. perc: Iversen vitte földre Vámost, kettő perc! Vámos egyből egyenlít is! 7–7

13. perc: Beállós lövés után óriási Szikora védés, Heindahl hibázott.

12. perc: Klujber harmadik büntetője kimarad, Toft véd.

12. perc: Vámos nem tudta kiszorítani Östergaardot, dán előny. 6–7

11. perc: Klujber értékesíti a második büntetőjét, ezúttal Reinhardt próbált védeni, sikertelenül. 6–6

10. perc: Iversen kapja a mérkőzés első sárga lapját. Kuczora távoli lövését védi Toft, a túl oldalon pedig dán kapufa.

9. perc: Burgaard kap labdát a szélről, majd újra megszerzi a dánoknak a vezetést. 5–6

8. perc: Vámos jó ütemben lövi el távolról, egyenlő! 5–5

8. perc: Hansen passza után Tranborg veri meg a védőket és a kapuba lő. 4–5

7. perc: Klujber passza után Márton egyenlít a szélről. 4–4

6. perc: Heindahl beállóból újra a dánoknak szerez vezetést. 3–4

6. perc: Hansen teszi le a szélre Friisnek, aki Szikora felett a hálóba ejt, a túl oldalon szintén szélről, Győri-Lukács egyenlít. 3–3

5. perc: Vámos elleni szabálytalanság után hetest kaptunk, Klujber nem hibázott. 2–2

4. perc: Anne Mette Hansen bontotta meg a védelmet, majd megszerzi a dánok vezető találatát. 1–2

3. perc: Kuczora lő a hosszú felső sarok fölé.

3. perc: Vámos passza után Klujber betörése után Toft véd, a dán támadás végén Iversen egyenlít. 1–1

1. perc: Klujber lövése a blokkról vágódik a kapuba, a túloldalon Tranborg durrant fölé! 1–0

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a mieink kezdtek.

Beválik Golovin mester taktikája a dánok ellen? (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

A találkozót a portugál Marta Sá,Vania Sá páros vezeti.

A mai napon a meccskeretből a kapus Szemerey Zsófi és a beálló Pásztor Noémi maradt ki.

Alaposan kiürült a csarnok a szlovénok meccse után, úgy tűnik, a mieink találkozóján megint csak magyar drukkerek, meg az aktuális ellenfél, jelen esetben Dánia szurkolói lesznek jelen.

Hamarosan kezdés...

A csoportban egy találkozót már lejátszottak ma délután, a házigazda szlovének simán, 28–16-ra legyőzték a horvátokat.A találkozóról bővebben itt olvashatnak.

AZ I-CSOPORT ÁLLÁSA
2. Szlovénia32176–77–14
3. Svédország21156–47+92
4. Dánia21151–5102
6. MAGYARORSZÁG2240–53–130

Köszöntjük olvasóinkat! Hamarosan kezdődik a magyar női kézilabda-válogatott első középdöntője Ljubljanában Dánia ellen.

ELŐZMÉNYEK

Az Európa-bajnoki csoportmeccseken mindkét arcát megmutatta a dán válogatott, vereséget szenvedett a házigazda szlovénoktól, majd legyőzte a svédeket úgy, hogy az első félidőben csak öt (!) gólt engedélyezett nekik. A mezőnyben eddig Norvégia után a második legtöbb gólt szerezték (85), és a második leghatékonyabb volt a kapusteljesítményük (37.25%).

Hagyományosan erősek középen, a beállójuk, Kathrine Heindahl mellett figyelni kell a gyorslábú szélsőikre is, a jobb oldalon Trine Östergaard, a balon pedig Emma Friis a góljaik több mint egyharmadát szerezte. A kapusaik közül Sandra Toftot  Győrből jól ismerjük, már az ETO-nál is tudják, milyen az, amikor „belemászik” az ellenfelei agyába.

Gyakran mérgesek rám a szélsők Győrben is – válaszolta nevetve a Nemzeti Sportnak Toft, amikor a védési stílusáról kérdeztük. – Igyekszem a lehető legtovább kivárni, mielőtt elmozdulok, különösen hatékony fegyver ez a szélről jövő lövéseknél. Néha nem teszek semmit, az ellenfél játékosai maguktól elbizonytalanodnak. Régóta ismerjük egymást a nemzetközi mezőnyben, érzem a tiszteletet. A kapusok könnyen előnyt kovácsolhatnak abból, ha túlságosan is tartanak tőlük. Mindez azon múlik, milyen teljesítményt nyújtasz és milyen a kisugárzásod a pályán.”

A 33 éves kapus a nyáron csatlakozott az ETO-hoz, és elmondása szerint nagyon jól érzi magát hazánkban, nem jelentett számára gondot a beilleszkedés. Mindig olyan klubban szerettem játszani, ahol nagy a nyomás, és komoly célokért lehet küzdeni. Számomra így tökéletes” – magyarázta Toft, aki arról is beszélt, hogy a három skandináv csapat egy középdöntőben szerepel az Eb-n.

Ez azt jelenti, hogy sok izgalmas és szórakoztató mérkőzést láthatnak a nézők. Norvégia szerintem még valamennyivel a másik két csapat előtt jár. Dániában mindig magasak az elvárások a válogatottakkal szemben. A csapaton belül mindenki azt szeretné, ha az éremért harcolnánk. Ugyanígy vagyok vele én is, de lépésről lépésre kell haladnunk, először jussunk be a négy közé, aztán ha már ott vagyunk, bármi megtörténhet. Az elődöntő elérése miatt fontos lesz a magyarok elleni meccs, de nyilván az ellenfél is szeretne pontot szerezni.”

Győri klubtársát, Anne Mette Hansent is megkérdeztük a mienk elleni mérkőzésről.

A magyar csapatban sok a tehetséges fiatal, ugyanakkor több fontos játékosuk kiesett sérülés miatt. Tudjuk, hogy száz százalékkal jönni fognak, mint mindig. Előnyünk lehet, hogy tudunk rotálni, és így fenntartani a ritmust. A magyaroknak most nincs annyi variációs lehetősége, hogy képesek legyenekhozni ugyanazt a színvonalat egy egész meccs során. A mai gyors kézilabdában szükség van a minőségi cserékre” – felelte Hansen, aki a válogatottbeli szerepe kapcsán elmondta, a nemzeti csapatban kettest kell védekeznie, emellett azt várják tőle, hogy hajtsa előre a társait, ugyanakkor nyugalmat is sugározzon. A tapasztalata miatt sokat tud segíteni a fiatalabb társainak is. A magyar nyelvet is folyamatosan tanulja, a legnagyobb gondot a kiejtés jelenti számára, de talán már nincs messze a pillanat, amikor majd magyarul válaszol a kérdésekre.

Jesper Jensen, a dánok szövetségi kapitánya az első körben elszenvedett vereségről elmondta, a szlovénok hagyományosan erősek a nagy tornák első meccsein, ráadásul most a hazai pálya támogatását is élvezték. Elismerte, a házigazda megérdemelte a győzelmet, ám ha csapata jobban használja ki a helyzeteit, így is nyerhetett volna.

Legutóbb legyőztük a svédeket, de lehet, legközelebb ők fognak nyerni – folytatta lapunknak Jensen. – Hosszú ideje Norvégia a „nagy testvér”, míg Dánia és Svédország próbál zárkózni. Szeretnénk egyszer utolérni, de ahhoz jó lenne néhányszor elkapni. Csapatként folyamatosan fejlődünk, és egyre jobban ismerjük egymást. A magyar válogatott nem a legjobb arcát mutatta eddig ezen az Eb-n, de sok jó, egyénileg képzett játékosa van. A tavalyi vb-n nagy különbségű győzelmet arattunk, de most új meccs kezdődik.”

A MAGYAR NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT EB-KERETE
Kapusok:
Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvári KC), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)
Jobbszélsők:
Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Töpfner Alexandra (DVSC Schaeffler)
Jobbátlövők: Albek Anna (Motherson-Mosonmagyaróvári KC), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Irányítók: Kuczora Csenge (Praktiker-Vác), Tóth Eszter (Motherson-Mosonmagyaróvári KC), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók: Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Füzi-Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler), Pásztor Noémi (Motherson-Mosonmagyaróvári KC)
Balátlövők: Debreczeni-Klivinyi Kinga (Siófok KC), Hornyák Dóra (DVSC Schaeffler), Kácsor Gréta (DVSC Schaeffler)
Balszélsők: Korsós Dorina (CS Rapid Bucuresti – Románia), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir

A NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG ADATBANKJA, TELJES MENETRENDJE IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!