Tokió 2020: ha lett volna még 5 méter... – Milák 2., Dressel olimpiai bajnok 100 pillangón

K. T. I.K. T. I.
2021.07.31. 03:14
A két klasszis a célban (Fotó: Mirkó István)
Milák Kristóf szenzációs második 50 métert úszott, 49.68-as új egyéni és Európa-csúcsot ért el a 100 pillangó tokiói olimpiai döntőjében – ám ezen a napon ez is kevés volt ahhoz, hogy legyőzze az amerikaiak fenoménját, a 49.45-tel új világrekordot felállító Caeleb Dresselt.

ÚSZÁS
(A további döntők a cikk alján találhatóak)

Szombaton a tokiói 100 méter pillangó fináléjában nem két srác, hanem a jelen úszósportjának két kimagasló klasszisa feszül egymásnak – ám a harc ezúttal Caeleb Dressel felségterületén zajlik – vezettük fel a Nemzeti Sport nyomtatott kiadásában a mai csatát.

Milák Kristóf 200 pillangón legyőzhetetlen, akik ott versenyeznek, minden alkalommal azzal a tudattal ugranak a vízbe, hogy legfeljebb az ezüstéremig juthatnak, pontosabban azzal a rémisztő feladvánnyal, hogy ha nyerni akarnak, ahhoz Milákot kell legyűrniük.

A mi fiunk ezúttal a másik szerepkörben áll fel a rajtkőre: ezúttal (és talán még) ő tartozik az udvartartáshoz, a trónkövetelőkhöz. Ám nagyot téved, aki azt hiszi, hogy úgy rajtol el a szombati fináléban, hogy az ezüst a plafon…

Milák Kristóf nyerni akar. A 200 pillangó után 100-on is. Csakhogy ehhez a szám királyát, Caeleb Dresselt kell letaszítania a trónról. A feladat nehéz, nemes, ám korántsem lehetetlen: bőven volt már rá példa, hogy a nagy ikont, a szám uralkodóját kiütötték a nyeregből.

Következzen a finálé – amely egyúttal a magyar úszóküldöttség utolsó döntője is lesz (a nyílt vízi úszókat nem számítva) a tokiói játékokon.

Milák  Kristóf az elődöntőben új olimpiai rekordot úszott, hogy aztán a  következő futamban Caeleb Dressel még tovább javítsa a csúcsot (Fotó:  Tumbász Hédi)
Milák Kristóf az elődöntőben új olimpiai rekordot úszott, hogy aztán a következő futamban Caeleb Dressel még tovább javítsa a csúcsot (Fotó: Tumbász Hédi)

A döntő

Milák hihetetlenül boldog és elégedett
„Hihetetlenül boldog és elégedett vagyok ezzel a teljesítménnyel. Ez volt életem egyik – ha nem a – legkomolyabb csatája. Jól éreztem magam, reménykedtem, hogy el tudom kapni Dresselt. Ha jobban sikerül a fal, akkor lehet, hogy megvan, de így is nagyon elégedett vagyok. Ha jól emlékszem, akkor az Európa-csúcsot azt most megúsztam és egyre közelebb vagyok Dresselhez, úgyhogy egyre jobban félhet, és remélem, egyszer sikerül is megelőznöm, de addig is sok sikert kívánok neki” – mondta az M4 Sportnak Milák.

A rajtot Dressel kapta el a legjobban, az amerikai az első helyen fordult, Milák a 2–3.-on, a második 50 méteren óriásit hajrázott – talán ha még 5 métere van… –, de a benyúlásnál már nem sikerült a bravúrt fokozni: 0.23 másodperccel Dressel nyert, Milák Kristóf második lett.

Caeleb Dressel új világcsúcsot úszott, 49.45 a világ legjobb ideje mától. Milák Kristóf új Európa-rekordot ért el, 49.68-at repesztett – fél másodpercet javítva saját legjobbján.

A bronzérem a Miláktól is több mint egy másodpercet kapó svájci Noe Ponti (50.74) nyakába került.

NŐI 200 M HÁT

Női 200 háton az olimpiai rekordtól jó fél másodperccel elmaradva Kaylee McKeown lett a bajnok (2.04.68), miután 74 századot adott a kanadai Kylie Masse-nak. A harmadik a szintén ausztrál Emily Seebohm lett. Mindez azt jelenti, hogy amerikai nem állhat dobogóra a számban – hiába tartja a világrekordot és az olimpiai csúcsot is az USA egy-egy úszója.

NŐI 800 M GYORS

Ledeckynek van mit ünnepelnie (Fotó: AFP)

Kathie Ledecky a szám toronymagas esélyeseként állt a rajtkőre, nem mellékesen zsinórban a harmadik olimpiai aranyáért 800 méter gyorson (összességében pedig a hetedik olimpiai bajnoki címéért).

Az amerikai rögvest az élre állt, a hetes pályán úszó ausztrál Ariarne Titmus a második helyen fordult 50 méter után bő kéttizedes hátrányban. Ledecky fokozatosan növelte az előnyét a mezőnnyel szemben, fél távnál már 2 másodperces volt.

Titmus két testhossznyi hátrányban fordult az utolsó 100 méterre, hajrázni nem tudott, így a 400 méter után nem tudta ismét meglepni és legyőzni a 24 éves amerikait.

AZ ELITNÉL IS ELITEBB TÁRSASÁG
Kathee Ledecky a harmadik olyan női úszó lett a világon, aki egy számban zsinórban három olimpián is aranyérmet tudott nyerni: ez a bravúr korábban az ausztrál Dawn Frasernek (100 gyors, 1956, 1960, 1964) és Egerszegi Krisztinának (200 hát, 1988, 1992, 1996) jött még össze.

Ledecky az első női úszó lett, aki hatszor is egyéni olimpiai aranyérmet tudott szerezni úszásban (eddig Egerszegi Krisztinával holtversenyben vezette ezt a rangsort), ezúttal 8:12.57-es idővel – az év eddigi legjobb úszásával – zárt az élen. Titmus 1.26 másodperces hátrányban a 2. helyen csapott célba, míg a 3. az olasz Simona Quadarella lett.

FÉRFI 50 GYORS – ELŐDÖNTŐ

Az első előfutamban Florent Manadou lett a leggyorsabb (21.53), megelőzve a brazil Bruno Fratust (hét századdal) és a holland Thom de Boert. A legjobb orosz a 4. helyen célba csapó Kliment Kolesznyikov lett.

Caeleb Dressel nem pihent soká a Milák Kristóf elleni ütközet után: a második előfutamban állt rajtkőre, majd ellentmondást nem tűrő teljesítménnyel 21.42-es idővel megnyerte a futamot, s nem mellékesen megúszta a középdöntő legjobb idejét…

NŐI 50 M GYORS – ELŐDÖNTŐ

Az első elődöntőben a dán Pernille Blum a svéd klasszis Sarah Sjöströmöt és a holland Ranomi Kromowidjojót megelőzve lett első, 24.08-as idővel. A másodikban viszont az ausztrál Emma McKeon kereken 24 másodperc alatt úszta le az 50 métert, ami új olimpiai csúcsot jelent, a második az amerikai Abbey Weitzeil, a harmadik a lengyel Katarzyna Wasick lett. A nyolcadik helyért a két kínai, Vu Csing-feng és Csang Jü-fej között szétúszás dönt majd, mivel századra azonos időt úsztak – már feltéve, hogy egyikük nem lép vissza.

MIX 4x100 M VEGYES VÁLTÓ

A brit váltó elsősorban Adam Peaty mell- és James Guy pillangóúszásának köszönhetően nyert, ráadásul új világcsúcsot jelentő 3:37.58-as idővel. A második helyen a kínaiak zártak, a harmadik helyre pedig az ausztrál váltó tagjai állhatnak fel.