Nem volt mese, idegenben, nagy különbséggel nyertünk Eb-selejtezőt

2022.10.16. 15:48
Bodó Richárdék simán nyertek (Fotó: Török Attila, archív)
A férfi kézilabda Európa-bajnokságra igyekvő magyar válogatott a Litvánia elleni győzelem után Grúziában lépett pályára Eb-selejtezőn, és rendkívül könnyedén nagy különbségű győzelmet aratott.

FÉRFI
KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
6. CSOPORT, 2. FORDULÓ
GRÚZIA–MAGYARORSZÁG 24–41 (11–18)
Tbiliszi, 1300 néző. V: Sirbu, Serdiuc (moldovaiak)
GRÚZIA:
Cincadze – Dihamindzsia 5, Chovrebadze 6 (2), KBILASVILI 4, ARSZENASVILI 5, Kalandadze 3, Abramisvili. Csere: Nikabadze, Szilagadze (kapusok), Ordzsonikidze, Lapiasvili, Gavaselasvili, Gogava, Rusztamov 1, Szimonia. Szövetségi kapitány: Tite Kalandadze
MAGYARORSZÁG:
MIKLER – P. Rodríguez 2, Leimeter, SIPOS, LIGETVÁRI 1, BÓKA 8, Lékai 3 (2).Csere: Székely (kapus), SZITA 6, Rosta M. 4, Ilic Z. 1, Szöllősi Sz. 4, BODÓ 6, JUHÁSZ Á. 3, Győri M. 2 (2), Hornyák P. 1 (1). Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Az eredmény alakulása. 3. perc:
1–2. 7. p.: 4–3. 16. p.: 5–10. 21. p.: 7–13. 28. p.: 9–18. 35. p.: 14–24. 38. p.: 18–26. 48. p.: 21–34. 55. p.: 22–38.
Kiállítások: 6, ill. 8 perc.
Hétméteresek:
3/2, ill. 5/5
Chema Rodríguez:
    – Örülök, hogy újra olyan jó játékot nyújtottunk, mint Litvánia ellen. Készültünk a grúzokra, mert Svájctól csak egy góllal kaptak ki idegenben, úgyhogy azt kértem a játékosoktól, hogy hatvan percen át nagyon figyeljenek. Egy rossz szavam sem lehet, jó teljesítményt nyújtottak a játék minden elemében. Nemcsak az eredménynek, hanem a srácok hozzáállásának is örülök, jól harcoltak, igazi csapatként. A korai kiállítás váratlan volt, de annak örülök, hogy így a fiatal Ilic Zoran több lehetőséget kapott, és nagyon elégedett voltam a játékával.

A csoport másik mérkőzésén: Litvánia–Svájc 26–27
Az állás: 1. Magyarország (77–47) 4 pont, 2. Svájc (51–49) 4 pont, 3. Litvánia (49–63) 0 pont, 4. Grúzia (47–65) 0 pont.

Két pontért mentünk Grúziába a 2024-es férfi kézilabda Európa-bajnokság selejtezőcsoportjának második meccsén, és a megszerzésével nem is lehetett különösebb gond, hiszen a hazaiaknak mindössze három olyan játékosuk volt, akikre figyelni kellett: a Chambéryben játszó balátlövő, Nikoloz Kalandadze, a Montpellier jobbátlövője, Giorgi Chovrebadze, és a Finnországban kézilabdázó balátlövő, Tejmuraz Ordzsonikidze.

Azért az rosszul jött, amikor Leimeter Csabát már a negyedik percben piros lappal kiállították, így a jobbátlövő posztján a fiatal Ilic Zoran egyedül maradt. A támadásainkat zömmel a másik oldalon vezettük, az első félidőben Szita Zoltán négy, Bodó Richárd három gólt szerzett, a hazaiak csak tíz percig tartották magukat. Jól működött a védekezésünk, Mikler Roland 42 százalékkal védett az eső harminc percben, a Sipos Adrián, Ligetvári Patrik, Szöllősi Szabolcs védőhármas pedig nagyon keményen tartotta a falat, nagyszerűen sáncolt.

A második félidő felére tízgólosra hízott a mieink előnye, és meglett a negyven szerzett találat is, miután Bodó sorozatban három hatalmas bombát eresztett meg, amelyből kettő a kapussal együtt kötött ki a hálóban. A vége 41–24, Chema Rodríguez vezetésével négyből a negyedik tétmeccsét is megnyerte a magyar válogatott, amely hibátlanul áll az élen a selejtezőcsoportjában.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a mérkőzésnek, tizenhét góllal nyertünk. 24–41

60. perc: Bóka első kihagyott lövése, de ez is belefért.

59. perc: Bodónak elege lett a kiszolgálásból, ismét bevágta. 24–41

58. perc: Ők is tudnak ilyet... Talpról Kbilasvili durrantott a jobb felsőbe. 24–40

58. perc: Labdaszerzés után Bodó megint lőtt egy rettentő erejűt, gól lett, mi más... 23–40

57. perc: Szépítettek valamit a grúzok Arszenasvili jó lövésével, de Bodó szinte rögtön utána valami irtózatos bombát küldött a jobb felsőbe. 23–39

56. perc: Zúgó kapufát lőttek a grúzok, a kipattanóból Szöllősi indult, de mellédobta a ziccert.

55. perc: Grúz időkérés.

55. perc: Juhász lopott labdát, végigkocogott a pályán, és belőtte az üres kapuba. 22–38

54. perc: Szöllősi így aztán megkaphatta beállóban a labdát, és elvetődve lőtt a bal alsóba. 22–37

53. perc: Székely kezdi elkapni a fonalat, a védése után jöhetett a magyar támadás, ment is passzívig, majd ez eltűnt, mivel kiküldtek egy grúzt két percre.

52. perc: Bodó ejtése a kapufáról jött ki, de hetest kaptunk, amelyet Hornyák lőtt a bal felsőbe. 22–36

51. perc: Lépéshiba Győrinél, a másik oldalon hát mögötti passz után Arszenasvili némi szabálytalanság kíséretében lőtte be, de megadták. 22–35

50. perc: Szegény Gavaselasvili ügyesen került helyzetbe, de a ziccert a kapufára dobta.

50. perc: Bodó nem lőtte el, inkább passzolt, Szöllősit lerántották, hetes. A hetest Győri a kapuba pattintotta. 21–35

49. perc: Hetest kaptak a grúzok, Chovrebadze lövését Székely bal kézzel védte.

48. perc: Székely védése után Bókát megint sikerült megtalálni, így aztán megszületett a balszélső nyolcadik gólja. 21–34

47. perc: Elvédekezték magukat a grúzok, Bóka egyedül maradt, ő pedig remekül használja ki a helyzeteit. 21–33

46. perc: Székely első bravúrja után maradt a labda a hazaiaknál, Chovrebadze újabb lövését már nem tudta védeni a magyar kapus. 21–32

45. perc: Ordzsonikidze lőtt nagyon mellé, a magyar támadás viszont lelassult, hogy Győri kapjon jó passzt, hetest és emberelőnyt harcolt ki. A hetest Győri a jobb alsóba lőtte. 20–32

44. perc: Grúz időkérés.

44. perc: Kicsúszott a labda a grúz fiú kezéből, Ligetvári kapta Bókától, és a saját térfeléről lőtt a hálóba. 20–31

44. perc: Pedro a vonalra lépett, így nem adták meg a gólját.

43. perc: Passzívig játszottak a grúzok, majd ellépték...

43. perc: Ilic tört be a védőfalba, lebirkózták egy hetesért és két percért. A hetest Lékai a jobb alsóba pattintotta. 20–30

42. perc: Üresen maradt a jobb oldalon Dihamindzsia, és kiválóan lőtte be. 20–29

41. perc: Lépéshiba a grúzoknál, Szita óriási passzát Rosta okosan a jobb felsőbe küldte. 19–29

40. perc: Egy hátrány letelt, Juhász Ádám pedig egy gólt hozzátett az előnyhöz. 19–28

39. perc: Kettős hátrányba kerültünk, így aztán könnyű volt belőni, Rusztamov talált balról a kapuba. 19–27

39. perc: Lékait közben kiállították két percre, Juhászt azonban ez nem érdekelte, a jobb alsóba küldte a labdát. 18–27

38. perc: Szita passza rossz volt, lecsapott rá a grúz, indította Dihamindzsiát, aki belőtte a jobb alsóba. 18–26

37. perc: Rosta került helyzetbe a hatoson, és be is lőtte a bal alsóba. Chovrebadze a gól után gyorsan indult, és kegyetlenül bevágta. 17–26

36. perc: Hetest kapott Grúzia, a hetest Chovrebadze belőtte. Ilicet kiküldték közben két percre. 16–25

35. perc: Apró öröm a hazaiaknál, Kbilasvili gólja után, majd jött némi szomorúság, mert Ilic távolról a bal alsóba lőtt. 15–25

35. perc: Tíz közte, labdaszerzés után Lékai indította Bókát, és a balszélső be is lőtte. 14–24

34. perc: Jönnek a gólok egymás után, Szita és Bóka lövöldözött, közte jött egy Chovrebadze-dugó. 14–13

33. perc: Kalandadze kezdi belőni magát, ezúttal is betalált, a magyar védők szemmel verték csak. 13–21

32. perc: Lépéshibák a grúzoknál, Bóka pedig kihasználta, hogy a kapus rosszul jött ki a kapujából, és könnyű gólt szerzett. 12–21

32. perc: Szita sem sokáig várt a lövésre, és a labda valahogy becsusszant a kapuba. 12–20

31. perc: Kalandadze vállalkozott egyéni akcióra, és jól tette, mert gól lett a jutalma. 12–19

31. perc: Méghozzá mindjárt magyar góllal. Rosta maradt egyedül, és a hálóba pattintott. 11–19

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, biztosan vezetünk. 11–18

30. perc: A magyar támadás most Bodó rossz lövésével zárult, így az utolsó másodpercre még jutott egy grúz gól Arszenasvili révén. 11–18

30. perc: Labdát vesztettünk, a gyors grúz támadás vége viszont az lett, hogy Dihamindzsia lövését védte Mikler.

29. perc: Húha! Chovrebadze eleresztett egy távoli bombát, amely kegyetlenül bevágódott a bal felsőbe. 10–18

28. perc: Kétszer indulás után mentünk előre, Szöllősi robogott, mint a vonat, és be is lőtte a helyzetét. 9–18

27. perc: Újabb jó blokk után Pedro ziccerét védte a kapus.

27. perc: Juhász csinálta meg a helyzetet Bodónak, akinek így könnyű dolga volt, be is lőtte. 9–17

26. perc: Tanácstalankodtak egy ideig a grúzok, majd passzívnál lőttek az oldalhálóba.

25. perc: Passzívig játszottak a grúzok, majd Chovrebadze lőtt a sáncba. Gyorsan indultunk a megszerzett labdával, felugrott a magasba Bodó, és a hálóba bombázott. 9–16

24. perc: Juhász kiváló passzát Szöllősi emberrel a nyakán váltotta gólra. 9–15

23. perc: Kipasszolták a labdát a jobb szélre, és Dihamindzsia szépen betette. 9–14

23. perc: Rontott helyzetek mindkét oldalon, majd Bóka balról csodásan lőtte ki a bal felsőt. 8–14

21. perc: Hetest harcoltak ki a grúzok, és Chovrebadze be is lőtte. 8–13

21. perc: Szöllősi fordult be beállóból, és jól pattintott a hálóba. 7–13

20. perc: Mikler védett ziccert, a kipattanót megszerezték a grúzok, de csak egy gyors lépéshibáig...

19. perc: Előbb Bodó átlövésből, majd Pedro labdaszerzés utáni gyors lerohanás után szerzett gólt. 7–12

18. perc: Eladtuk a labdát, gyorsan indult a hazai csapat, Dihamindzsia vágta be. 7–10

18. perc: Örül a közönség, hosszú idő után újra hazai gól, Arszenasvili kapart össze egy kipattanót, és vágta be a bal alsóba. 6–10

17. perc: Megtorpantak a grúzok, nem találják a ritmust, ellentétben a magyarokkal, hiszen sokkal jobban játszunk. Még akkor is, ha labdát szereztek a grúzok.

16. perc: Bodó labdát szerzett, Juhász kihagyta, a kipattanót elkapta Pedro, és ő már belőtte. 5–10

15. perc: Frissített a magyar csapat, és Pedro mindjárt labdát is szerzett. Bóka kapta hipp-hopp a labdát, ő pedig remekül lőtte be a bal oldalról. 5–9

14. perc: Grúz időkérés.

14. perc: Mikler fogott meg egy vérszegény lövést, tempósan indult a magyar akció, Szita pedig megint csak bebombázta. 5–8

13. perc: Mikler újabb jó védése után Szita újra próbálkozott, és most már betalált. Ezúttal a jobb felsőbe. 5–7

12. perc: Passzívig játszottak a grúzok, majd Chovrebadze távoli lövését védte Mikler. A másik oldalon Szita emelkedett a magasba, a lövése fölé szállt.

11. perc: Rosta nem kapott hetest, csak szabaddobást, eltartott egy ideig, mire lőni lehetett, akkor aztán Szita kilőtte a bal felsőt. 5–6

10. perc: Óriási passzt kapott Arszenasvili, ő pedig beállóból szépen ejtett a hálóba. 5–5

9. perc: Labdát szereztünk, jött a gyors indítás, Bóka pedig balról ügyesen pattintott a kapuba. 4–5

8. perc: Szinte azonnal jött a választ, Szita ezúttal már tisztább helyzetből lőhetett, és be is ment a labda. 4–4

7. perc: Már ők vezetnek... Dihamindzsia vállalta el, és gól lett a jutalma. 4–3

7. perc: Szita került helyzetbe, de a kapus szépen védett. Visszapattant a labda hozzánk, Szitát ellökték, de a bírók szerint ez nem ért faultot.

6. perc: Gyors gólváltás, előbb Rosta lőtte be átlövőből, majd Kbilasvili gyors középkezdés után talált be. 3–3

5. perc: Kbilasvili passzt imitált, de aztán inkább a magyar kapuba pattintotta a labdát. 2–2

4. perc: Leimeternek már véget is ért a mérkőzés... Odacsapott védőben, úgy érezte, hogy nem fejet, hanem vállat talált, de így is kizárták a játékból. Sajnos.

3. perc: Arszenasvili balról a kapufát találta el, a másik oldalon viszont Leimeter megmozdulását ítélték szabálytalannak.

3. perc: Sipos került helyzetbe beállóban, hetest érően szabálytalankodtak vele. A hetest Lékai biztosan lőtte be. 1–2

2. perc: Gyorsan jött a válasz, Kalandadze vágta be nagy erővel. 1–1

1. perc: Lékai gyalogolt be az üres területre, és könnyű gólt szerzett. 0–1

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a grúzok tiszta pirosban, a magyarok tiszta fehérben játszik.

A grúz válogatott kerete:
87 Nikabadze (k), 22 Silagadze (k), 12 Cincadze (k), 3 Lapiasvili, 7 Rusztamov, 10 Kbilasvili, 11 Chovrebadze, 14 Ordzsonikidze, 15 Gogoladze, 18 Arszenasvili, 24 Gogava, 27 Kalandadze, 30 Abramisvili, 34 Gavaselasvili, 71 Dihamindzsia , 94 Szimonia

ELŐZMÉNYEK

Grúzia ellen is Bánhidi Bence nélkülkészül a magyar válogatott, amely 17 játékossal utazott el a vasárnapi Európa-bajnoki selejtezőre. A Pick Szeged beállója sérülésmiatt már a Litvánia elleni érdi találkozót is kihagyta.

Vannak változások a keretben, Chema Rodríguez szövetségi kapitány behívta Ilic Zorant, a Telekom Veszprémjobbátlövőjét, mert a megbetegedő Ancsin Gábor nem tarthatott a csapattal. Ez azt is jelenti, hogy a zágrábi légiós,Leimeter Csaba lép előre a poszton elsőszámú játékossá. Ketten ugyancsak betegség miatt maradnak távol, az irányító Hanusz Egon és a beálló Topic Petar sem utazott el.

Így két irányítóval, a Litvánia ellenremekül játszó Lékai Mátéval, valamintJuhász Ádámmal vágunk neki a második csoportmérkőzésünknek, Juhász azegyetlen mezőnyjátékos, aki a szerdaimérkőzésen nem kapott lehetőséget.Ezúttal biztosan fontos szerephez jut,másrészt a szövetségi kapitány talán őtismeri a legjobban a keretből, lévén játékosa a portugál Benficánál is.

Az előző fordulóban a grúzok egygólosvereséget szenvedtek Svájcban, a jobbátlövő Giorgi Chovrebadze tizenegy lövésből hét gólt szerzett, rá figyelni kell, ugyanakkor papíron a magyar válogatottlegkönnyebb csoportmeccse következik.Grúzia története során még sosem jutottki sem olimpiára, sem világbajnokságra, sem Európa-bajnokságra, legutóbbaz 1994-es Eb-selejtezőben futott összea magyar válogatottal, amely sima kettősgyőzelemmel (22–15, 27–17) lépett át rajta. A magyar kapitány ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a grúzokat a mentalitásukteheti veszélyessé.

A csoport első két helyezettje, valamint a nyolc selejtezőcsoport legjobbnégy csoportharmadikja vehet részta 2024-es németországi Európa-bajnokságon.