Nyert Svájcban és gyakorlatilag kijutott az Eb-re a magyar válogatott!

2023.03.09. 18:41
A Grúzia elleni idegenbeli és a Litvánia elleni hazai győzelmek után a magyar férfi kézilabda-válogatott Schaffhausenbe utazott a 2024 januárjában rendezendő németországi kontinensviadal selejtezőjében, s a mieink szoros első félidő után végül magabiztosan legyőzték 37–32-re a svájciakat a 6. csoport harmadik körében, így gyakorlatilag kijutottak a jövő évi Európa-bajnokságra.

FÉRFI KÉZILABDA, EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
CSOPORTKÖR,
3. FORDULÓ
6. CSOPORT
SVÁJC–MAGYARORSZÁG 32–37 (19–21)
Schaffhausen, 2073
néző. Vezette: Schulze, Tönnies (németek)
SVÁJC: Portner 1 – Küttel 2, Tynowski 2, Meister 1, Röthusberger, RUBIN 8, SCHMID 7 (2). Csere: Grazioli (kapus), Lier 3, ZEHNDER 5, Laube, Schelker 2, Aellen 1, Gerbl, Ben Romdhane, Markovic. Szövetségi kapitány: Michael Suter
MAGYARORSZÁG: Székely M. – P. Rodríguez 3, Ilic Z. 2, LÉKAI 14 (5), ROSTA M. 4, Szita 2, Bóka 5. Csere: ANDÓ (kapus), SIPOS A., LIGETVÁRI 3, Hanusz 2, Szöllősi Sz., Fazekas, Krakovszki B. 2, Krakovszki Zs. Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Az eredmény alakulása. 7. p.: 5–6. 11. p.: 10–8. 18. p.: 12–13. 24. p.: 17–14. 28. p.: 18–19. 34. p.: 20–25. 44. p.: 23–28. 48. p.: 27–30. 52. p.: 27–34. 57. p.: 31–35.
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 5/5
Chema Rodríguez:– Elégedett vagyok a mérkőzéssel, nagy siker volt idegenben, egységes képet mutattunk. A védekezésünk jól működött, Andó Arián remek teljesítményt nyújtott a kapuban, és támadásban is erősek voltunk. Pedig nem volt egyszerű dolgunk az otthon játszó, kemény svájci csapat ellen, és a hazai mérkőzés sem lesz könnyű. Több hiányzónk volt, de azok a fiatalok, akik most csatlakoztak hozzánk, úgy játszottak, mintha mindig is a magyar válogatott tagjai lettek volna. Pontosan erre gondoltam, amikor korábban családról beszéltem.

Sötét korszakát élte a magyar férfi kézilabdázás a 2000-es évek elején, hiszen a XXI. század első négy világversenyéről, köztük a sydney-i olimpiáról, egy világbajnokságról és két Eb-ről is lemaradtak a mieink. Az egyik legmeglepőbb (és talán legfájóbb) vereséget éppen csütörtöki ellenfelünk, a fénykorán túl lévő Svájc ellen szenvedte el a magyar nemzeti együttes 2001-ben: Aarauban 22–21-re maradt alul a Hajdu János irányította válogatott, és bár hazai pályán 25–24-re nyert, idegenben szerzett több góllal a svájciak jutottak ki a kontinensviadalra.

Kevés esély mutatkozott arra, hogy 2023-ban – kevesebb mint egy évvel a jövő januári Eb előtt – Svájc ismét meglepje a mieinket, még akkor sem, ha jobbátlövő poszton Máthé Dominik és Ancsin Gábor hiányában csupán Ilic Zoran volt bevethető.

Majdnem két percig támadhattak a mieink a találkozó elején, hiszen a sáncról kipattanó labda a vendégeknek kedvezett. Szerencsére gól is született a végén, Lékai Máté jegyezhette az első találatot. A házigazdák sem adták könnyen a bőrüket, sőt, igazából az történt, amire számítani lehetett: a gyors hazai támadások mellett Andre Schmid átlövésből bizonyult nagyon aktívnak. A magyar védelem sokszor lyukasnak bizonyult, ráadásul eladott labdákkal is nehezítették a mieink a saját dolgukat.

A 11. percben a Magdeburg kapusa, Nikola Portner üres kapuba lőtt találatával már Michael Suter együttese vezetett két góllal (10–8). A Telekom Veszprém játékosai jól ismerik a svájci kapust, hiszen alig egy hónappal ezelőtt 32–25-re múlták felül a németek az Építőket – Portner 14 védést mutatott be akkor. Ezúttal szélről nem tűnt bevehetetlennek a házigazdák kapuja, jól felkészültek belőle a mieink.

Folyamatosan hullámzott a játék, Lékai góljával ugyan a magyarok átvették a vezetést, kilenc perccel az első félidő vége előtt viszont kettővel a svájciak mentek. Chema Rodrígueznek ki is kellett kérnie első idejét, hiszen a visszarendeződés sem ment és a magyar sánc sem állta útját a labdáknak. A rövid pihenő után a Balatonfüred kapusa, Andó Arián állt be a kapuba, de ő sem tudta megakadályozni, hogy hat perccel a vége előtt már hárommal vezessenek a hazaiak.

Az utolsó percekre összekapták magukat a mieink: Hanusz Egon egy labdaszerzés után egyenlített, Bóka Bendegúz góljával pedig már újra a magyar csapat vezetett. Az utolsó két percet hét a hat ellen támadták végig a svájciak – szerencsére eredménytelenül –, ráadásul Szöllősi Szabolcs meg nem adott gólja után Lékai büntetőből megduplázta az előnyt, így a szünetben 21–19-re vezettek a mieink.

Sorozatban hármat lőttek, ezáltal ötgólos előnyre tettek szert a mieink a második félidő elején. Mintha kicserélték volna a magyar csapatot, sokkal jobban működött a védelem, elöl pedig a két szegedi, Szita Zoltán és Rosta Miklós parádés összjátékainak köszönhetően tovább nőtt a vendégelőny. A kényelmes vezetésnél beállt a NEKA balszélsője, Krakovszki Bence is, aki megszerezte válogatottbeli első gólját.

A jövő márciusban olimpiai selejtezőn részt vevő magyarok ötgólos előnye állandósulni látszott a találkozó utolsó negyedórájában, ráadásul Andó is egyre többször védett, így egyértelműen látszott, ezt az előnyt már nem veheti el senki a mieinktől. Az utolsó tíz percben ismét hét a hat ellen támadtak a svájciak – kisebb-nagyobb sikerrel –, a győzelem viszont nem forgott veszélyben. Lékai 14 gólnál állt meg, s megválasztották a találkozó legjobbjának. Sikerével a magyar válogatott már gyakorlatilag kijutott a jövő januári Európa-bajnokságra.

367–950

A csoport első két helyezettje, valamint a nyolc selejtezőcsoport legjobb négy csoportharmadikja jut ki a 2024. január 10-28. között sorra kerülő németországi Európa-bajnokságra.

Ligetvári Patrik, Krakovszki Bence és Rosta Miklós ünneplik a győzelmet (Fotó: MTI)

MÁSODIK FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! SVÁJC–MAGYARORSZÁG 32–37 (19–21)

60. perc: Krakovszki Bence a balszélről szerzi a magyar csapat 37. gólját. 32–37

60. perc: Pedro lövését is védte Grazioli, de Röthlisberger válaszánál Andó megint véd!

59. perc: Rosta lövését Grazioli, Gerblét pedig Andó védte.

58. perc: Lier a balszélről lőtt a magyar kapu bal alsó sarkába. 32–36

58. perc: Ilic harcolt ki büntetőt, Lékai Máté pedig most sem ront! 31–36

57. perc: Laube harcolt ki büntetőt a hazaiaknak, Schmid pedig biztos kézzel lőtte be. 31–35

56. perc: nem sikerül góllal befejezni a magyar támadást, eladott labda.

55. perc: Grazioli megint védte Krakovszki Bence lövését, ráadásul Schmid eredményes a túloldalon. 30–35

55. perc: Szita bejátszása után Krakovszki Bence beállóból nem tud betalálni...

53. perc: André Schmid nem rontja el hetesét. 29–35

53. perc: Lékai nem tud hibázni! Szép csellel verte meg védőjét és nyolc méterről talál be. 28–35

52. perc: Rubin ezt is bevarrja... 28–34

52. perc: svájci labdavesztés után Lékai saját hatosáról veszi be az üresen tátongó svájci kaput. 27–34

51. perc: Svájc harmadik, utolsó idejét is kikérte.

51. perc: Lékai már 10 gólnál jár! 27–33

50. perc: Rubinra játszanak a hazaiak, de a svájci átlövő újabb lövései közül az elsőt a blokk, a másodikat a kapus védi!

50. perc: Rubin újabb lövését most oldalra tolta Andó, de marad a labda a hazaiaknál.

49. perc: rossz svájci lövés után Szita Zoltán átlövését nem tudják kivédekezni a hazaiak. 27–32

48. perc: Rubin hetedik gólját is megszerzi, de gyorsan jön a válasz Lékaitól!. 27–31

47. perc: Rubint megint nem tudjuk levédekezni. 26–30

47. perc: Pedro Rodríguez megint nem ront! 25–30

46. perc: Rubin közelről eredményes. 25–29

46. perc: Ilic Zoran újabb átlövéssel véteti észre magát. 24–29

45. perc: Marvin Lier bal szélről szerzett góljával próbál meccsben maradni Svájc. 24–28

45. perc: Sipos Adriánt küldik le két percre.

44. perc: Krakovszki Bence megszerzi első gólját a válogatottban a balszélről! 23–28

43. perc: Szita harcolt ki kétperces kiállítást Laubénak.

43. perc: Szita lövésébe belefújnak, szabálytalan zárás. De a védekezés jó!

42. perc: kapufáig jut csak a vendéglátó az újabb eladott magyar labdából.

41. perc: Szita rossz bejátszása után Zehnder nem rontja el ziccerét. 23–27

41. perc: Lékai bal alsóba tartó lövését védte Portner, de Zehnder kísérleténél Andó is hárított!

40. perc: újabb eladott labda a hazaiaknál.

40. perc: ismét jó Szita–Rosta összjáték után a beálló eredményes! 22–27

39. perc: nagyon összeállt a védekezésünk a második félidőben! Passzívnál Schmid pedig fölélőtt.

38. perc: Rosta emberével is megküzdve lőtte a kapuba Szita bejátszását és még egy kétperces kiállítást is kiharcolt Aellennek. 22–26

37. perc: Bóka újabb lövését védte Portner, ezúttal lábbal, ráadásul Zehnder gyors góljával visszajön háromra Svájc. 22–25

36. perc: Aellent ezúttal nem tudtuk levédekezni. 21–25

36. perc: Rosta ezt már nem rontja el! 20–25

36. perc: Rubin lerohanásgóljával zárkózik Svájc. 20–24

35. perc: Andó ebbe is belekap! De az ellentámadás után Bóka újabb lövését védte Portner.

35. perc: Rosta lövését védte Portner.

33. perc: kiváló magyar védekezés után Bóka lövését ezúttal védte Portner, de Andó is hozzátette a magáét a magyar kapuba.

33. perc: jön is a svájci időkérés.

32. perc: megint labdát szerzünk, melyet Ilic Zoran fejezett be góllal! 19–24

32. perc: Hanusz passza után Rosta harcolt ki hétméterest, Lékai pedig negyedik büntetőjét sem hibázza el! 19–23

32. perc: lépéshiba a svájciaknál.

31. perc: Küttel betörése után nem talált kaput, majd Lékai eredményes rendezetlen védelemmel szemben. 19–22

31. perc: folytatódott a mérkőzés! Ezt a játékrészt a svájciak támadása indította útjára.

ELSŐ FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! SVÁJC–MAGYARORSZÁG 19–21

30. perc: Laub kapott jó bejátszást, de csúnyán fölé lőtt, majd a magyar ellentámadásból Szöllősi Szabolcs eredményes, de nem adták meg a gólját, mert időn túl volt, így büntetőt kapunk, melyet Lékai ezúttal is higgadtan lőtt a jobb alsóba. 19–21

30. perc: svájci időkérés.

29. perc: Lékai Máté viszont gyorsan válaszol. 19–20

29. perc: Manuel Zehnder szép cselek után lőtt a magyar kapuba. 19–19

28. perc: újabb rontás a svájci támadásban, megint fordíthatunk és Bóka meg is teszi ezt! 18–19

27. perc: Lékai értékesítette a Szöllősi Szabolcs által kiharcolt hétméterest. 18–18

27. perc: Zehnder átlövésére nincs ellenszerünk. 18–17

26. perc: Hanusz bár értékesítette ziccerét, ugrás közben a svájci kapus odarúgott neki. 17–17

26. perc: Ligetvári újabb átlövésgóllal jelentkezik! 17–16

25. perc: Hanusz Egon góljával nem engedjük ellépni a svájciakat. 17–15

25. perc: újabb magyar hiba után rohannak a hazaiak, s nem is rontanak. Tynowski. 17–14

24. perc: Ilic lövését védte a Portnert váltó Grazioli a svájci kapuba, ráadásul Lier gyors góljával magyar egynelnítes helyett 16–14

22. perc: a Székelyt váltó Andó Arián véd egyet!

22. perc: Ligetvári ellenállhatatlan, átlövése védhetetlen! 15–14

21. perc: magyar időkérés.

21. perc: újabb magyar labdavesztés után megint Schelker talált be. 15–13

20. perc: Hanusztól elvették a labdát, majd Schelker fejezte be góllal a svájci lerohanást. 14–13

19. perc: Küttel betörését nem sikerült megállítani. 13–13

18. perc: André Schmid most csak a kapufát találja el, Lékai viszont a kapuba bombáz! 12–13

17. perc: remekelnek szélsőink, Bóka ismét betalált! 12–12

17. perc: hosszú magyar támadás végén Ilic lövését védte Portner, majd újabb üres kapus gólt érnek el a hazaiak, Schmid. 12–11

16. perc: Ligetvári ismét jól védekezik, labdát is szerzünk!

15. perc: hiába védett Székely egyet, Sipost leküldték két percre.

15. perc: Bóka után a második szélső, Pedro Rodríguez is eredményes. 11–11

14. perc: Manuel Zehnder beállása után azonnal eredményes. 11–10

14. perc: megint labdát tudtunk szerezni, de nincs lerohanás, felállt fal ellen pedig Bóka szerzi 10. gólunkat. 10–10

12. perc: Pedróra fújtak belemenést, de labdát szereztünk, melyet Bóka fejezett be góllal. 10–9

11. perc: Ilic bombázott fölé, majd a svájci kapus, Portner vette be az üresen tátongó magyar kaput. 10–8

10. perc: Rubin betalált a rövidbe kiszorított helyzetben, ráadásul még Ligetvárit ki is állították két percre. 9–8

10. perc: Schmidet megint nem tudjuk megállítani, de Pedro válaszolt a jobb szélről 8–8

9. perc: Küttel találta meg a helyet a magyar védelemben. 7–7

8. perc: Lékai magabiztosan értékesítette első hétméteresünket. 6–7

8. perc: Rubint megint hagytuk lőni és nem is rontott. 6–6

7. perc: Lékai ismét test mellől eleresztett lövéssel jelentkezik, majd labdaszerzésünk után Ligetvári Patrik megfordította az állást. 5–6

6. perc: Schmid remek bejátszását Meister lőtte a magyar kapuba. 5–4

6. perc: Bókához került a labda Rostától a balszélre, Bóka pedig egyenlít! 4–4

5. perc: Szita Zoltán átlövésből egyenlít, de Rubin átlövését nem sikerült kivédezeni. 4–3

4. perc: Tynowski már értékesíti az újabb svájci gyorsindítást. 3–2

4. perc: támadóhibát vétenek a svájciak lerohanásuk közben.

3. perc: André Schmid góljára Rosta Miklós válaszolt beállóból, de Schmid is hamar reagált. 2–2

2. perc: Lékai Máté talpról, középről szerzi a meccs első gólját. 0–1

1. perc: ha nehezen is, de eljutunk lövésig, de Ilic Zoran kísérletét blokkolták a védők.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! A házigazda svájciak tiszta pirosban, a mieink fehér szerelésben lépnek pályára. A mérkőzést a magyar válogatott kezdi támadással.

ELŐZMÉNYEK

A magyar válogatott már az Európa-bajnoki selejtező csoportkörének felénél biztossá teheti részvételét a 2024. januárjában rendezendő németországi Európa-bajnokságon, köszönhetően annak, hogy a mieink előbb Grúziát idegenben (24–41), majd Litvániát hazai pályán (36–23) is legyőzték, míg a harmadik és negyedik fordulós rivális Svájc mindkét ellenfelet csupán egy góllal tudta felülmúlni.

Svájc korábban mindössze négyszer szerepelt Eb-n – egyszer sem kiemelkedően –, legjobb helyezése a 12. volt még 2004-ben, emellett kétszer negyedikként végzett világbajnokságon (1954, 1993). A két együttes eddig 38 alkalommal találkozott egymással, ebből 24 magyar, 12 svájci győzelem született, két döntetlennel záruló mérkőzés mellett. Tétmérkőzésen kiegyenlítettebb az örökmérleg, 9 összecsapásból ötöt nyert a magyar, míg négyes a svájci nemzeti együttes. Legutóbb több mint 15 évvel ezelőtt játszott egymással a magyar és a svájci együttes, akkor a Skaliczki László vezette csapat 31–30-ra alulmaradt Dabason.

A svájci keretben tíz német bajnokságban edződő játékost találunk, Nikola Portner és Lukas Meister a Bajnokok Ligájából is ismerős lehet, hiszen a Magdeburg csapatát erősítik. Hanusz Egon egyik csapattársa, a beállós Lukas Laube is Michael Suter kiválasztottjai között van, míg a bő keretben az Európa-ligában jól szereplő Schaffhausen, valamint a Kriens-Luzern csapatából egyaránt négy játékos készült a válogatottal.

Nem kérdés, hogy most a mieink az esélyesebbek annak ellenére, hogy csütörtökön Ilics Zoran lesz az egyetlen játékos a jobbátlövőposzton, hiszen a több mint egy év után visszatérő, és a sorozatterheléstől óvott Máthé Dominik csak vasárnap, a Svájc elleni hazai találkozón léphet pályára, Ancsin Gábor pedig betegség miatt maradt ki a keretből. A keddi edzés előtt a játékosok mellett Chema Rodríguez is óvatosan fogalmazott az ellenféllel kapcsolatban, hiszen több svájci játékos a Bundesligában kézilabdázik.

„Jó csapatunk van, amely képes nagyon jól játszani, és bizonyítjuk, hogy ott a helyünk a legjobb nemzeti együttesek között. Ugyanakkor a svájciakról tudjuk, hogy sokat futnak, több kiváló játékosuk van, például a kapusuk, Nikola Portner, ennek ellenére nyerni akarunk idegenben is” – nyilatkozta lapunknak a szövetségi kapitány.

Ha csütörtökön a mieink győznek Schaffhausenben, már biztosan ott lesznek a jövő januári, németországi Európa-bajnokságon.

Az Európa-bajnoki selejtezők 3–4. fordulójának programja a 6. csoportban:
Március 8. 15:00, Tbiliszi:
Grúzia–Litvánia 32–18 (16–7)
Március 9. 19:00, Schaffhausen: SVÁJC–MAGYARORSZÁG (tv: DunaWorld)
Március 12. 15:00, Klaipeda: Litvánia–Grúzia
Március 12. 16:00, Tatabánya: MAGYARORSZÁG–SVÁJC (M4 Sport)

Kapusok:
Leonard Grazioli (TV 05/07 Hüttenberg – Németország), Nikola Portner (SC Magdeburg – Németország), Jannis Schiediger (HSC Suhr Aarau)
Jobbszélsők: Maximilian Gerbl (TSV Hannover-Burgdorf – Németország), Ammar Idrizi (HC Kriens-Luzern), Cédrie Tynowski (Pfadi Winterthur)
Jobbátlövők: Dimitrij Küttel (HC Kriens-Luzern), Nicolas Raemy (Wacker Thun)
Irányítók: Mehdi Ben Romdahne (Kadetten Schaffhausen), Jonas Schelker (HSG Wetzlar – Németország), André Schmid (HC Kriens-Luzern)
Beállók: Lukas Laube (TVB Stuttgart – Németország), Lucas Meister (SC Magdeburg – Németország), Samuel Röthlisberger (TVB Stuttgart – Németország), Joel Willecke (HSC Suhr Aarau)
Balátlövők: Zoran Markovic (Kadetten Schaffhausen), Luka Maros (Kadetten Schaffhausen), Lenny Rubin (HSG Wetzlar – Németország), Manuel Zehnder (HC Erlangen – Németország)
Balszélsők: Noam Leopold (Pfadi Winterthur), Marvin Lier (Kadetten Schaffhausen), Ramon Schlumpf (HC Kriens-Luzern), Samuel Zehnder (TVB Lemgo – Németország)
Szövetségi kapitány: Michael Suter

A magyar férfiválogatott kerete:
Kapusok:
Székely Márton (MOL Tatabánya), Andó Arián (Balatonfüredi KSE), Palasics Kristóf (HSA-NEKA)
Jobbszélsők: Rodríguez Pedro (MOL Tatabánya), Krakovszki Zsolt (HSA-NEKA)
Jobbátlövő: Ilic Zoran (Telekom Veszprém)
Irányítók: Lékai Máté (Ferencváros), Hanusz Egon (TVB Stuttgart – Németország), Fazekas Gergő (Orlen Wisla Plock – Lengyelország)
Beállók: Rosta Miklós (OTP Bank-Pick Szeged), Sipos Adrián (Telekom Veszprém), Szöllősi Szabolcs (Dabas KC), Szűcs Bence (Balatonfüredi KSE)
Balátlövők: Ligetvári Patrik (Telekom Veszprém), Szita Zoltán (OTP Bank-Pick Szeged)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüredi KSE), Krakovszki Bence (HSA-NEKA)
Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A SVÁJC–MAGYARORSZÁG FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ MÉRKŐZÉS ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!