ALAPSZAKASZ: mindegyik csapat 34 mérkőzést játszik, méghozzá új, regionális súlyozású rendszerben. A másik csoport csapataival mindössze egyszer mérkőznek meg, a többi találkozót csoporton belül játsszák. Mindkét csoportból öt csapat jut be a rájátszásba. Az alapszakasz március 10-én kezdődik és október 28-ig tart. RÁJÁTSZÁS: a küzdelem csoporton belül zajlik. Az első (egy-egy mérkőzéses) körben a negyedik helyezettek fogadják az ötödikeket, a győztesek bejutnak a csoportelődöntőkbe, ahol – a csoportdöntőkhöz hasonlóan – oda-visszavágós rendszerben mérkőznek meg a felek. DÖNTŐ (MLS CUP): a bajnoki cím továbbra is egy mérkőzésen dől el, változás azonban, hogy a nyugati és a keleti bajnok egyike lesz a mindent eldöntő csata házigazdája – méghozzá az, amelyik jobb mutatóval zárja az alapszakaszt. A finálét december elsején rendezik meg. |
Azokban az években, amikor Don Garber átvette a Major League Soccer (MLS) irányítását, kevesen jósoltak fényes jövőt az Egyesült Államok 1996-ban útjára induló labdarúgóligájának. Akkoriban, 2001-ben szüntettek meg éppen két vergődő franchise-t (Miami Fusion, Tampa Bay Mutiny), a színpadon mindössze tíz csapat maradt, továbbá három vállalkozó szellemű klubtulajdonos és egyetlen igazi labdarúgó-stadion.
Azóta eltelt tíz esztendő, és ahelyett, hogy az MLS – feladván az egyenlőtlen versengést a hagyományos amerikai sportligákkal (NFL, NBA, NHL, MLB) – eltűnt volna a térképről, gazdagodott kilenc új csapattal és 13 vadonatúj, illetve felújított stadionnal. A tulajdonosi kör alaposan kiszélesedett, sőt immár három kanadai csapata is van a ligának – a harmadik, a Montreal Impact éppen ezen a hétvégén mutatkozik be az egyre nagyobb nemzetközi figyelmet érdemlő bajnokságban.
„Nagyszerű érzések töltenek el, ha az elmúlt tíz esztendő fejlődésére gondolok, és természetesen eltökélten tekintek a jövőbe" – mondta az új idény előtti interjúinak egyikében Garber, nem rejtvén véka alá, hogy az elmúlt évtizedben a kétely őt is többször hatalmába kerítette.
„Nem egy olyan pillanatot tudok visszaidézni, amikor magunk is azon töprengtünk, tudjuk-e tovább működtetni a ligát. Amikor 1996-ban beindult a bajnokság, mindenki abban a hiszemben volt, hogy leraktuk a sportág alapjait, és a profi bajnokság egyik napról a másikra prosperálni kezd. A valóságban jóval nehezebb volt a munka. Túl sok volt a vetélytárs, nem beszélve arról, hogy akkoriban a labdarúgás még amolyan fejlődő sportágnak számított minálunk.″
Hogy a liga története egyértelműen kedvező fordulatot vett, abban óriási szerepe volt annak, hogy2007-ben a Manchester Uniteddel angol, a Real Madriddal spanyol bajnok David Beckham Los Angelesbe szerződött. S bár úgy volt, hogy a tavaly elhódított bajnoki címmel elköszön az MLS-től, az angol szupersztár – visszautasítván több európai ajánlatot, például a Paris Saint-Germainét – úgy döntött: újabb két esztendőt tölt a Galaxy kötelékében.
„Nincs már adósságom magammal szemben, a bajnoki cím megvolt – mondta a májusban 37 esztendős Becks. – Csakhogy szeretném újra érezni a bajnoki cím megszerzésének boldogságát. Egy elsőség nekem nem elég, többet akarok! Szóval, még nincs vége a történetnek...″
Számtalan új igazolás történt a téli szünetben, közülük négyre hívjuk fel a figyelmet. A 127-szeres dél-koreai válogatott Li Jung Pjo korábban Hollandiában, Németországban és Angliában is futballozott, most Szaúd-Arábiából igazolt Vancouverbe. A 82-szeres német válogatott hátvéd, Arne Friderich pályafutása tavaly lezárulni látszott, amikor sérülései miatt a Wolfsburg szerződést bontott vele, a játékos azonban felépült, és a napokban Chicagóba igazolt. Felbukkant az új szerzemények között két jól ismert név: a Sivebaek és a Songo'o. A Seattle-be igazoló ifjú középpályás, Christian Sivebaek a dán utánpótlás-válogatottig vitte, a család neve azonban egyelőre az édesapa, a 87-szeres dán válogatott, a legendás 1992-es Európa-bajnok csapatban alapember John révén híres. Hasonló a helyzet a kameruni szélsővel, a portlandi Franck Songo'óval, akinek édesapja, Jacques annak idején – négy világbajnokságon járva – 46-szor védte hazája válogatottjának kapuját. |
Eddig csupán két csapat tudta megvédeni bajnoki címét az MLS-ben (DC United, 1996, 1997; Houston, 2006, 2007), és csupán az első két idényben diadalmaskodó fővárosiak büszkélkedhetnek négy elsőséggel.
Mivel Beckham mellett az amerikai válogatott egyik ékessége, Landon Donovan, továbbá az ír válogatott csapatkapitánya, Robbie Keane is a fedélzeten lesz, továbbá Edson Buddle (Ingolstadt) és a brazil Juninho is visszatért, a három bajnoki címnél tartó Galaxy jó eséllyel pályázik a rekord beállítására.
A legutóbbi szezonban a nyugati csapatok nagyobb játékerőt képviseltek, elképzelhető tehát, hogy Beckhamék már a döntőig vezető úton leküzdhetetlen akadályba ütköznek: ez lehet a tavalyi döntőbeli ellenfél, a Houston, vagy éppen a Seattle.
Utóbbi elköszönt a veterán kapustól, Kasey Kellertől, ellenben szerződtette az Angliából hazatérő csatárt, Eddie Johnsont, és megtartotta az Arsenal akadémiáján is pallérozódó kongói szélsőt, az ígéretkorból lassan kinövő Steve Zakuanit.
Keleten a New Yorkra irányul a legnagyobb figyelem. Vajon sikerül-e Thierry Henry, Rafa Márquez és az amerikai utánpótlás-válogatott Juan Agudelo csapatának elfeledtetni a tavalyi halványabb szereplést, a negyeddöntőbeli kiesést?
Sokan (megint) a Red Bulls elé várják a Sporting Kansas Cityt, amely tavaly megnyerte a keleti alapszakaszt, és soraiban tudhat két emelkedőben lévő ifjú csillagot, Teal Bunburyt és a 2011 legjobb újoncának megválasztott C. J. Sapongot.
„A tavalyi csapat magja visszatér, összeszokatlanságról tehát nem beszélhetünk, a srácok eltökéltségén múlik, mit hoznak a következő hetek. Mivel eddig nem nagyon nyert egyikük sem semmit, azt hiszem, a sikeréhségen nem múlik majd a jó szereplés″ – fogalmazott Peter Vermes kansasi vezetőedző, alias Vermes Péter, aki másfél évtizedes pályafutása során a nyolcvanas években rövid ideig a Rába ETO-ban is futballozott.
AZ 1. JÁTÉKHÉT PROGRAMJA |
Szombati mérkőzések |
Colorado Rapids–Columbus Crew |
Vancouver Whitecaps–Montreal Impact |
DC United–Sporting KC |
San Jose Earthquakes–New England Revolution |
Los Angeles Galaxy–Real Salt Lake |
Vasárnapi mérkőzések |
FC Dallas–New York Red Bulls |
Chivas USA–Houston Dynamo |
Hétfői mérkőzés |
Portland Timbers–Philadelphia Union |
A Chicago Fire, a Seattle Sounders és a Toronto FC nem lép pályára az első hétvégén. |