Óriási bravúr, a ferencvárosi kézisek legyőzték idegenben a Rosztov-Dont!

PAPP BÁLINT (összefoglaló), MURÁNYI DOMONKOS (percről percre)PAPP BÁLINT (összefoglaló), MURÁNYI DOMONKOS (percről percre)
2021.09.25. 15:50
Bíró Blanka szenzációsan védett, az FTC szenzációs sikert ért el Oroszországban (Fotó: Török Attila, archív)
Bíró Blanka emberfeletti teljesítményére alapozva az FTC-Rail Cargo Hungaria 20–19-re legyőzte idegenben az orosz kirakatcsapatot, a Rosztov-Dont a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének harmadik fordulójában.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
3. FORDULÓ, A-CSOPORT
ROSZTOV-DON (orosz)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 19–20 (8–11)
Rosztov-na-Donu
, 2751 néző. V: Hatipoglu, Simsek (török).
ROSZTOV: LAGINA 1 – MANAGAROVA 5, Bobrovnyikova 1, E. Amorim 4, Edwige, Zaadi 2 (2), Kuznyecova 2. Csere: Kalinyina (kapus), Frolova 2 (2), Lagerquist, Szeny 1, Borscsenko 1. Edző: Per Johansson
FTC: BÍRÓ B. – Malestein 2 (1), Stolle, GRIBICS 3, Behnke, E. BÖLK 6, MÁRTON G. 4. Csere: Janurik (kapus), Csiszár-Szekeres, Klujber 4 (2), Kisfaludy, Kovács Anett 1. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 6. perc: 2–3. 11. p.: 6–3. 24. p.: 6–8. 26. p.: 8–8. 36. p.: 8–14. 51. p.: 15–15. 53. p.: 16–17. 55. p.: 18–17. 57. p.: 19–18.
Kiállítások: 2, ill. 10 perc.
Hétméteresek: 4/4, ill. 4/3
Per Johansson:
– Megérdemelten nyert a Ferencváros. Jól kezdtünk, vezettünk hat háromra, utána kezdődtek a problémáink, nehezen találtuk az utat az ellenfél kapujához.
Elek Gábor: – Speciális ez a helyzet, hiszen nagyon sokat jártam már ebben a csarnokban, de eddig még egyszer sem nyertünk – nem gondoltam volna, hogy akkor sikerül, amikor ennyi hiányzóval érkeztünk. Lehet, ez volt a siker titka, borzasztóan összekapaszkodott a csapat. Kavarognak bennem az érzések, el sem hiszem, hogy győztünk. Rendkívül büszke vagyok a csapatra, mert nagyszerű teljesítményt nyújtott. Kiválóan védekeztünk és amíg bírtuk energiával fegyelmezetten támadtunk.

Sokadszorra is kiderült, minél több problémával küszködik, annál jobban teljesít a Ferencváros női kézilabdacsapata. A zöld-fehérek öt meghatározó játékosuk – Kovacsics Anikó, Szucsánszki Zita, Szöllősi-Zácsik Szandra, Hársfalvi Júlia és Tóth Nikolett – nélkül vágtak neki a topfavorit Rosztov-Don elleni idegenbeli Bajnokok Ligája-rangadónak, ám nemhogy ledobták ettől a ténytől a láncot, inkább szárnyakat kapva csodálatos győzelmet arattak.

A sokat hibázó oroszok is nélkülözték két alapemberüket, Anna Vjahirevát és Kszenija Makejevát, ám ez mit sem von le a ferencvárosiak érdemeiből, akik a bajban összefogva, fantasztikus csapategységet mutattak. A fej fej melletti kezdés után ahogy belendültek a hazaiak védekezésben és Anasztaszija Lagina is védett néhény vendéglövést, sorozatban szerzett négy góllal pillanatok alatt ellépett 6–3-ra a Rosztov. A folytatás azonban finoman fogalmazva sem a 13 perces gólcsendet tartó hazaiak szája íze szerint alakult. Az első játékrészben 50 százalékos hatékonysággal védő Bíró Blanka remekelt a feljavult Fradi-fal mögött, Emily Bölk pedig támadásban cipelte hátán övéit, így a 11. perc után ellenfelét lelépő és 8–2-es rohamot vezető FTC mehetett előnnyel a szünetre. A második félidő első tíz perce is álomszerűen alakult ferencvárosi részről, 15–9-es magyar vezetésnél a hazai drukkerek hitetlenkedve dörzsölték a szemüket a lelátón, negyedórával később azonban sajnos már feltüzelve űzték feltámadó kedvenceiket.

Bíró továbbra is szenzációsan védett, támadásban viszont megtorpant és elbizonytalanodott a fáradó FTC, amiben a folyamatos emberhátrányok is közrejátszottak. A közel negyed órás magyar gólcsendet kihasználva egyenlített, majd az utolsó öt percre fordulva a vezetést is átvette a Rosztov. A Fradi azonban nem tört meg, a jobbátlövő Klujber Katrin az 58. percben előbb hétméteresből egyenlített (19–19), majd fél perccel a vége előtt a vezetést és a győzelmet is megszerezte a balátlvő posztjára keveredve – a hazaiak hiába kértek időt a végén, az utolsó támadásnál Bíró (ki más?) hárított, így a zöld-fehérek először nyertek a BL-ben a Rosztov-Don ellen.

A CSOPORT TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEI
Borussia Dortmund (német)–Brest (francia) 30–27
Podravka Koprivnica (horvát)–CSM Bucuresti (román) 31–36

VASÁRNAP JÁTSSZÁK
14.00:
Team Esbjerg (dán)–Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)

2. FÉLIDŐ

Köszönjük a kitartó figyelmüket, összefoglaló cikkünket fentebb olvashatják el!

A mérkőzés legjobbjának nem meglepő módon Bíró Blankát választották meg.

60. perc: Bölk eldobta a labdát, vége a meccsnek! A Ferencváros 20–19-re legyőzte idegenben a Roszrov-Dont! Elképesztő teljesítmény!

Három másodperc maradt, Elek Gábor most kért időt.

60. perc: Megvan a labda! Szeny betört, Bíró lábbal védett, a kipattanó a zöld-fehéreké, a bírók nem láttak szabálytalanságot.

28 másodperc van hátra.

Időt kértek az oroszok. Érdekes, hogy ezt az előbb Elek Gábor is megtehette volna, de nem élt a lehetőséggel.

60. perc: Fél perccel a vége előtt Klujber góljával újra vezet a Ferencváros! 19–20

59. perc: Egy percig támadhattak az oroszok, Amorim kísérletét Bíró védi.

Az utolsó kettő perchez érkeztünk.

58. perc: Hetes az FTC-nek, Klujber harcolta ki – aztán be is dobta Kalinyinának. 19–19

57. perc: Manaharova lő a rövidbe a szélről. 19–18

57. perc: Bölknek készítettek elő, Lagina védte a nem túl jó lövést.

57. perc: Lagerquist ellen ítélnek, a labda a Fradinál.

56. perc: Malestein lövi ki a kapu jobb oldalát. 18–18

6–5 óta először vezet a Rosztov.

55. perc: Borcsenkóhoz pattant a labda egy sánc után, ő pedig nem hibázott. 18–17

55. perc: Újabb bravúr Bírótól, de a labda maradt az oroszoknál.

55. perc: Bölk parádés bejátszása után Behnke mellé lőtt a kapunak háttal állva.

54. perc: Amorimnak sül a keze ezekben a percekben. 17–17

53. perc: Márton góljával újra vezet a Fradi. 16–14

53. perc: Átvehették volna a vezetést az oroszok, de Borscsenko ziccerét Bíró bravúrral hárította.

52. perc: Bölk révén csaknem negyedóra után eredményes az FTC (15–16). Amorim azonnal egyenlített. 16–16

51. perc: Szeny egyenlít, 6–0-s szériában az oroszok. 15–15

50. perc: Klujber eresztett meg egy bombát talpról, Lagina fölé tolta a labdát.

Anna Szeny először pályán a hazaiaknál.

49. perc: Manaharova roboghatott volna az üres kapu felé Bölk rossz passza után, de kiejtette a labdát.

Szinte folyamatosan emberhátrányban a Ferencváros.

49. perc: Márton két percet, Elek Gábor sárga lapot kapott, Bíró pedig hetesből gólt Frolovától. 14–15

48. perc: Fogy az erő, Bölk lőtt fölé…

47. perc: Amorim hibázik, a labda a Fradié!

47. perc: Bölk elvállalta, mellé durrantott.

Lassan tíz perce gólképtelen a Ferencváros.

46. perc: Alighogy kiegészült a Fradi, Grbics is két percet kapott. Amorim meg bombagólt lőtt. 13–15

Nyolc perce nem lőtt gólt a magyar csapat, pedig nagyon kellene már…

45. perc: Manaharova lő a rövidbe, ehhez Bíró most csak hozzáért. 12–15

44. perc: Grbicstől elvették a labdát passzív miatt.

43. perc: Kuznyecova ziccerét Bíró fejjel védte! Az FTC kapusa teljesen elbizonytalanította már az orosz játékosokat.

43. perc: Klujber állította meg durván Amorimot, kiállították két percre.

Hat perce nincs ferencvárosi gól.

42. perc: Klujber lövőcsele nem jött be, belemenés miatt elvették a labdát az FTC átlövőjétől.

42. perc: Kisfaludy kapufája után Márton összeszedte a kipattanót.

Kiegészült a Ferencváros.

41. perc: Bölk lőtt passzívnál, Lagina könnyedén védett. Aztán Kovács Anett labdát szerzett!

40. perc: Frolova belőtte a hetest Januriknak. 11–15

39. perc: Márton Gréta ért lábbal a labdához, kiküldték két percre.

39. perc: Klujber lövését Lagina kitolta.

Ötven százalékon véd az FTC kapusa.

38. perc: Bíró újabb szenzációs védése, megint Zaadival szemben.

38. perc: Stolle lőtt passzívnál, Lagina védett.

37. perc: Manaharovától gyorsan jött a válasz. 10–15

37. perc: Grbics betör és gyönyörűen elpörgeti a labdát a kapus mellett. 9–15

Kiegészültek az oroszok.

36. perc: Bobrovnyikova szerez gólt. 9–14

35. perc: Zseniális passz Bölktől a jobb szélre, Kovács Anett nem hibázik. 8–14

35. perc: Zaadi toporog a labdával, elveszik tőle a török bírók.

34. perc: Klujber belőtte a hétméterest. 8–13

34. perc: Kisfaludy harcolt ki hetest, két perc Amorimnak.

34. perc: Zaadi helyzetét Bíró védi!

33. perc: Elvették a labdát az oroszoktól, kár, hogy Kisfaludy a másik oldalon ziccert rontott.

32. perc: Bölk vonta magára a védők figyelmét, betörésből Grbics talált be. 8–12

31. perc: Edwige-et sikerült megjátszani, de a francia beálló mellé dobta a labdát.

31. perc: Folytatjuk! A Rosztov-Don kezdte a második játékrészt.

Másodperceken belül kezdődik a második félidő.

1. FÉLIDŐ

Hamarosan folytatjuk a második játékrésszel.

A Rosztov a 11. perc óta kettő gólt lőtt, akkor még 6–3-ra vezetett. Ha a folytatásban is ugyanilyen masszívan tud védekezni az FTC, és Bíró Blanka teljesítménye sem esik vissza, akkor… (nem fejezzük be a mondatot).

30. perc: Vége az első félidőnek, a Ferencváros a szünetben 11–8-ra vezet a Rosztov-Don ellen!

30. perc: Gól, Márton talált be a szélről! 8–11

30. perc: Zaadi kidobta a labdát, még támadhat egyet a Fradi.

29. perc: Bölk kilőtte a bal alsót. Elnyűhetetlen eddig a német, ő lőtte az FTC góljainak felét. 8–10

29. perc: Kuznyecova szépen megverte a szélen Malesteint, de Bíró eszén nem tudott túljárni.

28. perc: Elég reménytelen kínai figurával kísérleteztek a ferencvárosiak, nem jött be.

27. perc: Kuznyecova próbálta meg átemelni Bírót, nem sikerült neki.

27. perc: Kisfaludy gyönyörű meglátása után Márton eredményes. 8–9

27. perc: Bölk csúnyán fejbe lőtte Lagerquistet, de szándékosságról nem beszélhetünk. Marad a labda a Fradinál. A svéd játékost a kispadon ápolják.

Elek Gábor ismét időt kért. Úgy érzi, csapata kissé elfáradt.

26. perc: Talán először rohanta le a Rosztov az FTC-t, Manaharova egyenlített. 8–8

25. perc: Manaharova töri meg a 14 perces orosz gólcsendet. 7–8

24. perc: Bíró odaért Zaadi lövésére is, de a kipattanó után a labda maradt az oroszoknál.

24. perc: Márton belőtte az első helyzetét a bal szélről. 6–8

23. perc: Kovács Anett vitte be a labdát lehetetlen helyzetből, nem is sikerült betalálnia (Lagina védett), de Bíró is védett egyet a túloldalon.

Tizenkét perce nem lőtt gólt az orosz együttes, s a labda megint a Fradinál.

22. perc: Bölk negyedszer eredményes, okosan pattintott a kapuba. 6–7

Behnke helyett Kisfaludy a pályán beállóban.

22. perc: Bobrovnyikovának egyelőre nem megy a játék, Bíró védte a lövését.

21. perc: Grbics bravúrosan megmentett egy labdát, de nem sikerült átvenni a vezetést, mert Klujber lövése elakadt.

Malestein helyett Kovács Anett a pályán a zöld-fehéreknél.

19. perc: Bobrovnyikova kapufát lőtt, nem kapott hetest.

Per Johansson időt is kér.

Több mint nyolc perce nem szerzett gólt a Rosztov.

19. perc: Grbics egyenlít! 6–6

18. perc: Kuznyecova lövése elkerülte a bal felsőt.

18. perc: Klujber találta meg a rést az orosz falon, betörésből lőtt gólt. 6–5

17. perc: Bobrovnyikova eladta a labdát, támadhat a Fradi. A magyar csapat védekezésével nincs különösebb gond, a lőtt gólok száma a kevés.

16. perc: Malestein nem találta el a kaput éles szögből.

16. perc: Maradt a labda a hazaiaknál, Bobrovnyikova lövésénél Bíró tudta, hová megy a labda.

15. perc: Amorim méterekkel fölé lőtt, de azért, mert Stolle megtámasztotta.

15. perc: Bölk nagy gólt ragasztott a bal felsőbe passzív jelzésnél. 6–4

14. perc: Elvették a labdát az oroszoktól belemenés miatt.

13. perc: Stolle ziccerét Lagina bravúrral védte. A hatodik perc óta nincs ferencvárosi gól.

13. perc: Amorim lökete a lécen csattant.

12. perc: Malestein kihagyta a saját maga kiharcolt hetest.

Elek Gábor kikérte az első idejét. „Játsszál, játsszál, játsszál” – hangzik az utasítás.

11. perc: Stolle lövését Lagina könnyedén védte. A másik oldalon Kuznyecova góljával háromra nőtt az oroszok előnye. 6–3

10. perc: Grbics lövését blokkolták, a labda Lagina kapus kezébe került, aki bevette az üres kaput. 5–3

Klujber a pályán az FTC-nél Bölk kiállítása miatt.

9. perc: Manaharova ejtését Bíró a kapu fölé paskolta.

8. perc: Az első kiállítás, Bölköt küldték ki két percre.

8. perc: Amorim lőtt futtából nagy gólt a bal felsőbe. 4–3

7. perc: Malestein szépen megverte emberét a szélen, de nem kapott hetest. Ahogy Stolle sem.

6. perc: Bölk bombagóljával rövid ideig ismét vezetett a Fradi (2–3), ám Kuznyecova révén hamar jött a válasz az oroszoktól. 3–3

5. perc: Belül védekezésért ismét hetes az oroszoknak. Zaadi bevágta ezt is. 2–2

4. perc: Malestein magabiztosan belőtte a büntetőt. 1–2

4. perc: Malestein harcolt ki hetest, sárga lap Zaadinak.

3. perc: Grbics eladta a labdát, de Edwige ziccerét Bíró kivédte.

2. perc: Zaadi hetesből egyenlít. 1–1

1. perc: Bölk átlövésgóljával indul a meccs. 0–1

Márton, Bölk, Grbics, Behnke, Stolle és Malestein a pályán az FTC-nél, a kapuban Bíró Blanka.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a fehér mezes Ferencváros vezetheti az első támadást.

Török bírópáros vezeti a mérkőzést.

A csapatok már a pályán, felcsendült a Bajnokok Ligája himnusza.

ELŐZMÉNYEK

„Jól ismerem az FTC-t, sokat játszottam ellene a Győrrel. Kiváló ellenfél, mindig elővesz valami váratlant, meglepőt, játékosai nagyon erősen lőnek, és gyors akciókat vezetnek. Nem tudom, hogy mi vagyunk-e a meccs egyértelmű favoritjai, de otthon játszunk, jó eséllyel nyerhetünk” – mondta a meccs előtt Eduarda Amorim, a Rosztov-Don balátlövője.

7. CSM Bucuresti (román)2248–52–40

A pályafutásában szünetet tartó világklasszis balkezes, Anna Vjahireva hiányában is borzasztóan erős orosz kirakatcsapat otthonában folytatja a BL-csoportkört a foghíjas Ferencváros. Az eddigi legnehezebb ellenfél és a legnagyobb erőpróba vár a Bajnokok Ligájában a Rosztov-na-Donuban pályára lépő Ferencváros női kézilabdázóira. A két csapat a legutóbbi csoportkörben is megmérkőzött egymással, az elmúlt kilenc évben pedig tizenkétszer találkozott az európai porondon: egy-egy döntetlen és FTC-siker mellett az oroszok tízszer győztek. A papírforma alapján meglepetés és bravúr lenne, ha meg tudná törni a dominanciát a magyar bajnok.

„Mondhatni, szerencsések vagyunk, hogy az Érd ellen könnyebb bajnoki mérkőzésünk volt hét közben, amely így is jó felkészülést jelentett, mivel a meccs a legjobb edzés. Kimondottan a Rosztovra viszont csak egy edzésen tudtunk készülni – mondta a Fradi válogatott kapusa, Bíró Blanka.Az oroszok futni fognak, ez biztos, a szélsőiket sem kell bemutatni, Julija Managarova a világ egyik legjobban induló szélsője, úgyhogy a visszarendeződésünk kulcsfontosságú lesz. Próbáltunk modellezni felállásokat az edzésen, de az adott szituációban egyértelműen a mentális állapotunkon és a koncentrációnkon múlik, hogy jól oldjuk meg a helyzeteket – a rosztoviak kegyetlenül kihasználják, ha csak egy-két másodperccel is, de később reagálunk.”

A pályafutását ideiglenesen szüneteltető világklasszis jobbátlövő, Anna Vjahireva ezúttal biztosan nem keseríti a zöld-fehéreket, azonban a svéd Per Johansson irányította orosz kirakatcsapat így is bivalyerős, pláne, ha azt vesszük, hogy nyáron elcsábította Győrből a brazil Eduarda Amorimot és a francia Béatrice Edwige-t, akik jelentős fejtörést okozhatnak a Fradi támadószekciójának.

„Az elmúlt években ugyan egyértelműen Vjahireva osztotta le a lapokat a kulcsszituációkban ellenünk, ám nélküle is borzasztóan erős játékosok alkotják a Rosztovot – folytatta a 27. életévét szerdán betöltő Bíró. – A világ talán legerősebb védekezősora az övék, a nagyon kemény védekezésre és a gyors indításokra alapoznak. Felállt fallal szemben nehéz dolgunk lesz, a kulcs az lehet, hogy mennyi gólt szerzünk lerohanásból és indításból, ehhez persze nekünk is feszesnek kell lennünk hátul. Folyamatosan csiszolódunk, egyre jobbak és jobbak leszünk, bízom benne, hogy nem változik a tendencia most sem. Apró lépésekkel ugyan, de minden tekintetben haladunk előre.”

A ferencvárosiak a sérülés miatt hiányzó három irányító, Kovacsics Anikó, Szucsánszki Zita és Tóth Nikolett mellett az egyaránt betegséggel küszködő átlövőre, Szöllősi-Zácsik Szandrára és a balszélső Hársfalvi Júliára sem számíthatnak Oroszországban.

Köszöntjük kedves Olvasóinkat a Rosztov-Don–FTC-Rail Cargo Hungaria női kézilabda Bajnokok Ligája-csoportmérkőzés online közvetítésében!