Női kézi-vb: francia siker Norvégia ellen; holland győzelem, cseh továbbjutás

K. Zs.K. Zs.
2023.12.10. 22:24
Angela Malestein öt góllal járult hozzá a holland győzelemhez Spanyolország ellen (Fotó: AFP)
A holland válogatott a hatodik mérkőzését is megnyerte a női kézilabda-világbajnokságon: vasárnap magabiztosan, 29–21-re megverte Spanyolországot, amely így nem jutott be a negyeddöntőbe – a csoportelső hollandok mellett a IV. csoport második helyezettjeként a csehek kerültek be a legjobb nyolc közé. A II. csoport késő esti rangadóján Franciaország 24–23-ra legyőzte Norvégiát, amivel megnyerte a hatost. A negyeddöntőben holland–norvég és francia–cseh mérkőzés következik.

II. CSOPORT

A csoport vasárnap késő esti rangadóján a norvégok lőtték az első három gólt, ám 8–7-re már a franciák vezettek, majd a játékrész hajrájában két góllal is (11–9). Majdnem tíz percre megállt a játék, technikai probléma nehezítette a zsűriasztal dolgát – a norvégok jöttek ki jobban a kényszerszünetből, a folytatásban ikszre hozták a félidőt.

A második játékrészben hárommal is megléptek a franciák (18–15), csakhogy nem tudták megőrizni előnyüket, Norvégia fordított, és a csapatok fej fej mellett fordultak a végjátékra. Az utolsó percben, 23–23-nál a franciák támadtak,Estelle Nze Minko gólt lőtt, míg odaát Laura Glauser védte Stine Skogrand lövését – Franciaország 24–23-ra győzött, ezzel megnyerte a csoportot, a csehek ellen folytatja, a második helyre szoruló Norvégia pedig Hollandiával találkozik majd a negyeddöntőben.

A Győrben légióskodó Nze Minko hat góllal zárta a mérkőzést, norvég klubtársai közül Stine Oftedal háromszor, Emilie Hovden egyszer talált a kapuba, a kapus Silje Solberg hét lövést hárított, egyet a testi épsége árán, vérző orra miatt hosszasan ücsörgött a kispadon.

A szlovénok rögtön a meccs elején magukhoz ragadták a kezdeményezést, már az első félidőben elhúztak hét góllal (19–12) az osztrákoktól, és bár a második játékrész kiegyenlített volt, a győzelmük nem forgott veszélyben. A II. csoport harmadik helye így Szlovéniának jutott, ám a középdöntőben lejátszott mérkőzéseinek gólkülönbsége rosszabb, mint a mieinké, így az olimpiai selejtezőért zajló versenyben – ha a magyar válogatott is csoportharmadik lesz – mögénk kerül.

Két magyarországi légiós szerzett gólt a mérkőzésen: a szlovén Ana Gros (Győr) és az osztrák Ines Ivancok (Mosonmagyaróvár) egyaránt hármat. A szlovén Tamara Mavsar 11 góllal lett a mezőny legeredményesebb játékosa.

A kora délutáni mérkőzésén Angola végig vezetve, 33–31-re verte Dél-Koreát a vb-n nem brillírozó, ám kontinensükről az olimpiai kvótát már korábban megszerző csapatok mérkőzésén. Rju Un Hi öt gólt dobott a koreai csapatban.

IV. CSOPORT

A továbbjutást érő második helyért harcoló spanyolok csak a meccs elején voltak egy szinten a hollandokkal; 8–7-nél volt utoljára egygólos a hátrányuk, onnantól fokozatosan leszakadtak, és a fordulás után akadt olyan pillanat is, amikor 11 gól volt a lemaradásuk (25–14). Zoë Sprengers hat, Angela Malestein (Ferencváros) öt gólt szerzett a holland csapatban, Tamara Haggerty (Debrecen) és Yvette Broch (Győr) nem talált a kapuba, Rinka Duijndam (Győr) két lövést védett. Az Ambros Martín irányította spanyol válogatottban Mireya González és Danila So Delgado öt-öt gólt dobott.

A holland győzelem egyben azt is jelenti, hogy a mieink vasárnap még nem mondhatják magukat az olimpiai selejtező résztvevőjének (erről a lehetőségről bővebben itt olvashatnak); ahhoz, hogy az ötkarikás álmok tovább éljenek, a magyar válogatottnak mindenképpen le kell győznie Horvátországot a hétfői játéknapon.

A IV. csoport második, harmadik, negyedik helyén végző csapatok között az egymás elleni eredmények, azaz a körbeverés gólkülönbsége rangsorolt – a csehek nyolc góllal verték a spanyolokat, végső soron ez döntött a javukra.

Magyar szempontból fontos, hogy a hatos harmadik pozícióját a Pánamerikai Játékok győzteseként már ötkarikás kvótával rendelkező brazilok szerezték meg, így amennyiben a dél-amerikai együttes kilencedikként zár, úgy a vb tizedik helyezettje is érdekelt lesz az olimpiai selejtezőtornák valamelyikén.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (DÁNIA, NORVÉGIA, SVÉDORSZÁG)