Gyurta negyedik 100 mellen, Cseh iskolázott, Hosszú nem úszik döntőt

2014.08.19. 18:40
Gyurta Dániel ezúton 100-on küzd meg a kontinens legjobb mellúszóival (Fotó: Reuters)
A berlini úszó Európa-bajnokság keddi döntőiben a 100 méter férfi mellen induló Gyurta Dániel a negyedik helyen végzett. Hosszú Katinka bejutott a 100 női gyors fináléjába, ám visszalép a döntőtől. Cseh László kiemelkedett a mezőnyből, 1:58.00-s idővel jutott be a 200 férfi vegyes döntőjébe, amelyben majd a négyes pályáról rajtol.

DÖNTŐK

100 M FÉRFI MELL

Gyurta Dániel a hatos pályáról vágott neki a távnak, a hármason az őt a hétfői elődöntőben megelőző litván Giedrius Titenis úszott, középen pedig a két brit rivális, a legjobb idővel finalista Adam Peaty, illetve Murdoch Ross. Peaty és Titenis kezdett a legjobban, féltávnál Murdoch fordult az élen, megelőzve Titenist és Peatyt, Gyurta 28.31-gyel, a hatodik helyen fordult. A két brit csatázott az aranyéremért, végül Peaty nyert 58.96-tal, egyedüliként 59 másodperc alá kerülve. Murdoché lett az ezüst, Titenisé a bronz, Gyurta Dániel 59.88-cal a negyedik helyen zárt. Peaty Adrian Moorhouse 1989-es sikere óta az első brit mellúszó, aki kontinensviadalt nyert 100 méteren.

„Csak azért nem vagyok elégedett, mert nem úsztam meg a legjobbamat, az 59.53-at. Három tized ezen a szinten sok. Tegnap közel jártam hozzá, de egy döntő mindig más. Nem bántam meg, hogy kihagyom a kétszázat – ennek így kellett lennie” – nyilatkozta Gyurta a Nemzeti Sportnak.

„Kicsit elkapartam szerintem – ez annyit jelent, hogy több kisebb tempót csináltam a kelleténél. A száz más műfaj, az elején megindult mindenki, láttam, mese nincs, menni kell velük, viszont ettől jöttek ezek a rövidebb tempók. Hiába, a döntő mindig különleges, most ezt ebből a szemszögből is megtapasztaltam...” – tette hozzá.

100 MÉTER FÉRFI MELL, DÖNTŐ
1. Adam Peaty (brit) 58.96
2. Ross Murdoch (brit) 59.43
3. Giedrius Titenis (litván) 59.61
4. Gyurta Dániel (magyar) 59.88

50 M FÉRFI PILLANGÓ

A francia Florent Manaudou és a fehérorosz Jevhen Curkin között csak ezredek dönthettek volna, azonban mivel századokig mérnek, holtversenyben lettek Európa-bajnokok 23.00-s idővel. A harmadik helyért is holtverseny alakult ki, az ukrán Andrij Govorov és a brit Benjamin Proud szerezte meg a bronzérmet

100 M FÉRFI HÁT

A hazai közönség nagy örömére a német Christian Diener repesztett sokáig az élen, ám a korai lendület nem párosult hasonló hajrával: a brit Christoph Walker-Hebborn 53.32-es idővel győzött a francia Jéremy Straviust és a német Jan-Philip Glaniát megelőzve, Diener pedig még a dobogóról is lemaradt.

100 MÉTER FÉRFI HÁT, DÖNTŐ
1. Christoph Walker-Hebborn (brit) 53.32
2. Jérémy Stravius (francia) 53.64
3. Jan-Philip Glania (német) 54.15

50 M NŐI PILLANGÓ

Még egy villámgyors szám, svéd favorittal: Sarah Sjöström ugyan nem kapta el jól a rajtot, ám simán megverte a mezőnyt, igaz, a célba vett világcsúcsot nem sikerült megdöntenie. Sjöström ideje 24.98, mellette Jeanette Ottesen és Francesca Halsall ért oda dobogós helyre, már 25 másodpercen kívüli idővel.

NŐI 50 MÉTER PILLANGÓ, DÖNTŐ
1. Sarah Sjöström (svéd) 24.98
2. Jeanette Ottesen (dán) 25.34
3. Francesca Halsall (brit) 25.39

200 M NŐI HÁT

A cseh Simona Baumtrová rendkívül könnyedén kezdett, simán vezetett, ám az utolsó ötvenre elfogyott, a mezőny pedig „hátba csapta.” A döbbenetes hajrát bemutató spanyol Duane Da Rocha Marce 2:09.37-es idővel lett Európa-bajnok, megelőzve a brit Elizabeth Simmondst és az orosz Darja Usztyinovát.

200 MÉTER NŐI HÁT, DÖNTŐ
1. Duane Da Rocha (spanyol) 2:09.37
2. Elizabeth Simmonds (brit) 2:09.66
3. Darja Usztyinova (orosz) 2:09.79

4x100 M FÉRFI-NŐI VEGYES VÁLTÓ

A „vegyes vegyes”, tehát férfi és női úszók részvételével rendezett váltódöntőt nagy fölénnyel, 3:44.02-es, történelmi világcsúccsal Nagy-Britannia (Walker-Hebborn, Peaty, Lowe, Halsall) nyerte meg Hollandia és Oroszország előtt.

4x100 MÉTER FÉRFI-NŐI VEGYES VÁLTÓ, DÖNTŐ
1. Nagy-Britannia 3:44.02 (világrekord)
2. Hollandia 3:45.93
3. Oroszország 3:47.34

ELŐDÖNTŐK

100 M NŐI GYORS

Az első elődöntőből a dán Pernille Blume (54.26) jutott a legjobb idővel a döntőbe, Sarah Sjöström és Veronika Popova előtt. A másodikban rajtolt Hosszú Katinka, aki a hármas pályán úszva egyéni csúcsra hajtott . A hétfőn Európa-bajnoki címet szerző magyar világklasszis Femke Heemskerk és Michelle Coleman után, 54.48-as idővel (ezzel nem döntött egyéni rekordot) csapott célba. Ez összesítésben az ötödik helyre volt jó, így újabb döntőt biztosított be az „Iron Lady”majd a verseny után bejelentette, hogy visszalép a finálétól.

„Holnap 200 vegyesen és 100 háton indulok, a 100 gyors döntőjében viszont nem. Ahhoz valami egészen nagy időt kellett volna repesztenem, de nem vagyok elégedetlen, nagy versenyen most indultam először ebben a számban. A 200 gyorsra mindenesetre jó tapasztalattal szolgált” – indokolta döntését az igen zsúfolt programú Hosszú Katinka.

100 M NŐI MELL

Rikke Möller Pedersen „agyonvágta” a riválisokat az elődöntőben, közel egy másodperccel úszott jobb időt a második leggyorsabb Arianna Castiglionira, egyedüliként szorította 1:06 alá idejét.

200 M FÉRFI VEGYES

A két magyar induló, Cseh László és Verrasztó Dávid a második futam indulójaként figyelhette, hogy az első elődöntőt a német Markus Deibler nyerte, 1:59.43-as időeredménnyel. A második futamban Cseh kezdett a legjobban (25.05-ös pillangó), hátúszásban is magabiztosan őrizte helyét, míg Verrasztó Dávid a nyolcadik helyen úszott. Cseh simán tartotta előnyét, fél másodperccel fordult a német Philip Heintz előtt az utolsó ötvenre. A magyar klasszis végül 1:58.00-val, kitűnő idővel nyerte meg az elődöntőt, Verrasztó a hatodik helyen (2:00.43) ért célba, kilencedikként pont kicsúszott a döntőből. Cseh a legjobb idővel, favoritként várja a 200 vegyes döntőjét – a látottak alapján továbbra is kontinentális egyeduralkodó a távon.

„„Ez már jóval erősebb úszás volt, remélem, maradt még bennem tartalék. Az elmúlt két év alapján mondhatnám, hogy a következő 24 órában dől el számomra a 200 vegyes, és nem a finálé két percében, de talán már jobban tudom ezt az egészet mentálisan kontrollálni. A két német között úszom a döntőben, az jó lesz...” – így Cseh László.

„Erről nem lehet túl sokat beszélni, ma semmi sem állt össze. Be kellett volna jutnom a döntőbe...” – bosszankodott Verrasztó Dávid.

200 M FÉRFI GYORS

Kozma Dominik kitűnően kezdett, féltávnál 52.04-es idővel, messze elsőként fordult Pieter Timmers és Artyom Lobuzov előtt. A magyar úszó 1:46.89-cel nyerte meg futamát, Lobuzov és Timmers már 1:47-en kívüli idővel követte. A nagyon erős második futamot Paul Biedermann nyerte meg Velimir Sztjepanovics előtt, ők ketten úsztak jobbat Kozma Dominiknél, aki a harmadik legjobb idővel kvalifikálta magát a döntőbe.