Női kézi-vb: svéd bravúrpont, nyílt még a norvégok csoportja

2021.12.11. 22:01
Karina Szabirova (31) az első negyedóra után már öt gólnál járt – nagyrészt neki köszönhető, hogy az oroszok hamar eldöntötték a meccset (Fotó: IHF)
Svédország bravúros, 30–30-as döntetlent ért el Norvégia ellen a spanyolországi női kézilabda-világbajnokság középdöntőjében, így a II. számú csoportból – amelyben Hollandia is szerepel – még egyik csapat sem jutott tovább a legjobb nyolc közé. A franciák és az oroszok viszont már biztosan ott lesznek a negyeddöntőben.

I. CSOPORT. Az orosz válogatott az előző mérkőzésén csalódást keltő, 26–26-os döntetlenre végzett Szlovénia ellen. „Egyáltalán nem a legjobbunkat nyújtottuk” – nyilatkozta a meccs után Ljudmila Bodnyijeva szövetségi kapitány. Úgy tűnik, tanultak abból a meccsből, mert a negyeddöntőről már biztosan lemaradó Montenegrónak esélyt sem adtak. Tizenkét perc elteltével 8–1-re vezetett az orosz együttes, amely a folytatásban jól menedzselte az előnyét: a félidei 18–10 után a 43. percben már tízgólos előnyben volt (24–14). A végére aztán Jovanka Radicsevicsék felzárkóztak hat találatra (31–25), ilyen csekély különbség a 15. perctől kezdődően egyszer sem volt a két csapat között. A montenegróiak ferencvárosi légiósa, Itana Grbics a pályán töltött 39 perce alatt hét lövésből két gólt szerzett.

A szerb válogatott Montenegró történelmi legyőzése után (27–25) optimális lelkiállapotban és önbizalomtól duzzadva várhatta a Franciaország elleni mérkőzését, amelyet az olimpiai bajnok kezdett jobban, hiszen 17 perc játék után még 9–6-ra vezetett. Uros Bregar időkérése után aztán a szerbek megtáltosodtak, kiváló védőmunkájukra építve a szünetig hátralévő 13 percben 6–0-s szériát futottak, így az első félidő után három találattal már ők álltak jobban. Jót tett a pihenő a francia csapatnak, amely rendezte a sorait és a második játékrész elején hamar egyenlített, ám támadásban továbbra is sok hibával játszott, így a hajrában még bajba is kerülhetett volna, ha nem védekezik a rá jellemző határozottsággal. Az utolsó tíz percet Grace Zaadiék 6–2-re megnyerték – a végeredmény egy időn túli hetessel alakult ki –, így végül 22–19-es sikert arattak, melynek köszönhetően biztossá tették továbbjutásukat a negyeddöntőbe.

Keményen védekeztek a szerbek, de Grace Zaadi (kékben) így is eljutott hat gólig (Fotó: AFP)

A szlovének tudhatták, hogy az oroszok ellen szerzett pontot csak akkor kamatoztathatják, ha Lengyelországot legyőzik. Nem jól indult azonban a mérkőzés Ana Grosék számára, hiszen a 16. percben még négygólos hátrányban voltak (5–9), utána azonban összekapták magukat, és egy 8–1-es szériával megfordították az állást (13–10). Ekkor úgy tűnt, hogy „egyenesbe került” a szlovén válogatott, ám a lengyelek a második játékrész elején visszavették a vezetést, és onnantól szinte a legvégéig meg is őrizték 2-3 (két alkalommal 4) gólos előnyüket. Dragan Adzsics együttesén Gros nyolc találata sem segített, a szlovének „elszálltak”, a franciák és az oroszok készülhetnek a negyeddöntőre.

II. CSOPORT. Románia a várakozásoknak megfelelően simán, 23 góllal nyert Puerto Rico ellen (43–20). Hollandia még simábban, 61–15-re verte meg Kazahsztánt, ezzel új nemzeti csúcsot ért el a világbajnoki meccseken szerzett gólok számát illetően. A hollandok egyébként az elsőtől az utolsó percig véresen komolyan vették a mérkőzést, minden egyes labdaszerzés után (volt néhány...) rakétaként indultak meg az ellenfél kapuja felé, s nemcsak azért, mert ezzel is megtisztelték nyilvánvalóan sokkal gyengébb képességű riválisukat, hanem azért is, mert a nyolc közé jutásért folyó harcban számíthat még nekik a gólkülönbségük. A holland gólfesztiválból egyébként Bo van Wetering 18, Dione Housheer 13 találattal vette ki a részét.

Jamina Robertsék igen magas színvonalú meccset játszottak a norvégokkal (Fotó: IHF)

Az esti mérkőzést Svédország és Norvégia vívta. A két csapat jól ismerheti már egymást az elmúlt évekből, de nem ezért lehetett szoros küzdelemre számítani a világbajnokság eddigi szakaszának egyik legnagyobb rangadóján. Ahogy azt várni lehetett, az első félidőben végig fej fej mellett haladt a két együttes, két gólnál nagyobb különbség egyszer sem volt a felek között. A norvégok aztán a 14–12-es félidei előnyük után a 39. percre elléptek négy találattal (21–17), ám utána a svédek többször is hét a hat elleni játékra váltottak támadásban, amivel sikerült megzavarni Mörkéket, és egy 5–0-s szériával meg is fordították az állást (21–22). Norvégia ekkor megálljt parancsolt Svédország menetelésének, visszavette a vezetést, majd miután a svédek újfent egyenlítettek (két ízben is), Kristiansenék az 59. percben újra kétgólos előnyt alakítottak ki (30–28). Volt azonban visszaút a svédeknek, akik előbb a Győri ETO beállója, Linn Blohm harmadik találatával visszakapaszkodtak egyre (30–29), majd az utolsó akciójuknál megint a hét a hat elleni játékhoz nyúltak, és a bal szélről Olivia Mellegard tökéletesen átemelte Katrine Lundét (30–30).

A holland–svéd ütközet után tehát a svéd–norvég csata is döntetlennel zárult, így ebben a csoportban az utolsó forduló előtt még semmi sem dőlt el a továbbjutást illetően. Bizonyos szempontból a svédek vannak a legjobb és a legrosszabb helyzetben is: mellettük szól, hogy az utolsó fordulóban rájuk vár a legkönnyebb feladat Romániával szemben, viszont ellenük, hogy ha Hollandia és Norvégia legalább 64 gólt hozó meccsen döntetlent játszik egymással, akkor „kigolyózhatják” a kék-sárgákat.

Ami a legvalószínűbb forgatókönyv: a norvég–holland párharc vesztese kiesik.