Modric világklasszis gólt lőtt, Horvátország a 16 között

2021.06.22. 20:50
A horvátok így ünnepelték Luka Modric gólját (Fotó: AFP)
Horvátország 3–1-re legyőzte Skóciát a labdarúgó Európa-bajnokság D-csoportjának kedd esti glasgow-i ki-ki mérkőzésén, ezzel bejutott a legjobb 16 közé. Nikola Vlasic góljára a lelkes skótok még válaszoltak – Callum McGregor 1996 óta tartó skót Eb-gólcsendnek vetett véget –, de Luka Modric második félidő közepi gyönyörű lövése és Ivan Perisic védhetetlen fejese véget vetett az Eb-szereplésüknek.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, CSOPORTKÖR
3. FORDULÓ
D-CSOPORT
HORVÁTORSZÁG–SKÓCIA 3–1 (1–1)

Glasgow, 9896 néző. Vezette: Rapallini (argentin)
HORVÁTORSZÁG: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol (Barisic, 70.), Vida – Kovacic, Brozovic – Perisic (Rebic, 81.), Modric, Vlasic (Ivanusec, 76.) – Petkovic (Kramaric, 70.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
SKÓCIA: D. Marshall – McTominay, Hanley (McKenna, 33.), Tierney – O'Donnell (Patterson, 84.), S. Armstrong (Fraser, 70.), McGinn, McGregor, A. Robertson – Dykes, Ché Adams (Nisbet, 84.). Szövetségi kapitány: Steve Clarke
Gólszerző: Vlasic (17.), Modric (62.), Perisic (77.), ill. McGregor (42.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Mintha a kieséses szakaszból hozták volna előre a mérkőzést, azzal a súlyosbítással, hogy nem feltétlenül csak a vesztes számára ér véget az Európa-bajnokság. Kettős búcsú is lehet a vége – ennek feltétele a döntetlen volt.

Nos, csupán a 17. percig tartott az egyik csapatnak sem kedvező kiinduló állapot. Kezdetben a skótok voltak kezdeményezőbbek, építettek néhány szép támadást – Ché Adams előtt nyílt is egy gólszerzési lehetőség, de lemaradt a belőtt labdáról –, aztán az első tíz perc letelte után már inkább a horvátok lábán járt a labda.

Aztán a 17. percben jött a horvát gól, méghozzá a három olyan játékos egyikétől, akit Zlatko Dalic kapitány először jelölt a kezdőbe ezen az Európa-bajnokságon: Ivan Perisic lefejelte a labdát, Nikola Vlasic pedig ballal, estében, 10 méterről a jobb alsóba kotorta. (1–0)

EGY KIS STAT: Ivan Perisic – aki immár a legeredményesebb horvát gólpasszosztó (3) az Eb-ken – szerepet játszott Horvátország legutóbbi négy Európa-bajnoki góljában: két gól, két gólpassz. (Opta)

Nikola Vlasic megszerzi a vezetést (Fotó: AFP)

Hogy a skótok nagyon tudnak küzdeni, tudtuk; hogy mostani csapatuk szép támadásszövésre képes, láttuk; de képesek lesznek-e rést találni a horvát védelmen úgy, hogy közben az ellenfél – ne feledjük: a legutóbbi vb-ezüstérmes, soraiban nemzetközi klasszisok sorával – ne vigye be a második ütést is?

Az igenlő válasz még az első félidőben megszületett. Az egyenlítés vágya vitte előre a skótokat, lazult kicsit a védekezésük (ebben Hanley sérülés miatti kiválása is szerepet játszott), de a horvátok nem voltak képesek meglovagolni ezt – viszont elöl meglett az eredmény. Már nem az első veszélyes beívelés volt az, amelyik után a 42. percben Domagoj Vida röviden szabadított fel, és az érkező Callum McGregor 17 méterről jobbal a jobb alsóba lőtt. (1–1)

EGY KIS STAT: a 34. válogatott meccsén az élete első válogatott gólját elkönyvelő Callum McGregor a skótok első Eb-s gólszerzője 1996 óta, amikor is Ally McCoist betalált Svájcnak. Azóta 46-szor lőttek/fejeltek kapura gól nélkül a skótok a kontinenstornákon. (Opta)

Callum McGregor az egyenlítő gólját ünnepli csapattársaival (Fotó: AFP)

A skótok teljes joggal csaptak nagy ünneplést az egyenlítés után, hiszen egy lépéssel közelebb kerültek a továbbjutáshoz, de ettől függetlenül tény: a második félidőt megint csak két kiesésre álló csapat kezdte el.

Ez az állapot látszólag a horvátokat idegesítette jobban, sokat tartották a labdát az ellenfél térfelén, forgatták a labdát jobbra, forgatták balra, és ha helyzetet kialakítaniuk nem is sikerült, egy távoli lövés újra őket vitte közelebb a nyolcaddöntőhöz: Luka Modric 18 méterről, jobb külsővel gyönyörűen csavart a kapu jobb oldalába. (2–1)

EGY KIS STAT: mostantól Luka Modric nemcsak a legfiatalabb horvát Eb-gólszerző, hanem egyben a legidősebb is. A horvát világklasszis 2008-ban 22 évesen és 273 naposan talált be az osztrákoknak, a skótok elleni keddi meccsre 35 évesen és 286 naposan futott ki. (Opta)

Luka Modric jobb lábáról a hálóba vágódik a labda (Fotó: AFP)

Nem maradt más hátra a skótoknak, mint előre. Steve Clarke emberei letámadtak, szögleteket, szabadrúgást harcoltak ki, ezekből próbáltak veszélyes helyzetet teremteni, de a horvát védelem most már jobban figyelt – sőt bekövetkezett az, ami az első játékrészben nem: gyors egymásutánban másodszor is a skót kapuba került a labda. A 77. percben Modric ívelt be szögletet a bal oldalról, és az öt és feles rövid oldalán felugró Ivan Perisic védhetetlenül a hosszú sarokba csúsztatott. (3–1)

Ivan Perisic (világos mezben, balra) befejeli a harmadikat (Fotó: AFP)

Másfél félidőn át nyílt volt a meccs, azonban Modric gólja után valami megtört a skótokban, és végül igazolódott a papírforma: a vb-ezüstérmes Horvátország bejutott a legjobb 16 közé, készülhet az E-csoport leendő második helyezettje elleni nyolcaddöntőre, Skócia pedig befejezte Eb-szereplését.

KAPUSOK:
1 – Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), 12 – Lovre Kalinic (Hajduk Split), 23 – Simon Sluga (Luton – Anglia)
VÉDŐK: 2 – Sime Vrsaljko (Atlético Madrid – Spanyolország), 21 – Domagoj Vida (Besiktas – Törökország), 22 – Josip Juranovic (Legia Warszawa – Lengyelország), 6 – Dejan Lovren (Zenit – Oroszország), 5 – Duje Caleta-Car (Olympique Marseille – Franciaország), 3 – Borna Barisic (Rangers – Skócia), 16 – Mile Skoric (NK Osijek), 25 – Josko Gvardiol (Dinamo Zagreb), 24 – Domagoj Bradaric (Lille – Franciaország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 10 – Luka Modric (Real Madrid – Spanyolország), 11 – Marcelo Brozovic (Internazionale – Olaszország), 19 – Milan Badelj (Genoa – Olaszország), 8 – Mateo Kovacic (Chelsea – Anglia), 13 – Nikola Vlasic (CSZKA Moszkva – Oroszország), 15 – Mario Pasalic (Atalanta – Olaszország), 26 – Luka Ivanusec (Dinamo Zagreb)
TÁMADÓK: 20 – Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), 4 – Ivan Perisic (Internazionale – Olaszország), 9 – Andrej Kramaric (Hoffenheim – Németország), 7 – Josip Brekalo (Wolfsburg – Németország), 17 – Ante Rebic (Milan – Olaszország), 18 Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), 14 – Ante Budimir (Osasuna – Spanyolország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Zlatko Dalic

SKÓCIA
KAPUSOK: 12 – Craig Gordon
(Hearts), 1 – David Marshall (Derby – Anglia), 21 – Jon McLaughlin (Rangers)
VÉDŐK: 3 – Andrew Robertson (Liverpool – Anglia), 5 – Grant Hanley (Norwich City – Anglia), 26 – Scott McKenna (Nottingham Forest), 6 – Kieran Tierney (Arsenal – Anglia), 2 – Stephen O'Donnell (Motherwell), 15 – Declan Gallagher (Motherwell), 16 – Liam Cooper (Leeds United – Anglia), 24 – Jack Hendry (Oostende – Belgium), 13 – Greg Taylor (Celtic), 22 – Nathan Patterson (Rangers)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 7 – John McGinn (Aston Villa – Anglia), 8 – Callum McGregor (Celtic), 17 – Stuart Armstrong (Southampton – Anglia), 4 – Scott McTominay (Manchester United – Anglia), 14 – John Fleck (Sheffield United – Anglia), 23 – Billy Gilmour (Chelsea – Anglia), 18 – David Turnbull (Celtic)
TÁMADÓK: 25 – James Forrest (Celtic), 11 – Ryan Christie (Celtic), 20 – Ryan Fraser (Newcastle United – Anglia), 9 – Lyndon Dykes (QPR – Anglia), 10 – Ché Adams (Southampton – Anglia), 19 – Kevin Nisbet (Hibernian)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Steve Clarke