Labdarúgás: Király Gábor Mátyásról, a másik Királyról

Vágólapra másolva!
2018.02.06. 15:38
Címkék
Hétről hétre olyan szülő-gyerek párosokat mutatunk be, amelyeknek tagjait a családi kapcsolaton kívül az is összeköti, hogy mindketten sportolók, nem is akármilyenek. Egyelőre persze az apukák-anyukák a híresebbek, de ki tudja, mit hoz a jövő... A kiválasztott kettősöket arra kérjük, hogy ezúttal ne magukról, hanem egymásról beszéljenek. Mostani főszereplőnk a magyar labdarúgó-válogatott rekordere, Király Gábor, aki 108 alkalommal öltötte magára a címeres mezt, valamint 13 éves fia, a szombathelyi Illés Akadémián – szintén kapusként – pallérozódó Mátyás.

G. G. – utanpotlassport.hu Király Gábor Szombathelyen született, és a Haladásban is nevelkedett. Az 1993/94-es szezonban mindössze 17 évesen mutatkozott be a felnőttcsapatban, amelyben gyorsan közönségkedvenccé vált. Három és fél évvel később igazolt Németországba, a Herthához, amelyben karrierje legnagyobb sikereit érte el. A Bundesligában harmadik lett az együttessel, majd a Bajnokok Ligájában is kiválóan teljesített. Hét évet töltött Berlinben, azt követően Angliába tette át székhelyét: a szigetországban a Crystal Palace,a West Ham United, az Aston Villa és Burnley kapuját védte. Németországba 2009-ben tért vissza, öt évet töltött el az 1860 Münchennél, majd újabb, rövid londoni kitérőt követően ismét nevelőegyesületéhez, a Haladáshoz igazolt, amelynél azóta – 41 évesen is – véd. A válogatottban 1998-as bemutatkozása után rekordot jelentő 108 alkalommal lépett pályára, már bőven korelnökként elévülhetetlen érdemeket szerzett a 2016-os Európa-bajnokságra történő kijutásban, illetve a franciaországi tornán nyolcaddöntős magyar csapat remeklésében. Fia, a 13 éves Mátyás hozzá hasonlóan a Haladást, pontosabban annak utánpótlásközpontját, az Illés Akadémiát erősíti. És persze ő is kapus…G. G. – utanpotlassport.hu Király Gábor Szombathelyen született, és a Haladásban is nevelkedett. Az 1993/94-es szezonban mindössze 17 évesen mutatkozott be a felnőttcsapatban, amelyben gyorsan közönségkedvenccé vált. Három és fél évvel később igazolt Németországba, a Herthához, amelyben karrierje legnagyobb sikereit érte el. A Bundesligában harmadik lett az együttessel, majd a Bajnokok Ligájában is kiválóan teljesített. Hét évet töltött Berlinben, azt követően Angliába tette át székhelyét: a szigetországban a Crystal Palace,a West Ham United, az Aston Villa és Burnley kapuját védte. Németországba 2009-ben tért vissza, öt évet töltött el az 1860 Münchennél, majd újabb, rövid londoni kitérőt követően ismét nevelőegyesületéhez, a Haladáshoz igazolt, amelynél azóta – 41 évesen is – véd. A válogatottban 1998-as bemutatkozása után rekordot jelentő 108 alkalommal lépett pályára, már bőven korelnökként elévülhetetlen érdemeket szerzett a 2016-os Európa-bajnokságra történő kijutásban, illetve a franciaországi tornán nyolcaddöntős magyar csapat remeklésében. Fia, a 13 éves Mátyás hozzá hasonlóan a Haladást, pontosabban annak utánpótlásközpontját, az Illés Akadémiát erősíti. És persze ő is kapus…

Csaladban_marad_Kiraly
Csaladban_marad_Kiraly

Nagy Király, kis Király  •  Forrás: Kiralysport

KIRÁLY GÁBOR

„A feleségemmel mindig úgy voltunk, csak az a lényeg, hogy egészséges gyermekeink legyenek, soha nem erőltettük őket a sport irányába. Viktória lányomat és a fiamat is támogatjuk abban, amit szeretnek. Emlékszem, Matyi még nem volt egyéves, amikor a kezébe fogott egy labdát, és úgy pörgette, hogy közben a televíziót nézte. Másfél évesen, amikor Londonban éltünk, a Crystal Palace-nak még a tartalékmeccsére is ki akart menni, ha éppen Torghelle Sanyi nem került be az első keretbe. Korán megmutatkozott a labdaérzéke, talán három lehetett, amikor édesapámmal pingpongoztunk, ő csak figyelt minket, majd öt perc sem telt bele, és beállt. Úgy adta vissza a labdát a másik térfélre, hogy előtte lepattant a földön, hiszen még nem érte fel az asztalt. Végül odakint, Angliában kezdett el óvodás csoportban focizni, muszáj volt elvinnem, mert a feleségem otthon nem tudott neki elég erőset rúgni, ő pedig igazi bombákat követelt. Ötévesen Münchenben pedig már egy amatőr csapatnál játszott. Amikor csak tehetem, megnézem őt, bár én inkább meghúzódom a szögletzászlónál, és csendben figyelek. Otthon mindig a képességeihez mérten értékelem a teljesítményét. Reálisan értékelek, ha szükség van rá, akkor építő jellegű kritikát mondok, vagy a földön tartom őt. Ha lehetőségünk van rá, délutánonként vagy este ki szoktunk menni a pályára, úgymond, technikázni, finomítani a mozdulatokat. Az egyik legnagyobb élményem az volt, amikor először volt labdaszedő a Rohonci úton, a Haladás stadionban. Mögöttem állt a kapunál, én pedig tizenegyest védtem. Fontosnak tartjuk, hogy ne erőltessünk rá semmit, hiszen ő még gyerek. Az látszik, hogy a tehetség meg van benne, de tudja ő is, hogy ez csak akkor ér valamit, ha munkával és szorgalommal párosul.”

KIRÁLY MÁTYÁS

„Amennyire vissza tudok emlékezni, egyáltalán nem apu miatt választottam a kapus posztot, valahogyan ez volt az, ami azonnal megfogott. A mérkőzéseimen ő sose kiabál be, csak néha emeli föl picit a hangját, amikor gólt lő a csapatunk, vagy látványosan védtem. Természetesen ki szoktuk elemezni a meccseimet is. Az ő régebbi mérkőzéseit, amit koromnál fogva nem láthattam élőben, vissza szoktam nézni felvételről. Ilyen például az első, bécsi válogatott mérkőzése, amelyen gyakorlatilag az első labdaérintésekor büntetőt védett. Az egyik kedvencem tőle az, amikor a Szombathelyre visszaköltözésünk után, a csapat első idegenbeli mérkőzésén, a Videoton ellen dupla bravúrt mutatott be: egy az egyben rávezették a labdát, ő pedig a ziccert, majd a kipattanót is hárította. Nekem David De Gea, a Manchester United kapusa a nagy kedvencem, néha az ő mozgásáról is beszélgetünk.Természetesen, ahogyan apu, én is szeretnék majd egyszer a Haliban védeni, azután pedig a Manchester United, vagy egy németországi klub lenne az álmom...”

További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik