Grúzia elleni vereséggel zárta az Eb-selejtezőt a magyar válogatott

2023.04.30. 17:46
Kikapott Grúziától Tatabányán a magyar férfi kézilabda-válogatott (Fotó: Árvai Károly)
Rengeteg hibával tarkított első félidő után 17–14-es hátrányból fordított, mégsem tudta győzelemmel zárni Eb-selejtezőit a magyar férfi kézilabda-válogatott, amely időn túli hétméteressel szenvedett 31–30-as vereséget Grúziától Tatabányán. Chema Rodríguez szövetségi kapitány együttese már korábban biztossá tette a 2024-es németországi kontinensviadalon való szereplését, így megfiatalított kerettel állt ki utolsó két mérkőzésére.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
6. CSOPORT, 6. (UTOLSÓ) FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–GRÚZIA 30–31 (14–17)
Tatabánya, 2200 néző. Vezette: Fotakidisz, Kinacidisz (görögök)
MAGYARORSZÁG:
Palasics – KRAKOVSZKI ZS. 4, Ilic Z. 3, Lékai 1 (1), Rosta M. 4, Szita 2, Krakovszki B. Csere: Andó (kapus), Ligetvári 1, Fazekas G. 3, Szűcs B., Ónodi Jánoskúti 1, Molnár R., Szrnka, HANUSZ 7, IMRE 4 (1). Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
GRÚZIA:
Cincadze – DIHAMINDZSIA 4, CHOVREBADZE 8 (1), Gavaselisvili 2, ORDZSONIKIDZE 7, KBILASVILI 4, Rusztamov 1. Csere: Nikabadze (kapus), ARSZENASVILI 4, Szimonia, Lapiasvili 1. Szövetségi kapitány: Tite Kalandadze
Az eredmény alakulása.
8. perc.: 2–3. 15. p.: 7–6. 20. p.: 9–11. 24. p.: 12–13. 26. p.: 12–16. 34. p.: 16–19. 39. p.: 20–21. 44. p.: 23–23. 49. p.: 26–24. 55. p.: 29–27. 57. p.: 30–28.
Kiállítások:
2, ill. 10 perc
Hétméteresek:
3/2, ill. 1/1
Chema Rodríguez: –
A grúzok egyszerűen jobbak voltak nálunk. Ha az ember fiatal csapattal dolgozik, fel kell készülnie arra, hogy egyszer fent, egyszer lent, beszéltük is előtte a srácokkal, hogy egy meccset bárki meg tud nyerni, de kérdés, képes-e ezt a szintet megtartani a későbbiekben is. A védelmünk most nem működött jól, rosszul kezdtük a mérkőzést, ránk jöttek, és ilyenkor mindig nehéz felállni. De a játékosaimra nem tudok rosszat mondani, mert mindent beleadtak.

Kicsit döcögősen indult a már csoportelsőként Európa-bajnoki kijutó magyar férfi kézilabda-válogatott utolsó selejtezőmérkőzése Grúzia ellen. A meccs első húsz lövéséből (mindkét oldalon) csak hét lett gól, és utána sem sikerült a vendégek fölé kerekedni, sőt, az első félidő legnagyobb részében a grúzok vezettek, a szünet előtti utolsó percekben már három góllal is. És nem azért, mert annyira jók lettek volna, igaz, harcoltak becsülettel, hiszen nekik a csoport harmadik helye miatt még volt tétje a mérkőzésnek, nekünk már semmi.

Inkább azért, mert rengeteget hibáztunk, sok volt a pontatlan lövés, és amilyen gördülékenyek voltak a támadások Litvániában csütörtökön, annyira nem találták a ritmust a játékosok Tatabányán. Talán mindennél beszédesebb statisztikai adat, hogy az első harminc percben kilenc labdát adtunk el, és ezúttal a kiemelkedő kapusteljesítmény is elmaradt, Palasics Kristófban 22 lövésből csak öt akadt el.
A magyar együttesből az első félidőben az irányító Fazekas Gergő és a jobbszélső Krakovszki Zsolt teljesítménye emelhető ki, de a 17–14-es grúz vezetést együttesünk leginkább magának köszönhette.

A második félidőben Chema Rodríguez is lépett, rutinosabb csapattal kezdett, amelyben ott volt Lékai Máté, Ligetvári Patrik, Rosta Miklós és Szita Zoltán, támadásnál jött Hanusz Egon, a kapuban pedig Andó Arián.

Az első tíz percben azonban ennek a csapatnak sem sikerült ledolgoznia a hátrányt az egyre lelkesebb vendégek ellen, pedig ebben sokat segíthetett volna a kettős grúz kiállítás, az elsőt szabálytalanságért kapták a vendégek, rögtön utána rossz cseréért a másodikat. Más kérdés, hogy sikerült ikszre hoznunk a kettős emberelőnyt, a ziccereinket rendre kihagytuk, olykor még az indítások sem sikerültek, és a kapusteljesítmény is elmaradt, az első hat vendéglövésből gól lett.

A második félidő 14. percének végén sikerült csak egyenlítenünk Hanusz Egon találatával, majd a 17. percben Ilic Zoran talált be indításból, így vettük át újra a vezetést 25–24-re – előtte legutóbb 7–6-nál vezettünk az első félidő közepén. Szerencsére Andó is megérkezett a meccsbe, öt percen belül fogott hármat, Rosta is elkezdte sorozatban lődözni a gólokat, így legalább már nálunk volt a vezetés.

De csak percekre vettük át az irányítást, a találkozó végig szoros maradt, a grúzok nem hagyták magukat, és a végén ők jöttek ki jobban a harcból, ugyanis döntetlennél Szita Zoltán a kapusba bombázta a labdát, az ellenfél pedig szépen végigjátszotta a támadását, és a végén Giorgi Chovrebadze időn túli hetesével megnyerték 31–30-ra a mérkőzést. Ami után a tatabányai csarnok elcsendesült, kivéve a grúz játékosokat, akik örömtáncot jártak a pálya közepén.

MÁSODIK FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! MAGYARORSZÁG–GRÚZIA 30–31 (14–17)

60. perc: Chovrebadze büntetőjét bepattintja. 30–31

60. perc: időn túli hetes a grúzoknak.

60. perc: Szita Zoltán lövését védte Cincadze.

60. perc: Chema Rodríguez is időt kért.

59. perc: Chovrebadze egyenlít. 30–30

58. perc: viszont időt kérnek a vendégek.

58. perc: nem tudtunk ellépni kettővel, egyenlíthet Grúzia 1:39-cel a vége előtt.

58. perc: Arszenasvili révén még látótávon belül a grúzok. 30–29

57. perc: Hanusz Egon! Már hétnél jár! 30–28

57. perc: Andó kulcsfontosságú bravúrt mutat be Lapiasvili lövésénél!

56. perc: Krakovszki Bence nem tudta gólra váltani helyzetét.

55. perc: Ordzsonikidze szerezte meg hetedik gólját. 29–28

55. perc: Hanusz nagyot megy! Betörés után eredményes. 29–27

54. perc: Szita Zoltán most nem tudott betalálni, de nincs egyenlítés, Ordzsonikidze nem találta el a kaput.

53. perc: Lapiasvili is feliratkozik a gólszerzők közé. 28–27

53. perc: viszont Hanuszt is nehezen tartják a grúzok, megint eredményes. 28–26

53. perc: Chovrebadzét nehezen tartjuk, sokadik lövése után szerzi meg hatodik gólját. 27–26

52. perc: nem tudtunk első szándékból ellépni hárommal Hanusz kapufája, majd Ónodi Jánoskuti belemenése miatt sem.

52. perc: Kbilasvili lőtt fölé a grúzoktól.

51. perc: Hanusz ismét jól találta meg Rostát, aki nem rontott. 27–25

50. perc: Kbliasvilit nem tudtuk levédekezni ezúttal. 26–25

49. perc: Andó kezdi elkapni a fonalat! Ezt kihasználva pedig Rosta Miklós góljával kettővel vezetünk! 26–24

49. perc: Ilic Zorannak kell lejönnie, mert vérzik.

48. perc: Chovrebadze lövésével Andót lőtte telibe.

47. perc: Ilic labdaszerzése után ismét vezet a magyar válogatott 7–6 után! 25–24

46. perc: Imre Bence nem tud hibázni jobb szélről! 24–24

46. perc: Ordzsonikidze szép csellel verte át a magyar védőket és szerezte meg hatodik gólját. 23–24

45. perc: időt kérnek a grúzok.

44. perc: Hanusz Rosta szép zárását kihasználva oldja meg helyzetét. Egyenlít a magyar válogatott. 23–23

44. perc: Gavaselisvili kapja meg harmadik két perces kiállítását Iliccsel szemben elkövetett szabálytalansága miatt, ez pedig így piros.

44. perc: Andó Ariánnak megvan az első védése.

43. perc: Rosta most értékesíti a bejátszást. 22–23

43. perc: Szita lövését védte Cincadze, de nálunk maradt a labda.

41. perc: Andónak továbbra sincs védése... Most Ordzsonikidze lövése ment be a bal alsóba, ráadásul Rosta rontott támadásban.. 21–23

40. perc: óriási területen kapott bejátszást Arszenasvili és ki is használta azt. Hanusz Egon viszont szép cselek után reagált. 21–22

39. perc: Rosta kapott bejátszást Hanusztól beállóban, bár lövését védte a grúz kapus, hetest harcolt ki a szegedi. A büntetőt pedig Imre Bence pattintotta be. 20–21

39. perc: a grúzok is rontanak most támadásban.

38. perc: csak nem akar összeállni a védekezés, Kbilasvili... Hanusz viszont válaszolt. 19–21

37. perc: kettős hátrányból is gólt szerez Grúzia. Chovrebadze, legalább Imre Bence révén gyorsan válaszolunk. 18–20

36. perc: most jól védekezünk Chovrebadze lövésénél, majd kapufáig is jutnak, mi pedig távolról próbálkoztunk üres kapura, de Cincadze visszaért.

35. perc: kettős emberelőnybe kerülünk Gavaselisvili kiállítása miatt.

35. perc: Hanusz most jól oldja meg, ráadásul még egy kiállítást is kiharcolt Kbilasvilinek. 17–19

34. perc: Kbilasvili gólja után megint belehibázunk, ezúttal Hanusz adott rossz passzt. 16–19

33. perc: Rosta kapott bejátszást, de Cincadze védte a beálló lövését. A labda viszont nálunk maradt és Ilic fejezte be góllal. 16–18

33. perc: lépéshibát vétenek a grúzok.

32. perc: Kbilasvili viszont gyorsan reagált a magyar gólra. 15–18

32. perc: Imre Bencének nem kellett sokat várnia az első magyarországi válogatott góljára. 15–17

31. perc: nem jó a grúzok első lövése, Chovrabadze fölé.

31. perc: folytatódott a mérkőzés! Ezt a felvonást a grúzok kezdték támadással.

ELSŐ FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! MAGYARORSZÁG–GRÚZIA 14–17

Az első félidőben a magyar válogatottnak kilenc, a grúznak csupán három eladott labdája volt, ezt a különbséget pedig ki is használták a vendégek.

30. perc: nagyon sok a meg nem értés nálunk, de most a vendégek is hibáztak.

29. perc: újabb rontott támadásunk után a grúzok is eladták a labdát.

28. perc: Dihamindzsia kapott remek labdát a jobb szélen és szerezte meg negyedik gólját. 14–17

28. perc: Palasics most véd egyet, Ónodi Jánoskuti betörés utáni góljával pedig visszajövünk kettőre. 14–16

27. perc: Krakovszki Zsoltra nem lehet panasz, megint a jobb szélről beugorva eredményes. 13–16

26. perc: Chovrebadze szépen oldja meg helyzetét és cunderezett a magyar kapuba. 12–16

25. perc: Fazekas lövését most védte Cincadze, majd Dihamindzsia góljával már hárommal vezet Grúzia. 12–15

24. perc: Gavaselisvili megint eredményes volt betörés után, ráadásul még Molnár Robint le is küldik két percre. 12–14

24. perc: ezúttal viszont eredményes volt a gyors ellenakció a jó védekezés után, Ligetvári pedig góllal is zárta a támadást. 12–13

23. perc: hiába nincs tétje a magyar válogatott számára a meccsnek, nagyon sok hibát vétünk.

22. perc: Krakovszki Zsolt ezúttal nem hibázott, viszont Palasics nem tudta védeni Ordzsonikidze lövését. 11–13

21. perc: Krakovszki most a kapusba lőtt, majd Dihamindzsia vette be Palasics kapuját. 10–12

21. perc: újabb technikai hibánk után Ónodi Jánoskuti fülelte le a grúz indítást.

20. perc: Rusztamov góljával kettővel mennek a grúzok, de csak néhány másodpercig, hiszen Fazekas remekül szállt be, két gólpassza mellett megszerzi harmadik gólját. 10–11

19. perc: most a grúzok kérnek időt.

19. perc: szép bejátszás végén Arszenasvili megint eredményes. Egyelőre mi futunk az eredmény után. 9–10

18. perc: Szita Zoltán használta ki a magyar emberelőnyt. 9–9

18. perc: Ordzsonikidze áll ki két percre.

18. perc: Chovrebadze kisebb bokasérüléséből és ápolásából góllal tért vissza. 8–9

17. perc: Fazekas Gergő most egyedül oldotta meg, szépen és jól. 8–8

16. perc: jön is az időkérés Chema Rodrígueztől.

16.perc: a jobbkezes jobbátlövő, Gavaselisvili eredményes ezúttal, majd Szita rossz lövése után Dihamindzsija fordítja meg az állást. 7–8

15. perc: most mellélőnek a grúzok, majd Fazekas Gergő bombázott a bal felsőbe! Megint mi vezetünk! 7–6

14. perc: Ligetvári nyúlt bele a grúz bejátszásba, majd Ordzsonikidze megint betalált. Már háromnál jár, de megint gyorsan reagáltunk Krakovszki Zsoltnak köszönhetően. 6–6

12. perc: Ordzsonikidze lendületből tört be és lőtt a magyar kapuba, de Szita Zoltán révén gyorsan válaszolunk. 5–5

12. perc: Ilic Zoran bombagóllal jelentkezik Fazekas Gergő előkészítése után. 4–4

11. perc: Chovrebadze ezúttal viszont nem találta el a kaput.

10. perc: Chovrebadze második gólját szerezte, majd mi megint rontunk… 3–4

9. perc: a kapufa velünk van! Arszenasvili lövésénél segítette ki Palasicsot, majd az újabb rontott magyar támadás után Arszenasvili megint nem tud betalálni. Aztán a nagy rohanás végén Rosta Miklós egyenlít! 3–3

8. perc: hiába az újabb magyar hetes, Lékai ezt fölé lőtte…

8. perc: Ordzsonikidze újabb lövése már bemegy a bal alsóba, vezetnek a grúzok. 2–3

7. perc: Lékai adja el a labdát...

7. perc: Palasics megint véd egy nagyot, a szélről befutó Rusztamov lövését hárította.

6. perc: egyelőre kapkodó a magyar támadójáték, megint nincs gól a támadásunk végén.

5. perc: Ordzsonikidze lövését megint védte Palasics, de az eladott labdánkat Arszenasvili használta ki. 2–2

4. perc: Palasics jelentkezik nagy védéssel, de a grúz kapus is véd egyet.

4. perc: Szita Zoltán harcolt ki büntetőt, melyet Lékai Máté lőtt Nikabadze kapujába. 2–1

3. perc: Chovrebadze egyenlít.1–1

3. perc: Krakovszkoi Zsolt a jobb szélről szerzi a mérkőzés és a magyar válogatott első gólját. 1–0

2. perc: második támadásunk sem jó, de a grúzoknak sem.

2. perc: a grúzoknak sem sikerült eltalálniuk a kapunkat, Ordzsonikidze fölé.

1. perc: nem tudjuk góllal zárni első támadásunkat, Lékai Máté találta el a kapufát.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! A magyar válogatott fehér mezben és nadrágban, a grúzok piros szerelésben játszanak. Az első támadást a magyar válogatott vezeti, a vendégek védekeznek.

ELŐZMÉNYEK

Utolsó Európa-bajnoki selejtezőjét vívja a magyar férfi kézilabda-válogatott, amely Tatabányán Grúzia ellen zárja a 6. csoportot a hatodik fordulóban. Chema Rodríguez együttese már korábban biztossá tette részvételét a 2024-es németországi kontinensviadalon, így a szövetségi kapitány a litvánok elleni idegenbeli és a grúzok elleni hazai mérkőzésekre számos újoncot behívott a nemzeti csapatba.

Az Európa-bajnokság eddigi biztos résztvevői
Németország (rendező), Svédország (Európa-bajnok), Spanyolország (Eb-2.), Dánia (Eb-3.), Portugália, Norvégia, Szerbia, Izland, Csehország, Ausztria, Horvátország, MAGYARORSZÁG, Svájc, Szlovénia, Franciaország, Lengyelország
A 16. férfi kézilabda Európa-bajnokságot 2024. január 10. és 28. között rendezik 24 válogatott részvételével hat rendező városban (Berlin, Düsseldorf, Hamburg, Köln, Mannheim, München).

Noha a klaipeidai mérkőzésen számos játékosunk először lépett pályára a válogatottban, a mieink 46 gólt szerezve nem csak, hogy fölényes, 15 gólos sikert értek el, hanem beállították a legtöbb lőtt találat rekordját is – ilyen előjelek után pedig a grúzoknak nem lesz egyszerű dolguk, pláne annak fényében, hogy a felek első mérkőzésén a mieink idegenben 41–24-re nyertek.

„A litvánok ellen szorosabb meccsre számítottunk, de végig jó tempót diktáltunk, és a második hullámban rendre könnyű gólokat szereztünk, a cserék is lendületet adtak a játéknak – mondta lapunknak Ligetvári Patrik a csütörtökön 46–31-re megnyert idegenbeli találkozóról. – Az újoncok biztatóan játszottak, ám nyilván még többször pályára kell lépniük a válogatottban, hogy pontosan tudják, a kapitány mit akar, a védekezést pedig be kell gyakorolniuk, ott gyakran egy egymásra nézésből tudni kell, kinek mi a dolga. Mindenesetre látszott, hogy elég jól beilleszkedtek, megmutatták, mire képesek, és mivel jönnek az újak, mindenkinek egyre nehezebb lesz a csapatba kerülnie, vagyis egyre jobb teljesítményt kell nyújtania a klubjában, de az erősödő válogatott mindenkinek jó.”

A Telekom Veszprém balátlövője szerint összességében a védelemmel sem voltak gondok Litvánia ellen. Bár sok gólt kaptak, mivel igyekeztek tartani a nagy iramot, sokat támadott az ellenfél is, több lehetősége nyílt a gólszerzésre – ha lassították volna a játékot, nyilván nem kapnak 31-et. Ligetvári szerint Grúzia ellen is hasonló lehet majd a felállás és a taktika, a céljuk az utolsó csoportmeccsen nemcsak a győzelem, hanem hogy a csütörtökihez hasonlóan gördülékeny legyen a játék, minél kevesebb gólt kapjanak, és lendületes, szép játékkal szolgálják ki a tatabányai közönséget. Nem utolsósorban az is látszik majd, a fiatalok tudnak-e két egymás utáni meccsen is jó teljesítményt nyújtani.

Grúzia eddigi öt Eb-selejtezőjéből csak egyet tudott megnyerni, Litvániát hazai pályán 32–18-ra múlta felül, így minimális esélye maradt, hogy a legjobb csoportharmadikok között kijusson a kontinensviadalra.

A magyar válogatott negyedszer találkozik Grúziával, a mostani Eb-selejtezős sorozat előtt 30 éve, 1993 áprilisában csaptak össze a felek ugyancsak az Európa-bajnoki kvalifikációért, akkor Budapesten 27–17-re, Százhalombattán pedig 22–15-re nyertek a mieink.

A grúz nemzeti csapat jelenlegi keretében négy hazájában játszó játékos szerepel, mellettük négyen az északmacedón ligában játszanak, ketten pedig Franciaországban, de az orosz, a német, a román, a spanyol, sőt, még a finn bajnokságból is van játékosuk.

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–GRÚZIA FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI-SELEJTEZŐ MÉRKŐZÉS ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!