Schick 45 méterről lőtt gólt, a csehek legyőzték a skótokat

2021.06.14. 14:54
A duplázó Patrik Schick volt a skótok elleni meccs hős (Fotó: AFP)
A labdarúgó Európa-bajnokság D-csoportjának 1. fordulójában Csehország a duplázó Patrik Schick vezérletével 2–0-ra legyőzte Skóciát Glasgow-ban.

EURÓPA-BAJNOKSÁG
D-CSOPORT, 1. FORDULÓ

SKÓCIA–CSEHORSZÁG 0–2 (0–1)
Glasgow,
Hampden Park, 9847 néző. Vezette: Siebert (német)
Skócia: Marshall – Hanley, Hendry (C. McGregor, 67.), Cooper – O'Donnell (Forrest, 79.), Armstrong (Fraser, 67.), McGinn, McTominay, Robertson – Dykes (Nisbet, 79.), Christie (Ché Adams, a szünetben). Szövetségi kapitány: Steve Clarke
Csehország: Vaclík – Coufal, Kalas, Celustka, Boril – Král (Holes, 67.), Soucek – Masopust (Vydra, 72.), Darida (Sevcík, 87.), Jankto (Hlozek, 72.) – Schick (Krmencík, 79.). Szövetségi kapitány: Jaroslav Silhavy
Gólszerző: Schick (42., 52.)

A csoport másik mérkőzésén
Anglia–Horvátország 1–0 (Sterling 57.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Huszonöt év – a skót szurkolóknak pontosan ennyit kellett várniuk, hogy a válogatottjukat újra Európa-bajnoki mérkőzésen láthassák. A skótok visszatérése azonban nem ígérkezett könnyűnek még annak ellenére sem, hogy hazai pályán, a glasgow-i Hampden Parkban fogadták a közelmúltban, a Nemzetek Ligájában kétszer is legyőzött cseheket.

25 év után játszott újra Eb-meccset a skót válogatott (Fotó: AFP)

Az első negyedóra viszonylag eseménytelenül telt el, ezt követően viszont mindkét csapat sebességet váltott, aminek azonnal meglett az eredménye: előbb Patrik Schick lövése után védett David Marshall, majd a másik oldalon Lyndon Dykes próbálkozását Tomás Vaclík hatástalanította.

A folytatásban a csehek birtokolták többet a labdát, egy kontra végén azonban kis híján vezetést szerzett Skócia: Andy Roberston futtából eleresztett lövése után Vaclík szögletre nyomta a léc alá tartó labdát. A kimaradt helyzetet még az első félidő hajrájában megbüntették a csehek, a 42. percben Vladimír Coufal jobb oldali beadása után Schick nyolc méterről a kapu jobb alsó sarkába fejelte a labdát. 0–1

A fordulás után felpörögtek az események: a csehek közel jártak előnyük megduplázásához, ám Schick és Vladimír Darida sem tudta bevenni Marshall kapuját, míg a másik oldalon Jack Hendry találta el a keresztlécet, egy Tomás Kalason megpattanó lövés után pedig Vaclík óriásit mentett.

Ahogy az elsőben, a második félidőben is góllal büntette meg Csehország a kimaradt skót helyzeteket. Ráadásul nem is akármilyennel: az 52. percben Schick 45 és fél méterről ívelte a labdát a skót kapuba. 0–2

A 25 éves csatár rekordot állított fel a góljával: az Opta 1980 óta tartja számon az Európa-bajnoki gólok statisztikáit, s a kimutatásuk szerint korábban még senki sem talált a kapuba ilyen távolról. Schick egyébként remek formában van a válogatottban, a legutóbbi 11 mérkőzésén ez már a nyolcadik gólja volt a nemzeti csapatban.

A skótok a kétgólos hátrány ellenére sem estek össze, de hiába próbálkozott Stuart Armstrong, Dykes és James Forrest is, mindig volt egy blokkoló cseh védő, vagy ha kellett, Vaclík avatkozott közbe jól.

A csehek 2–0-ra nyertek, és a továbbjutás szempontjából rögtön nagyon fontos három pontot szereztek. A D-csoport második fordulójában Jaroslav Silhavy csapata a horvátokkal találkozik, míg a skótok Londonban lépnek pályára Anglia vendégeként.

SZÖVEGES KÖZVETÍTÉS ITT!

SKÓCIA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: Craig Gordon
(Hearts), David Marshall (Derby – Anglia), Jon McLaughlin (Rangers)
VÉDŐK: Andrew Roberston (Liverpool – Anglia), Grant Hanley (Norwich City – Anglia), Scott McKenna (Nottingham Forest), Kieran Tierney (Arsenal – Anglia), Stephen O'Donnell (Motherwell), Declan Gallagher (Motherwell), Liam Cooper (Leeds United – Anglia), Jack Hendry (Oostende – Belgium), Greg Taylor (Celtic), Nathan Patterson (Rangers)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: John McGinn (Aston Villa – Anglia), Callum McGregor (Celtic), Stuart Armstrong (Southampton – Anglia), Scott McTominay (Manchester United – Anglia), John Fleck (Sheffield United – Anglia), Billy Gilmour (Chelsea – Anglia), David Turnbull (Celtic)
TÁMADÓK: James Forrest (Celtic), Ryan Christie (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle United – Anglia), Lyndon Dykes (QPR – Anglia), Ché Adams (Southampton – Anglia), Kevin Nisbet (Hibernian)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Steve Clarke

CSEHORSZÁG – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: Jirí Pavlenka
(Werder Bremen – Németország), Tomás Vaclík (Sevilla – Spanyolország), Ales Mandous (Olomouc)
VÉDŐK: Ondrej Celustka (Sparta Praha), Jan Boril (Slavia Praha), Pavel Kaderábek (Hoffenheim – Németország), Tomás Kalas (Bristol – Anglia), Ales Mateju (Brescia – Olaszország), Vladimír Coufal (West Ham United – Anglia), David Zima (Slavia Praha), Jakub Brabec (Viktoria Plzen)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Jakub Jankto (Sampdoria – Olaszország), Antonín Barák (Hellas Verona – Olaszország), Tomás Soucek (West Ham United – Anglia), Tomás Holes (Slavia Praha), Lukás Masopust (Slavia Praha), Alex Král (Szpartak Moszkva – Oroszország), Vladimír Darida (Hertha BSC – Németország), Petr Sevcík (Slavia Praha), Jakub Pesek (Slovan Liberec), Michal Sadílek (PSV Eindhoven – Hollandia)
TÁMADÓK: Michael Krmencík (PAOK – Görögország), Tomás Pekhart (Legia Warszawa – Lengyelország), Patrik Schick (Bayer Leverkusen – Németország), Matej Vydra (Burnley – Anglia), Adam Hlozek (Sparta Praha)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Jaroslav Silhavy