Darts-vb: nem lesz címvédés, Peter Wright kiesett!

2020.12.27. 22:57
Gabriel Clemens a PDC-vb-k történetének első német nyolcaddöntőse (Fotó: PDC)
A címvédő Peter Wright döntő legben kikapott a német Gabriel Clemenstől a londoni PDC-dartsvilágbajnokság harmadik fordulójában. A világelső Michael van Gerwen 106.85-ös körátlaggal aratott 4:0-s győzelmet Ricky Evans felett, Dimitri Van den Bergh hasonló különbséggel múlta felül Jermaine Wattimenát, míg Joe Cullen döntő játékban verte meg Jonny Claytont. A délutáni programban Simon Whitlock és Kim Huybrechts is kiesett.

Négy nappal ezelőtt, a háromnapos karácsonyi szünetet megelőző utolsó játéknapon a 2019-es döntős Michael Smith kiesésekor leírhattuk, hogy megszületett a torna addigi legnagyobb meglepetése. Most ugyanerről számolhatunk be, vasárnap este ugyanis búcsúzott a címvédő Peter Wright, akit a 31.-ként rangsorolt német Gabriel Clemens győzött le döntő legben!

Az első játszmát a skót nyerte, utána azonban Clemens fordított, és 2:1, 2–0-nál két nyila volt a kétszettes előnyhöz. A 37 éves német versenyző nem élt a lehetőségeivel, mire Wright vérszemet kapott, és egy 5–0-s sorozattal nemcsak egyenlített a megnyert játszmák számában, hanem az ötödik szettben is előnyösebb helyzetbe került (2:2, 2–0). Ám ekkor újabb fordulat állt be, Clemens visszakapaszkodott, és egy 126-os kiszállóval újra átvette a vezetést (2:3).

Wright a hatodik szettet simán behúzta 3–0-val, így következhetett a mindent eldöntő hetedik felvonás. Ebben a címvédő 1–1-nél „bréknyilakat” rontott, s bár 1–2-nél első pályáról még egyenlített, a döntő leget elveszítette, méghozzá úgy, hogy 100 pont felett volt, amikor Clemens 38 pontról már befejezte a mérkőzést.

A két játékos negyedik egymás elleni meccséből Clemens már a harmadikat nyerte meg, és mostani sikerével a PDC-vb-k történetének első német nyolcaddöntőse lett. Ellenfele a legjobb tizenhat között a lengyel Krzysztof Ratajski lesz, aki a vártnál sokkal simábban, 4:0-ra intézte el a kiszállóit mindössze 20.6 százalékos hatékonysággal (6/29) értékesítő Simon Whitlockot.

A negyedik világbajnoki címére hajtó és a világelsőségét megőrizni szándékozó Michael van Gerwen a 108.98-as körátlaggal megnyert első meccse (Ryan Murray, 3–1) után a harmadik körben sem lassított, nagyon magas színvonalú játékkal, 106.85-ös teljesítménnyel 4–0-ra verte meg a szintén 100 feletti átlagot (100.68) dobó Ricky Evanst. A hollandra a nyolcaddöntőben az angol Joe Cullen vár, aki döntő legben egy parádés, dupla duplás kiszállóval kerekedett a walesi Jonny Clayton fölé. Ha Van Gerwen ezt az akadályt is sikerrel venné, akkor a negyeddöntőben akár Dimitri Van den Bergh-gel is összecsaphat, ami a belga játékos formáját látva akár egy előrehozott finálénak is beillene.

Van Gerwen győzelme…

…és Cullen győztes kiszállója Clayton ellen

Az elmúlt három évben másodszor jutott be a legjobb tizenhat közé az angol Ryan Searle, ő Kim Huybrechtset múlta felül hat szettben (4:2) – pedig a belgának 2:3, 2–2-nél volt két nyila a döntő játszma kiharcolásához.

DARTS
PDC-VILÁGBAJNOKSÁG, 10. NAP
3. FORDULÓ

Krzysztof Ratajski (lengyel, 15.) (93.37)–Simon Whitlock (ausztrál, 18.) (93.69) 4:0
Kim Huybrechts (belga) (90.03)–Ryan Searle (angol) (91.79) 2:4
Dimitri Van den Bergh (belga, 9.) (96.63)–Jermaine Wattimena (holland, 24.) (89.24) 4:0
Joe Cullen (angol, 16.) (92.34)–Jonny Clayton (walesi, 17.) (91.41) 4:3
Peter Wright (skót, 2.) (101.5)–Gabriel Clemens (német, 31.) (98.65) 3:4
Michael van Gerwen (holland, 1.) (106.85)–Ricky Evans (angol, 32.) (100.68) 4:0

A HÉTFŐI PROGRAM
13.00: délutáni szakasz (Tv: Sport1)
José de Sousa (portugál, 14.)–Mervyn King (angol, 19.)
Dirk van Duijvenbode (holland)–Adam Hunt (angol)
Nathan Aspinall (angol, 6.)–Vincent van der Voort (holland, 27.)
19.00: esti szakasz (Tv: Sport1)
Gary Anderson (skót, 13.)–Mensur Suljovic (osztrák, 20.)
Gerwyn Price (walesi, 3.)–Brendan Dolan (északír, 30.)
Glen Durrant (angol, 12.)–Danny Baggish (amerikai)

A 3. FORDULÓ PÁROSÍTÁSA ÁGRAJZ SZERINT
Michael van Gerwen (holland, 1.)
–Ricky Evans (angol, 32.) 4:0
Joe Cullen (angol, 16.)–Jonny Clayton (walesi, 17.) 4:3
Dave Chisnall (angol, 8.)–Danny Noppert (holland, 25.)
Dimitri Van den Bergh (belga, 9.)–Jermaine Wattimena (holland, 24.) 4:0

Jason Lowe (angol)–Devon Petersen (dél-afrikai, 29.)

Peter Wright (skót, 2.)–Gabriel Clemens (német, 31.) 3:4
Krzysztof Ratajski (lengyel, 15.)–Simon Whitlock (ausztrál, 18.) 4:0
James Wade (angol, 7.)–Stephen Bunting (angol, 26.)
Kim Huybrechts (belga)–Ryan Searle (angol) 2:4

Daryl Gurney (északír, 11.)–Chris Dobey (angol, 22.)

A mérkőzések a harmadik fordulóban már az egyik fél negyedik megnyert játszmájáig tartanak.