Lopez meglepte Deák Bárdost

Vágólapra másolva!
2004.06.27. 23:14
Címkék
Hét súlycsoportban öt döntő, ám végül csak két győzelem a Magyar Nagydíjon. Elkeseredésre a bombaerős nemzetközi mezőnyt figyelembe véve persze semmi okunk.
A kubai Lopez alaposan megszorongatta Deák Bárdos Mihályt… (Fotók: Czagány Balázs)
A kubai Lopez alaposan megszorongatta Deák Bárdos Mihályt… (Fotók: Czagány Balázs)
A kubai Lopez alaposan megszorongatta Deák Bárdos Mihályt… (Fotók: Czagány Balázs)
A kubai Lopez alaposan megszorongatta Deák Bárdos Mihályt… (Fotók: Czagány Balázs)
A kubai Lopez alaposan megszorongatta Deák Bárdos Mihályt… (Fotók: Czagány Balázs)
A kubai Lopez alaposan megszorongatta Deák Bárdos Mihályt… (Fotók: Czagány Balázs)
Miután Füredy nyert a 66 kilóban, és következett a 74 kilós finálé, "tuti" magyar elsőséggel (két magyar, Horváth és Hirbik csatázott), kettőből kettő volt a mérleg, és senki sem gondolta, hogy soron következő három fináléban nem a magyar kezet emeli magasba a bíró. Pedig így történt, ráadásul a sorozat slusszpoénjaként első számú olimpiai reménységünk, Deák-Bárdos MIhály elvesztette döntőjét.
Igaz – és ne legyünk telhetetlenek – már az elődöntőben is bravúrok kellettek a magyaroktól. Horváth András 74 kilóban hosszabbításra kényszerítette a kétszeres olimpiai bajnok kubai Azcuyt, az utolsó összekapaszkodás előtt a kubai vezetett 2:1-re. Horváth indított akciót, de végül az ellenfél kerekedett felül, mint utóbb kiderült lábhasználattal. Cselgáncsban pont járt volna az akcióért, kötöttfogásban viszont két büntetőpont volt a jutalma, így Horváth jutott döntőbe.

Ha lehet még ettől is nagyobb fegyvertény volt Virág Lajos elődöntőbeli győzelme, az orosz világ- és Európa-bajnok Peszrucskin ellenében. Az orosz vezetett 1:0-ra fél perccel a vége előtt azonban Virág megpörgette őt, sőt tusveszélyes helyzetbe fogta, úgy, hogy az orosz partra vetett halként vergődött a hátán. Kiss Balázs is a fináléba verekedte magát az iráni Jamshidi, Füredy Levente a török Cebin, Deák-Bárdos pedig az egyiptomi Gaber ellenében.
Öt magyar döntős, következhettek a finálék!
A 66 kilós Füredy magabiztos birkózással Gromovot röptette meg: emelésből magas ívben dobta el 5+1 pontért, és megszerezte a magyar csapat első aranyát a nagydíjon. Majd 74 kilóban magyar házidöntő: Horváth a japán olimpiai ezüstérmes Nagatát verő Hirbikkel került össze, s nyert is a hosszabbításban. Ekkor volt a mérleg kettőből kettő magyar első hely. Joggal bízhattunk a hasonlóan jó folytatásban. A világbajnok Menscsikov azonban erőteljesen elbánt Kiss Balázzsal, az egyiptomi Ibrahim is hajszállal jobb volt 96 kilóban Virágnál.
Ráadásul Deák-Bárdos MIhály is beleszaladt egy kellemetlen vereségbe, a kirobbanó formában lévő Mijain Lopez ellen. A nehézsúlyú létére hihetetlenül robbanékony kubai előbb egy gyors ritmusváltásból, mögékerüléssel szerzett pontot, majd megpörgette a vasasost, végül amikor már nyílt sisakkal rohamozott ellene, még egyszer földre vitte Deák-Bárdost. Úgyhogy maradt a két győzelem, és bár minden magyar döntőst csakis dicséret illet a világsztárok elleni baravúrokért, a küzdeniakarásért, a szánk íze a zsinórban elveszített három finálé után mégis kesernyés maradt. Vagy lehet, hogy csak telhetetlenek vagyunk? ---- Armen Nazarjan napjaink legjobb birkózója – az összes fogásnemet figyelembe véve. Atlantában még örményként 52 kilóban, Sydneyben bolgárként 58 kilóban szerzett olimpiai aranyat, emellett kétszeres világ- és nem kevesebb mint hatszoros Európa-bajnok. A tavalyi és tavalyelőtti évben is duplázott, azaz megnyerte a világ- és Európa-bajnokságot is. A Magyar Nagydíj legnagyobb sztárja a csoportküzdelmek során megsérült, így az elődöntőre ki sem állt, s végül a számára felettébb szokatlan, negyedik helyen végzett.
– Mi történt? – kérdeztük a bolgár fenomént.
– Semmi komoly, csak meghúzódott a vállam, így az olimpia előtt inkább nem kockáztatok.
– Melyik a kedvenc aranyos városa a sok közül?
-–A súlycsoportváltásom utáni olimpiai aranyra vagyok a legbüszkébb, úgyhogy egyértelműen Sydneyt választom.
– És mi jut eszébe Moszkváról?
– Tudom ám, miért kérdezi! Persze mondhatnám, a 2002-es vb-t is, amikor aranyat nyertem, de igen, 2000-ben az Eb-t is ott rendezték, és a döntőben kikaptam a magyar Majorostól. Mentségemre legyen mondva, előtte betegeskedtem, de persze azt a döntőt nem tudom soha elfelejteni. Minden vereségből tanul az ember valamit. Ott lesz Majoros az athéni olim-
pián?
– Igen, 55 kilóban.
– Sok sikert kívánok neki.
– Első aranyát, még 94-ben nyerte az athéni Eb-n. Most ismét Athén következik, ezúttal olimpia. A harmadik arany is meglesz?
– Olimpiai bajnokként szeretnék visszavonulni. ---- 55. kg. Elődöntő: Petrov (orosz)–Dündar (török) 9:1, Rivas (kubai)–Pozdemir (török) 3:2 – hosszabbításban. A 3. helyért: Dündar–Pozdemir 4:0 – küzdelem nélkül. Döntő: Petrov–Rivas 4:0. k. n. 60 kg. Elődöntő: Csung Dzsi Hun (dél-koreai)–Kliment László 4:2, Monzon (kubai)–Nazarjan (bolgár) 4:0 küzdelem nélkül. A 3. helyért: Kliment–Nazarjan 4:0. k. n. Döntő: Monzon–Csung Dzsi Hun 4:0. 66 kg. Elődöntő: Gromov (orosz)–Parfilkin (orosz) 2:2 – bírói döntéssel Gromov nyert, Füredy Levente–Cebi (török) 2:0 – hosszabbításban. A 3. helyért: Tarfilkin–Hebi 4:0 k.n. Döntő: Füredy–Gromov 7:2. 74 kg. Elődöntő: Horváth András–Azcuy (kubai) 3:2 – hosszabbításban. Hirbik Csaba–Nagata (japán) 3:0. A 3. helyért: Azcuy–Nagata 6:0. Döntő: Horváth–Hirbik 4:0 – hosszabbításban. 84 kg. Elődöntő: Menscsikov (orosz)–Berzicza Tamás 4:0, Kiss Balázs–Jamshidi (iráni) 3:1. A 3. helyért: Jamshidi–Berzica 4:0 k. n. Döntő: Menscsikov–Kiss Balázs 5:1. 96 kg. Elődöntő: Virág Lajos–Beszrucskin (orosz) 3:1. Mohamed Ibrahim (egyiptomi)– Pena (kubai) 3:0 A 3. helyért: Beszrucskin Pena 3:1. Döntő: Mohamed Ibrahim–Virág 4:3. 120 kg. Elődöntő: Deák-Bárdos Mihály–Gaber (egyiptomi) 2:0-nál Gaber feladta. Lopez (kubai)–Branda Gyula 5:0. A 3. helyért: Branda–Gramer 4:0 k.n. Döntő: Lopez–Deák Bárdos 4:0
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik