Utánpótlás: sportiskolák regionális sportfóruma Nyíregyházán

Vágólapra másolva!
2011.11.15. 09:39
Címkék
Kétnapos regionális sporttalálkozót és sportszakmai fórumot tartott az ország keleti régiójában található, közoktatási és egyesületi típusú sportiskolák részére a nyíregyházi Arany János Gimnázium és Általános Iskola, Diákotthon és Gyermekek Átmeneti Otthona.

A fórumot Lipták Lajos, Nyíregyháza önkormányzatának oktatási, kulturális és sportbizottságának vezetője nyitotta meg. Kiss Lászlóné igazgatóhelyettes a vendéglátó iskolát, majd Dallos Sándorné testnevelő, munkaközösség-vezető az intézményben helyet kapó közoktatási típusú sportiskola működését mutatta be. Az iskolát 1976-ban alapították, 1989-ben 4 osztályos, majd 1991-ben 8 osztályos gimnáziumot indítottak. 2008-ban egy, majd 2011-ben újabb két tagiskolával bővültek; a tanulók száma idén megközelíti az 1800-at.

Saját rendezésű sportversenyei többek közt kézilabdában, röplabdában jelentősek, továbbá rendeznek 24 órás úszóversenyt és 12 órás kosárlabdatornát. Kiemelt sportágaik az úszás, kézilabda, röplabda, atlétika és labdarúgás. Korábbi kiemelkedő eredményeket elért sportolóik Kökény Roland kajakos, Molnár Tamás atléta, Németh László súlyemelő, Szabó Tünde, Csabai Judit, Kovács Rita és Pécsi Anett úszók.

Lehmann László, az NSI sportiskolai programvezetője „A sportiskolák új rendszere" című felszólalásában bemutatta a sportiskolai rendszer elemeit, a köznevelési és az egyesületi jellegű sportiskolai típusok különböző formációit, továbbá tájékoztatást adott a sportiskolai rendszert érintő akciókutatás menetéről is. Mint a programvezető mondta, a sportiskolai programban mintegy 80 iskola és – az egyesületi típusú sportiskolákban sportoló fiatalokkal együtt – közel 20 ezer gyermek vesz részt.

Farkas Tibor, a Magyar Olimpiai Bizottság szakmai főmunkatársa az akadémiai utánpótlás-nevelés rendszerét, a képzéssel összefüggő feladatokat ismertette. A 12–19 éves fiataloknak lehetőséget adó akadémiákkal kapcsolatos feladatok között kiemelte a jogi környezet kialakítását, a fogalmi rendszer definiálását, az akkreditáció és a monitoringozás követelményrendszerének meghatározását.

Soós Csaba, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának (TF) egyetemi docense előadásában a tehetséggondozásról, a 6–10 esztendős gyermekek felkészítéséről beszélt.

Kovács Géza, a Sportiskolák Országos Szövetségének elnöke, az Egri Városi Sportiskola igazgatója, prezentációjában az 1997 óta működő SIOSZ működését, feladatait, eredményeit ismertette; beszédében kiemelte a 2007-ben elfogadott sportiskolai kerettanterv jelentőségét.

A zárszó alkalmával Románné Balogh Gizella, a vendéglátó Arany iskola igazgatója mondott köszönetet az előadóknak és a résztvevőknek.

A Sportiskolák Napja alkalmával az ország keleti régiójának sportiskolásai négy sportágban mérkőztek; a programban labdarúgás, kézilabda, röplabda és úszás szerepelt. A fiatalok Debrecenből, Egerből, Gyöngyösről, Szolnokról és Gyuláról érkeztek. A labdarúgást a nyíregyházi Nyírsuli, a kézilabdát a Debreceni Sportcentrum és Szolgáltató Kht. Sportiskola, a röplabdát a vendéglátók csapata nyerte; úszásban összesen 24 versenyszámban hirdettek győztest – itt a különdíjat Bakosi Enikő és Triznes Olivér (Arany-Nyírsuli) kapta.

A rendezvényt a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárság háttérintézményeként működő Nemzeti Sport Intézet (NSI) is támogatta.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik