Amikor 2022 decemberében Cristiano Ronaldo aláírt az Al-Naszrhoz, nem csupán egy átigazolásnak lehetett szemtanúja a világ – egy globális hatású üzleti lépésről, kulturális jelenségről és olyan befektetésről volt szó, amely sohasem látott hullámot indított el a labdarúgásban. A portugál csillag hatást gyakorolt egy komplett nemzetgazdaságra, a ligára, és persze a klubra is, amelyhez szerződött. A legtöbben – élén magával Ronaldóval – azt hitték, hogy sportszakmai előrelépést jelent a csapatnak az érkezése, két és fél évvel később azonban váratlan repedések jelentkeztek az elsőre idillinek tűnő kapcsolaton, és amilyen meglepő volt anno a frigy, ugyanolyan meglepő szakítás lehet a vége nemsokára.
De haladjunk sorjában!
Cristiano Ronaldót 2021 nyarán megváltóként fogadták a Manchester United drukkerei, amikor 12 év után visszatért az Old Traffordba, csakhogy a csapat edzője, Erik ten Hag nem esett hanyatt az akkor már 36 esztendős játékos teljesítményétől, ami egyre nagyobb feszültséget szült közte és a végtelenül önérzetes támadó között. A vége kenyértörés lett: Ronaldo 2022 végén felbontotta a szerződését a Uniteddal, és új klub után nézett. Csakhogy azt a csillagászati összegű bért, amelyet megkövetelt leendő munkáltatójától, sehol sem voltak hajlandók megadni Európában, az Egyesült Államokba jogi akadályok miatt nem mehetett, és úgy tűnt, bezárul előtte minden kapu. Sértettségében Ronaldo szakított menedzserével, Jorge Mendessel is, új pártfogója, Ricardo Regufe viszont csak egyetlen ajánlatot tudott letenni az asztalára, jóllehet az a futballtörténet legbusásabb szerződése volt.
Eleinte maga Ronaldo sem akarta elhinni, sem elfogadni, hogy Szaúd-Arábiába kell mennie, de végül a mesés összeg meggyőzte, és aláírta az Al-Naszr ajánlatát. A szerződés részleteit sohasem hozták nyilvánosságra, de annyit azért szivárogtattak belőle, hogy a klub és a szaúdi liga (SPL) vonzóvá váljon más labdarúgóknak is, tekintve, hogy a portugál klasszist csak az első fecskének szánták egy nagyobb szintlépés érdekében. Most azonban maradjunk az Al-Naszrnál. Eszerint Cristiano Ronaldo évente 207 millió dollárt keresett, amiből 74 millió a tényleges játékért járó fizetés volt, míg a fennmaradó összeg a reklámjogokból, kereskedelmi megállapodásokból és Szaúd-Arábia 2030-as világbajnoki pályázatának nagyköveteként végzett munkájából származott.
Kérdés persze, hogy egy globális szinten alig ismert egyesületnek honnan van ekkora vagyona. Nos, az 1955-ben alapított Al-Naszr – további három szaúdi klubbal, az Al-Ahlival, az Al-Ittihaddal és az Al-Hilallal egyetemben – 2023 júniusa óta jelentős pénzügyi támogatást kap a közel 800 milliárd dollárnyi eszközt kezelő Szaúd-arábiai Állami Befektetési Alaptól (PIF), amely a klub több mint 75 százalékát birtokolja, míg a fennmaradó 25 százalék egy nonprofit alapítvány tulajdonában van. Az Al-Naszr nettó vagyonát jelenleg 22.6 milliárd dollárra becsülik, ezzel a legvagyonosabb egyesület a régióban, ráadásul a bevételi forrásai lényeges eltérést mutatnak a klasszikus módon működő futballklubokétól. Az Al-Naszr tulajdonosai ugyanis más területeken – sporttechnológia, szórakoztatóipar, ingatlanpiac és -fejlesztés – is aktív befektetők, a nyereséget pedig visszaforgatják a klub értékének növelése érdekében.
Ezen a ponton tökéletesen érthető, miért csaptak le az ötszörös aranylabdás klasszisra, hiszen Ronaldo érkezése a rekordösszegű javadalmazás mellett is jelentős hatással volt az Al-Naszrra mind sportszakmai, mind gazdasági szempontból. Utóbbival egy pillanatra sem adódtak gondok, mert a portugál játékos az elsődleges célt megvalósítva, a láthatóságot és a globális figyelmet azonnal és permanensen a klubra irányította. Az Al-Naszr közösségimédia-követése egy szemvillanás alatt megsokszorozódott (az Instagramon például a 2022 decemberi 800 ezerből 2023 januárjára több mint tízmillió követő lett), ami az új szponzorok és befektetők érdeklődését is felkeltette. A SPL-ről készített legfrissebb gazdasági jelentés (Business of Saudi Pro League 2024–2025) szerint az Al-Naszr várhatóan 109.95 millió dolláros szponzorációs bevételt könyvelhet el az idényben. A liga 18 csapata közül ez a legértékesebb portfólió, amelynek a gerincét a PIF tulajdonában álló KAFD nevű vállalattal 2023 júniusában, vagyis már bőven a Ronaldo-érában kötött partnerség adja. A KAFD (King Abdullah Financial District) egy vegyes felhasználású gazdasági és pénzügyi központ Rijádban, amely egyszerre ingatlanfejlesztési projekt, valamint társadalmi innovációs tér, és globális vállalatokat, valamint befektetőket vonz, magyarán, a Ronaldo-hatás közvetett értéke a sokszorosa a több millió dolláros szponzori juttatásnak.
Szintén nem elhanyagolható eredmény, amit – nagyrészt – Ronaldónak köszönhet az SPL és az Al-Naszr, hogy a 2024-ben megkötött új közvetítési jogok révén immár több mint 130 országba jutnak el a bajnokság meccsei, és toronymagasan a sárga-kék csapat találkozóit tűzik legtöbbször a képernyőre az adók, természetesen a portugál sztár miatt. Ez azért lényeges, mert a klubok részesedése függ attól, hány mérkőzésüket közvetítik élőben, mivel a nézettebb csapatok nagyobb reklámbevételt generálnak. A 2024–2025-ös idényben a médiabevételek várhatóan meghaladják a 80 millió dollárt – ami ugyan nem eget verő, még ha a legnagyobb szelet jut is belőle az Al-Naszrnak –, ám a szaúdi kormány célja, hogy 2030-ra a liga bevételeit a négyszeresére növelje, a jelenlegi 120 millióról közel félmilliárd dollárra.
Mindemellett a portugál klasszis egy könnyen mérhető közvetlen hatást is gyakorolt az Al-Naszrra, a csapat mérkőzéseire ugyanis jóval többen kezdtek el kimenni, mint korábban. A 2021–2022-es idényben az Al-Awwal Park átlagos nézőszáma éppen csak meghaladta a nyolcezret, Ronaldo megjelenését követően viszont több mint a kétszeresére, 17 638-ra emelkedett. Bár Ronaldo érkezése kezdetben nagy figyelmet generált, a nézőszám a későbbiekben nem növekedett exponenciálisan, és az érdeklődés vegyes eredményeket mutatott. A 2023–2024-es idényben 17 821, míg a jövő hétfőn véget érő évadban 17 440 az átlagos nézőszám a 25 ezer férőhelyes stadionban.
Ezek a számadatok viszont már rá is világítanak egy olyan problémára, amely a Ronaldo érkezését követő hurráhangulatban észrevétlen maradt. A régió futballkultúrájában egyelőre nem alakult ki olyan szurkolói lojalitás, amelyre hosszú távon, a sztárok nélkül és a gyengébb sportszakmai eredmények idején is lehetne alapozni. „Amikor az Al-Naszrral játszottunk az ázsiai BL-ben, negyvenezren jöttek ki a meccsre, hogy láthassák Cristiano Ronaldót, de amikor lecserélték, húszezren hazamentek” – nyilatkozta a Marcának a Real Madrid korábbi futballistája, Joselu, aki a katari Al-Garafa színeiben játszott a portugál támadóval felálló szaúdiak ellen. Mindeközben az SPL-ben idén februárban az Al-Rijad–Al-Fajha bajnokira mindössze 148 (!) szurkoló látogatott ki, de az igazi fokmérő mégis az, hogy az Al-Naszr szimpatizánsainak kezd elfogyni a lelkesedése és a türelme Cristiano Ronaldóval kapcsolatban, és a közösségi médiában egyre gyakoribbak a vele szemben megfogalmazott kritikák. „A következő meccsen már ne is lépj pályára!” – írta egy szimpatizáns legutóbb Ronaldo egyik X-en közzétett posztja alá, egy másik pedig tovább is ment: „Tesó, visszafogod az Al-Naszrt, vonulj vissza, kérlek!”
A drukkerek frusztrációja abból adódik, hogy Ronaldóval a csapat semmit sem nyert meg, igaz, az egyéni teljesítményeket tekintve a portugált aligha lehetne a gyengébb láncszemek közé sorolni. Csakhogy a hírhedten önérzetes játékos a kritikák hatására nemcsak hogy elgondolkodott a folytatáson, egyelőre nem is írta alá azt az új szerződést, amelyet az év elején tett elé az Al-Naszr vezetősége, noha – az Al-Kabar című lap információja szerint – még az eredetit is felülmúlja (többek között ötszázalékos tulajdonrészt ajánlottak neki a klubban).
Kérdés, hogy az Al-Naszrtól hová vezethet az immár negyvenéves Ronaldo útja. Portugál és brazil lapértesülés szerint akár Brazíliába (a Palmeiras és a Botafogo érdeklődéséről hallani), de az is elképzelhető, hogy Szaúd-Arábiában marad, és az ősi rivális, Al-Hilal mezét ölti magára…
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2025. május 24-i lapszámában jelent meg.)