A ljubljanai tarolás után a Larvik lesz az ETO ellenfele!

2013.04.13. 20:26
Andrea Penezic és társai hazai pályán mondtak csődöt a Larvik ellen (Fotó: Török Attila – archív)
A kétgólos (24–22) hazai vereséget feledtetve nyolcgólos (27–19) idegenbeli(!) sikerrel jutott be a női kézilabda Bajnokok Ligája döntőjébe a norvég Larvik, a szlovén Krim Ljubljana így hiába nyerte meg az elődöntő első felvonását, otthon elbukott, és búcsúzott a sorozattól. Az elődöntő mind a négy meccsén idegenbeli siker született. A Larvik ellenfele a fináléban a Győri Audi ETO KC lesz!

1–5. perc: A Riegelhuth, Breivang, Hammerseng, Blanco, Sulland, Th. Mörk összeállításban kezdő Larvik vezethette az első támadást. Karoline Breivang közbelövése után a norvég csapat szerzett vezetést, ezt követően azonban két vendégtámadás is lépéshibával ért véget, miközben a túloldalon Nina Wörz és Andrea Penezic is betalált, sőt, a Wörz által kiharcolt hetest Susann Müller értékesítette, így 3–1-es előnybe került a Krim.

6–10. perc: Penezic és Wörz rendkívül hasznosan kezdte az összecsapást, mindketten nemcsak támadásban, védekezésben is nagyon koncentráltak, utóbbi második gólja előtt például a labdát is ő szerezte. Cecilie Leganger első védéseire a 8. percig kellett várni, igaz, akkor rögtön „duplázott”: Penezic, majd a kipattanó után Carmen Martín próbálkozása után is kiütötte a labdát. A Larvik rendkívül tanácstalannak mutatkozott támadásban, Daniela Piedade vonalra lépése után viszont Isabel Blancóhoz eljutott végre a labda, majd Gro Hammerseng is megszerezte első gólját, így 4–3-ra módosult az állás.

A KÖZÉPDÖNTŐBEN JÓL MENT A LARVIK ELLEN
A középdöntőben mindkét magyar–norvég meccs ETO-sikert hozott. Február 16-án a győriek a hatgólos Rédei-Soós Viktória vezérletével, kitűnő hajrát követően nyertek 24–18-ra Larvikban, míg március 2-án ugyancsak hatgólos lett a különbség, a győri 30–24-es sikerből Eduarda Amorim hét, Andrea Lekics öt góllal vette ki a részét. Katrine Lunde kapus mindkét találkozón kiemelkedően védett.

11–15. perc: A vendégeknek bejött a Leganger után Blanco forgatókönyv, védés után ismét beállós gól következett. Elbizonytalanodott a ljubljanai együttes, a jó norvég sorozat pedig Hammerseng lerohanásával folytatódott, és máris a Larviknál volt az előny (4–5), amit Linn-Kristin Riegelhuth növelt a büntetővonalról, majd újabb lerohanást követően. Természetesen a 6–0-s norvég rohanás után jött a hazai időkérés. 4–7

16–20. perc: Breivang ütemtelen lövése után következett is a kapuscsere, Jelena Grubisicet Sergeja Stefanisin váltotta, és a – Legangerhez és Rantalához hasonlóan – nem épp juniorkorú kapuvédő (38 éves) jól mutatkozott be, kivédte Mörk ziccerét, ugyanakkor Riegelhuth hetesével szemben már tehetetlen volt. Több mint 12 perc után szerzett újra gólt a Krim, Müller átlövése révén, a túloldalon Sulland ugyancsak a „magasból” válaszolt. 5–10

21–25. perc: Az újabb remek védekezés után Blanco gyors indításból növelte a ráncok mélységét a szlovén homlokokon, amin Katarina Krpez enyhített egy pillanatra a szélről betalálva. Kicsit megtorpant támadásban a Larvik, ám a túloldalon Piedade nem az első tiszta labdát nem tudta megfogni beállóban, ennek ellenére Ole Gjekstad időt kért 11–6-os vendégvezetésnél. Sulland a szélre lesodródva, szinte nullszögből is betalált, igaz, ez nyugodtan nevezhetjük a kapuba visszatérő Grubisic hibájának. Müller átlövésből reagált. 7–12

25–30. perc: A horvát kapus javított, amikor először védett egy passzív norvég támadás végén, Barbora Lazovic-Varlec pedig betöréssel tüzelte a nézőket. Riegelhuth első kihagyott hetese a kapufán csattant, a rutinos Ljudmila Bodnyeva pedig háromra felhozta a hazaiakat. Mindkét oldalon nőtt a pontatlanságok száma, aminek Blanco vetett véget szép befordulás után. Félidőben 13–9-re vezetett a Larvik.

31–35. perc:
Mindkét oldalon hibákkal kezdődött a második félidő, megszületett viszont az első kiállítás Tamara Mavsar szabálytalansága után. Emberelőnyben Riegelhuth maradt üresen a rendezetlen védelem következtében, ki is használta, majd Hammerseng köszönt be a bal felső sarokban fészkelő póknak. Hattal vezetett már a Larvik! 9–15

MARTÍN ÉS TERVEL ROSSZ,
LÖKE JÓ EMLÉKE
A Larvik története során másodszor jutott be a BL-fináléba: 2011-ben az elődöntőben az ETO-t búcsúztató Itxako Navarra ellen összesítésben egygólos különbséggel (23–21, 24–25) gyűjtötte be a trófeát.
A ma már az ETO-t irányító Ambros Martín akkor az Itxako kispadján, míg Raphaëlle Tervel (illetve például a fradista Nerea Pena) a spanyol csapat mezében a pályán élte át a finálét.
Heidi Löke viszont akkor még a Larvikot erősítette: a norvég beálló – aki sorozatban harmadik BL-fináléjára készül – az első meccs egyik legjobbja volt hat góljával.

36–40. perc: Lazovic betörését egyik larviki sem tudta lekövetni, az első félidőben pedig a mezőny legjobbjának bizonyuló Blanco már második helyzetét hagyta ki, szlovén szempontból persze inkább Grubisic védését emelhetnénk ki. A meccset dirigáló Bonaventura ikrek ellen tüntetett a hazai közönség, s úgy tűnt, joggal, amikor elmaradt egy Krim-hetes, ugyanakkor a Penezic elleni szabálytalanság után Thea Mörknek járt a kétperc, a hetesnél Müller eszén viszont ismét túljárt Leganger. Mavsar pontos volt a szélről, Blanco nem, a másik oldalról Riegelhuth azonban javított – kicsit megnyugodhattak a norvégok. 11–16

41–45. perc: Blanco megtörte rossz szériáját, ez újabb szlovén időkérést eredményezett hazai szempontból összesítésben mínusz négynél. Riegelhuth indulásból sem hibázott, Lazovicban pedig továbbra is bízhattak a hazaiak, támadásban szinte egyedüliként. Penezic góljára Sullandtól és Blancótól is jött a válasz, a Krim szorult helyzete fokozódott. 13–20

46–50. perc: Martín első gólja után Blanco beállóból és Hammerseng indulásból talált be – utazósebességen is hengerelt a Larvik! Hammerseng a gólja után nem sokkal két percre kiszállt, Martín pedig újra betalált, ezúttal hetesből, Sulland viszont hátrányból is eredményes volt. Martín belejött, a harmadik hazai gólt jegyezte zsinórban. 16–23

51–55. perc: A spanyol szélsőn negyedszerre már kifogott Leganger, és a hazaiaknak szerencséjük sem volt, Anja Edinhez visszapattant egy labda, így került ziccerbe, és ki is használta. Ole Gjekstad így aligha elégedetlensége miatt kért időt, sokkal inkább azért, hogy felhívja csapata figyelmét: már nem baj, ha lassítanak a tempón. Hammerseng helyén Sulland lépett pályára, az ok prózai: előbbinek kijött a hajgumija, az átlövő viszont góllal használta ki a pályára lépés lehetőségét. Teljesen lefagyott a Krim, Edin góljával tízre nőtt a vendégek előnye! 16–26

56–60. perc: Némiképp ellentmondásos volt, hogy miközben Bodnyeva góljánál hosszú idő után újra szólt a hazai gólt jelző sramli, a ljubljanai szurkolók már hazafelé indultak. Hammerseng és Martín találatával folytatódott a barátságossá szelídült meccs, másfél perccel a vége előtt a vendégek kispadja már pacsizott – teljesen érthetően. Penezic egyáltalán nem tűnt boldognak, hogy ő szerzi a meccs utolsó gólját: a Larvik 27–19-re nyert Ljubljanában. A BL-fináléban: Győri ETO–Larvik!

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
ELŐDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
Krim Ljubljana (szlovén)–Larvik (norvég) 19–27 (9–13)
Gólszerzők: C. Martín 4, Lazovic-Varlec, S. Müller, Penezic 3-3, Bodnyeva, Wörz 2-2, Krpez, Mavsar, ill. Blanco 7, Riegelhuth 6, Hammerseng, Sulland 5-5, Breivang, Edin 2-2
Továbbjutott: a Larvik, 49–43-as összesítéssel