Beckham: Nekem nem elég egy bajnoki cím!

Vágólapra másolva!
2012.03.10. 09:27
null
David Beckham még nem akasztja szögre a csukát, ismét bajnok lenne a Galaxyval (Fotó: Action Images, archív)
Címkék
Szombaton megkezdődnek a küzdelmek az észak-amerikai profi labdarúgó-bajnokságban, a Major League Soccerben (MLS). A liga egy évtizeddel ezelőtt kihunyni látszó csillaga továbbra is erős fénnyel ragyog: az idén csatlakozó Montreallal 19-re nőtt a csapatok száma, és az amerikai szurkolók a saját feltörekvő ifjaik mellett továbbra is csodálhatják David Beckham (Los Angeles), valamint Thierry Henry (New York) nagyszerű futballtudományát.

 

MENETREND

ALAPSZAKASZ: mindegyik csapat 34 mérkőzést játszik, méghozzá új, regionális súlyozású rendszerben. A másik csoport csapataival mindössze egyszer mérkőznek meg, a többi találkozót csoporton belül játsszák. Mindkét csoportból öt csapat jut be a rájátszásba. Az alapszakasz március 10-én kezdődik és október 28-ig tart.

RÁJÁTSZÁS: a küzdelem csoporton belül zajlik. Az első (egy-egy mérkőzéses) körben a negyedik helyezettek fogadják az ötödikeket, a győztesek bejutnak a csoportelődöntőkbe, ahol – a csoportdöntőkhöz hasonlóan – oda-visszavágós rendszerben mérkőznek meg a felek.

DÖNTŐ (MLS CUP): a bajnoki cím továbbra is egy mérkőzésen dől el, változás azonban, hogy a nyugati és a keleti bajnok egyike lesz a mindent eldöntő csata házigazdája – méghozzá az, amelyik jobb mutatóval zárja az alapszakaszt. A finálét december elsején rendezik meg.

Azokban az években, amikor Don Garber átvette a Major League Soccer (MLS) irányítását, kevesen jósoltak fényes jövőt az Egyesült Államok 1996-ban útjára induló labdarúgóligájának. Akkoriban, 2001-ben szüntettek meg éppen két vergődő franchise-t (Miami Fusion, Tampa Bay Mutiny), a színpadon mindössze tíz csapat maradt, továbbá három vállalkozó szellemű klubtulajdonos és egyetlen igazi labdarúgó-stadion.

Azóta eltelt tíz esztendő, és ahelyett, hogy az MLS – feladván az egyenlőtlen versengést a hagyományos amerikai sportligákkal (NFL, NBA, NHL, MLB) – eltűnt volna a térképről, gazdagodott kilenc új csapattal és 13 vadonatúj, illetve felújított stadionnal. A tulajdonosi kör alaposan kiszélesedett, sőt immár három kanadai csapata is van a ligának – a harmadik, a Montreal Impact éppen ezen a hétvégén mutatkozik be az egyre nagyobb nemzetközi figyelmet érdemlő bajnokságban.

„Nagyszerű érzések töltenek el, ha az elmúlt tíz esztendő fejlődésére gondolok, és természetesen eltökélten tekintek a jövőbe" – mondta az új idény előtti interjúinak egyikében Garber, nem rejtvén véka alá, hogy az elmúlt évtizedben a kétely őt is többször hatalmába kerítette.

„Nem egy olyan pillanatot tudok visszaidézni, amikor magunk is azon töprengtünk, tudjuk-e tovább működtetni a ligát. Amikor 1996-ban beindult a bajnokság, mindenki abban a hiszemben volt, hogy leraktuk a sportág alapjait, és a profi bajnokság egyik napról a másikra prosperálni kezd. A valóságban jóval nehezebb volt a munka. Túl sok volt a vetélytárs, nem beszélve arról, hogy akkoriban a labdarúgás még amolyan fejlődő sportágnak számított minálunk.″

Hogy a liga története egyértelműen kedvező fordulatot vett, abban óriási szerepe volt annak, hogy2007-ben a Manchester Uniteddel angol, a Real Madriddal spanyol bajnok David Beckham Los Angelesbe szerződött. S bár úgy volt, hogy a tavaly elhódított bajnoki címmel elköszön az MLS-től, az angol szupersztár – visszautasítván több európai ajánlatot, például a Paris Saint-Germainét – úgy döntött: újabb két esztendőt tölt a Galaxy kötelékében.

„Nincs már adósságom magammal szemben, a bajnoki cím megvolt – mondta a májusban 37 esztendős Becks. – Csakhogy szeretném újra érezni a bajnoki cím megszerzésének boldogságát. Egy elsőség nekem nem elég, többet akarok! Szóval, még nincs vége a történetnek...″

ÉRDEKES IGAZOLÁSOK

Számtalan új igazolás történt a téli szünetben, közülük négyre hívjuk fel a figyelmet. A 127-szeres dél-koreai válogatott Li Jung Pjo korábban Hollandiában, Németországban és Angliában is futballozott, most Szaúd-Arábiából igazolt Vancouverbe.

A 82-szeres német válogatott hátvéd, Arne Friderich pályafutása tavaly lezárulni látszott, amikor sérülései miatt a Wolfsburg szerződést bontott vele, a játékos azonban felépült, és a napokban Chicagóba igazolt.

Felbukkant az új szerzemények között két jól ismert név: a Sivebaek és a Songo'o. A Seattle-be igazoló ifjú középpályás, Christian Sivebaek a dán utánpótlás-válogatottig vitte, a család neve azonban egyelőre az édesapa, a 87-szeres dán válogatott, a legendás 1992-es Európa-bajnok csapatban alapember John révén híres.

Hasonló a helyzet a kameruni szélsővel, a portlandi Franck Songo'óval, akinek édesapja, Jacques annak idején – négy világbajnokságon járva – 46-szor védte hazája válogatottjának kapuját.

Eddig csupán két csapat tudta megvédeni bajnoki címét az MLS-ben (DC United, 1996, 1997; Houston, 2006, 2007), és csupán az első két idényben diadalmaskodó fővárosiak büszkélkedhetnek négy elsőséggel.

Mivel Beckham mellett az amerikai válogatott egyik ékessége, Landon Donovan, továbbá az ír válogatott csapatkapitánya, Robbie Keane is a fedélzeten lesz, továbbá Edson Buddle (Ingolstadt) és a brazil Juninho is visszatért, a három bajnoki címnél tartó Galaxy jó eséllyel pályázik a rekord beállítására.

A legutóbbi szezonban a nyugati csapatok nagyobb játékerőt képviseltek, elképzelhető tehát, hogy Beckhamék már a döntőig vezető úton leküzdhetetlen akadályba ütköznek: ez lehet a tavalyi döntőbeli ellenfél, a Houston, vagy éppen a Seattle.

Utóbbi elköszönt a veterán kapustól, Kasey Kellertől, ellenben szerződtette az Angliából hazatérő csatárt, Eddie Johnsont, és megtartotta az Arsenal akadémiáján is pallérozódó kongói szélsőt, az ígéretkorból lassan kinövő Steve Zakuanit.

Keleten a New Yorkra irányul a legnagyobb figyelem. Vajon sikerül-e Thierry Henry, Rafa Márquez és az amerikai utánpótlás-válogatott Juan Agudelo csapatának elfeledtetni a tavalyi halványabb szereplést, a negyeddöntőbeli kiesést?

Sokan (megint) a Red Bulls elé várják a Sporting Kansas Cityt, amely tavaly megnyerte a keleti alapszakaszt, és soraiban tudhat két emelkedőben lévő ifjú csillagot, Teal Bunburyt és a 2011 legjobb újoncának megválasztott C. J. Sapongot.

„A tavalyi csapat magja visszatér, összeszokatlanságról tehát nem beszélhetünk, a srácok eltökéltségén múlik, mit hoznak a következő hetek. Mivel eddig nem nagyon nyert egyikük sem semmit, azt hiszem, a sikeréhségen nem múlik majd a jó szereplés″ – fogalmazott Peter Vermes kansasi vezetőedző, alias Vermes Péter, aki másfél évtizedes pályafutása során a nyolcvanas években rövid ideig a Rába ETO-ban is futballozott.

MAJOR LEAGUE SOCCER (MLS)
AZ 1. JÁTÉKHÉT PROGRAMJA
Szombati mérkőzések
Colorado Rapids–Columbus Crew
Vancouver Whitecaps–Montreal Impact
DC United–Sporting KC
San Jose Earthquakes–New England Revolution
Los Angeles Galaxy–Real Salt Lake
Vasárnapi mérkőzések
FC Dallas–New York Red Bulls
Chivas USA–Houston Dynamo
Hétfői mérkőzés
Portland Timbers–Philadelphia Union
A Chicago Fire, a Seattle Sounders és a Toronto FC nem lép pályára az első hétvégén.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik