Ukrajna: Napirenden a légióskérdés

JAKAB LAJOSJAKAB LAJOS
2003.01.06. 20:47
Címkék
A külföldi labdarúgók jelenléte az ukrán bajnokságban  mint a világ minden más pontvadászatában  törvényszerű és természetes jelenség. Legfeljebb csak azon lehet vitatkozni, hogy mivel mára a számuk már valóban soknak tűnik, szükség van-e egyfajta légióskvóta bevezetésére.
A 12. ukrán bajnokság félidejében készített "leltár” szerint az élvonal tizenkét csapatában – a Dnipro, a Metalurg Mariupol, a Poligraftechnika és az Obolony Kijev csak hazai játékosokat alkalmaz – három kontinens huszonnégy országából összesen hetvennyolc idegenlégiós szerepel. Természetesen a legtöbben, huszonhatan a volt szovjet utódállamok országaiból kerülnek ki, de hogy nélkülük is igen színes a paletta, azt bizonyítja, hogy például Nigériából tízen, Brazíliából heten, Kamerunból öten keresik a kenyerüket Ukrajnában. Jó néhány olyan ország is akad viszont – Uruguay, Macedónia, Szlovénia, Szenegál, Marokkó, Szlovákia, Bosznia-Hercegovina, Türkmenisztán, Üzbegisztán és Magyarország –, ahonnan mindössze egy labdarúgó szerepel az élvonalban. A legtöbb külföldi játékost, egyformán tizennégyet, a Dinamo Kijev és a Metalurg Zaporizzsja játékoskerete számlál. A bajnok Sahtarnál kilenc, az Arszenal Kijevnél és a Tavrijánál pedig hét-hét légiós szerepel. Az ősz folyamán több olyan mérkőzés is volt, amikor a Dinamo Kijevnél csupán egy vagy két ukrán labdarúgó játszott a kezdőcsapatban… Nem véletlen, hogy az egyébként minden eddigi szereplését alulteljesítő, negyedikként forduló fővárosiak góljainak 82 százalékát nem hazai labdarúgók szerezték. Az üzbég Sackih, valamint a román Ghioane és Cernat után Bodnár László játszott a legtöbbször, tizenháromszor a bajnokságban a kijevieknél (csak érdekességképpen jegyezzük meg, hogy ha a Dinamo összes őszi mérkőzését, tehát bajnoki, nemzetközi és hazai kupatalálkozóit összegezzük, akkor Neszmacsnij és Ghioane után a magyar jobbhátvéd töltötte a legtöbb időt a csapatban).Ami a bajnoki találkozókon nyújtott teljesítményeket illeti, ezen a téren már nem olyan egyértelmű a legtöbb helyen húzóembernek igazolt külföldiek vezető helye. A legjobb tíz játékos közé például csak a fehérorosz Belkevics és az üzbég Sackih tudott bekerülni. Bodnár László osztályzatának átlaga 5.96-ot tett ki, amivel még a légiósok különversenyében sem tudott az első húsz között végezni.Visszatérve a sok vitát kiváltó légióskvóta kérdésére, az Ukrán Labdarúgó-szövetség elnöke, Hrihorij Szurkisz szerint az egy mérkőzésen egyszerre bevethető külföldiek számát mindenképpen korlátozni fogják, de a bevezetésével még másfél-két évet feltétlenül várni kell.
Legfrissebb hírek

Az angol másodosztályban folytathatja a 21 éves magyar középpályás – sajtóhír

Légiósok
7 perce

„Volt egy nagyon magas támadójuk" – Jordánia szövetségi kapitánya is kiemelte Benbualit

Foci vb 2026
12 perce

Látni és hallani kell az argentin kommentátort Messi első gólja után...

Foci vb 2026
16 perce

A szegényeknek ez nem vigasz, de Mexikóváros egyre gazdagabb

Foci vb 2026
21 perce

Jordánia királya a lelátón, a herceg az öltözőben – fotó, videó

Foci vb 2026
22 perce

Az ETO FC üzent a vb NB I-es gólszerzőjének

Foci vb 2026
38 perce

„Volt egy nagyon magas támadójuk…” – a jordániai kapitány Benbualiról

Foci vb 2026
40 perce

Mit takar vívásban a négy Európa-bajnoki érem?

Egyéb egyéni
42 perce
Ezek is érdekelhetik