BL: Guardiola ebben a mutatóban aligha akarta utolérni José Mourinhót…

R. B.R. B.
2022.05.05. 12:07
Pep Guardiola (Fotó: Getty Images)
Íme, a Manchester City–Real Madrid Bajnokok Ligája-elődöntő legérdekesebb statisztikái!

SZAVAZÁS

Ön szerint melyik csapat nyeri meg a Bajnokok Ligája 2021–2022-es kiírását?

15 gólos: Karim Benzema (Real Madrid)
13 gólos: Robert Lewandowski (Bayern München)

16: Cristiano Ronaldo (2015–2016)
15: Cristiano Roanldo (2017–2018), Robert Lewandowski (2019–2020), Karim Benzema (2021–2022)

• Az idei lesz a 30. Bajnokok Ligája-döntő. A Real Madrid nyolcadszor, a Liverpool ötödször jutott be.

• A 13-szoros győztes Real Madrid rekordot jelentő 17-edszer jutott be a BEK/BL fináléjába. A hatszoros győztes Liverpool a tizedik döntőjére készül.

• Ez lesz a hatodik BEK/BL-döntő, amelyben egy angol csapat egy spanyollal csap össze.
– 1980–1981: Liverpool–Real Madrid 1–0
– 2005–2006: Barcelona–Arsenal 2–1
– 2008–2009: Barcelona–Manchester United 2–0
– 2010–2011: Barcelona–Manchester United 3–1
– 2017–2018: Real Madrid–Liverpool 3–1
– 2021–2022: Liverpool–Real Madrid ?

• Harmadszor rendeznek Liverpool–Real Madrid döntőt a BEK/BL történetében, ami rekord. Kettőnél többször senki sem találkozott ugyanazzal az ellenféllel a fináléban.
3 – Liverpool–Real Madrid 1–1* (1981, 2018, 2022)
2 – Real Madrid–Reims 2–0 (1956, 1959)
2 – Milan–Benfica 2–0 (1963, 1990)
2 – Milan–Ajax 1–1 (1969, 1995)
2 – Ajax–Juventus 1–1 (1973, 1996)
2 – Real Madrid–Juventus 2–0 (1998, 2017)
2 – Liverpool–Milan 1–1 (2005, 2007)
2 – Barcelona–Manchester United 2–0 (2009, 2011)
2 – Real Madrid–Atlético Madrid 2–0 (2014, 2016)
*A megnyert döntők száma.

• A Real Madrid az első csapat, amely három, a tavaszi egyenes kieséses szakaszban elszenvedett vereséggel bejutott a BL-fináléba. A királyi gárda a nyolcaddöntőben a Paris Saint-Germaintől 1–0-ra, a legjobb nyolc között a Chelsea-től 3–2-re kapott ki, míg az elődöntő első meccsén a Manchester City 4–3-ra legyőzte. A BL elődjében, a BEK-ben ez csak az FK Partizannak (1966-ban, 3 vereséggel) és az FC Bruges-nek (1978-ban, 3 vereséggel) sikerült, a fináléban mindkettő kikapott.

• A Real Madrid az egyenes kieséses szakasz hat meccsén (a meccs végi, sérülések miatt elrendelt hosszabbításokkal együtt) összesen 201 percen át állt továbbjutásra (155 percig a Chelsea ellen), és 267 percen át kiesésre. Ha kivesszük a Chelsea elleni párharcot, a PSG és a Manchester City ellen 46:262 perc ez az arány. A hat mérkőzésen 174 percen át volt döntetlen az összesített állás.

• A Real Madrid a mostani BL-idényben négy vereséget szenvedett el, mégis bejutott a döntőbe. Ennél több zakóval (5-tel) csak a 2002–2003-as Juventus és a 2001–2002-es Bayer Leverkusen volt döntős. Mindkettő elvesztette a finálét.

• A BEK/BL történetében a Real Madrid először jutott tovább elődöntőből úgy, hogy az első mérkőzésen vereséget szenvedett. Az első nyolc alkalommal rendre elbukott.
– 2014–2015: Juventus–Real Madrid 2–1, 1–1

• A XXI. században (2001-től) a Real Madrid hatszor jutott be a Bajnokok Ligája döntőjébe, ami rekord. A Liverpool és a Bayern München öt-öt alkalommal volt döntős.

• A Real Madrid eddig ötször találkozott az aktuális BL-címvédővel a tavaszi, egyenes kieséses szakaszban. Minden alkalommal legyőzte, rendre döntőbe jutott, s az első négy esetben megnyerte a BL-t.
– 1997–1998, elődöntő: Borussia Dortmund
– 1999–2000, negyeddöntő: Manchester United
– 2001–2002, negyeddöntő: Bayern München
– 2013–2014, elődöntő: Bayern München
– 2021–2022, negyeddöntő: Chelsea

Carlo Ancelotti (Fotó: Getty Images)

Carlo Ancelotti az első vezetőedző, aki legalább ötször bejutott a BEK/BL-döntőbe. Érdekesség, az öt fináléból háromszor a Liverpool volt az Ancelotti-csapat ellenfele. Íme, a legtöbbször döntős trénerek élmezőnye!
– Carlo Ancelotti 5 (olasz, Milan – 2003*, 2005, 2007*; Real Madrid – 2014*, 2022)
– Miguel Munoz 4 (spanyol, Real Madrid – 1960*, 1962, 1964, 1966*)
– Marcello Lippi 4 (olasz, Juventus – 1996*, 1997, 1998, 2003)
– Sir Alex Ferguson 4 (skót, Manchester United – 1999*, 2008*, 2009, 2011)
– Jürgen Klopp 4 (német, Borussia Dortmund – 2013; Liverpool – 2018, 2019*, 2022)
*Csapatával megnyerte a döntőt.

Karim Benzema 10-edszer volt eredményes az idei egyenes kieséses szakaszban, ami – holtversenyben Cristiano Ronaldo 2016–2017-es produkciójával – BL-rekord. A francia csatár a döntőben megdöntheti a portugál klasszis csúcsát.

Benzema pályafutása során nyolc gólt szerzett BL-elődöntős mérkőzésen. Nála csak Cristiano Ronaldónak van több találata.
– 13 BL-elődöntős gól: Cristiano Ronaldo (Manchester United, Real Madrid)
– 8:
Karim Benzema (Real Madrid)
– 7: Robert Lewandowski (Borussia Dortmund, Bayern München)
– 6: Lionel Messi (Barcelona)

Benzema és Toni Kroos 16-odszor lépett pályára BL-elődöntős meccsen. Csak Cristiano Ronaldónak (21) és Xabi Alonsónak (17) van több fellépése a legjobb négy között. Íme, a vonatkozó rangsor élmezőnye:
– 21 elődöntős meccs: Cristiano Ronaldo (Manchester United, Real Madrid)
– 17: Xabi Alonso (Liverpool, Real Madrid, Bayern München)
– 16: Xavi (Barcelona), Karim Benzema, Sergio Ramos (Real Madrid), Toni Kroos (Bayern München, Real Madrid)
– 15: Lionel Messi (Barcelona), Thomas Müller (Bayern München)

Karim Benzema (Fotó: Getty Images)

Rodrygo az első futballista, aki a BL tavaszi, egyenes kieséses szakaszában egy mérkőzésen duplázott a 90. perc és a rendes játékidő hosszabbításának vége között. Csoportmeccsen Emil Forsbergnek (2019), Gareth Bale-nek (2010) és Nilmarnak (2004) sikerült ez.

Rodrygo második találata volt az 1000. BL-gól, amit brazil futballista szerzett. Brazília az első ország, amely elérte ezt a mérföldkövet. A rangsorban Franciaország a második 802 góllal.

Pep Guardiola vezetőedzőként hatodszor vesztett el csapatával BL-elődöntőt, ami – holtversenyben José Mourinhóval – rekord.
– 2009–2010: Barcelona–Internazionale 1–0 (otthon), 1–3 (idegenben)
– 2011–2012: Barcelona–Chelsea 2–2, 0–1
– 2013–2014: Bayern München–Real Madrid 0–4, 0–1
– 2014–2015: Bayern München–Barcelona 3–2, 0–3
– 2015–2016: Bayern München–Atlético Madrid 2–1, 0–1
– 2021–2022: Manchester City–Real Madrid 4–3, 1–3 – hosszabbítás után

• Amióta Guardiola nem a Barcelona vezetőedzője, minden BL-elődöntőt elvesztett, amelyben csapata spanyol ellenféllel találkozott.

• A Manchester City Pep Guardiola kinevezése óta tétmérkőzésen először kapott egynél több gólt a 90. perc és a rendes játékidő hosszabbításának vége között.

Rijad Mahrez az első Manchester City-játékos, aki egy BL-idényben legalább hét gólt szerzett.