Nem ilyen főpróbára számítottunk, a németek 11 góllal győzték le a mieinket

2022.10.31. 16:35
Sok hibával és rossz lövéssel tarkított mérkőzésen már korán nagy hátrányba került, majd 11 góllal kikapott Németországtól a magyar női kézilabda-válogatott a november 4-én kezdődő Európa-bajnokság előtti második felkészülési találkozóján, Tatabányán.
Bordás Réka négy gólt szerzett (Fotó: Árvai Károly) – A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK

NŐI KÉZILABDA, FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
MAGYARORSZÁG–NÉMETORSZÁG 20–31
(12–17)
Tatabánya, Multifunkcionális csarnok,3500 néző. V: Zahradnik, Rudzak (szlovákok)
MAGYARORSZÁG: Szikora – Faluvégi, KLUJBER 8 (3), BORDÁS 4, Hornyák D., Vámos P. 3, Schatzl Nadine. Csere: Szemerey (kapus), Kácsor 1, Kuczora 1, Albek, Füzi-Tóvizi, Töpfner 2, Korsós 1, Debreczeni-Klivinyi, Tóth E., Planéta. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
NÉMETORSZÁG: FILTER 1 – Behrend 2, MAIDHOF 4 (1), GRIJSEELS 3, Schmelzer 4, Bölk 3, Döll 2. Csere: Roch (kapus), SMITS 4, STOCKSCHLADER 4, Schulze 1, Zschocke 1, Petersen 1, Weigel, Schirmer, Antl 1. Szövetségi kapitány: Markus Gaugisch
Az eredmény alakulása
. 6. p.: 1–4. 12. p.: 2–8. 22. p.: 6–12. 24. p.: 9–12. 26. p.: 9–15. 36. p.: 14–20. 43. p.: 16–23. 48. p.: 17–26. 53. p.: 18–28
Kiállítások: 2, ill. 8 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. 3/1
Golovin Vlagyimir:
– Jó csapat ellen játszottunk, de sok pozitívumot nem láttam, a játékunk nem volt semmilyen. Az egyéni teljesítmények is elmaradtak, és nekünk magas volt az a tempó, amit a németek diktáltak. Körülményesen játszottunk, rengeteg ziccert kihagytunk, ami megpecsételte a sorsunkat, és még amikor jött volna egy jobb periódusunk, akkor is belehibáztunk, hamar elfogyott az erő.
Markus Gaugisch: – Ez azért még csak egy felkészülési találkozó volt, ráadásul nekünk ez volt a torna első meccse, és nem vagyunk olyan régóta így együtt, nem volt sok közös edzésünk április óta, talán tíz. Nagyon boldog, de nem is az eredmény miatt, hanem ahogy játszottunk és harcoltunk, nekem ez a legfontosabb, és egy edző nem lehet elégedetlen, ha a csapata Magyarországon nyer.

Már csak abból a szempontból is remekül szolgálta az Európa-bajnokságra való felkészülést és az utolsó simításokat a tatabányai felkészülési torna, hogy a magyar válogatott két eltérő erejű és játékstílusú ellenféllel mérte össze az erejét. A hasonló kaliberű román válogatott 33–28-as legyőzése után szintet lépett Golovin Vlagyimir együttese, és a jobb játékosokból álló, erőteljesebb kézilabdát játszó németekkel csapott össze az Eb előtti utolsó edzőmeccsen.

A különbség már az elején kijött, a német válogatott szervezetten kezdte a mérkőzést, ellépett 4–1-re, majd 10–3-ra is, miközben a másik oldalon Szikora Melinda az első kilenc lövésből kilenc gólt kapott (de a teljes első félidőben is csak egyszer akadt el benne a labda), miközben az első nyolc magyar lövésből csak kettő ment be. És nem azért, mert Katharina Filter annyira kiemelkedően védett volna, hanem mert Kácsor Gréta, Faluvégi Dorottya és Klujber Katrin is körbelőtte a kapuját.

Az első félidő második felében volt egy jó periódusa a magyar csapatnak, amikor feljött három gólra (12–9), viszont sajnos nem tartott sokáig a lendület, így a kapitánynak be kellett vetnie a hét hat elleni támadást, ami ugyancsak nem jött be, a mezőnyfölényt támadásban nem tudtuk kihasználni, viszont kaptunk belőle két üres kapus gólt, így a kereken ötvenszázalékos lövéshatékonyság mellett reális volt a félidei ötgólos hátrányunk.

A második félidőben beállt a románok ellen szenzációsan védő Szemerey Zsófi, de a második német támadásnál a balszélső, Johanna Stockschläder fejbe találta, aminek szerencsére csak annyi lett a hatása, hogy a mosonmagyaróvári kapus rögtön utána kivédte Alina Grijseels hetesét. A meccs képe egyébként nem változott, elmaradt a hazai feltámadás, szélről továbbra is nagyon gyengén lőtt az együttes, a védelem is lukas maradt, és a németek sem lettek lassabbak.

Huszonegy perc alatt mindössze hat magyar gólt láthatott a Tatabányára kilátogató 3500 fős nézősereg, miközben már tíz gól volt a németek előnye, és semmi jele sem látszott annak, hogy a tendencia megváltozna az utolsó tíz percre. Nem is változott, a németek könnyedén nyertek 31–20-ra, a hazai együttes legjobb gólszerzője Klujber Katrin volt nyolc találattal, de a magyar csapat 40 százalékos lövéshatékonysága (szemben a németek 70-ével) azért beszédes statisztikai adat.

Utolsó felkészülési meccsét simán elvesztette a magyar válogatott a németek ellen, ebből a hatvan percből egész biztosan sokat lehet tanulni, amire van a csapatnak négy napja – pénteken már megkezdi az Európa-bajnokságot Svájc ellen.

KLUJBER KATRIN: NEM MŰKÖDÖTT SEMMI

60. perc: rontott magyar és német támadásuk után Planéta vesztett labdát és Zschocke állította be a 31–20-as vendégsikert. Véget ért a mérkőzés. MAGYARORSZÁG–NÉMETORSZÁG 20–31

60. perc: Golovin Vlagyimir is kikéri utolsó idejét

59. perc: hibáznak a németek, de Tóth Eszter is megteszi ugyanezt, majd Schulze révén már 20–30 az állás.

58. perc: német időkérés

58. perc: Planéta tíz méterről lőtt, de Filter simán védett.

57. perc: Smits viszont már kaut talál és Szemerey sem tudott védeni. 20–29

56. perc: Debreczeni-Klivinyi ezúttal a kapufát találja el.

55. perc: Bordás Réka negyedik gólját szerzi. 20–28

54. perc: Korsós újabb lövését védte Filter. Extrát nyújt a német kapus.

54. perc: Zschocke második kétperces kiállítását kapja.

53. perc: Klujber Katrin hozza magát. 19–28

52. perc: Maidhof cselezte maját hat méterig, majd a magyar kapuba pattintott. Tíz közte. 18–28

52. perc: Korsós lövése a balszélről nem talált kaput, Filter védett.

51. perc: Antl beállóból talált be, ráadásul Planétát még ki is állították két percre. 18–27

51. perc: bár a németek hibáznak, Korsós ziccerét védte Filter.

50. perc: német időkérés.

50. perc: kerhannás után Korsós Dorina a balszélről talált be. 18–26

48. perc: Smitset csak hétméteres árán sikerült megállítani. Maidhof pedig a bal felsőbe lőtt. 17–26

48. perc: ezúttal Töpfner hibázott emberelőnyből a jobbszélről.

47. perc: Albek harcol ki kétperces kiállítást Bölknek.

47. perc: Kuczora erős lökete nem talált kaput, Bölk viszont kilencről lőtt. 17–25

46. perc: Grijseels talpról lő Szemerey kapujába. 17–24

45. perc: balszélről csak kapufáig jutnak a németek. A túloldalon Albek harcolt ki hetest, amit Klujber váltott gólra. 17–23

44. perc: Kuczora sem tudja bevenni Filter kapuját.

44. perc: Debreczeni-Klivinyi lövését is védte Filter.

43. perc. magyar időkérés

43. perc: Grijseels betörés végén talál a magyar kapuba. 16–23

42. perc: nagyon nehezen találjuk a rést a német védelmen és újabb hibát vétünk.

40. perc: Stockschläder a balszélről talált be, Debreczeni-Klivinyi Kinga pedig csak a kapufát találja el. 16–22

39. perc: Schmelzer megint beállóból talál be, Faluvégi lövését pedig védte Filter. 16–21

38. perc: Vámos Petra szép gólt szerez, majd Szemerey nagyot védett, az újabb magyar támadásból viszont Vámos ziccert rontott. 16–20

38. perc: bal szélről nem tudják bevenni Szemerey kapuját a németek.

37. perc: rontott német támadás után Klujber harmadik gólját jegyzi a második félidőben. 15–20

36. perc: Schmelzer vette be Szemerey kapuját. 14–20

36. perc: Grijseels bombagóljával megint közte öt, a túloldalon pedig Schatzl hibázott. 14–19

34. perc: Smits verte meg a magyar védőket, akik nem tudják bevenni az üres német kaput. 14–18

34. perc: Bölköt küldték le két percre. Az emberelőnyt Klujber használta ki. 14–17

33. perc: Klujber szerzi a második félidő első gólját. 13–17

32. perc: megint belehibáztunk a támadásba, a német akcióból a balszélről Stockschläder fejbe dobta Szemereyt, de a játékvezetők hétméterest ítéltek, amit viszont Grijseels nem tudott értékesíteni. Szemerey védett!

31. perc: folytatódott a mérkőzés, rontott magyar lövéssel. Igaz, a túloldalon a Szikorát váltó Szemerey védéssel kezd a magyar kapuba.

ELSŐ FÉLIDŐ

Véget ért az első félidő. Egyelőre sok hiba csúszik a magyar támadásokba, a németek pedig 17–12-re vezetnek a félidőben.

30. perc: Klujber kapufája után nálunk maradt a labda és Vámos Petra egy betörés után talált be. 12–17

30. perc: Vámos bejátszása után Füzi-Tóvizi harcolt ki hetest, amit Klujber a keresztlécre lőtt.

29. perc: szép játék után Silje Petersen vette be Szikora kapuját. 11–17

28. perc: Bordás Réka harmadik gólját jegyzi. 11–16

27. perc: Klujber is betalált, de nem sokkal később a német kapus, Filter egész pályáról talált be. 10–16

26. perc: Korsós lövése a kapufán csattant, majd megint Stockschläder eredményes. 9–15

2

5. perc: megint rontunk, Filter indítása után pedig Stockschläder veszi be az üres magyar kaput. 9–14

25. perc: Stockschlädernek volt sok helye a balszélen és ki is használta. 9–13

24. perc: német hiba után Bordás szerez lerohanásgólt. Faragjuk a hátrányt. 9–12

23. perc: rossz német passz után Töpfner a jobbszélről pattint a vendégek kapujába. 8–12

22. perc: Smitsnek volt területe és ki is használta, de Vámos Petra válaszolt. 7–12.

22. perc: Vámos harcolt ki hétméterest és kétpercest. Zschocke pihen. Klujber pedig belövi büntetőjét. 6–11

21. perc: hét a hat ellen támadunk, amiből Töpfner talált be a jobbszélről. Szikora pedig védett, de Albek kétperces kiállítást kapott. 5–11

20. perc: Stockschläder balszélről nem tud betalálni.

20. perc: német időkérés – ami nekünk is jól jött.

19. perc: újabb rossz magyar átlövés, de a blokk miatt a labda nálunk maradt.Passzívnál pedig nem találtunk kaput.

17. perc: Kuczora már eltalálja a kaput, de a németek Maidhof révén gyorsan válaszoltak. 4–11

17. perc: Behrend nehéz helyzetből is át tudta ejteni Szikorát. 3–10

16. perc: rossz bejátszás Kuczorától, de vissza tudtunk zárni. Az újabb magyar támadás megint hibával zárul.

15. perc: Kuczora kapufát lő, ahogy a túloldalon Behrend is.

15. perc: még szerencsénk sincs, Maidhof átlövése valahogy átvergődött Szikorán. 3–9

13. perc: megint hibáznak a németek támadásban, Faluvégi ziccerét viszont védte Filter.

13. perc: a németek is tudnak hibázni támadásban, de a mieink nem tudnak zárkózni. A német szélsőt Döllt kepll ápolni.

12. perc: Bordás Réka töri meg a magyar gólcsendet egy bejátszás után. 3–8

11. perc: Klujber lövése is kapu mellé ment, a németek viszont nem hibáznak. Behrend jobbszélről szerzett góljával már hat közte. 2–8

10. perc: újabb rontott magyar támadás után jó német bejátszás végén Schmelzer révén 2–7.

10. perc: Döll második góljával néggyel mennek a németek. 2–6

9. perc: Faluvégi Dorottya nem tudta értékesíteni helyzetét.

9. perc: Golovin Vlagyimir hamar időt kért.

8. perc: Kácsor lőtt mellé középről, majd Bölk betörés után eredményes. 2–5

7. perc: Maidhof nem tudja értékesíteni klubtársával, Szikora Melindával szembeni hétméteresét.

6. perc: Schmelzer beállóból eredményes, amire Kácsor Gréta válaszolt. 2–4

5. perc: az FTC-s Bölk révén már 3–1 a németeknek. Az ellentámadásból Schatzl lövését védi Filter.

4. perc: jó bejátszás a beálló szerepkörben játszó Faluvéginek, de nem tud betalálni a szélső.

3. perc: Kácsor lövését blokkolják, de nálunk maradt a labda, amit később eladtunk, Smits fordít. 1–2

3. perc: Döll balszélről szerzett góljával egyenlítenek a németek. 1–1

2. perc: megint sikerül hibára késztetni a vendégeket, de ezúttal nincs magyar lerohanás. Felállt fal ellen viszont nem találunk be.

1. perc: nem tudják lövéssel befejezni első támadásukat a németek, a gyors ellentámadásból Hornyák Dóra harcolt ki, Klujber Katrin pedig értékesített egy hétméterest. 1–0

1. perc: elkezdődött a mérkőzés. A mienk védekeznek, a németek támadnak először.

Golovin Vlagyimir az egyelőre 21 fős bő keretből ezúttal Győri-Lukács Viktóriát, Janurik Kingát, Márton Grétát és Pásztor Noémit nem nevezte a mérkőzésre, míg a románok elleni találkozóhoz képest Faluvégi Dorottya, Füzi-Tóvizi Petra, Korsós Dorina, Planéta Szimonetta és Szikora Melinda került be.

A kapitány a mérkőzés után hirdeti ki az utazók névsorát.

ELŐZMÉNYEK

Románia szombati 33–28-as legyőzése után második és egyben utolsó felkészülési mérkőzését vívja Németország ellen a magyar női kézilabda-válogatott a tatabányai háromcsapatos minitornán a november 4. és 20. között rendezendő, északmacedón, montenegrói, szlovén közös rendezésű Európa-bajnokság előtt.

A mieink a kontinensviadalon a ljubljanai A-csoportban sorrendben Svájccal, Horvátországgal és Norvégiával találkoznak, míg a németet a D-jelű podgoricai kvartettben előbb a lengyelekkel, aztán a házigazda montenegróiakkal, majd a spanyolokkal csapnak össze.

A magyar csapat összesen 154-szer találkozott a német válogatottakkal. Az NDK elleni 80 mérkőzésből 20-at nyertek meg a mieink, az NSZK ellen 32-t, míg az egyesített német csapat ellen 19 győzelmet ünnepelhettünk.

20.30: Norvégia–Magyarország

Az elmúlt években is többször összecsaptak a felek. A tavalyi spanyolországi világbajnokságon egy góllal győztek a németek, míg a 2020-as Eb-n héttel. Négy évvel ezelőtt, a 2018-as Eb-középdöntőben viszont emlékezetes hajrában, a sérülés miatt ezúttal hiányzó Háfra Noémi utolsó másodpercben szerzett góljával nyertek a mieink 26–25-re, ennek köszönhetően előzték meg a németeket és játszhattak az olimpiai kvalifikációért.

Az akkori csapatból tőlünk Füzi-Tóvizi Petra, Győri-Lukács Viktória, Planéta Szimonetta és Schatzl Nadine, a németektől az FTC-t erősítő Emily Bölk, Alina Grijseels, Isabell Roch, Meike Schmelzer, Xenia Smits, Maren Weigel és Mia Zschocke maradt meg hírmondónak.

A német csapatba négy játékost ad a Bajnokok Ligájában remekül menetelő SG BBM Bietigheim, így Szikora Melinda klubtársai ellen léphet pályára, de ott van a vendégek keretében az FTC-t erősítő Emily Bölk is.

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány korábban elmondta, a német csapattól gyors, rohanós kézilabdára számít, hiszen a vendégek szakvezetője a Bietigheimet is irányító Markus Gaugisch.

Golovin a mérkőzést követően szűkíti le a jelenlegi 21 fős keretét és jelöli ki az utazók névsorát.

A MAGYAR NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT EB-RE KÉSZÜLŐ, 21 FŐS BŐ KERETE
Kapusok:
Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvári KC), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim, német)
Jobbszélsők: Faluvégi Dorottya (Győri Audi ETO), Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Töpfner Alexandra (DVSC Schaeffler)
Jobbátlövők: Albek Anna (Motherson-Mosonmagyaróvári KC), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Planéta Szimonetta (DVSC Schaeffler)
Irányítók: Kuczora Csenge (Praktiker-Vác), Tóth Eszter (Motherson-Mosonmagyaróvári KC), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók: Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Füzi-Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler), Pásztor Noémi (Motherson-Mosonmagyaróvári KC)
Balátlövők: Debreczeni-Klivinyi Kinga (Siófok KC), Hornyák Dóra (DVSC Schaeffler), Kácsor Gréta (DVSC Schaeffler)
Balszélsők: Korsós Dorina (CS Rapid Bucuresti, román), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (Győri Audi ETO KC)
Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir

A NÉMET NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Katharina Filter (København Håndbold, dán), Isabell Roch (SCM Ramnicu Valcea, román), Sarah Wachter (Neckarsulm)
Jobbszélsők: Jenny Behrend (SG BBM Bietigheim), Maike Schirmer (VfL Oldenburg)
Jobbátlövők: Julia Maidhof (SG BBM Bietigheim), Maren Weigel (TuS Metzingen)
Irányítók: Alina Grijseels (Borussia Dortmund), Malina Marie Michalczik (HSG Blomberg-Lippe), Silje Brons Petersen (København Håndbold, dán)
Beállók: Lisa Antl (Borussia Dortmund), Meike Schmelzer (HC Dunărea Brăila, román), Luisa Schulze (Neckarsulm)
Balátlövők: Emily Bölk (FTC-Rail Cargo Hungaria), Xenia Smits (SG BBM Bietigheim), Mia Zschocke (Storhamar HB Elite, norvég)
Balszélsők: Antje Döll (SG BBM Bietigheim), Johanna Stockschläder (Thüringer HC)

TUDNIVALÓK
A 2022-es a 15. női kézilabda Európa-bajnokság. Észak-Macedónia, Montenegró és Szlovénia közösen rendezi meg november 4. és 20. között. A tornán 16 csapat vesz részt.
Szlovénia két városában, Celjében és Ljubljanában, Észak-Macedóniában Szkopjéban, Montenegróban pedig Podgoricában rendeznek mérkőzéseket.
A címvédő a norvég válogatott.
A torna első három helyezettje indulási jogot szerez a 2023-as világbajnokságra, a győztes pedig kvalifikál a 2024-es párizsi olimpiára, de a kvóták kiosztásakor figyelembe kell venni a vb-t rendező dán, svéd, norvég triót, illetve az ötkarikás játékok házigazdáját, a franciákat, hiszen ezek a nemzetek alanyi jogon résztvevői a viadaloknak.

A NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG ADATBANKJA, MENETRENDJE IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!

Az Európa-bajnokságra mérkőzésenként 16 kézilabdázó nevezhető.

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–NÉMETORSZÁG NŐI KÉZILABDA FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!