Női BL-döntő: a Barcelona egy félidő alatt elintézte a Chelsea-t

Murányi DomonkosMurányi Domonkos
2021.05.16. 22:53
Egy barcelonai gólöröm a négy közül (Fotó: AFP)
Az FC Barcelona az első félidőben szerzett gólokkal 4–0-ra legyőzte a Chelsea-t a női labdarúgó Bajnokok Ligája göteborgi döntőjében, ezzel fennállása során először megnyerte a hölgyek elitsorozatát.

Már a negyeddöntők után biztossá vált, hogy az idén új győztest avatnak a női Bajnokok Ligájában: a legjobb négy között az FC Barcelona a címvédő Lyont kiejtő Paris Saint-Germainnel találkozott, és búcsúztatta 3–2-es összesítéssel, míg a Chelsea a német bajnoki listavezető Bayern Münchent ejtette ki (5–3), miután elveszítette az elődöntő első mérkőzését.

A spanyol és az angol bajnok összecsapásán a döntőben a Barca egy szürreális öngóllal már fél perc játék után megszerezte a vezetést, igaz, néhány másodperccel korábban már Lieke Martens lécen csattanó lövése gólt érdemelt volna (1–0). Érdekesség, hogy nem ez volt a női BL-döntők történetének valaha volt leghamarabb esett találata, mert a 2008-as finálé első mérkőzésén a brazil legenda, Marta a svéd Umea színeiben már 12 másodperc elteltével bevette az 1. FFC Frankfurt kapuját.

Negyedóra sem telt el a meccsből, amikor a Barcelona már két góllal vezetett, a Jennifer Hermoso által kiharcolt tizenegyest a csapatkapitány Alexia Putellas értékesítette (2–0). Róla tudni érdemes, hogy a meccs előtti utolsó tréning idején csak egyéni edzésmunkát végzett, és csak vastagon bekötött combbal tudta vállalni a játékot – de így is csapata egyik legjobbja volt abban a 70 percben, amit a pályán töltött.

A harmadik gólt a 21. percben Aitana Bonmatí lőtte, majd negyedórával ezután Lieke Martens előkészítését követően a norvég válogatott Caroline Graham Hansen is betalált (4–0). Ez utóbbi két gól már olyan támadások végén született, amelyeket a barcelonai hölgyektől sokat láthattunk az elmúlt két évben.

Négy–nulla az első félidő után.

Akárcsak a 2019-es budapesti döntőben, amikor a Marozsán Dzseniferrel felálló Lyon vezetett hasonló különbséggel a Barca ellen. A katalánok akkor 4–1-es vereséget szenvedő együtteséből heten (Panos, Marta, Mapi León, Ouahabi, Bonmatí, Putellas és Martens) most is kezdőként léptek pályára, Mariona Caldentey és a klublegenda Vicky Losada pedig csereként állt be. (A „hiányzó” két játékos közül Toni Duggan már nem a Barca játékosa, Andrea Pereira pedig sárga lapos eltiltása miatt volt kénytelen kihagyni a döntőt.)

A Chelsea a szünet után merőben más szellemben és sokkal kevesebb (védelmi) hibával futballozott, sőt a kapura lövési kísérletek számát tekintve jóval túl is szárnyalta ellenfelét (17–11), de ekkor már a Barca sem játszott annyira agresszíven és erőltette úgy a támadásokat, mint az első játékrészben.

A Barcelona első spanyol együttesként nyerte meg a női Bajnokok Ligáját, és az első klub lett, melynek férfi és női csapata is elhódította már a legrangosabb európai kupasorozat győztesének járó serleget. A Chelsea-nél pedig nyilván abban reménykednek, hogy két héten belül nem veszít el két szakáguk is BL-döntőt…

Magyar szemüvegen át nézve az eseményeket megjegyzendő, hogy a Barcára épülő spanyol válogatott nemrégiben azonos csoportba került a mieinkkel a 2023-as világbajnokság selejtezőjében, és idén szeptemberben hazánkban lép majd pályára.

NŐI BAJNOKOK LIGÁJA
DÖNTŐ
Chelsea (angol)–FC Barcelona (spanyol) 0–4 (0–4)
Göteborg,
Gamla Ullevi, zárt kapuk mögött. Vezette: Riem Hussein (német)
Chelsea: Berger – Carter, Bright, Eriksson, Charles – Leupolz (Reiten, a szünetben), Ingle, Dzsi Szo Jun (Cuthbert, 73.) – Kirby, Harder, Kerr (England, 73.). Vezetőedző: Emma Hayes
Barcelona: Panos – Marta (Crnogorcevic, 82.), Guijarro, Mapi León, Ouahabi (Serrano, 82.) – Bonmatí, Hamraoui, Putellas (Losada, 71.) – Hansen (Mariona, 62.), Hermoso (Oshoala, 71.), Martens. Vezetőedző: Lluís Cortés
Gólszerző: Leupolz (1. – öngól), Putellas (14. – 11-esből), Bonmatí (20.), Hansen (36.)

Katalán örömünnep a göteborgi estében (Fotó: AFP)