Rekordbeállítás – az alaposan megfiatalított válogatott 46 gólt dobott Litvániában

2023.04.27. 17:50
Krakovszki Bence nem okozott csalódást<em> (</em>Fotó: Török Attila, archív)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 46–31-re nyerni tudott Litvániában Európa-bajnoki selejtezőn – a nemzeti csapat már korábban kiharcolta az Eb-szereplést. A 46 gól rekordbeállítás, a válogatott korábban hivatalos meccsen csak egyszer, 2005-ben szerzett ennyi gólt.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
6. CSOPORT, 5. FORDULÓ
LITVÁNIA–MAGYARORSZÁG 31–46 (14–23)
Klaipedal, 600
néző. V: M. Sa, V. Sa (portugálok)
LITVÁNIA: Morkunas – Palevicius 4, Dumcius 3, Simenas, Antanavicius 3, Rasakevicius, MALASINSKAS 7 (2). Csere: Gurskis (kapus) 1, Jovaisas 4, Stankevicius 3, PETREIKIS 6, Urvikis, Virbauskas, Lapiniauskas, Butkus. Szövetségi kapitány: Gintaras Savukynas
MAGYARORSZÁG: ANDÓ – KRAKOVSZKI ZS. 5, Ilic Z., Lékai, ROSTA M. 9, Szita 2, Krakovszki B. 4. Csere: Nagy M. (kapus), LIGETVÁRI 3, Hanusz 4, Szűcs B. 3, IMRE 9 (4), Ónodi Jánoskúti 2, Molnár R. 2, Szrnka 2, Fazekas G. 1. Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Az eredmény alakulása. 6. p.: 4–6. 15. p.: 10–10. 21. p.: 11–16. 28. p.: 12–19. 34. p.: 16–26. 44. p.: 21–31. 49. p.: 23–36. 55. p.: 33–20
Kiállítások:
12, ill. 8 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 4/4
Chema Rodríguez:
– Örülök a győzelemnek és büszke vagyok a fiúkra, a rutinosabbak vitték a csapatot, a fiatalok pedig remekül csatlakoztak be, így sikerült, amire a hét eleje óta készültünk: biztosan nyertünk idegenben! Jó volt látni a sok újoncot, ahogy elöl és hátul is megtalálták a helyüket az első válogatott meccsükön, külön köszönet edzőiknek a klubokban folyó munkáért, hiszen a mindennapokban ott zajlik az a felkészülés, amiből a válogatott táplálkozni tud. Vasárnap Grúzia ellen fizikailag kemény meccsre számítok, szeretnénk kiszolgálni a közönségünket és újabb győzelmet aratni.

Szépen tartotta magát a litván férfi kézilabdacsapat a vendég magyar válogatott ellen az utolsó előtti Európa-bajnoki selejtezőben, aminek egyik oka az volt, hogy támadásban ugyan jók voltunk, de a védekezésünk nem volt az igazi, kicsit statikus, lassú és nem elég agresszív, emiatt a nyakunkon maradtak a litvánok. Ugyanakkor bátran és lendületesen kézilabdázott a fiatal magyar csapat, remekül játszottuk meg a szélsőket (9 gól) és a beállókat (8 gól), Krakovszki Zsolt és Rosta Miklós ötször-ötször találta be az első harminc percben, és a háromszor eredményes Szűcs Bencét is nehezen tudták tartani a litvánok.

Hanusz Egon nagyon dinamikusan irányított, és amikor a levegőben szétnézve senkinek sem tudta tisztán passzolni a labdát, maga vágta be, a magyar kapuban Andó Arián, az NB I egyik leghatékonyabban védő kapusa is egyre jobban belejött a játékba, hetest és ziccert is hárított, tíz lövés akadt el benne az első félidőben. Az újoncok közül hárman is betaláltak már a szünet előtt, Molnár Robin, Ónodi-Jánoskúti Máté és Imre Bence.

A litván–magyar találkozó a második félidőben is a fiatalokról szólt, a magyar kapuban bravúrokkal debütált Nagy Martin, és mivel elöl Szrnka Levente is betalált, valamennyi most debütáló mezőnyjátékos eredményes volt már az első válogatott meccsén. Közülük is kiemelkedik Imre Bence, aki a szünet után szinte szakmányban szerezte a gólokat, meg sem állt kilencig. Nagyon érezte a játékot, és a támadás mellett remekül védekezett, ami újoncként akkor is megsüvegelendő teljesítmény, ha erejét tekintve ez a litván csapat az európai középmezőny alján helyezkedik el.

A mérkőzés végére kicsit lelassultunk, leginkább azért, mert végig tíz felett maradt az előnyünk, így biztos volt a siker, és valóban simán nyertünk, a vége 46–31 lett ide, ami egyben rekordbeállítás. A magyar válogatott története során ugyanis csak egyszer dobott ennyi gólt hivatalos meccsen, 2005 januárjában Ciprus ellen, többet még sosem.

133–1682

A csoport első két helyezettje, valamint a nyolc selejtezőcsoport legjobb négy csoportharmadikja jut ki a 2024. január 10–28. között sorra kerülő németországi Európa-bajnokságra.

Rosta a mérkőzés embere, 10 lövés, 9 gól. Petreikis a legjobb hazai.

60. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! 31–46!

60. perc Alulról meglepi a kapust Ónodi, Petreikis előtt szétnyílik udavariasan a fal. Ónodi lövése a kapusé.

59. perc A 202 centiméter magas Simenas átlövése jó. Ligetvárié még jobb. Palevicius húzása sem csúnya éppen, 30–45, szép eredmény.

58. perc Nagy-védés, Molnár-betörés. 28–44!

58. perc Malasinskas elől behátrálnak, Hanusz elől nem, de betalál így is.

56. perc Petreikistől szép átlövés, 27–42. Ónodi ziccere a kapusé.

55. perc Palevicius betalál emberhátrányban... Hanusz meg emberelőnyben.

54. perc Imre megszerzi a 9. gólját.

54. perc Hanusz kiharcol egy hetest, két perc Dumciusnak. A harmadik kiállítása a beállósnak, piros lap.

54. perc Szrnka is betalál, hazai időkérés. 25–40.

53. perc Szélsőgól Imrétől. Rossz lövés Malasinskastól.

51. perc Könnyű gól Ligetváritól, 24–38. Nagy lába között becsusszan Dimcius átlövése.

50. perc Nagy kiüti bal kézzel a bal alsó elől Malasinskas bevetődéses lövését!

49. perc Malasinkas elől elfogy a fal, Imre betörésből azonnal válaszol, a Hanuszt megütő Antanaviciusnak két perc. 24–37

49. perc A bal szélről szép gólt lő Hanusz passzából elhajolva Szrnka.

46. perc Imre kezd belejönni... majd elfutásgól tőle Nagy védése után, 23–34!

45. perc Krakovszki Bencének két perc, jogosan. Petreikis átlövésből ki is használja ezt.

44. perc Fazekas gyors gólt szerez Antanavicius rossz lövése után. Nagy gól betörésből Petreikistől... Rosta beállóból válaszol, gyors csuklómozdulattal. 22–32

43. perc Antanavicius meglepi a szaggatottról Nagyot. Ilics fikikás passzát a léc alá varrja Rosta beugorva.

42. perc Imre büntet, ballal a jobb felsőbe lő. 20–29!

42. perc A ziccerben lévő, a levegőben úszó Imrét ellöki csúnyán Jovaisas, minimum két perc. Sérülés nincs szerencsére.

40. perc De Imre bevetődve gólt szerez, szinte mágneses erővel megszelidítve egy bejátszást.

39. perc Sok rossz támadás itt és ott, Palevicius elfutásból gólt szerez, 20–27. A mai mélyponton a válogatottunk.

37. perc Fazekast lebirkózza Antanavicius, két perc. Fazekas passzából Krakovszki B. a jobb alsóba lő kissé balról, jobbal.

36. perc Rossz támadás tőlünk, elfut könnyedén Jovaisas. 18–26!

36. perc Rosta belülvédekezik, Malasinskas jobbal a bal felsőbe lő.

35. perc Hazai időkérés.

35. perc Rosta önzetlen, de Imre bevetődve a léc fölé lő.

34. perc Fazekas balra passzol Krakovszki Bencéhez, aki a bal felsőbe lő.

33. perc Rosta egyedül marad elöl Jovaisas bakija után. Rosta: 6 lövés, 6 gól.

33. perc Szita kiharcol egy hetest, Imre ballal a bal felsőbe pattintja a labdát. 16–24!

31. perc Fazekas passzát a léc alá vágja Szita, az emberelőny utolsó másodperceit kihasználja Malasinskas. 16–23

31. perc Nagy kapust felavatja a bal szélről Jovaisas.

31. PERC FOLYTATJUK!

„A sérüléseim után egyre jobban érzem magam fizikailag és mentálisan is, egyre többet játszom, és bár még nem vagyok teljesen olyan, mint régen, hetek kérdése és utolérem magam. Úgy érzem, jól tudok alkalmazkodni a válogatott játékrendszeréhez. A motivációnkat egyáltalán nem befolyásolja, hogy az utolsó két selejtező meccsnek már nincs tétje, a címeres mezben az embernek nem lehet más célja, mint hogy minden mecset megnyerjen. Az előző két mérkőzésen a sérülésem után nem tudtam azt a teljesítményt nyújtani, amilyet elvárok magamtól, ezért is szeretnék most minél jobb játékkal kirukkolni” – mondta Fazekas Gergő, a válogatott irányítója.

Chema Rodríguez szövetségi kapitány öt újoncot válogatott be a keretbe, a kapus Nagy Martint, a jobbszélső Imre Bencét, a jobbátlövő Ónodi-Jánoskúti Mátét, a beálló Szrnka Leventét és a balszélső Molnár Robint, amitől kicsit kettős érzése volt az embernek az összetartást a pálya széléről nézve, mert míg az új arcokat még nem mindig ismerte fel, a nagy kavalkádban úgy tűnt, az összetétel igencsak megváltozott, a hangulat viszont ugyanolyan vidám maradt, mint az elmúlt két év edzőtáboraiban volt.

Biztos csoportelsőként és kijutóként tét nélkül, öt újonccal vágott neki az utolsó két Európa-bajnoki selejtezőnek a magyar férfi kézilabda-válogatott.

30. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

30. perc Ónodi látványos átlövésgólt lő... de Jovaisas a szélről meglepi Andót. 14–23!

30. perc Malasinskas eladja, magyar időkérés 17 másodperccel a vége előtt. 13–22!

29. perc Hanusz szép gólt lő, de rosszul védekezik aztán, két perc.

28. perc Rosta nem ront beállóból, de mellőle Stankevicius sem, 13–19.

27. perc Szrnka visszarántja ellenfelét fölöslegesen, két perc. Andó kisegíti, véd egy nagyot.

26. perc Andó ismét véd, de Krakovszki Zsolt ziccerét kirúgja a jobb alsó elől Gurskis!

25. perc Andónak nyolc, és azonnal indítja Hanuszt, aki nem rontja el a ziccerét.

25. perc Ligetvári ziccerét kikapja a léc alól a hazai kapus, ez volt Morkunas negyedik védése.

24. perc Petreikis és Hanusz gólváltása, betörésekkel 12–17.

22. perc Andó kikapja a bal alsó elől Malasinskas hetesét! Szűcs meg harciasan fordul be Ligetvári passzából középen, 11–17!

21. perc Hanusz jobbra tolja a labdát, Krakovszki Zsolt ballal a jobb, azaz a bal alsóba lő! 11–16!

21. perc Andó véd egy átlövést, Molnár pedig góllal mutatkozhat be a címeres mezben egy elfutás végén!

20. perc Hazai időkérés.

19. perc Jó védekezés védén Krakovszki Zsolt emelkedik lövésre... bent is van! 11–14!

18. perc Krakovszki Bence egyedül a hatos előtt, beugrik, jobbal a bal felsőbe talál.

18. perc Dumcius a hatos előtt... ismét gólt szerez. Ónodi-Jánoskuti a pályán, újoncavatás.

17. perc Imre beállóból eredményes most, Szita okos passza után. 10–12!

15. perc Imre Bence góllal debütál, első labdaérintésként jobbal a kapu közepébe vágja az imént megítélt hetest, a kispadról beállva.

15. perc Jovaisasnak két perc durvulásért.

15. perc Malasinskas zseniális ejtését a hatosról a bal sarokba vágja Stankevicius, ami szép, az szép.

14. perc Ligetvári a levegőben, elsüllyed a fal előtte, bent is van! 9–10

13. perc Ligetvári átlövése a kapusé, üresen marad beállóban Stankevicius, jobbal a bal alsóba lőve egyenlít.

12. perc Malasinskas jobbal a bal alsóba pörget finoman. 8–9!

12. perc Szita kiáll két percre, s hetes is.

11. perc Rossz litván figurázást Rosta használ ki középről, de a bal szélen ismét lyukas a védelmünk, Petreikis kihasználja... Rosta azonnal válaszol. 7–9

8. perc Ilics lövése rossz a szaggatottról, de újabb jó védekezés után kontragól Krakovszki Bencétől.

7. perc Szitáról lefordul középen Dumcius, és könnyedén szerez gólt. Lékai passza rossz, Antanavicus ziccerben... de hatalmasat véd a bal felső előtt Andó. 5–6

6. perc Jó védekezés után átlövésgól Szitától.

5. perc És Rasakeviciusnak két perc is.

4. perc A bal oldalon erősebbek a hazaiak, Antanavicus is betalál, de Ilics passzát jobbról ballal a léc alá varrja a sokoldalú Krakovszki Zsolt. 4–5

3. perc Jovaisas dettó, Szita a földről lábon lövi Kurskis kapust.

2. perc Malasinkas a beállós posztról eredményes, de előtte Szita és Lékai összjátékát Rosta váltotta gólra – majd Krakovszki Bence betalál, a bal szélről. 2–4!

1. perc Krakovszki Zsolt szépen fordul be a fal előtt, vezetünk is.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak sárga mezben és fekete nadrágban, a mieink tiszta zöldben.

A 6. CSOPORT TOVÁBBI PROGRAMJA
Április 30., 18.00, Tatabánya: Magyarország–Grúzia
Április 30., 18.00, Winterthur:
Svájc–Litvánia

A mieink magabiztosan vezetik a csoportot.

A csoportok első két helyezettje, valamint a legjobb négy csoportharmadik jut ki a jövő januári, németországi Európa-bajnokságra.

A VÁLOGATOTT KERET
Kapusok:
Andó Arián (Balatonfüred), Nagy Martin (Gummersbach, német)
Jobbszélsők:  Imre Bence (FTC), Krakovszki Zsolt (NEKA)
Jobbátlövők:  Ilic Zoran (Veszprém), Ónodi-Jánoskuti Máté (FTC)
Irányítók:  Fazekas Gergő (Wisla Plock, lengyel), Hanusz Egon (Stuttgart, német), Lékai Máté (FTC)
Beállók:  Rosta Miklós (Szeged), Szrnka Levente (Fejér B.Á.L.), Szűcs Bence (Balatonfüred)
Balátlövők:  Ligetvári Patrik (Veszprém), Szita Zoltán (Szeged)
Balszélsők:  Krakovszki Bence (NEKA), Molnár Robin (Szeged)

Szita Zoltán, a válogatott balátlövője: „A válogatottban mindig felszabadult a légkör, most nagyon sok új játékos is van, akik még motiváltabbak, a csapatnak pedig bizonyítania kell, hogy nem hiába végzett a csoport élén. A címeres mez az címeres mez! A klubomban több poszton is játszottam az idény során, de úgy érzem, ettől nem kopott meg a teljesítményem balátlövőként, sőt alig várom, hogy az eredeti posztomon játszhassak. Bevallom, eleinte zavart, ha más posztra állítottak be Szegeden, de most már úgy vagyok vele, ennyivel is több lettem, sokat tanultam, hiszen több poszton is volt lehetőségem bizonyítani. Ezt már nem vehetik el tőlem”.

Csütörtöki ellenfelünkkel, Litvániával egyébként már tizenkétszer találkoztunk, és tízszer mi nyertünk, legutóbb 1996 októberében szenvedtünk vereséget tőle. A tavaly októberi, első Eb-selejtezős csoportmecset 36–23-ra nyertük meg Érden, abból a csapatból most csak Lékai Máté, Szita Zoltán, Ligetvári Patrik és Hanusz Egon van a keretben.

„A játékrendszeren és a stíluson nem tervezek változtatni, csak kisebb módosítások lehetnek az új játékosok miatt, akik láthatóan még izgulnak, mint az első válogatott meccse előtt mindenki. Biztosan hibáznak is, de szokniuk kell a nemzetközi légkört” – tette hozzá Chema Rodríguez, aki felhívta a figyelmet arra, hogy az ellenfeleknek fontos a találkozó, ők ugyanis még harcolnak a második kijutó hely megszerzéséért.

A szövetségi kapitányt az sem aggasztja, hogy a keretben nincs tapasztalt szélső: ketten újoncok (Imre Bence, Molnár Robin), míg ketten csak néhányszor voltak a válogatottban (Krakovszki Bence és Zsolt). Szerinte a tehetség fontosabb, mint a kor, és akik itt vannak, megérdemlik a lehetőséget, akárhány évesek. Az pedig szerinte relatív, ki számít tapasztaltnak és ki öregnek, hiszen ő például még negyvenévesen is játszott…

„Mindig azt mondom, a válogatott egy család, de azt sosem mondtam, hogy kis család – mosolygott Chema Rodríguez szövetségi kapitány, amikor Telkiben beszélgettünk vele, mielőtt az együttes elutazott volna Litvániába, az első, csütörtöki összecsapásra. – Folyamatosan próbálunk új játékosokat bevonni, és szerencsések vagyunk, hogy vannak mellettük tapasztaltak is. Ezt a Krakovszki testvérek példája bizonyítja, akik nemrég még idegesek voltak, amikor először jöttek a válogatotthoz, most meg már ők is segíthetnek az újoncoknak, akik edzéseken nagyon jók, de szokniuk kell a rendszert.”

Ennyi újonc régen bizonyíthatott tétmeccsen a magyar férfi kézilabda-válogatottban, a kapus Nagy Martin, a jobbszélső Imre Bence, a jobbátlövő Ónodi-Jánoskúti Máté, a beálló Szrnka Levente és a balszélső Molnár Robin is pályára léphet Litvánia és Grúzia ellen. Tét már nincs, hiszen csoportelsőként kijutottunk a jövő évi Európa-bajnokságra, és a két ellenfél sem annyira acélos, hogy ne lenne esélye ellene a fiatal csapatnak is.

Csütörtökön a vendéglátó Litvániával csap össze a magyar férfi kézilabda-válogatott, amely tele van újonccal, de a szövetségi kapitány szerint ez nem indokolja sem azt, hogy változtasson a taktikáján, sem azt, hogy lejjebb adjon a céljaiból.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A LITVÁNIA–MAGYARORSZÁG MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!