Férfi kézi-vb: a tornára „beeső” Svájc remek sikerrel kezdett

H. D.H. D.
2021.01.14. 19:29
Remek sikerrel kezdte a világbajnokságot a „beugró” Svájc (Fotó: AFP)
Az Egyiptomban zajló férfi kézilabda-világbajnokság E-csoportjának 1. fordulójában a tornára az Egyesült Államok helyett beugró Svájc 28–25-re legyőzte Ausztriát. A H-csoportban Szlovénia 51 (!) gólig jutott Dél-Korea ellen, így könnyedén nyert.

A koronavírusos-fertőzések miatt visszalépő Egyesül Államok helyére beugró Svájc a körülményeket is figyelembe véve nem akármilyen győzelemmel kezdte a tornát Ausztria ellen. Mint ismert, két napja derült ki, hogy Svájc lép az amerikaiak helyére, így az európai válogatott csak az első meccse napján, csütörtökön tudott elutazni a világbajnokság helyszínére, ráadásul két svájci, Luka Maros és Jonas Schelker pozitív koronavírustesztet produkált, így ki kellett hagynia az osztrákok elleni találkozót.

Ennek tudatában nem meglepő, hogy az osztrákok indították jobban a meccset, a 3–0-s kezdés után azonban az egyre felszabadultabban játszó svájciak egyenlítettek, így a félidőre 13–13-as döntetlennel vonulhattak a felek.

A fordulás után magasabb fokozatra kapcsoltak a svájciak, így pillanatok alatt elléptek négy góllal. Ezzel pedig az osztrákok nem tudtak mit kezdeni a folytatásban, így a 37 éves, végül hét góllal záró Andy Schmid vezérletével 28–25-re nyert Svájc. A meccsen a 2021 nyarától a Mol-Pick Szegedet erősítő osztrák balszélső, Sebastian Frimmel két gólt szerzett.

A Ljubomir Vranjes vezette Szlovénia alaposan bekezdett a márciusi olimpiai selejtezőtorna miatt tartalékos Dél-Korea ellen: már a szünetben 25 gólnál járt, végül pedig 51-gyel zárt – eközben az ázsiaiak 29-et szereztek, azaz a szlovénok 22 gólos különbséggel nyerték meg a mérkőzést.

A találkozón tehát összesen 80 gól született (51–29), ami rekordbeállítás – a 2009-es román–oroszon ugyanennyit dobtak a játékosok (42–38). A torna 1938 óta íródó történetében csak kétszer fordult elő, hogy egy csapat 51-nél is több gólt szerzett egy mérkőzésen: 2003-ban Izland Ausztrália (55), 2005-ben Dánia Kanada ellen (52) rendezett gólfesztivált.

A szlovén válogatottban a veszprémi Blaz Blagotinsek három, az egyaránt szegedi Nik Henigman és Borut Mackovsek öt-öt, Dean Bombac négy, Matej Gaber pedig két gólt dobott. A mérkőzés legeredményesebbje a tíz kísérletéből tíz gólt szerző exveszprémi szélső, Dragan Gajic volt.

Az F-csoport nyitó mérkőzésén afrikai rangadót rendeztek, ami nem akármilyen fordulatot hozott. Az első félidő végére Marokkó hétgólos előnyt épített ki (8–15), a második 30 percben azonban Algéria óriási játékkal fordított, és 24–23-as győzelmet aratott – Algéria úgy nyert, hogy mindössze kétszer vezetett a meccsen 1–0-nál és 24–23-nál…